Силно намаляваща кърма вечер.

  • 5 845
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 94
Здравейте,
имам дъщеря на почти два месеца. Кърмя я успешно още от родилния дом.  Започнах да я кърмя на третия час след раждането, а ден по-късно имах достатъчно кърма и не и давах добавка с АМ. Много съм благодарна на акушерките, които ми помогнаха и ми дадоха ценни насоки за да се превърне кърменето в удоволствие а не в бреме.
До момента не съм имала ситуация която да налага дохранване, но от няколко дни вечер почти нямам кърма. Дъщеря ми става много нервна заради намалялото мляко и не се засища въпреки , че изпразва и двете гърди. Замислих се да и давам добавка, но се притеснявам , че ако дам веднъж с шише АМ все по-лесно ще съм склонна да го правя. През деня усещам гърдите си пълни, даже сутрин са много напрегнати. Често изцеждам по малко преди да засуче от втората гърда понеже е много силна струята.
Режим на хранене нямаме , понеже я храня на поискване. Общо взето се храним горе-долу така: Последно хранене за деня в 8 часа вечерта, след това се събужда в 3 часа и после в 7 за хранене. През деня е различно , може да се храни няколко пъти през един час може и през 3. Навън излизаме за не повече от два часа следобед понеже си иска да яде, а все още не съм се престрашила да я кърмя навън. Вода почти не пие. Поточно или не пие или най-много е изпивала 20-30 мл за 24 часа. Памперсите са редовно мокри и има едно или две изхождания за деня които са си с нормален цвят и консистенция.
Дали ако се изцеждам в 11 вечерта гърдите ми ще са по-пълни в 8?

# 1
  • Мнения: 3 718
Здравейте,

Поздравления за добрия старт на кърменето, чудесно е, че сте получила адекватна помощ и подкрепа още в родилния дом.
Бебетата често имат периоди на нервност и неспокойство, особено следобед и вечер. Причините могат да са много и не задължително свързани с храненето и количеството кърма. Бебето може да преминава през период на усилен растеж, може да е неспокойно от колики или друг дискомфорт, може да се дразни от силната струя кърма или от по - слабата след първоначалната силна, а може просто настроението да е рефлекс на новите впечатления натрупани през деня. Има една много хубава статия, която може да ви е полезна и вероятно да обясни поведението на бебето ви.
От друга страна, съвсем нормално е напрежението в гърдите, усещането за препълване да намалее. След първоначалното бурно тръгване на кърмата под въздействието на хормони, постепенно кърмата се регулира и се произвежда толкова, колкото е необходимо точно за това бебе или бебета, което кърмите. Нормално е, когато кърмата се регулира, гърдите да се усещат комфортно меки. Тъй като кърмата се произвежда на принципа на търсенето и предлагането, колкото по често и ефективно се изпразват гърдите, толкова повече мляко се произвежда. Много майки споделят, че в периоди на усилен растеж, когато бебето суче интензивно, когато през гърдите преминава най-много мляко, те ги усещат най-празни.И това не означава задължително намаляла кърма, а по скоро се дължи на това, че кърмата няма кога да се задържи в гърдата.
Един от най-показателните признаци дали кърмата покрива нуждите на бебето е бройката на мокрите пелени. Пишете, че при вас са в добро количество. За тази възраст, ако сменяте около 6 - 8 мокри пелени за денонощие а и в допълнение изхождането с добър цвят и консистенция, значи бебето се храни добре. Това, което е излязло, преди това трябва да е влязло, нали?  Wink
Може ли да опишете малко по подробно поведението на дъщеричката си вечер? как се държи след като изсуче гърдите? Съгласна ли е да суче, когато гърдите се усещат празни? Можете ли да изключите колики или друг дразнител като причина за плача и?
Можете да опитате няколко трика, които да успокоят и помогнат на момиченцето ви да се чувства по спокойна вечер. Понякога лекото полюшване, разхождане по време на кърмене (ако ползвате слинг) или дори гласа на мама, могат да подействат успокояващо. Бебетата са големи емпати, вашето притеснение може да се предаде като емоция и на бебето, затова е важно до колкото е възможно да се отпуснете, да сте уверена в себе си. Чаша хубав чай преди кърмене или нещо, което ви създава усещане за щастие и спокойствие вероятно би помогнало.
Понякога бебетата се дразнят, че към края на кърменето, струята вече е по-слаба и се изисква повече сила за да се изсуче млякото. Компресията на гърдата може да е полезен метод в такива ситуации. Може да се прилага и на двете гърди, в рамките на едно хранене, а когато изсуче втората гърда, ако още има желание да суче, не е проблем да се предложи пак първата. Кърмата се произвежда и докато бебето суче, така че ако бебето е съгласно да суче, ще си "извика" новата доза мляко.
За кърменето навън, има много варианти за дискретно кърмене и особено ако има в обкръжението ви друга или други кърмещи майки е много по-лесно да се престраши човек. Ако имате желание, заповядайте на някоя среща на Ла Лече Лига или кърмаческа среща в града, освен приятната компания, повечето майки дават чудесни идеи как да се съчетаят дългите разходки с кърменето на открито  Peace

