Отговори
# 15
  • Мнения: 289
Мъжът обикновано прави проблем и не разрешава родителите на жената да живеят при тях в случай на нужда, но това правило, разбира се, не се отнася и за неговите родители.

Около мен пък са все обратния случай - мъжът много лесно се подвежда, когато жена му каже, че не желае родителите му при тях  Rolling Eyes
Но, независимо коя от страните "хитрува", моето впечатление и мнение е, че ако няма добра воля, по съдебен ред е много трудно да накараш някой да се погрижи за родители/деца и т.н. В конкретния случай - дори съдът да задължи твоите брат и сестра да плащат издръжка - представяш ли си колко време ще мине, и как точно ще вземат пари от тях, при условие че работят в чужбина, най-вероятно нелегално..
Изобщо, настройвай се да се оправяш сама  Confused За съжаление много родители си отиват огорчени от този свят заради тоталната незаинтересованост на децата.

# 16
  • Мнения: 1 350
Винаги е имало.
СК:
Чл. 139. Право на издръжка има лице, което е неработоспособно и не може да се издържа от имуществото си.
Ред на лицата, които дължат издръжка
Чл. 140. (1) Лицето, което има право на издръжка, може да я търси в следния ред от:
1. деца и съпруг;
2. родители;
3. бивш съпруг;
4. внуци и правнуци;
5. братя и сестри;
6. дядо и баба и от възходящи от по-горна степен.
(2) Ако лицата от предходен ред нямат възможност да дават издръжка, дължат издръжка лицата от следващия ред.
(3) Когато няколко лица от един и същи ред дължат издръжка, задълженията между тях се разпределят съобразно възможностите им. Ако издръжката е давана от едно от тях, то може да търси от останалите това, което те са били длъжни да дават, заедно със законната лихва. /както вие сте три деца/
Чл. 142. (1) Размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи. /съдът конкретизира размера/
(2) Минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата.

За да имат право на такава, родителите следва да отговарят на подчертаното условие, обаче.  Simple Smile
В тази връзка можеш да прочетеш:
Ред на лицата, които имат право на издръжка
Чл. 141. Задълженият към няколко лица с право на издръжка е длъжен да я дава в следния ред:
1. деца и съпруг;
2. родители;
3. бивш съпруг;
4. внуци и правнуци;
5. братя и сестри;
6. дядо и баба и на възходящи от по-горна степен.

Или ти си задължена да даваш издръжка първо на децата си.
В такива случаи се ползват и социални домове.

да , но ще бъде трудно да се заведе иск ,особено пък като се има пред вид ,че децата живеят в чужбина и би трябвало въпросът да се урежда съобразно  законите там.В случая закона задължава само авторката на темата.

# 17
  • Мнения: 24 467
Трудно- лесно е без значение. Въпросът е, че е налице законодателна уредба, това е поставено в питането на авторката, а фактът, че останалите са в чужбина може само малко да забави производството, не и да го стопира. Издръжката тук ще се иска, не в чужбина. За целта си има адвокати, те си знаят работата.

# 18
  • Мнения: 1 726
Според мен си в много изгодна позиция при положение , че те отказват да ги гледат. Поискай от родителите ти да ти препишат апартамента, но така че да не може да се развали и се грижи ти за тях вместо да се чудиш как да съдиш брат си и сестра си.

# 19
При мен не мога да ги взема, защото живеем в тристаен апартамент 4 човека, аз съпругът ми и двете ни деца.
Съпругът ми не е съгласен да живеят при нас, каза че си иска собствения живот.
Двустайния апартамент е в един много лош квартал в Русе и в момента върви около 20 000 лева такъв апартамент.
Проблемът е , че родителите ми сега се нуждаят от пари, пенсиите не им стигат, а аз не мога да им помагам кой знае колко финансово, защото работя на половин ден.
Съпругът ми не иска и да чуе да помогне нещо финансово на родителите ми.
Брат ми и сестра ми живеят в чужбина и са много добре финансово, и двамата са женени, имат деца.
Не работят нелегално, и двамата са висшисти, завършили там. Първо замина сестра ми и след това дръпна брат ми.
Татко на млади години замина за Солун, там живееше с друга жена. Брат ми сестра ми искаха да следват, ама баща ми имаше други приоритети и им обърна гръб. Баща ми не е разведен с майка ми, след като остаря се прибра при майка, за да има кой да му помага.
Брат ми и сестра ми казаха, че не искат никакъв апартамент, искали само само спокойствието си и не ги интересуват родителите ни.
Аз на моите родители съм простила, и искам да им помагам, но виждам че почти ми е невъзможно.

