Конденз по дограмата и съвети за ТОПЛОИЗОЛАЦИЯ

  • 67 849
  • 133
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 11 117
Лошо !
Ние сме с ПВЦ 3-камерна, никога не е имало конденз ! Naughty
Имаме и вътрешна изолазия (не се сещам каква точно беше), а фибрана принципно е за външна изолация, можеби това е проблема. Rolling Eyes

# 31
  • София/Перник
  • Мнения: 985
Леле колко въпроси  Grinning
Та подред да отговарям доколкото мога...
pachikrak
1. По технически данни газобетона има доста добри топлоизолационни стойности, така че може и да не му се слага доп. изолация. (Ако този сезон нещо избие тогава сложете стиропор.) Аз не мисля, че ще се стигне до там.
2. Стиропорените тапети са много тънки и ефекта им е почти никакъв. В смисъл, за да си струва влагането на средства спрямо ефективността, изолацията трябва да е поне 5 см.
3. Не знам дали да очаквате "влажни" изненади  Laughing Мисля, че до там няма да се стигне, в най-лошия случай след два отоплителни сезона да има лек мирис на мухъл. Едва ли ще избие нещо повече.
4. За отоплителното тяло, което не е под прозореца - ами все тая е. Лошото е, че ще има повечко конденз по стъклото, но се преживява (то без толкова не може). Иначе на топлината в стаята ще се отрази, само ако не го включвате. Няма проблем и да е там където сте го поставили.

mentolka
Само да вметна - видим мухъл при вътрешна изолация стиропор няма да се появи на нито една стена, но проблема е зад стиропора. Добре, че лятото се нагрява стената та изсъхва де каквото има. В този случай конденза е невидим за човека, но е опасен за конструкцията (стената).
Сандвич-панелите бяха много добро решение на времето по отношение на топлотехнически показатели, лошото беше, че само една част от блоковете са правени така.

Преди да ти отговоря на въпросите, искам да кажа следното - вътрешната изолация не е по-доброто решение (но е по-евтиното), тъй като при нея рисковете за допускане на т.нар. "топлинни мостове" е много голям. За да се избегнат тези места, трябва да се изолира цялата стая - освен външните стени и пода и тавана. Както и местата около прозорците и балконските врати. Това са проблемните зони във всяко помещение, което има външни стени. Ако се опакова цялото жилище с изолация, всички проблемни зони са изолирани - тогава ефекта е поразителен и на практика няма да има никакъв проблем с мухъл и конденз. Но изолация под 5см на практика не върши особена работа. Това автоматически означава да намалите обема на помещенията, както и да направите тотален ремонт. Всичко останало е временно решение и е "нож с две остриета".

А сега на въпросите ти:
1. Стиропор, поне 5 см, излиза около 30(35)-45(50) лв. (зависи от фирмата (човек) изпълнител)
2. Препоръчвам 5 см минерална вата, каширана с алуминиево фолио (малко по-скъпа е от обикновената мин. вата) + 1,25 см гипсокартон, на тавана същото като гипсокартона е 9 мм.
На пода може и 2 см (или повече) изолация от по-твърдата XPS (фибран да речем, макар че бих препоръчала немска или австрийска такава, защото е по-твърда) - само ако под вас няма никой - отгоре трябва армирана замазка поне 4-5 см и после плочки; или направо ламиниран паркет върху изолацията. В последния случай, замазката под изолацията трябва да е равна.
Можеш и да сложиш като вътрешна изолация 5 см стиропор, но отгоре следват мрежичка, теракол (каквото слагат майсторите) и шпакловка.
Като сметнахме всичките тези операции и материали и труд, ни излезе малко по-евтино от ватата и гипсокартона, но времето, за което направиха цялата изолацията беше 3 дни за близо 100 квадрата стени и тавани. Това е предимството на сухото строителство - бързината и липсата на мокри процеси.
За да не загубим много от вътрешното пространство, накарахме майсторите да наблъскат 5см вата в профил 3см и стана. Така изправиха и кривите стени, защото имаше такива.

3. За Термошилд съм чувала това, което се е писало и което се е коментирало измежду колегите. Казват, че било скъпо, но за проблемните участъци било идеално. Имало нова такава боя ТермоМакс Интериор, която била по-евтина (обещавам да се поинтересувам точно колко струва) Не съм я изпробвала на практика.