Пишете как вървят нещата при вас или ако имате нови въпроси.
Успех!

# 2
  • Мнения: 94
Здравейте, при нас ситуацията значително се промени.
Отначало бебето плачеше като изпразни и двете гърди , повторното му поставяне на гърда я успокояваше за 2 минути после пак плача се усилваше. Ако и предложех вода започваше да гълта здраво. Една вечер стигна до 40 мл, което за мен означава че бебка си е била гладна. За няколко дни притока на мляко вечер се увеличи и вече го няма това гладно сукане. Отново си заспива на гърдата. Появи се според мен нервност без ясна причина. Според мен не са колики или някакъв здравословен проблем понеже когато сме на разходка и се разсейва не плаче. Вчера даже ми се усмихваше от количката, а вкъщи се дереше все едно я колят. За сега това ни е спасението от вечерния плач. Два часа на вън са приятни, а и сега времето е хубаво.
С колики в пълната им сила до сега не сме се сблъсквали. Имам наблюдение върху племенничката ми която два месеца беше с много силни колики, от рев пъпа и из кочи. При нея нито разходките, нито люшкането... нищо не помагаше. При нас такова нещо няма.
Имам много въпроси за кърменето и захранването. Смятам да се свържа следващата седмица с консултант на Ла Лече Лига , понеже тук(Стара Загора) кърмачески срещи няма.

# 3
  • Мнения: 3 718
Здравей Дани,
Радвам се, че сте открили начин за справяне с трудностите. Възможно е да е преминало бебето през криза на растежа или лактационна криза още го наричат. Тогава бебетата стават особено нервни в такива периоди, сучат интензивно, особено привечер и реално си "заръчват" повече мляко  Peace

Щом разходките я успокояват, чудесно, само можете да се радвате, че идва лято и дългите вечерни разходки са съвсем реално удоволствие  Grinning А нервността може да не е свързана нито с колики, нито с храненето, може просто да е метод за освобождаване от натрупалото се през деня напрежение.

В Стара Загора от скоро се провеждат срещи и лекции, но тъй като момичето, което ги води не живее в града, срещите още не са регулярни. Ще се опитам да сложа линк към информация за следващата среща или можеш директно да попиташ Клото

Приятни разходки и спокойно кърмене  Hug

# 4
  • Мнения: 94
Здравейте отново.
Продължавам да кърмя дъщеря ми на поискване. От три седмици и предлагам да опитва млечни каши (оризова, бананова и картофена).
След като навърши три месеца започна да спи през цялата нощ, но откакто влезе в четвъртия (сега е на 5 и половина месеца) започна отново да се буди нощем. От една седмица си възвърна и храненето в 11 часа. В момента режима и е горе-долу такъв : хранене в 8 вечерта, после в 11. След това се буди в 2 часа, в 4 и в 7 деня и започва. Играем до 9 , яде и заспива до 11. Следващото хранения са в 1 , 3 , 5 и 7 слетобед. В 1 часа и предлагам млечна каша, но тя не изяжда и 1/3 от нужното количество и предлагам пак кърма. newsm78 Това хранене нормално ли е или аз бъркам някъде? Мислех че веднъж отпаднало нощното кърмене няма да се възобнови, а тя започна да се храни като новородено. Да не би да не и стигат калории? Вече и аз незнам.

