Отговори
  • Мнения: 5 577
момичета, извинете за грешките, но съм на работа и в момента говорим с шефа, ако се върна на 4 часа на работа, на трудов договор, на половин ден, колко ще ми спрат от тези, 240 лв /след 410 дни/
извинявам се ако е имало такъв въпрос - ще помоля после модератор да изтрие темата, но инфото ми трябва спешно.

благодаря предварително

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
ако се върнеш при същия работодател-120 лв майчинство сте получаваш

ако се върнеш при друг-пълния размер 240 лв

# 2
  • Мнения: 5 577
извинявай, не разбрах второто.  ако напусна и започна другаде на 4 часа, няма да вземам нищо ,така ли

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
при втория вариант-няма да напускаш основния ти работодател,този от който си излезнала в майчинство.А ще започнеш работа при друг работодател.Така ще взимаш пълното майчинство 240 лв+ заплатата от втория ти работодател

# 4
  • Бг
  • Мнения: 846
Ще вземате половината от размера на майчинството, без значение на колко места работите и на колко часа ще сте назначена.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Мила Крейзи,специално за теб  Hug

ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ПРАВНА"
ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ОСИГУРИТЕЛНИ ВНОСКИ И КРАТКОСРОЧНО ОСИГУРЯВАНЕ"
Изх.№91-01-272 от 23.11.2004 г. на НОИ

Във връзка с уеднаквяване на практиката за изплащане на обезщетение по чл. 53. ал. 1от КСО при ползване на отпуск за отглеждане на малко дете но чл. 1 64. ал. 1 от КТ в случаите, когато майката не е прехвърлила отпуска си по реда на чл. 164. ал. 3 от КТ и по време на ползването му започне работа при друг работодател, приложено Ви изпращаме становището на Министерство на труда и социалната политика.

Предвид действащото законодателство и становището на Министерство на труда и социалната политика даваме следните указания:

В случаите, когато майката ползва отпуск за отглеждане на малко дете по чл. 164. ал. 1от КТ и без да прекъсне неговото ползване, започне работа при друг работодател или възложител, обезщетението по чл. 53. ал. 1 от КСО следва да се изплаща в пълен размер до прекратяването или изтичането на отпуска за отглеждане на детето чрез работодателя, който го е разрешил.

При втория работодател на майката не следва да се изплаща обезщетението по чл, 54. ал. 1 от КСО. тъй като отпускът за отглеждане на малко дете в тези случаи не се счита за прекъснат

# 6
  • Бг
  • Мнения: 846
Elfita, ето нещичко и за теб. Отговорът, който получих от НОИ по този повод  Hug. Копирам го от личната ми поща.

"В случаите когато се прекъсне ползването на отпуск по чл. 164 от КТ до 2 години на детето, майкато  има право на 50 % от обезщетението за отглеждане на дете до 2 години, ако детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, независимо на колко часа работи на пълно или на намалено работно време и при колко работодатели.
За да получава това обезщетение, тя следва да подаде два документа при основния си работодател Ви, който той да представи в ТП на НОИ – заявление-декларация, приложение № 4 за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 54 от КСО и декларация, приложение № 12 за промяна на обстоятелствата.
Ем. Иванова


----- Original Message -----
From: Antispam
To: noi@nssi.bg
Sent: Friday, September 04, 2009 1:44 PM
Subject: Fw: noi@nssi.bg - Message was found to be spam: (50%) IP is in RBL,(33%) SUBJ: subject is encoded,(17%) BODY: text/html email has no html tag - Обезщетение за отглеждане на дете до 2години


 
----- Original Message -----
From: ======@mail.bg
To: noi@nssi.bg
Sent: Friday, September 04, 2009 12:37 PM
Subject: noi@nssi.bg - Message was found to be spam: (50%) IP is in RBL,(33%) SUBJ: subject is encoded,(17%) BODY: text/html email has no html tag - Обезщетение за отглеждане на дете до 2години


Здравейте, интересуваме следният казус. Жена, назначена на безсрочен трудов договор, на осемчасов работен ден, е в отпуск за отглеждане на дете до две годишна възраст. Преди навършването на две годишна възраст на детето, майката сключва трудов договор при друг работодател и започва работа там, на четиричасов работен ден. Трудовите правоотношения с основният работодател не й са прекратени и не упражнява трудова дейност по основният трудов договор. В какъв размер ще й се изплаща обезщетението за отглеждане на дете. И също така при кой от двамата работодатели ще е необходимо да подаде документите за изплащане на майчинството, като работеща майка. Благодаря Ви предварително за компетентния и бърз отговор. Хубав ден.
 
С уважение: ********"

Ако ставаше така лесно с двамата работодатели, доста майки биха се възползвали от ситуацията, хем цяло майчинство да получават, хем и заплата да вземат. Би било чудесно, но .... за съжаление не е така.