# 20
  • Мнения: 24 467
...Брат ми и сестра ми казаха, че не искат никакъв апартамент, искали само само спокойствието си и не ги интересуват родителите ни.
Аз на моите родители съм простила, и искам да им помагам, но виждам че почти ми е невъзможно.


Очевидно има причина затова.
Друг начин не виждам, освен социален дом при много тежко положение, след като не може да се продаде жилището, а ти не можеш да им подсигуриш сама издръжка.

# 21
  • Мнения: 1 467
Обърни се към адвокат. Щом се нуждаят предимно от пари, има начин да се задължат и брат ти и сестра ти да ги издържат финансово. Мисля, че се търси издръжка дори една година назад.

# 22
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 725
Трудно- лесно е без значение. Въпросът е, че е налице законодателна уредба, това е поставено в питането на авторката, а фактът, че останалите са в чужбина може само малко да забави производството, не и да го стопира. Издръжката тук ще се иска, не в чужбина. За целта си има адвокати, те си знаят работата.
В момента една приятелка има подобен проблем, но е свързано с издръжка на дете. За нейното дело адвокатите са и казали, че нямаме правна спогодба със съответната държава за такъв тип дела и не може да се заведе дело. Обяснили са и също, че обикновено такива дела, които се водят срещу лица, живеещи в друга държава, с която обаче има правна спогодба, адвокатските хонорари ще струват между 10 и 15000 евро и делата могат да продължат няколко години. Става въпрос за страна в ЕС, в която тя живее, а бившият и е в БГ. След което тя се отказа да го съди,  защото не разполага с такива пари.
Така че ако се предприемат такива мерки, първо трябва да се провери дали има спогодба между БГ и съответната държава и второ, какво ще струва. Колкото и да е гадно, всичко опира до пари. Уреждането в социален дом също е свързано с пари, защото места в държавните няма, а за да се "уреди " нещо все пак, трябват доста пари. За частни социални домове не става дума изобщо. Щом е толкова тежко положението, не им ли се полагат някакви социални помощи, за които да кандидатстват?

# 23
  • Мнения: 270
Първо искам да си изясна какво точно искаш?
1. Да решиш проблема как да се погрижиш за родителите си
2. Как да принудиш другите деца да го направят

За второто от сега ти казвам, че насила хубост не става и там, където липсва морал ти може да прибавиш само прошка и добрина.

Практичния ми съвет към теб е следният - сега още докато са добре се огледай за частен и много добър старчески дом с обща стая за двамата. Уговори се със собствениците на дома. Поговори сериозно с родителите си, че ти ще идваш редовно да ги виждаш, но имаш отговорности към деца и мъж и не може да отсъстваш от задължения, работа и т.н С една дуна - Убеди ги!