# 5
  • Мнения: 3 718
Здравей отново Дани,

Радвам се, че се справяте чудесно с кърменето на порасналото ти момиченце  Peace

Уви, нощното събуждане при бебетата и при децата е нещо, което може да се появи във всеки един момент. Това със спящите по цяла нощ бебета се случва сравнително рядко и най-вече по филмите  Wink Бебетата в периода след 4-5 месец често започват наново да търсят да сучат през нощта, въпреки, че може да са дали на майките си няколко месеца почивка от будуването. Това е съвсем нормално, а и в повечето случаи не не свързано със глад.

Много често, точно около тази възраст, първите зъбки започват да си проправят път и дразнението създава дискомфорт на бебетата, те са неспокойни и имат нужда от най-близкия им механизъм на успокоение, да посучат мляко в прегръдките на мама. Пробиващите зъби дразнят най-неприятно още докато не се виждат, когато пробиват през венеца. Често когато избие някое зъбче, нещата се поуспокояват за известно време. Нещата са много индивидуални, различните деца реагират различно.

Неспокойството може да се дължи и на скок в растежа или просто да е отдушник на новите емоции натрупани през деня. Скоковете в растежа или т. нар. лактационни кризиса периоди, които обикновено продължават няколко дни, седмица. А когато бебето израства, насъбира все повече нови впечатления, може да ги преживява през нощта и да е по-неспокойно, да се буди често. Кърменето пак е най-естествения механизъм за успокояване, който бебето познава.

Не е невъзможно и бебето ти да има повишена нужда от храна и точно това е начина да си я набави. До първата годинка на детето, кърмата (в идеалния случай) представлява основния източник на калории. Захранването е по-скоро за опитване на нови продукти, консистенции и набавяне на вещества важни за организма, но тук не е важно количеството, колкото качеството на храната. Децата са много индивидуални и количеството твърда храна, която изяждат е различна. Можеш ли да споделиш малко повече какво е количеството, което предлагаш на дъщеричката си? Колко неща си въвела в менюто? Като казваш млечни каши, имаш предвид готови каши с мляко или каши към които добавяш кърма? Предлагаш ли и други храни освен каша, зеленчуци, плодове? Как е момиченцето ти с наддаването, как беше при последната консултация?

Вероятно тази промяна в ритъма на хранене на момиченцето ти е доста изтощителна за теб и това е нормално. Много майки споделят, че се чувстват преуморени от необходимостта да стават и кърмят децата си през нощта, а когато нуждите от посукване зачестят, умората може да е наистина голяма. Ще разкажеш ли как приблизително протича кърменето при вас? Когато се събуди нощем тя интензивно ли суче, продължително или по-кратко? Бързо ли заспива след като засуче?
За много майки е истинско облекчение да вземат бебетата си в тяхното легло поне за част от нощта. Често удачно решение е да се долепи кошарката на бебето без предна решетка до леглото на родителите и така бебето да е на една ръка разстояние. Така на майката да не и се налага да става, а реално бебето си спи в креватчето.

Можеш да пишеш на Клото, дали скоро няма да има кърмаческа среща в града ви. Може да е много полезно и зареждащо да споделиш опита си с други майки и те може да имат идеи, които са сработили при тях.

Успех  Peace

# 6
  • Мнения: 94
Здравейте Шаманката ,
днес се свързах с консултант по кърмене. Тя ми даде кураж и се разбрахме да се чуем пак следващата седмица и ако имам нужда да се видим.
Захранване е трудно да се нарече това което правя. Купих безмлечна и безглутенова каша от Елда. Правих и няколко дни, но да се цедя хич не ми е в стихията и купих готова бананена каша с ориз на Мулипа. Предлагах я около седмица. След това започнах да и предлагам сварен картоф пасиран с кърма. Общо взето банана и хареса, но картофа никак. Тя изяжда малко от количеството. На кутията пише 4 супени лъжици, а Калина още не е изяждала и една. Преди три дни предложих моркови и картофи пак разредени с кърма , но тя получи обрив и ги спрях . От утре мисля да и предложа ябълкова млечна каша която ще направя с адаптирано мляко на  Мулипа и печена ябълка. Знам че кърмата е най-доброто за нея но когато се цедя не мога да изкарам повече от 20 мл от двете гърди newsm78 а и след това тя си дояжда директно от гърдата.
Нощното хранене си е като на гладно дете. Изяжда каквото има и в двете гърди. След като се наяде продължава да спи спокойно и изведнъж се събужда ужасно гладна. Изминалата нощ се храни в 11 после в 3, в 4 в 5.... и така до 8 когато окончателно се събуди. Тази нощ ще се опитам да долепя кошарата и до нашето легло да видя как ще сме.
С надаването сме добре. На последната консултация тежеше 6,600кг, 65см. Наддала е 700гр в сравнение с предходния месец , което според JP-то е повече от добре.