Последна редакция: пн, 07 сеп 2009, 14:19 от Крейзи

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
майката няма да прекратява отпуска при основния работотдател

ти си попитала при кой от двамата работодатели ще е необходимо да подаде документите за изплащане на майчинството, като работеща майка и затова ти отговарят така

В Кодекса на труда няма изрична забрана за работниците и служителите през периода. когато ползват платен годишен отпуск, да работят по трудово правоотношение при друг работодател. Не е предвидено също. че по време на ползване на отпуск по чл. 164. ал. 1 КТ. майките не могат да работят при друг работодател. Поради това би могло да се счита, че през време на ползване на този отпуск майките могат да сключват трудови договори е други работодатели, на пълно или непълно работно време. В тези случаи се счита, че това е един особен вид работа по външно съвместителство по чл. 111 КТ.

Съгласно чл. 111 КТ. в сила от 31.03.2001 г., работникът или служителят може да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване па работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение (външно съвместителство), освен ако не е уговорено друго в индивидуалния му трудов договор по основното му трудово правоотношение. Ако има такава уговорка в трудовия договор по основното трудово правоотношение, майката пе може ла започне работа по външно съвместителство при друг работодател, тъп като ще наруши условията па договора. Що се отнася до въпроса относно работа при "възложител", това означава, че това е работа но граждански договор. Кодексът на труда не предвижда ограничение по отношение възможността работник или служител да работи по трудово правоотношение и по граждански договори.

Прекратяването на отпуска за отглеждане на дете до навършване на 2-годишпата му възраст по чл. 164. ал. 1 КТ е уредено в чл. 46, ал. 6 и 7 от Наредба! а за работното време, почивките и отпуските, когато:

1. майката (осиновителката) е лишена от родителски права или нейните родителски права са 0|раничени по установен ред:

2. майката (осиновителката) даде съгласие отпускът да бъде ползван от някое от лицата по чл. 164. ал. 3 КТ.

Отпускът по чл. 164 КТ се прекратява и когато детето бъде дадено за осиновяване, бъде настанено в детско заведение или почине. От тези разпоредби следва, че извън изрично посочените случаи, работодателят няма право да прекратява ползването на отпуск по чл. 164. ал. 1 КТ.

Последна редакция: пн, 07 сеп 2009, 13:37 от Elfita

# 8
  • Мнения: 97
Taka....ето го и моя казус.В момента съм по майчинство и съм бременна в 5-тия мес.Детето ми тръгва на ясла след 10-тина дни.Тогава трябва по закон да се върна на работа.Но,ако не се върна при работодареля,а започна на нова работа за 4 часа и изляза болничен,тогава няма да имам прекъсване на майчинството и би трябвало да се възползвам от превото да взема обещетение за второто ми дете= на първото така ли?

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Rally_and_Betty,пускането на ясла,излизането в болничен/отпуск,връщането на работа прецаква застъпеното ти майчинство

т.е за да се възползваш от него трябва да не правиш никое от горе изброените неща и 45 дневния за второто дете да започне докато си по майчинство с първото дете

# 10
  • Мнения: 97
Елфита Благодаря ти за бързия отговор.
Мъча се да го измисля някак си...така ,че хем да не съм в нарушение........хем да не се връщам на работа newsm78/ако дъщеря ми тръгне на ясла/.Мисля вариянт и с прекъсване на майчинство и после отново излизане в майчинство преди болничния от 45 дни......ама пак е голяма разправия с това отписване за няколко дни от ясла.......
Ако някой знае някоя "врътка" нека сподели.....

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Rally_and_Betty,то не е много трудно-стоиш си вкъщи и си гледаш първото дете,бременейки с второто.Въпроса е дали ти се иска и дали имаш възможност

# 12
  • Мнения: 97
Елфита приема в София за ОДЗ е страхотен късмет........ако сега не влезем не се знае до първи клас дали ще ни приемат........Иначе въобще не ми се пуска сега.Проблема е с недостига на деца ooooh!Единствено и само за това ги мисля тези вариянти.

# 13
  • Мнения: 36
Rally_and_Betty,пускането на ясла,излизането в болничен/отпуск,връщането на работа прецаква застъпеното ти майчинство

т.е за да се възползваш от него трябва да не правиш никое от горе изброените неща и 45 дневния за второто дете да започне докато си по майчинство с първото дете
Искам да попитам преди да  ми изтече майчинството до 2-та г.и  дам детето на ясла и се върна на работа и веднага използвам за 2-те г. платен годишен отпуск ако изляза пък след  платеният отпуск в болничен или ползвам неплатен год. отпуск плаща ли ми се половината майчинство?

Общи условия

Активация на акаунт