Това е от мен за сега.  Hug

# 32
  • Мнения: 799
Леле колко въпроси  Grinning
Та подред да отговарям доколкото мога...
pachikrak....
Галски, много благодаря за инфото.   bouquet

# 33
Галски, след всичко прочетено останах с впечатлението, че леко си противоречиш:

1. Не слагайте Фибран за вътрешна изолация
2. Изолационният материал, който трябва да сложите трябва да е с пароНЕпропусклив слой
3. Сложете стиропор

Би ли внесъл окочателна светлина по въпроса?

И за финал - който си е сложил Фибран ще има само проблеми с конденз, нали?

Благодаря предварително!

# 34
  • София/Перник
  • Мнения: 985
Галски, след всичко прочетено останах с впечатлението, че леко си противоречиш:

1. Не слагайте Фибран за вътрешна изолация
2. Изолационният материал, който трябва да сложите трябва да е с пароНЕпропусклив слой
3. Сложете стиропор

Би ли внесъл окочателна светлина по въпроса?

И за финал - който си е сложил Фибран ще има само проблеми с конденз, нали?

Благодаря предварително!

1. Ами според изследване на немски учени физици, което съм чела преди време, слагането на фибран (или XPS) от вътрешната страна на помещението води до влошаване на климата вътре и има неблагоприятен ефект върху влажността. Дори се наблюдавал и ефекта на "теч" по стените (не конденз, а теч точно). Та след редица изследвания на незнам какви си показатели, се е стигнало до извод, че този тип изолация не е удачен за надосновни стени - нито вътре, нито вън.
Личният ми опит - виждала съм теч по стените на едно помещение, изолирано с фибран, след като беше презатоплено. Течът бе преодолян с много сериозно проветряване, но тапетите се смъкнаха. След което нещата някак си бяха стабилизирани и посредством редовно проветряване нямаше поява теч или лек конденз (поне не сме опипвали стената в последствие). Такъв обаче се появи на проблемните участъци около вратите и прозорците. Както и на тавана в ъглите.
Най опасно е да се слага фибран отвън, но никой не слуша... Ето сега един познат се оплаква от поява на мирис на мухъл, който обаче не се вижда. Изолацията вече трети сезон ще кара.

2. За изолационния вътрешен слой - ако няма пароизолационен слой ще се появи кондез на границата - изолация/стена - което от своя страна ще доведе до нарушения (ест. с течение на времето!) в конструктивните способности на самата стена - т.е. поява на пукнатини и пр. неблагоприятни последствия. Наличието на пароизолационен слой на практика защитава стената. А парата така или иначе си намира начин да се изпари, без да се връща в помещението.
Изчетох невероятно много техн. литература, докато стигна до решението как да изолираме жилището, което е с много външни стени, под и над него никой не живее. И съм убедена, че е направено по възможно най-добрия начин от възможно най-лошия вариант - вътрешна изолация.

3. Сложете стиропор отвън! А вътре, като краен - по-евтин! - вариант, но по-добър от фибрана.

3а. Даже газобетон 5 см е за предпочитане пред фибран  Laughing Laughing Laughing

И за пред-финал - който не вярва, да вземе да прочете техническа литература, а може и да се осланя на световния опит в този бранш.
Все пак пред името си имам титла, която, лично мен, ме задължава да не заблуждавам хората. И ако не зная нещо, намирам начини да се информирам преди да се изкажа за каквото и да е било от моята компетенция. В противен случай, ще съм "празен философ".

А за финала - който си е сложил фибран от вътре ще му е топло, а за конденза - да си проветрява по-често! Проблемите понякога не могат и да се видят  Laughing  Който го е сложил, свършен факт.  Grinning

Остана ли нещо дето да не обясних...
А да, сетих се  Grinning Според новите норми за енергийна ефективност в Германия, които и ние трябва да спазваме, изолация под 5 см. не отговаря на стандартите....

# 35
  • Мнения: 1 250
Да, остава въпроса с наводнението на комшиите отгоре - да слагам ли водоустойчива замаска? Или да чакам експандирания полистирол да си изсъхне? Mr. Green

(Щото се случва веднъж годишно някой от горните 5 етажа да "разлее" нещо)

# 36
  • Мнения: 46 541
Какво нападнахте панела  Laughing ако стане наводнение в тухлена сграда да не мислите, че няма да протече, аз испусках една вана преди години на чисто новата сладкарница на комшията Embarassed нЕма панел, нЕма тухла, чукате на глава да не става и това е  Laughing

# 37
Благодаря за отговора,Галски!

Въпреки всичко не разбрах защо, след като е с паронепропусклив слой, Фибрана не става за вътрешна изолация. Стиропора допуска влагата до стената, но е по-добър???

