Заболявания, при които кръводаряването е противопоказно за дарителя

  • 9 416
  • 10
  •   1
Отговори
  • Helsinki / Sofia
  • Мнения: 648
Здравейте,

преди седмица с две приятелки отидохме да дарим кръв за майката на едната девойка, на която й предстоеше операция на бъбрека. След като попълнихме грижливо формуляра, трябваше да влезем за рутинния преглед при лекаря и пробата за хемоглобин. Влизайки аз попитах какво включват ендокринните заболявания, за които се отмяташе дали страдаш от такива. Въпросът ми по-конкретно бе зададен, тъй като аз самата страдам от Хашимото и се притеснявах да не би по някакъв начин да го предам чрез кръвта си на някой друг човек.
Учудването ми беше голямо, когато лекарите категорично отказаха да вземат кръвта ми, но забележете не защото е опасно за реципиента, а защото е опасно за мен  Shocked
Попитах каква е причината за това, след като аз съвсем доброволно искам да даря кръв. Не, не можело. Било забранено от Световната здравна организация. Сигурно съм приемала лекарства. Истината е, че не приемам никакви лекарства, а ми се прилага импулсна терапия и единствените отвари, които приемам са билкови. Както и да е.

Въпросът ми е следният: може ли някой да ми обясни защо е забранено да даряват кръв хора с болест на Хашимото, както и какви други заболявания са изключени от списъка на кръводарителите, поради опасност за самите дарители.

Благодаря ви предварително!   bouquet

# 1
  • Мнения: 133
И на мен ще ми бъде интересно, ако някой даде отговор.
Аз съм кръводарител, винаги прилежно си изброявам заболяванията и си казвам, че съм с Хашимото, но никой не ме е връщал.
В интерес на истината, за последно дарих кръв преди 3 години. Може би от тогава да има промяна...

# 2
  • Мнения: 2 898
Знам за хипертония, диабет, състояния като хипокалциемия, дефицит на желязо...

# 3
  • Мнения: 4 651
Аз мисля, че кръводаряването е вредно за всеки претърпял скоро кръвозагуба, скоро претърпял операция или нездрав човек -  страдащ от заболяване, с което организмът му се бори в момента.

# 4
  • Мнения: 1 175
От мен не искат да вземат защото съм с ниско кръвно налягане, и съм можела да припадна от неоросяване на мозъка  Shocked Аз съм се сривала и без кръводаряване, то оставаше да ми източат и кръв. Понякога си е опасно.

# 5
  • Helsinki / Sofia
  • Мнения: 648
Реално организмът не може да се пребори сам с Хашимото, защото е заболяване на имунната система и възприемайки щитовидната жлеза като външно тяло се опитва да я унищожи.
Едната от девойките беше с ниско кръвно и преди да й вземат кръв и дадоха да пие кафе, което ми се видя доста странно. Уви, по-късно вечерта беше припаднала в трамвая, отново с много ниско кръвно. При посещение на лекар в близката до мястото на припадъка поликлиника, дежурната лекарка беше изумена, че изобщо са й взели кръв, предвид ниското кръвно, както и от количеството кръв предвид структурата и кг-тата й.

Но така и никой не обясни какво може да се случи на човек с Хашимото след кръводаряване. Само да уточня миналата година по същото време пак давах кръв, без да знам, че имам Хашимото, след което шофирах до Банско за коледното ни парти и нищо ми нямаше.

# 6
  • Мнения: 1 101
Цитат
Противопоказания за кръводаряване от наредба № 12 от 3.05.1995 г. за медицинско освидетелстване и изследване на кръводарителите и контрол на взетата кръв и кръвни съставки:

