до колко месеца след раждането кърмихте повече от 2 пъти на ден

  • 4 283
  • 48
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 62
Захраних сина ми като навърши шест месеца. След 8 месеца определно предпочиташе през деня храна, различна от кърма. И тогава кърмех повече от три пъти на денонощие, но само едно от тях беше през деня, останалите в интервала между 20.00 и 06.00 през нощта. Ако и при вас се получи така, може би ще може да съвместиш работата и кърменето. (За едно-две дневни кърмения можеш да осигуряваш изцедена кърма)

# 31
  • София
  • Мнения: 2 348
Кърмя повече от 2 пъти на ден(повече е и от 5 пъти  Mr. Green ) вече 27ми месец.

Ето малко за четене относно кърменето и работата : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=2915

Накратко:
-Провери какви права имаш като кърмачка в държавата, в която работиш(намалено работно време, почивки за кърмене и т.н.)
 -Не бързай със строги предварителни планове. Желая ти безпроблемна бременност и здраво бебче! Но ако случайно бебето е недоносено или със склонност към алергии, много е важно да останеш при него, за да го кърмиш възможно най-често.
  -Ако има възможност, може да вземеш бебето с теб на работа. Не знам какво работиш, но има счетоводители, секретарки, магазинерки и т.н, които носят бебетата в работата. А бебетата не плачат, защото са в постоянен контакт с майката( в слинг) и имат неограничен достъп до гърдата. За моментите, в които е невъзможно да се заедно - слагаш го в кош за новородено.
- Помисли за работа от дома. Или комбинация - ходи на работното място само за неща, които не могат да се свършат от дома.
 - Детегледачка или роднина, който да носи бебето за кърмене.
-Изцеждане на кърмата. Който гледа детето, ще го храни с изцедената кърма. За целта ще трябва да си осигуриш ненаселена стая, където да се цедиш, помпа, няколко бутилки за съхранение на млякото и хладилник. Ако е невъзможно да се сдобиеш с хладилник, термочантата също върши работа.
- Може да се свържеш с местна Ла Лече Лига група, където ще можеш да научиш много неща за кърменето и живота с  бебе. Ще можеш да получиш конкретни съвети от майки, които също съчетават работа и кърмене точно в конкретната държава.
http://www.llli.org// - това е сайтът, от който можеш да намериш координати на ЛЛЛ в твоята държава и местната група.

Раждането на бебето е голяма промяна в живота и носи много изненади. Трябва да се научиш да бъдеш бързо приспособима, да очакваш неочакваното и да преосмислиш приоритетите си, ако се налага. Може да изглежда трудно и сложно, но не така. По-голямта част от промяната в теб ще дойде от самосебе си. Повечето майки споделят точно това. Аз обърнах живота си на почти 180 градуса, като това не стана с усилия, а просто от самосебе си така се получи, без аз да си дам сметка.