# 7
  • Мнения: 3 718
Здравей Дани,

Точно това, което правиш е захранване, предлагането на малки количества различна от кърмата храна на бебето, а основното хранене да си остава кърма, по възможност и за най-лесно от гърда. Важното е да се предлагат различни, качествени, съобразени с възрастта храни, а не толкова да се приемат в големи количества. На опаковките на повечето каши препоръчаните количества са доста над това, което изяждат повечето бебета, а и там порцията е предвидена за изцяло заместено хранене с твърда храна. При кърмените бебета основната храна в тази възраст е кърма.
Можеш опиташ да предлагаш различни плодове и зеленчуци, може да приготвиш и домашна каша от ориз (кафяв)  или елда, да смесваш вече предложените продукти за да усетиш какви са предпочитанията на момиченцето ти. Малко по нататък може плодовете да се предлагат и сурови. Добре е по-алергизиращите храни да се отложат за по късен етап от захранването.

Наддаването е наистина повече от чудесно  Peace Дано долепената кошара да сработи при вас и да успявате да се наспите и двете  Peace

# 8
  • Мнения: 94
 smile3507 Здравейте отново. И преди бях изморена и недоспала през деня, но нощем си почивах и всичко си идваше на мястото. Номера с кошарата не дава никакъв ефект. Да не кажа ,че стана по-зле. Тя се изтъркулва от нейното легълце  и ни избутва с баща и на другия край навряни един в друг. Резултата от недоспиването е , че и кърмата ми намаля. Пак пия чайчета от копър и анасон, но от опит знам, че не си ли почивам няма да имат ефект. Приятелки ме съветват  да дохранвам с АМ след последното хранене при първото събуждане. Даже по добре било с кисело мляко 1:1 с овесена вода. Вече ставам се по-склонна да опитам, понеже трета седмица ходя като зомби, а и мъжа ми скоро ще се пресели окончателно в бъдещата детска стая.....
Едва ли проблема е от зъби. Не може всяко неразположение да се оправдава с тях . Още повече , че тя е относително спокойна, не се лигави и не гризе всичко което намери.
Захранването си е все така. Не я насилвам да заместваме хранене, все ми се струва малка. По съвет на педиатъра мисля да опитам като стане на 6 навършени месеца или седмица две след това.

# 9
  • Мнения: 3 718
Здравей Дани,

Наистина е неприятно, че се чувстваш така и не можеш да си починеш. За съжаление първата годинка на бебетата е труден период и често нощите са съпроводени с безсъние.

Може би е нужно на този етап някой от семейството да помогне, за да можеш ти да отделяш повече време за почивка. При много семейства сработва когато таткото спи от страната на бебето. Така то не "надушва" млякото и може по рядко да се буди за похапване. Може някои нощи таткото да става и да опитва да успокои бебето с люшкане, гушкане или мъничко водичка. Ако тя не се буди от глад и не пие водата жадно, а след няколко глътки заспи, това може да е удачен вариант.
Ако все пак е гладна, а ти си много изморена, може би е вариант таткото да става и да нахрани бебето ви с изцедена кърма когато се събуди за да ти осигури няколко часа повече сън. Ако има възможност бабите или някой друг да поеме част от работата през деня или разходките, за да наваксваш със сън, когато тя е по спокойна.