Продайте апартамента на добра цена. Изчисли си около 1000 лв на месец или малко повече да кажем 600, 700 евро на месец за таксата и за двамата поне за 10 години. Пенсията им ще им е бонус. Така тяхната собственост ще им даде възможност да бъдат гледани.
Другия вариант е разбира се да ти припишат апартамента и ти да ги гледаш, което включва заплащане на лекарства от твоя джоб,отсъствие от работа и семейство, а е видно, че ти не може да си го позволиш. Ако не сме алчни, а практични винаги има решение.
Желая ти успех!  Peace

# 24
  • Мнения: 24 467
КМЧП:
Компетентност по дела за издръжка
Чл. 11. Българските съдилища са компетентни по искове за издръжка освен в случаите по чл. 4, ал. 1 и когато търсещият издръжка има обичайно местопребиваване в Република България.
Издръжка
Чл. 87. (1) Задължението за издръжка се урежда от правото на държавата, в която е обичайното местопребиваване на търсещия издръжка /хората са си у нас/, освен ако неговото отечествено право е по-благоприятно за него. В този случай се прилага отечественото право на търсещия издръжка.
(2) Когато търсещият и дължащият издръжка са граждани на една и съща държава и дължащият издръжка има обичайно местопребиваване в тази държава, прилага се общото им отечествено право.
(3) Когато приложимото чуждо право по ал. 1 и 2 не допуска присъждането на издръжка, прилага се българското право.
(4) Когато задължението за издръжка между бивши съпрузи произтича от унищожаване на брак или от развод, прилага се правото, което е било приложено съгласно чл. 78, съответно чл. 82.

Тъй като никой не би дал консултации само въз основа на написано в резюме питане във форум, препращам авторката към адвокат, който да се запознае със случая й, като, обаче препоръчвам, това да не е местният бракоразводен адвокат, който не се е занимавал с дела с международен елемент и който ще гледа да опише как е невъзможно да се реши проблемът, а такъв, с опит в тази сфера.
Иначе за по- бързо и лесно разрешение си остава домът, в който хората да бъдат настанени след продажба на жилището, за да могат да се покрият разноските им, ако домът следва да е сносен.

# 25
  • Мнения: 51
Единственият закон който знам по-този повод е следният:В едно семейство живеел и дядото,а пък снахата била гнуслива,свадлива и пр.Сипвала на дядото да яде в дървена паничка,та да не и цапа сервиза.Един ден таткото видял малкото си синче,да майстори нещо.Попитал го какво майстори,а детето отвърнало"правя ви дървени панички,та като остареете да има в кво да ядете".....
Авторката,не останах с впечатлението да си много любяща дъщеря.По-скоро мрънкаща и недоволна...

Последна редакция: вт, 27 окт 2009, 16:30 от konstantin2007

# 26
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 725
И като няма финансови възможности момичето, за да им поеме издръжката, какво сега, да иде да се гръмне ли.

# 27
  • Мнения: 51
И като няма финансови възможности момичето, за да им поеме издръжката, какво сега, да иде да се гръмне ли.
Rolling EyesА тях ли да гръмне?

# 28
  • София
  • Мнения: 12 576
СЕМЕЕН КОДЕКС
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ДЕЦАТА КЪМ РОДИТЕЛИТЕ

Чл. 69. (1) Децата са длъжни да уважават своите родители и да им помагат. Същото задължение имат децата към втория си баща и втората си майка.

(2) Пълнолетните деца са длъжни да се грижат за своите възрастни, нетрудоспособни или болни родители.


Ако не могат става същото, което се случва и с родителите, които не могат да се грижат за децата си- предават ги на социална институция. подобно действие, вероятно ще се счете за акт на някакъв вид грижа.

# 29
  • Мнения: 1 536
Гледам от доста хора  се споменава думата "морал".
Според повечето,ако децата не гледат родителите си нямат морал.Както  каза някой по-горе,случай разни..
Да питам и аз тези,които се възмущатават от лошите деца:
Ако никога не са те искали,никога не са те гледали или обичали?
Ако си бил тормозен и гонен  на  улицата от невръсна възраст и  приютяван тук -там?
Ако  никога не си  получил топлина и чувство за сигурност в
семейната ти среда?
Ако не си получавал нито обаждане ни картичка за празник в продължение на години ?
Ако,чисто и просто тези хора за теб  са ЧУЖДИ,по-чужди и от най-чуждите и на случаен човек можеш да се довериш много повече отколкото на тях?Тогава?
Я,кажете ми,за какъв морал става въпрос,че не разбрах.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт