Комбинирана ваксина срещу хепатит

  • 9 702
  • 52
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 723
Имам приятелка, заразена с хепатит В, при манипулациите, съпровождащи раждане. Впоследствие заразила и мъжа си(не е знаела известно време, че е болна).

# 46
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 301

Много добре знам какво е хеп. Б, как се разпространява и кои са най-рискови групи;

Честотата на хеп в БГ изобщо не ме засяга, интересува се само лично моят риск да се разболея, а той съвсем няма да е голям.

Да предпазват от вертикално разпространение децата на курвите и наркоманките, не моите.

аз не те карам да промениш решението си. а само да прецениш дали е взето достатъчно информирано... в БГ вертикалното разпространение е без голяма епидемиологична стойност. на риск от хоризонтална инфекция обаче сте поставени в по-голяма степен от останалите ...
и моля те въздържай се от определения като курви и наркоманки, защото показва освен лошо възпитание и тотално непознаване на проблема. основната част от хората, носители на хепБ не са от рисковите групи, а съвсем обикновени хора, със съвсем нормално социално поведение ...

# 47
  • Мнения: 143
Значи, четейки и препрочитайки темата отново и отново, за мен са важни следните епизоди:

1. Повечето народ е чувал какво е това животно - хепатит, но "още събира информация" (както е видно и в анкетата).

2. Изборът да се ваксинира човек или не, идва главно от позитивен/ негативен опит с ваксини и/или близък, познат, роднина, който се е заразил (де факто - виждаш, че опасност има и, за да не ти се случи и на теб, действаш превантивно).

3. Мотивиран си (респ. демотивиран, щото някои просто не се кефят на фармацевтичните компании, дето заливат народа с всевъзможни продукти, които пълнят чужди гуши, а пък разболяват нашите деца) от рекламна кампания - виждаш нещо, не го разбираш много-много, ама важното е да имаш мнение Wink

4. Хората, които са в час по темата в този форум основно са лекари. Извън него малък процент (личен опит) медицински лица са в час и могат да ти обяснят нормално и човешки. Другите се правят на лекари или просто се правят, че разбират повече от тях! Simple Smile  Те, медиците боравят основно със статистика и с терминология ( и другите се опитват, ама то звучи ... смешно ... особено като слушаш отстрани).

В този ред на мисли, информираността е МНОГО относително понятие!

И това си личи именно от поста, цитиран по-долу и от отговорите на mishka_moja, които сякаш аз съм писала (чисто смислово - терминологията ми е чужда ... )

Отделна тема на разговор е отговорността на хората към собствената им държава! Колко повече разсъждават, че не им пука за това или онова, толкова по-зле!

Grizantema, мен точно такъв случай ме накара да се разровя щателно и да проумея толкова много заблуди, наслагвани отвсякъде ...


Честотата на хеп в БГ изобщо не ме засяга, интересува се само лично моят риск да се разболея, а той съвсем няма да е голям. И децата си няма как да заразя с хеп Б, тъй като не съм носител.  И за разлика от вас, никого не агитирам да постъпва като мен.

Никой не те агитира Simple Smile  Peace Споделяме си. Simple Smile

Понеже спомена за "замерването с линкове", ан мен преди време ми беше попаднало нещо АДСКИ интересно като информация. Макар, че не се отнася за България, а за Америка, има доста общи неща, които биха могли да бъдат намерени ...

На мен ми направиха впечатление следните неща, свързани със задължителната имунизация срещу хеп Б в първите 24 часа след раждане на детето и, конкретно - защо тя е необходима (лекарите да ме поправят, ако нещо съм недоразбрала):

1. Жена, която е хроничен носител на вируса се тества, но с грешен тест, HBsAb , вместо HBsAg. Това е често срещана грешка, тъй като тези две тестови съкращения се различават само с една буква. Нейният неправилен резултат от теста е "негативен", така че лекарят смята, че детето не се нуждае от последваща профилактика след раждането;

2. Бременната жена е с положителен HBsAg , но резултатите от теста са неправилно изтълкувани или записани в обменната карта/ епикриза на бебето. Детето не получава HBIG (хепатит В имуноглобулин) и ваксина срещу хепатит Б.

3. Жената е тествана в ранен период от бременността си за наличие на  HBsAg и тестът и  е отрицателен. Тя развива HBV инфекцията на по-късен етап от бременноста и детето не получава ваксина или HBIG при раждането.

4. Майката е с отрицателен HBsAg, но детето е изложено на вируса след раждането от друг член на семейството или детегледачката (разбира се - най-често срещан случай), чрез:

    * ожулване
    * манипулации с нестерилни инструменти
    * медицинска интервенция
    * битова травма
    * ползване на общи гребени, четки за зъби
    * инцидент (злополука)
    * при раждане от заразена майка

Изтривам онези, които НЕ се отнасят до бебета ...

В този ред на мисли, Янечек (без да искам да те агитирам за каквото и да било), кажи ми, кое от тези неща ти се струва невъзможно за случване в семейството ви? Не го пожелавам никому ...  Praynig

Последна редакция: чт, 25 фев 2010, 12:29 от Didian

# 48
  • Бургас
  • Мнения: 4 072
започвам да се замислям за ваксинация, кого да попитам - личната ми лекарка е педиатърката на детето

# 49
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 301
КЪРМЕНЕТО НЕ СЪЗДАВА РИСК ОТ ЗАРАЗЯВАНЕ С ХЕПАТИТ Б
освен ако няма активно кървене от рани на зърната.

ася, пусни си HBsAg и anti-HBc-total
ако и двата маркера са негативни - си сложи ваксина.
ако някой е положителен - свържи се с гастроентеролог.

# 50
  • Мнения: 143
Съгласна!  Peace Peace Peace Много ти благодаря, поправих го! Simple Smile

# 51
  • Мнения: 723
започвам да се замислям за ваксинация, кого да попитам - личната ми лекарка е педиатърката на детето
Повечето общопрактикуващи лекари имат стандартен отговор на въпроса - "Не, не препоръчваме допълнителни ваксини". На практика, обаче, те не разполагат с информация за ваксините, за които ги питаме, а и не се интересуват. Попитана от мен инфекционистка се оказа на друго мнение - все пак, заразените хора минават през нейните ръце - беше абсолютно "за" профилактиката. Най-добре се обърни към ваксиналния кабинет в твоя град(в някои градове е в РИОКОЗ, в други градове - другаде). Там имат и много по-голям опит с поставянето, не ми се е случвало да ми сложат студена ваксина, например.
Аз и мъжът ми сме ваксинирани с комбинираната ваксина, детето ми - с Хеп. В в родилния дом, после отделно, по наше желание - с Хеп.А. Странични ефекти - никакви.

# 52
  • Мнения: 143
Grizantema, мен ако питаш специалистите, инфекционистите и тези, които вече носят вируса знаят, че ваксината е единственият вариант за профилактика ... Другите не са чак толкова компетентни ... и това не е само за Туинрикс, а за всичко ...

Общи условия

Активация на акаунт