Последна редакция: пн, 25 яну 2010, 17:34 от skrech

# 32
  • Мнения: 641
Здравей, bgfifi!
Чудесно е, че толкова от рано си се замислила за съвместният ви живот с бебчо, след като се роди, търсиш информация и най-вече, че искаш да кърмиш Hug.
Много жени кърмят и работят, така че е напълно възможно да се съвместят двете неща, просто трябва добра организация и желание. Не се съмнявам, че ти ще успееш да се справиш
Сигурно вече си се информирала, че за да кърмиш успешно е добре бебето да суче толкова често, колкото то поиска, да кърмиш изключително /т.е да не предлагаш вода, чай и други течности и храни различни от кърмата през първите 4-6 месеца от живота на детето/
Горе-долу през първите 6 седмици от раждането на бебчо, вие ще сте като скачени съдове и е хубаво да имате минимум 10-12 хранения на денонощие, включетилно и нощно време (нощните кърмения са важни, защото тогава се отделят най-големи количества от хормоните отговорни за образуването на кърмата). Вероятно сега ти се струват много, но не се притеснявай, още към 40 тия ден повчето бебета намират своя собствен ритъм и разреждат суканията, може да почне да прави нощни паузи. През този период е хубаво да си осигуриш максимален конфорт, като например кърмиш бебето легнала и по този начин релаксираш, докато и то спинка или пък помолиш някой да ти помага в домакинството. При повечето майки кърмата се е регулирала и установила някъде до към 3 тия месец и кърменията са се разредили до към 6-8 на ден и 2-3 нощни. Ако си осигуриш добра помпа (например електрическа, която едновремено цеди и двете гърди – има такива модели на Авент и Медела) би могла бързо да изцеждаш кърма за бебчо максимум на всеки 3 часа, докато си на работа и да събираш в шишенца в хладиника, с която после да оставяш, за да хранят детенцето през деня. Когато се прибереш в къщи пък, ще наваксвате със сукането от гърда и на поискване.
Връщането на работа е удобно и след захранването на детето с твърда храна, когато успееш да заместиш някое от кърменията удобно за теб и по този начин да отпадне нуждата от едно кърмене дневно и да се намали нуждата от изцеждане с едно на ден
Доста майки пък избират да се върнат на работа след като детето е навършило годинка и са успели да ограничат кърменията сутрин, вечер и през ноща.
Ако искаш погледни тази статия Кърмене и работа от  Библиотеката на форума. В Библиотеката ще намериш и много друга информация във връзка с кърменето, която би могла да ти е от полза

Лека и безпроблемна бременост и раждане и успех в съвместяването на кърменето и работата.   bouquet

# 33
  • Мнения: 2
Здравейте мили мами,ще споделя и моят опит,а вие ако искате го вземете под внимание .Моята дъщеричка е вече на 2 г. първите 6 месеца беше само на кърма(затова напуснах работа защото тук се започва работа когато бебето е на 3 месеца) докторите казват и в книгите пише ,че се захранват на 4 месеца аз опитах тя не искаше и затова беше само на кърма и на някоя др.бисквитка,сокчета и вода след това започнах да и давам домашно направени манджички,но 3 дневното кърмене не го забравихме.Кърмих я до 1,8г.и спрях защото тя се дърпаше и не искаше да суче.Това е моят опит.Дано да съм била полезна.МИли мами кърмете си децата да ръстът по-здрави и силни. breastfeeding family

# 34
  • Мнения: 2 376
Някои от момичетата са дали много добри съвети. Аз бих добавила, че е важно ако бебето има хранения с бутилка, да се случват така, че да не се отбие. В библиотеката на този форум има много хубава статия със съвети какви биберони да се ползват, как да се държи бебето, няколко трика..
Леко бременеене и здраво бебе на финала.
17 месеца, суче по .,, кой знае колко пъти на ден. Май нямаме заместено хранене.

# 35
  • Мнения: 23
здравейте,да с евключа и аз в тази интересна темичка,аз кърмя малката все още ,но 2 кърмения останаха след 16 месец ,днес тя навършва годинка и 5 месеца  ,а аз преди месец време от останали бяха 3 кърмения в денонощието реших да ги направя 2 ,така че съветвам тази мама да си кърми чове4ето колкото с еможе повече ,аз лично захраних на 7 месеца ,само запознаване с другите храни ,а след годинката започна да си похапва от всичко в количество,но и кърменето присъства като храна в дневното меню,успех Peace Grinning Hug  bouquet

# 36
  • Мнения: 2 988
bgfifi, директно по въпроса ти: на 11.5 месеца все още кърмя на всеки 3 часа денем и на всеки 1-2 часа нощем.

Бих искала да повторя това, което няколко мами вече споменаха - планирай за собствено успокоение, но имай едно наум. Бебетата са огромни неизвестни. Няма как да планираш отсега дали бебето ти ще спи добре, дали и колко ще боледува, колко бързо ще премине от захранване към хранене, колко леко ще приеме евентуални ясли или гледачка в различните възрасти и така нататък. Собствените си емоции също е невъзможно да планираш, а те ще бъдат силни и изненадващи, гарантирам.

Понеже бях в подобна ситуация - в чужбина, срочен договор, докторант, трябваше да планирам кое-как, мога да посъветвам следното:

- Говори с работодателя си за връщане на работа най-рано 3 месеца след раждането. Това обикновено е добър срок, в който ти да се възстановиш от раждането, бебето да си установи режим и по-дълъг нощен сън, всички да свикнете с новото положение и да се създаде някаква рутина в семейството. Ако има възможност да се върнеш отначало на непълен работен ден, това ще е възможно най-плавният преход. Имай предвид, че ако на третия месец решиш, че не си готова да се върнеш на работа и напуснеш, далеч няма да си първата и никой няма да се изненада.

- Предвиди няколко месеца на много ниска продуктивност както в работата, така и по дисертацията. При мен някъде към края на седмия месец от бременността хормоните вече дотолкова ми пречеха да се съсредоточа и да помня, че ми беше невъзможно да прочета дори една статия. След раждането първите три-четири-пет месеца ще ти бъдат психически много по-леки, ако можеш да забравиш за дисертацията за малко и да се съсредоточиш само върху бебето.

- Бебетата не спят като възрастните. В първите един-два месеца, особено кърмените бебета, може да се събуждат на всеки час. Това ще даде отражение на способността ти за умствена работа, дори да не си даваш сметка за това. Спокойният сън е функция от темперамента на детето, който няма как да предвидиш, затова няма начин да знаеш кога и колко ще спи бъдещото ти бебе.

- Много важно, ако предвиждаш връщане на работа докато детето е бебе: Въведи шишето (с изцедена кърма) достатъчно рано. Внимавай да не се отбие, разбира се, но го направи до края на втория - началото на третия месец. Колкото по-голямо е бебето, толкова по-трудно става да му промениш навиците за хранене. Ако някой друг ще гледа бебето докато ти пишеш/работиш, бебето трябва да свикне да бъде гледано от друг човек, не мама, до седем-осем месечна възраст. След тази възраст започва първата криза "страх от непознати" и ще бъде много по-трудно и травмиращо за всички да го оставяте с непозната.

- Започнете да пестите всяка стотинка отсега. Подгответе се психически, че след раждането ти може и да не намериш сили да се върнеш на работа през първата година.

Разбира се, нещата могат да се развият и максимално близко до плана, който всички си правим - бебето да спи по цяла нощ от края на първия месец, да не се разболее нито веднъж, ти да се възстановиш от раждането на следващия ден, да намериш прекрасни ясли/детегледачка и желанието ти за работа да е толкова силно, че изобщо да не се колебаеш за връщането. Но е хубаво, ако ще планираш поне донякъде реалистично, да забравиш за идеалните сценарии. Успех!  Hug

# 37
  • софия
  • Мнения: 2 140
До началото на 7 месец.

# 38
  • Мнения: 3 929
Кърмех сина си на поискване 2,7 год., което означава, че 2,7 год. му давах да суче повече от 2 пъти дневно.

# 39
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 641
До края на 8-мия. После почнах да разреждам и на 11-тия спрях!