Предложенията на приятелките ти може би не са най-добрия вариант или поне отчасти не са.  При положение, че бебето ти е почти изцяло на кърма, захранваш постепенно и плавно, би могла да опиташ, ако предлагаш каша по-късно привечер дали това ще се отрази на буденето? Кашата може на първо време да е безглутенова (елда, ориз, просо, царевична и др.) с плод или плодово пюре, безмлечна с кърма или без или в краен случай млечна, но с адаптирано мляко, а не сухо. Даването на АМ при последното хранене може да има желания ефект, но може и да не помогне, ако буденето не е свързано изцяло с глад. Лошото е, че може и да даде негативен ефект, особено ако се дава често и рутинно и да измести кърмене, като спомогне кърмата да намалее.
Даването на кисело мляко и овесена вода на толкова малко бебе крие сериозни рискове. Кравето мляко е един от най-силните алергени и дразнители, препоръчва се да се отложи за към годинката, а прясното още по-нататък. Овесената вода съдържа глутен, също потенциален алерген, овесът може да се въведе в менюто на бебето постепенно, под формата на каша, но за предпочитане най-рано към края на 6 м.

Идеята за кошарката долепена до вашето легло беше с цел да не се налага да ставаш за да я взимаш. Съжалявам, че не сработва добре. Можеш да опиташ да поставиш навито на руло одеяло, което да спира бебето да се търкаля към вас, а да отместваш когато решиш да я кърмиш.

Пожелавам ви скоро да спите спокойно и непробудно  Hug

# 10
  • Мнения: 94
Здравей Шаманката.
Благодаря за подробния пост , който мога да използвам в защита на това ,че няма да дохранвам пред мъжа ми. Като не спи бебето и той не спи, а ходи на работа и всеки ден пътува около 100км с колата. Кофти е , че не се наспива.
Всъщност се опитах преди две нощи да и предложа адаптирано мляко на едно от буденията.Засмука жадно биберона на шишето но като се осети, че не е кърма го изплю #Crazy Sick.
За съжаление майка ми живее в друг град ,а свекърва ми като работеща жена не може да помага толкова колкото би ми се искало.
Винаги съм смятала ,че няма да се правя на шут заради някакво малко бебе за да спи, но вече започнах да го правя. Днес 20 минути ходих кърмейки я из стаята с надежда да заспи в движение. Тя се наяде , но ''сънчо '' не ни навести. Като сме навън вече не заспива в количката гледа и се хили и ако много и се доспи се разревава и се прибираме. За съжаление много се разсейва и кърменето навън вече ни е мисия почти невъзможна. Пиша почти ,понеже ако се постарая и пренебрегна мрънкането, рева и факта че се опитва да се хили на преминаващите случайно покрай нас хора или това че иска да яде пелената с което е покрита може и да успеем. А преди редовно се хранеше навън без особенни притеснения.
Според педиатъра е напълно здраво  бебе ,което го мъчат зъби, но скоро не се очаква тези зъби да се появят. На нея периодично и се подува венеца и после спада, но зъбче не сме видели, а втори месец го чакаме.
От така написаното може би си мислите ,че отглеждам чудовище ,което все гледа как да ми вгорчи живота, но тя е най-лъчезарното бебе в парка. Все се сме с глас. В количката не и е интересно иска все да е навън и да гледа , да изследва света. Може би затова разходките с кенгуруто и харесват повече. Започвам да си мисля че тези емоции много я натоварват и затова спи така неспокойно, а единствения сигурен начин който знае за да се успокой е да я гушне мама и да похапне малко кърма.
Относно захранването вече въведох оризовата каша и тази с елда. Мога да се опитам да и предлагам ориз и банан в по-късен час. Бях решила да и давам плодово пюре в 10 сутринта, зеленчуково пюре в 1 часа (което редувам с млечна каша), за да можем да оставаме по-дълго навън при хубави есенни дни.

# 11
  • Мнения: 3 718
Дани, звучиш по-добре, въпреки емоциите и недоспиването  Peace

Наистина е трудно, когато таткото пътува толкова и работи, но уви, такава е част от ролята ни на родители, да имаме безсънни нощи  Rolling Eyes . Тези периоди отминават, въпреки че сега едва ли това ще те успокои, но и това ще премине. Важното е, че бебката е здрава, усмихната и щастлива.

