Трябва ли родителите да плащат сватбата?

  • 22 820
  • 557
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 77
Аз лично не чаках пари вместо подаръци. Ама я потърси теми, в които се реве, че са получили три комплекта тигани, два кухненски робота и чаршафи.
Имаше тема преди време "Рентабилна ли е сватбата?"


 Joy Joy Joy Кажи че се шегуваш?  Confused Това съм го пропуснала!  ooooh!

# 46
  • София
  • Мнения: 10 444
Ок, отговарям кратко, точно и ясно.  Peace
Няма точен отговор - зависи от личните предпочитания на родителите и малдоженците на първо място, после и от финансовите им възможности.

Viktoria®, само тази тема-продължение успях да намеря. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=405187.0

Последна редакция: сб, 30 яну 2010, 16:43 от бъръльо-бъръльо

# 47
  • София
  • Мнения: 278
В началото на миналата година бяхме решили да правим сватба през лятото. Уведомихме родителите - ок, няма проблеми, те сами казаха че това е тяхно задължение  Simple Smile Тогава не се замислях много по тази тема, на всички женени около мен приятели, родителите бяха поели разходите, струваше ми се нещо съвсем тривиално. Да ама не. Със свекърите нямахме проблеми, те са много разбрани хора, изненадата дойде от собствената ми майка. Сватбата трябвало да бъде там, тогава, и така  Shocked Трябвало да се поканят тези и тези хора, роклята ми не трябвало да бъде по - скъпа от едиколко си, не можело още от февруари да започвам организацията, защото до август (искахме тогава да е), можело нещо да се обърка  newsm78 Абе  Crazy Казах им да забравят за случая и сватба ще има когато и както ние искаме и можем да направим сами. Още не сме се оженили, но .... ще дойде и този момент.

Разбирам много добре, че това е и техен празник, че са го чакали, подготвяли са се, събирали са пари и т.н. Но това ще бъде моята сватба, моят единствен ден и мисля че е по-важно как аз се чувствам в случая  Peace

# 48
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Lilяna, никой тук не е тръгнал да се хвали.
И не е казано, че една сватба трябва да е с 200човека и да бъде разточителна.
Сватба се прави и с 20души.
Напротив - на мен ми прозвуча като хвалба. И няма лошо, аз също бих се гордяла, ако можех да си го позволя.
Аз не съм казала нито с колко човека, нито с колко пари трябва да се прави. Аз се подразних първо от "трябва" и после защо е важно другите как решават този личен семеен проблем, че да се изтъква в час ли била или не била. Все едно онези, които не постъпват като нея, т.е. разчитат на родителите си, са някакви не в час. Това са лични вътресемейни неща и за всяко семейство са различни, според много обстоятелства.

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
Абе, винаги става въпрос за пари, пък дори и за сватбата! Който може да си позволи финансово, било сам, било родителите, може да събере и 300 човека и пак няма да му тежи! Който няма пари или родителите не искат да я платят, или пък евентуалното плащане е свързано с диктуване и на подробностите откъм това кой да бъде поканен, как да са облечени младоженците, къде да е тържеството и прочее, естествено, че ще застъпва позицията, че сватбата може да е и с 20 човека или защо изобщо да се хранят и поят сума ти хора, вместо да изхарчат Х пари за себе си и прочее! Нещо като изтърканата приказка за лисицата и гроздето. Или пък, както казват, че не искат голяма сватба, после с разтуптяно сърце гледат пищните сватби по сапунките или лъскавите списания.

Във всеки случай, повечето хора, с които аз съм говорила и са правили я скромни сватби, я никакви, я само са се разписали, я живеят без да се женят, само си приказват, че нямало нужда от сватба или че младоженците трябвало да си я платят, но под сурдинка си признават, че им се иска да са направили по-богата сватба и да не броят всяка стотинка, а да могат родителите да им подарят сватбата.

За задължение не може да се говори. Ако родителите са достатъчно зрели хора няма да се опитват да правят сватба заради "хората" или да се доказват като платежоспособност, а ще оставят младоженците да си изберат кое как да е. Аз така ги разбирам нещата.

Последна редакция: сб, 30 яну 2010, 19:14 от Andariel

# 50
  • Мнения: X
Lilяna, никой тук не е тръгнал да се хвали.
И не е казано, че една сватба трябва да е с 200човека и да бъде разточителна.
Сватба се прави и с 20души.
Напротив - на мен ми прозвуча като хвалба. И няма лошо, аз също бих се гордяла, ако можех да си го позволя.
Аз не съм казала нито с колко човека, нито с колко пари трябва да се прави. Аз се подразних първо от "трябва" и после защо е важно другите как решават този личен семеен проблем, че да се изтъква в час ли била или не била. Все едно онези, които не постъпват като нея, т.е. разчитат на родителите си, са някакви не в час. Това са лични вътресемейни неща и за всяко семейство са различни, според много обстоятелства.
Lilяna, не искам да превръщам темата в безсмислен спор, нито в безсмислени обяснения. Който ме е разбрал - разбрал. Ако някой се дразни, нищо не мога да направя.  Peace

# 51
  • София
  • Мнения: 12 560
Не, не трябва.
Моята сватба беше в сряда следобяд и бяхме 12 души. Ние сме си я платили.