# 40
  • Мнения: 122
Значи. Още един работодател, който иска да знае, кога ще си пак 100 % на разположение, ако може и в кои празнични дни, съботи и недели. Абсолютна глупост, при положение, че животът ти ще се обърне нагоре с краката. Както са те посъветвали по-горе, колкото повече работа свършиш преди раждането, толкова по-добре (ако работиш във вредни условия, за времето на бременността и кърменето ще се наложи пауза, но това работодателите го знаят). При всички положения, много по-добре се работи, преди да родиш. С бебето получаваш "работен договор", който е доживотен, 24 часов и не се заплаща Laughing. За тръгването на работа - разбира се зависи от договора, но се опитай да останеш вкъщи колкото е възможно по-дълго. 2-3-4 месеца звучи дълго, но за едно бебе нищо не са, едно 4-месечно бебе има огромна нужда от майка си. Моят опит е, че на около 18-24 месеца децата започват да откриват другите около себе си, т.е. започват да имат нужда от деца около себе си за игра и едва тогава има смисъл от ясли. Що се отнася до кърменето, има много варианти: можеш да започнеш работа почасово (това има смисъл само ако не живееш далеч), в определени дни от седмицата (има смисъл, защото имаш цял ден да успееш да се настроиш за работа, може да дадат "майчинство" на таткото и това също е добре), да ходиш да кърмиш в обедната почивка или да изцеждаш и да замразяваш. Кърменето изобщо не влиза в конфликт с работата, това за избора на кариера пред бебето са глупости. Колко девойки седят по пейките и разправят как не им се кърми. Другото е, че с бебето наистина ще имаш нужда от болнични, може би по-малко, когато е съвсем малко, но ако тръгне на ясла... Като за начало, лека бременност и успех!

# 41
  • Мнения: 249
Не се плаши! Няма нищо трудно щом планираш предварително. Аз самата тръгнах на работа още преди да синът ми да навърши месец. Не за цял ден, естествено. Прибягвах до вкъщи през няколко часа и ме глождеше Огромна Вина. Бащата помага ужасно много, в часовете, когато ме няма разчитам на детегледачка. Може и да бъда жестоко укорена, но не съм имала друг избор.

# 42
  • Мнения: 106
До 11 месеца го кърмех повече от 2 пъти на ден, без да броя нощните.

# 43
  • Мнения: 1 174
Ако правилно съм разбрала работодателя ти пита кога ще се върнеш на работа и ти искаш да знаеш кога се кърми само 2 пъти, за да му кажеш срок, така ли е ? За да ходиш на работа не е нужно да кърмиш само 2 пъти на ден, ти отсъстваш около 8 часа на ден и ако кърмиш преди и след работа, то се получава всъщност липса само на 1 кърмене около обед примерно, което е било. Премахнеш ли него или го замениш с изцедена кърма, няма никакъв проблем.
Аз се върнах на работа когато бебчо направи малко повече от година. Но се подготвях за това от 8 месечната му възраст, започнах да го оставям да го гледат - първо за час - два, после за цяла сутрин, накрая за целия ден - от 8ч. до 17ч. и съответно и да измествам кърменията така, че да се получи днешния сценарий: кърмене сутрин към 8ч., после твърда храна - закуска, обед, следобедна закуска и мама се връща към 17,30ч. и кърми, после вечеря - кърмене за приспиване и още 2-3 нощни. Това е, и ти можеш да го направиш, а ако е по - малко бебето може и изцедена кърма да дава който го гледа.
Само да добавя - връщането на работа не зависи само от намаляване на кърменето, зависи и от това дали и как детето ти заспива обедния си сън например, как се успокоява когато му никнат зъби, кърмачетата са свикнали да им се дава гърда при всяко неразположение, да заспиват на гърда също, тъй че ще трябва детето да свикне първо да заспива по друг начин и да се успокоява по друг начин, различен от кърменето. Лично за мен това беше в пъти по - сложно от премахването на обедното кърмене, приспиването по начин различен от кърмене беше ужас  ooooh!

# 44
  • Мнения: 456
Вече сме на почти 7 месеца и половина и все още имаме повече от две кърмения на ден, без да броим нощните. Това е откакто станахме на 7 месеца и имаме вече три хранения с твърда храна и съответно 3 кърмения през деня (след ставане, следобед и преди сън). Струва ми се че този режим ще го запазим поне още два месеца. Честно казано за първи път в твоя пост прочитам за възможност двумесечно бебе да се кърми само сутрин и вечер Crazy На тази възраст моя човек сучеше всеки път когато имаше желания без да спазваме някакви часове и графици.

Общи условия

Активация на акаунт