Разбирам те за "чудовището", много майки си припознават децата в подобно описание в някакъв етап от живота. Аз също отглеждам едно настоящо и едно за щастие вече не до там "чудовище"  Mr. Green За да се концентрира малко повече в сукане, когато сте навън, можеш да опиташ да си слагаш нещо като гердан за кърмене, нещо шарено и удобно за хващане за да се заиграе докато е на гърда. Много майки успяват да накърмят подрастващите си любопитковци като покрият главичките им с лек тензухен шал или пелена. Така бебето се изолира до някъде от разсейващите изкушения  Simple Smile

Много често в подобни моменти е удобно да се кърми или приспива бебето в слинг. Можеш да погледнеш това, като идея: Как да си направим лесен слинг с халки – без шиене
Така ще може хем тя да е гушната в теб, хем ръцете ти да са свободни и да не усещаш толкова  тежестта и.

 Hug

# 12
  • Мнения: 94
Здравейте отново.
Хубавото време свърши и кърменето навън вече не е чак толкова належащо.  Mr. GreenСлед последния ми пост имаме едно успешно кърмене в парка което много ме зарадва, въпреки че малката яде 3 пъти в рамките на един час. Явно не успя да се наяде детето. Simple Smile
Този пост го пиша понеже имам нужда от кураж.
Моето сладко чудо е тотално скарано с понятието режим. В момента се храни на всеки час.....  newsm78
Деня ни протече днес горе-долу така.  Crazy
Ставане в 5 часа. Кърмих  я , хилихме се пяхме песни и някъде към 7 и 30 се умори и заспа, като е яла в 6 и в 7 и 30 за да заспи.
После се събуди към 10 часа. Предложих  и закуска с плод (днес беше ябълкова млечна каша) от която изяде 80мл. В 11 я накърмих , после в 12 . По унесе се малко и заспа. В 13и 30 и направих зеленчуково пюре картоф, тиквичка, чушка и морков с малко адаптирано мляко.(това чудо картофа все не мога да го пробутам и днес изяде рекордните 4 чаени лъжички от сместа). В 14 и 30 пак я накърмих, унесе се не заспа и я бутах в количката на отворен прозорец за да симулирам разходка(не излизахме заради дъжда). Спа до 15 и 30. Реших че е време да и предложа настърган плод както пише по книгите и в 16  часа настъргах малко круша(много обича пюре от круша или круша и ябълка затова се спрях на круши). Пасирах я но не я изяде. Накърмих я, после я кърмих в 17, 18 и 18 и 40. Поигра с баща си , изкъпахме я и в 20 и 40 успешно заспа и все още спи.
Според вас това нормален хранителен ''режим '' ли е за 6 месечно бебе. Знам че всяко бебе е индивидуално, но като ги слушам другите майки(че и някои от тях ги и виждам) как кърмят по-малките си бебета поне през 2,5 часа ми се свива сърцето. Blush
Замислям се дали да не се опитам някак да разредя малко храненията. Не може все да виси по мен за да се храни.
Друго което ме притеснява е ,че заспива основно на гърда.Планувам да я кърмя до 1 година или малко след това и след като я отбия и идея си нямам как ще я приспивам. Опитвала съм прословутото на ръце, но само да я сложа да легне и започва да се дере независимо колко и се спи. Ако я разнасям изправена започва да ми дъвче блузата на рамото и да се нерви че не потича мляко.Да я бутам в количката също не е решение понеже няма как да извадя от там без да я събудя.
Давам си кураж че всичките ни проблеми до сега са се разрешавали от самосебеси и някак съм изчаквала търпеливо периода да отмине, но си мисля че е време да стартираме въвеждането на някакъв хранителен режим baby_neutral
Относно захранването още не сме ''посегнали'' на месото иначе основните плодове и зеленчуци ги предложих и тя ги прие с различен успех. Чакам да мине изследването на кръв и ако хемоглобина е в норма ще изчакам с жълтъка до 7мия месец.
На последната консултация беше 6,950 67 см което според лекаря и акушерката е много добре.
След всичко изписано искам само да попитам така ли да продължаваме (без ясен режим и ред) или постепенно да се мъча да въведа храненето в някакви правила?

# 13
  • Мнения: 94
 newsm78 Нормално ли е да имам нещо като контакции при кърмене на 10 месечното ми бебе ?
Извинявам се ако не му е тук мястото, но незнам къде другаде да попитам. Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 3 718
Здравей отново, Дани
Мога ли да попитам дали имаш възстановен месечен цикъл вече?

Общи условия

Активация на акаунт