# 38
  • Варна
  • Мнения: 1 571
  Галски, и аз ти благодаря много за информацията     bouquet

  Въпреки противоречивите мнения на всички разбиращи, и аз стигам до извода че, най-добрия вариянт е вата+гипскартон. Добре че само на една стая сме сложили вече фибран, за другите...вече ще знам.

# 39
  • София/Перник
  • Мнения: 985
Благодаря за отговора,Галски!

Въпреки всичко не разбрах защо, след като е с паронепропусклив слой, Фибрана не става за вътрешна изолация. Стиропора допуска влагата до стената, но е по-добър???

Омръзна ми да обяснявам...... А ако кажа, че е прословутия Фибран е забранен за вътрешно или външно изолиране на надосновни стени с резолюция номер еди коя си на ЕС, ще те задоволи ли като отговор?

Смятам "дискусията" за приключена. Дадох информация, за която хора плащат! Казах и по-горе, който не ми вярва, да се порови и да прочете.
Не съм си противоречала нито за момент - налице са схеми, които доказват казаното от мен.

Ха, пък и цял свят се изолират със стиропор и вата, ама ние българите открихме фибрана  hahaha ми шашнахме ги чужденците, мдааа....  newsm78 идиот ли съм?!  Mr. Green Mr. Green Mr. Green идиот ще да съм!

# 40
  • Мнения: 1 462
Споко бе, кво се палиш Simple Smile Питат хората, благодарят. Grinning Щом не искаш - не отговаряй, много се връзваш на тая тема нещо.

Та като стана дума за тая тема, миналата година сложихме Fibran външно. Не знам дали има вътрешни течове, но понеже сме на последен 8ми етаж и таванът си е леден... Ако налепя коркови плоскости дали ще има полза? Държа да е сухо строителство, че иначе нямам нерви... Grinning

# 41
  • София/Перник
  • Мнения: 985
...но понеже сме на последен 8ми етаж и таванът си е леден... Ако налепя коркови плоскости дали ще има полза? Държа да е сухо строителство, че иначе нямам нерви... Grinning

Като искаш сухо строителство - гипсокартон с минерална вата поне 5 см. За да не ти пада много тавана - наблъскай я в 3 см. профил. А ако искаш вградени луни, поне 7см трябва да има отгоре. А ако корковите плоскости ти излязат по-евтино, лепи тях.

п.п. Gaming, пич, аз ако се "връзвах" на тая тема, щеше да е много по-страшно  Laughing Laughing Laughing Даже се забавлявах  Sunglasses

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 23 719
Понеже темата се поизмести искам и аз да попитам нещо. Живея в малка тухлена триетажна кооперация. Освен нас няма кой друг да си прави изолация. Това значи ли, че няма смисъл от външна? И въобще доколко имам нужда от изолация при тухлен зид? А дограмата, че трябва да се смени- трябва си, ама няма да е скоро Money

# 43
  • София/Перник
  • Мнения: 985
Понеже темата се поизмести искам и аз да попитам нещо. Живея в малка тухлена триетажна кооперация. Освен нас няма кой друг да си прави изолация. Това значи ли, че няма смисъл от външна? И въобще доколко имам нужда от изолация при тухлен зид? А дограмата, че трябва да се смени- трябва си, ама няма да е скоро Money

Нужда от изолация има при всички положения, ако не искаш да топлиш външния свят и парите да ти отиват на вятъра. Тук офиса е стара тухлена кооперация - ами зимата направо си мръзнем, въпреки че парното е на 4 в едната стая, а другите са намалени за икономия, затворени врати, сменена дограма. Тухлата като един акумулатор, здраво смуче топлото и после го отдава, ама по-малко на вътре и повече навън...
Апартамента, който закупихме със съпруга ми, също беше само тухла, под и над нас никой не живее и затова сложихме вътрешна изолация, като по-ефективна в този случай, но изолирахме и тавана и пода.
Отделно, че излезе и по-евтино отвътре. Така, че като ще се спасявате само вие - вътрешна!

# 44
  • Мнения: 479
Айде и аз да попитам Laughing, може ли? Embarassed
Ами на първия етаж сме, отгоре съседите имат изолация. Още когато се ремонтирахме, сложихме стиропор навсякъде на пода. Отстрани комшиите нямат изолация. Среден ап. сме. Та сега ще слагаме външна изолация - стиропор и се чудех това пространство дето е надолу от терасата /където са мазетата/ трябва ли и там да лепнем изолация или не е необходимо. Изобщо какво би било добре в този случай?

Общи условия

Активация на акаунт