1.Всички фази на инфекция с вируса на СПИН.
2.Вирусен хепатит – преболедували от хепатит В и С. Лица, които са били в контакт с болни от хепатит, не даряват кръв за период 6 месеца след контакта. Същото важи и за донори, които са се подлагали на акупунктура, татуировки или други убождания, извършени извън лечебни заведения.
3.Сифилис – вроден или придобит, независимо от времето на боледуването и резултата от лечението.
4.Туберкулоза във всичките нейни форми, когато лицето се води на задължителен учет в съответния тубдиспансер и 5 години след снемането му от учет.
5.Всички остри заразни болести – през време на боледуването и реконвалесцентния период.6.Контакт със заразно болни – за период, равен на инкубационния.
7.Токсоплазмоза – една година след клиничното възстановяване.
8.Лайшманиоза.
9.Бруцелоза – две години след преболедуването.
10.Всички неясни фебрилни и субфебрилни състояния.
11.Имунизирани: с живи ваксини – 4 седмици след имунизацията; с убити и субединични ваксини и анатоксини – 3 дни след имунизацията; бяс – една година след имунизацията.
12.Тропически болести: пребиваване в тропически райони – 3 месеца след завръщането; малария: лица, родени или отраснали в ендемичен малариен район, 3 години след последното им посещение там, ако резултатите от имунологичното изследване са отрицателни в края на този период; лица, преболедували от малария, 3 години след изчезване на симптомите и след прекратяване на противомаларийното лечение, ако резултатите от имунологичното изследване са отрицателни в края на този период; болест на Чагас.
13.Болести на сърдечно-съдовата система: хипертонична болест II и III степен; период на лечение с хипотензивни средства, независимо дали в момента кръвното налягане е нормално; исхемична болест на сърцето; сърдечна аритмия; генерализирана кардиосклероза и атеросклероза; тромбофлебити; артериални тромбози; ендокардити, миокардити, клапни пороци на сърцето.
14.Всички видове анемични състояния, костно-мозъчна недостатъчност, миело- и лимфопролиферативни заболявания, нарушения в коагулацията, полицитемия вера.
15.Изразени нарушения във функциите на жлезите с вътрешна секреция и обмяна на веществата.
16.Чернодробни заболявания – хронични хепатити, цироза, хепатоспленомегалия от неизяснено естество и др.
17.Болести на пикочната система – хронични нефрити и нефрози, остър глумерулонефрит (период 5 години след пълното оздравяване).
18.Обострена язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника.
19.Органични увреждания на ЦН С, епилепсия и психични заболявания, които правят лицето недееспособно.
20.Алергични заболявания. Лица с поленова алергия (сенна хрема) могат да даряват кръв извън съответния сезон.
21.Отосклероза и Мениеров синдром.
22.Хроничен остеомиелит и деформации на костите. При остър остеомиелит – 5 години след пълното оздравяване.
23.Разпространено засягане на кожата от възпалителен или алергичен характер – псориазис, еритродермия, генерализирана екзема, пиодермия, микози, лупус вулгарис витилиго.
24.Заболявания на очите – ирит, иридоциклит, хориоретинит, резки изменения в очните дъна, миопия над 5 диоптъра, паренхиматозен кератит, глаукома и трахома.
25.Остър ревматизъм. При данни за преболедуване от ревматизъм – период от 2 години след отшумяване на симптомите и липса на данни за хронично сърдечно увреждане.
26.Хирургически интервенции: при по-големи операции – до 6 месеца след интервенцията; при по-малки операции (апендицит, херния, дермоидна киста и др.) – период от един месец след интервенцията; при екстирпация на зъб – период от 1 седмица след нея.
27.Бронхити – остър и обострен хроничен бронхит, хронична обструктивна белодробна болест.
28.Всички видове новообразувания, освен ако няма категорични данни, че са несъмнено доброкачествени.
29.Автоимунни заболявания.
30.Период на бременност, лактация и менструация.
31.Приемане на медикаменти в последните 48 часа преди кръводаряването: антибиотици, хипотензивни, антикоагуланти, дигиталисови, стероидни и нестероидни противовъзпалителни, хипогликемични, антипсихотични, сънотворни и антиогреганти в последните 7 дни преди кръводаряването.
32.Интоксикация с алкохол и наркотични вещества. Дори да няма сигурни данни за това, кандидатът трябва да бъде спрян от кръводаряване.
33.Не се допускат до кръводаряване лица, на които през последните 6 месеца преди освидетелстването е преливана кръв, кръвни съставки или плазмени биопрепарати.
34.Кръводаряване не се извършва и в случаи, непредвидени по-горе, когато по преценка на лекаря или освидетелстващото лице кръводаряването представлява опасност за здравето на дарителя или приемателя
.

от тук


Аз също съм кръводарител и последния път не ми разрешиха защото хемоглобина ми беше 12.4 а трябвало поне 12.5 да е за да падне до 11.5 като се дари ooooh!

# 7
  • Helsinki / Sofia
  • Мнения: 648
Lozeva, още на място в центъра за кръводаряване разбрах, че Хашимото е включено в списъка със забранените за кръводаряване болести.

Въпросът ми обаче е, какъв е проблемът лично за мен ако даря. Защото там ми обясниха, че било опасно за Дарителя, не за реципиента.

# 8
  • Мнения: 3 146
vipdivata, според мен, лекарите не искат да нарушават наредбата, а и виж точка 34. Кръводаряване не се извършва и в случаи, непредвидени по-горе, когато по преценка на лекаря или освидетелстващото лице кръводаряването представлява опасност за здравето на дарителя или приемателя.

Идеята е, че лекарят преценява дали да ти вземе кръв, тъй като е компетентният орган и поради това той, а не ти, носиш отговорност, ако например припаднеш или пък нещо се предаде с кръвната плазма на приемателя. Нали се сещаш, че, не дай си Боже, нещо се случи на някого, на секундата роднините ще съдят този, който не си е свършил работата.

Още повече, че независимо дали безвредно, но нали се сещаш, че, ако се разбере, че са прелели на човек без автоимунно заболяване кръв от страдащ от такова, роднините едва ли ще са много доволни.

Иначе, питай лекуващите си лекари дали е забранено в твоето състояние и при твоята диагноза и, ако няма никакъв проблем и за теб, и за приемателя, просто ги помоли да ти издадат бележка, че можеш да си кръводарител, не вярвам да имаш проблем след това.

# 9
  • Мнения: 4 651
vipdivata,
аз също съм със заболяване, което се счита за автоимунно, но във въпросниците, който винаги съм попълвала не е имало въпрос за автоимунни заболявания. Не ми е идвало на ум и да питам. Кръводарявала съм много пъти. След като разбрах, че не се препоръчва при автоимунни заболявания-  спрях, колкото и да ми беше криво.

Аз си мисля, че ако има някаква опасност, то тя не е да забелиш очи веднага след това, а може би по- дългосрочна опасност за влошаване на автоимунното ти заболяване ....

# 10
  • Helsinki / Sofia
  • Мнения: 648
Да, то е факт, че в случая едва ли става въпрос за припадане. Просто ми е интересно какъв е проблемът. Определено съм си наумила при посещението на лекуващия ме лекар да поставя въпроса.

Общи условия

Активация на акаунт