По същия начин ще постъпя с моето дете. Който иска сватба - прави си я. Защото знаете - то си има приказка - който плаща, той поръчва музиката  Mr. Green

# 52
  • София
  • Мнения: 399
 Стига с тая музика, родителите ни я платиха, а ние си организирахме и избирахме нещата. Ако трябва сватбата да се поема от младоженците, значи всички да се женят след 35г или просто да подписват без почерпка. Разбира се нищо не е задължително или правилно, има всякакви варианти. Аз лично си заделям за децата, дали за сватби, образование или просто начален старт в живота- предпочитам да им помогна.

# 53
  • Мнения: 27
Категоричните отговори "Трябва!" и "Не трябва!" са повече от смешни.
Няма общовалидни правила, нещата стават така както всяко семейство си реши според разбиранията и възможностите си.
Не виждам защо тези, които сами са си платили сватбите трябва да се присмиват или да осъждат онези, чиято сватба е била платена от родителите. Както и обратното, разбира се.

# 54
  • Мнения: 5 228
Абе, винаги става въпрос за пари, пък дори и за сватбата!

Не винаги. Преди време бяхме кумове на наши приятели, които са доста заможни - на сватбата присъствахме само те и ние. Дори децата им не присъстваха.
По селата пък хората взимат заеми и продават ниви, само и само да вдигнат сватба с най-близките 200 души. Така че не е само до пари, а най-вече до нагласа или традиции.

# 55
  • Мнения: 712
На мен лично уведомяването на родителите, че предстои сватба и естественото очакване те да поемат сметката означава някаква форма на незрялост. Ангажимент на родителите е да отгледат децата до пълнолетието им - оттам нататък всичко, което правят за тях е на добра воля.
Ако се заженя, не очаквам семейството ми, или пък това на мъжа ми, да плати и 1 лев за сватбата ни, роклята ми или каквото и да било, свързано с брака ни. Ако искат да ни направят паричен подарък, определено имам други идеи за харченето му. За мен и половинката ми споменът от сватбата ще е много по-прекрасен като скромно подписване и едноседмичен до едномесечен меден месец на топло местенце, отколкото масово тържество за няколко часа, през които да изглеждам като сметанова торта. Това при положение, че някой от близките умира да похарчи между 3 и 10 000лв по повод институционализирането на връзката между мен и половинката.
На 26 години приемам подаръци от родителите ми, но не ги очаквам  Peace Това през последните 4 години, когато окончателно приключих с образованието си.

# 56
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 732
Ние сме от особените случай - не искахме сватба с гости, само с кумовете и родителите. Свекърите като чуха много се натъжиха - направихме голяма сватба заради тях - те платиха. Подписахме февруари само с кумовете и родителите (служителите в ритуалната зала бяха втрещени като ме видяха с огромната рокля и без гости - питаха няколко пъти дали очакваме още някой Simple Smile ). Май месец беше църковният брак с многото гости. ХУбави спомени имам и от двата дни, но подписването беше много по- вълнуващо за нас и него си празнуваме като годишнина. Не са ни накарали насила да го направим смятам, че ги уважихме като се съгласихме.

# 57
  • София
  • Мнения: 12 560
Ако трябва сватбата да се поема от младоженците, значи всички да се женят след 35г или просто да подписват без почерпка.

Ще си теглят заем бе, като искат да хранят и поят 100 души. Що трябва родителите да плащат?
Извинявай, ама това си е лично твой проблем - като нямаш пари за сватба, няма да се жениш. То не е задължително. Не знам как не се чувствате неудобно да взимате подобни суми от родителите си - при положение, че 10 000 лева специално за мен са много пари, въпреки че се подписвам под четирицифрена заплата.
И хайде - ако си ги изкарал ти или партньорът ти - както и да е - харчете ги със здраве.
Ама да искаш големи сватби и да смяташ, че родителите са ви длъжни - е това има само една дума - гьонсуратлък  Wink

# 58
  • София
  • Мнения: 62 595
на мен хич не ми беше неудобно, нито съм взела някакви пари. И до ден днешен не зная колко е струвала сватбата, нито родителите са повдигали въпроса. За тях беше удоволствие да поемат не само разходите, а и голяма част от организацията. какво са плащали, как са плащали не знаем. Аз бих направила същото за децата си.  За мен би било чест и голяма радост да платя за това хубаво събитие.

# 59
  • Мнения: 1 096
Когато казахаме, че с мъжа ми ще се женим, първите думи на свекървата бяха - Аз пари за сватба нямам.  Sick Не че сме искали, но поне привидно можеше да се зарадва. Отне ни 2 години да съберем пари и да направим сватбата, такава каквато я искахме и двамата. Моите родители искаха да я платят те, но мъжът ми категорично отказа. Бяхме по на 25-26 години и се справихме сами.

Общи условия

Активация на акаунт