Какъв е срокът за припознаване?

  • 19 386
  • 24
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 53
Какъв е срокът за припознаване от страна на бащата и заплаща ли се? Ако се сключи брак бащата пак ли трябва да припознае детето или автоматично то става негово?

# 1
  • София
  • Мнения: 23 110
Какво значи срок... Бащата би трябвало да припознае детето, докато майката е още в родилния дом, защото следва да се издаде Удостоверение за раждане на мъника. Попълва се една декларация от страна на таткото и се подписва. Нищо работа е. На мен за тази услуга ми взеха 30 лв, но аз раждах в частна болница и не съм наясно дали задължително навсякъде се плаща припознаването.
Чувала съм, че някои мъже ги разкарват до Общината или нещо подобно, но при нас нищо такова не е имало. Само личната карта на таткото и подписа му на бланката!
Ако сключите брак преди раждането, много ясно, че детето автоматически се записва с имената на таткото.
Утежняващ фактор е, ако майката преди това наскоро е била разведена... но предполагам, че това може би не е вашия случай.

# 2
  • Мнения: 36 052

Чувала съм, че някои мъже ги разкарват до Общината или нещо подобно, но при нас нищо такова не е имало.

нотариус, на който плаща такса

# 3
  • София
  • Мнения: 2 430
Какъв е срокът за припознаване от страна на бащата и заплаща ли се? Ако се сключи брак бащата пак ли трябва да припознае детето или автоматично то става негово?
Докато се още в родилното се попълва една Декларация-от там ще ти я дадат.Защото все пак детето трябва да има презиме и фамилия,които данни се изпращат до съответната община за изготвянето на акт за раждане.
С попълнената декларация  мъжът ти отива при нотариус,плаща му се такса и се припознава детето.
За сключен брак е необходимо само и единствено свидетелството ви за брак и двете ви лични карти.

# 4
  • Мнения: 2 448
Аз пък помислих, че става дума за вече родено дете и не припознато, в какъв срок бащата може да го припознае. И не, ако се оженят в този случай  родителите ( след раждането ) детето не става дете на баща си, ако това имаш предвид.
За срока за припознаване на вече родено дете не съм запозната, дано някой адвокат се включи по темата.

# 5
  • Мнения: 6 803
Какъв е срокът за припознаване от страна на бащата и заплаща ли се? Ако се сключи брак бащата пак ли трябва да припознае детето или автоматично то става негово?

Детето родено ли е вече?
И не, след сключване на брак мъжът не става баща на родените от жената преди този брак деца автоматично - ако се замислиш ще видиш, че е абсурдно. 

# 6
  • София
  • Мнения: 3 064
Няма срок за припознаването на родено дете.
Стига майката да не е била женена до 300 дни преди раждането - тогава е по-сложно.
Познавам момиче, което на 14-15 години беше припознато от баща си.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 5 028
Бе кви са тия такси за припознаване? Вече и пари ли искат?!  newsm78

При нас, преди близо 10г. и 7г., не се плащаше нищо. В родилното, таткото /с лична карта/ попълни формуляр за припознаване и записа децата. Без такса. Без нотариус. Пред администратор от болницата, дето записва децата. Толкоз.  Peace

Та сега, вместо да опростяват нещата, ги усложняват, май... Mr. Green

# 8
  • Варна
  • Мнения: 53
Детето е записано в акта за раждане на мое име с баща неизвестен.В такава ситуация какъв е срокът за припознаване от страна на бащата и заплаща ли се? Трябва ли да се прави ДНК -тест за бащинство в този случай?
Ако се сключи брак бащата пак ли трябва да припознае детето или автоматично то става негово?
Така по-ясно ли е какво имам предвид?

Последна редакция: пн, 01 мар 2010, 17:06 от rali_ivanova

# 9
  • София
  • Мнения: 8 002
След брак детето не става автоматично на бащата. Трябва да се припознае. Не мисля, че има срокове, които да се спазват.
По останалите въпроси не съм наясно и не мога да отговоря.

# 10
  • София
  • Мнения: 16 116
Рали Иванова, срока е до навършване на 18 год. на детето.
ДНК тест ще трябва да се направи, само ако ти оспорваш припознаването.
Или, ако заведеш дело в съда против него, а той не е съгласен да припознава.
Ако сте съгласни и двамата - действате в общината.
И аз съм същия случай - с баща неизвестен. Преди 4-5 год. бяхме със скъпия в общината по друг повод и там самата служителка в ЕСГРАОН предложи да му даде да попълни документ за припознаване.
Човека беше готов да го направи веднага, но ние с дъщерята отказахме.
Имаше наякаква такса, не си спомням колко лв., но беше поносима.
Ако го искате и двамата - попитай в общината.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 53
Благодаря AISHA,     
Това,което казваш е много ценно за мен. Безкрайно се радвам,че ми даде отговор.
Че ще отида до Общината ще отида,но все пак можеш ли да се сетиш, дали в Общината тогава за припознаването са искали и твоето писмено съгласие или съгласието на детето- писменно?

# 12
  • Мнения: 24 467
Припознаването е едностранна правна сделка, посредством която може да се установи произход, но само в случай, че детето не е с вече установен произход от съответния родител. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи, т.е. не е задължително припознаваният да е малко дете.
Именно защото е сделка, се изисква и съответна възраст, за да е валидно- припознаване може да извърши и родител, навършил шестнадесет години.
Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на лечебното заведение, в което се е родило детето. Длъжностното лице по гражданското състояние съобщава припознаването в 7-дневен срок от извършването му на другия родител, ако той е известен, и на детето, ако то е навършило четиринадесет години.
Родителят или навършилото четиринадесет години дете може да оспори припознаването с писмено заявление до длъжностното лице по гражданското състояние в тримесечен срок от съобщението. Ако припознаването не бъде оспорено, то се вписва в акта за раждане. Когато припознаването се оспори, припознаващият може в тримесечен срок от получаване на съобщението да предяви иск за установяване на произход. Ако припознаването бъде извършено, преди да е съставен акт за раждане на детето, и родителят заяви, че няма да го оспорва, припозналият се вписва веднага в акта за раждане като родител. Оспорване на припознаването от родителя след съставяне на акта за раждане не се допуска.
Ако при припознаването детето е малолетно, то може да го оспори по съдебен ред до една година от навършването на пълнолетие или от узнаването на припознаването, ако узнаването е станало по-късно. Ако искът бъде уважен, припознаването се заличава със съответна бележка в акта за раждане.
Припозналият може да иска унищожаване на припознаването поради грешка или измама в едногодишен срок от припознаването, поради заплашване - в едногодишен срок от прекратяване на заплашването, а при недееспособност - в едногодишен срок от придобиване на дееспособността.
Няма предвидена опция за автоматично припознаване. Изразява се воля.

Последна редакция: чт, 04 мар 2010, 16:29 от Judy

# 13
  • Варна
  • Мнения: 53
JUDY Невероятна си,не знам с какво се занимаваш,но правото ти се отдава невероятно добре според мен.
От това,което цитираш от семейния кодекс не ми става ясно обаче следното- може ли бащата да припознае детето без съгласието на майката.
например в болницата съм,дават ми декларация попълвам я с баща неизвестен и я подавам,а той на следващия ден си иска правата над детето и иска да го припознае,може ли без мое съгласие да го направи и какъв проблем може да ми навлече?

# 14
  • Мнения: 24 467
Писах ти на лични.
Съгласие не се изисква, но другият родител може да оспори, разбира се.

Общи условия

Активация на акаунт