за фамилията на деца от родители без брак

  • 12 565
  • 57
  •   1
Отговори
  • Мнения: 953
сигурна съм че е писано много по тази тема,но нещо не се справям с търсачката.
Моя приятелка е бременна,но нямат брак със съпруга й.
Бях чула че вече ако нямат брак детето се пише на майката и после минава дело в съда за припознаване.Дали е верно това или сме в заблуда.Благодаря ви предварително.

# 1
  • Мнения: 371
Не съм виждала лично как става, но знам че е възможно бащата да отиде в болницата при записването на детето и да подпише декларация, че го припознава. Трябва да носи и личната си карта за целта.
Някоя мама сигурно ще ти даде подробности. Това за последващо припознаване в съда за пръв път го чувам, но според мен не е задължително. Може би само, ако това припознаване не е направено при раждането на детето.

П.П. А сега виждам, че пишеш "вече", т.е. някакво нововъведение. В такъв случай не мога да съм сигурна дали е така, но се съмнявам.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 595
Няма съд. Бащата заверява при нотариус една декларация за припознаване на детето и я носи в билницата или подписва същата декларация направо в болницата, ако там има чиновник с гръмкото име "длъжностно лице по гражданско състояние". И в двата случая детето се записва с неговото име и фамилия в съобщението за раждане и после в общината, където издават и удостоверение за раждане (и съобщение за дължимата сума към Топлофикация, ако са софиянци - щото ние се раждаме длъжни на Топлофикацията  Mr. Green )

# 3
  • Мнения: 268
При нас бащата единствено отиде до общината, където само с лична карта попълнил някаква декларация и после я занесе в болницата. Дъщеря ми носи неговата фамилия, въпреки, че можехме да я запишем всякак, т.е. няма някакво правило чия фамилия ще носи.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 595
Дъщеря ми носи неговата фамилия, въпреки, че можехме да я запишем всякак, т.е. няма някакво правило чия фамилия ще носи.

Напротив, има. Ако детето е припознато или родителите му са в брак, бащиното и фамилията се определят от имената на бащата, не можеш да избереш да носи майчината фамилия. Справка - Закон за гражданската регистрация. 

# 5
  • Мнения: 268
Дъщеря ми носи неговата фамилия, въпреки, че можехме да я запишем всякак, т.е. няма някакво правило чия фамилия ще носи.

Напротив, има. Ако детето е припознато или родителите му са в брак, бащиното и фамилията се определят от имената на бащата, не можеш да избереш да носи майчината фамилия. Справка - Закон за гражданската регистрация. 

Значи "моя" пак не е слушал като са му обяснявали в Съвета. Извинявам се ако съм подвела авторката.

# 6
  • Мнения: 937
И ние нямаме брак и той отиде при нотариус написал му е че признава детето родено на дата от майка .....и го занесе в болницата това беше, после като отидох в общината да си взимам акта за раждане тази декларация беше там и служителката ме накара на гърба да напиша, че съм съгласна с написаното от бащата и това беше...спокойно няма от какво да се притеснява приятлеката ти, вече никой не пита имате ли брак или не...

# 7
  • Не от София.
  • Мнения: 2 308
Авторката,няма нужда от разкарване до нотариус.И по-горе са ти писали-припознаването става в болницата,след раждането.Бащата само да носи лична карта.

# 8
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 735
Авторката,няма нужда от разкарване до нотариус.И по-горе са ти писали-припознаването става в болницата,след раждането.Бащата само да носи лична карта.
Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 1 595
Авторката,няма нужда от разкарване до нотариус.И по-горе са ти писали-припознаването става в болницата,след раждането.Бащата само да носи лична карта.

Зависи коя болница, в някои няма длъжностно лице. Само определени чиновници имат право да вписват актове по гражданско състояние, в по-големите болници имат назначени такива, но не навсякъде. Таткото да пита в самата болница и ще му кажат. Във всички случаи е 15 минути работа, нищо сложно.

# 10
  • Мнения: 337
Може би наистина зависи от болницата. Аз раждах в Шейново и баща й ходи до нотариус за този документ. Но мен ме питаха как да се казва. Не само за собственото име. Понеже съм добра, дадох й имената на татко й , та й той да се радва  Mr. Green
Още от 5ти месец бременна й бях сложила собственото.... Whistling

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Към днешна дата дали има някаква промяна не съм сигурна, преди почти 5г. , когато аз родих сина ми, в болницата ми поискаха заверена декларация при нотариус, че бащата припознава детето и му дава името си. Сега синът ми носи бащиното си презиме и фамилия без да сме минавали през съд и без да имаме сключен брак.

# 12
  • Мнения: 73
Ако припознаването не стане в болницата после е много сложно по някакви изменения в закона. Имаше репортаж по БТВ за едно семейство между баща българин и майка румънка. Детето неприпознато от бащата в болницата се водеше румънче и майката беше лишена от застраховки и помощи. А по някакви нови правила процедурата после била много сложна.

# 13
  • Мнения: 2 927
Няма нова процедура, най-вероятно в случая на Delusion проблемът идва от чуждото гражданство на майката.
Вариантите са два: 1. Лично пред длъжностното лице по гражданско състояние / може в болницата, може и в общината - според процедурите в съответната община/, без нотариална заверка, като и самата майка следва да декларира, че не оспорва припознаването.
2. С нотариално заверена декларация, която се носи при длъжностното лице по гражданско състояние. В този случай, ако таткото е сам, на майката се праща съобщение и се изчаква три месеца, в който срок тя може да възрази.
Всичко това е уредено в чл. 64-67 от Семейния кодекс.
"Форма на припознаването
Чл. 65. (1) Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на лечебното заведение, в което се е родило детето.
(2) Длъжностното лице по гражданското състояние съобщава припознаването в 7-дневен срок от извършването му на другия родител, ако той е известен, и на детето, ако то е навършило четиринадесет години.
Оспорване на припознаването от другия родител и от детето
Чл. 66. (1) Родителят или навършилото четиринадесет години дете може да оспори припознаването с писмено заявление до длъжностното лице по гражданското състояние в тримесечен срок от съобщението. Ако припознаването не бъде оспорено, то се вписва в акта за раждане.
(2) Когато припознаването се оспори, припознаващият може в тримесечен срок от получаване на съобщението да предяви иск за установяване на произход.
(3) Ако припознаването бъде извършено, преди да е съставен акт за раждане на детето, и родителят заяви по реда на чл. 65, ал. 1, че няма да го оспорва, припозналият се вписва веднага в акта за раждане като родител. Оспорване на припознаването от родителя след съставяне на акта за раждане не се допуска.
(4) Ако при припознаването детето е малолетно, то може да го оспори по съдебен ред до една година от навършването на пълнолетие или от узнаването на припознаването, ако узнаването е станало по-късно. Ако искът бъде уважен, припознаването се заличава със съответна бележка в акта за раждане."

ПП По отношение на имената - питали са ви, защото фамилното име на детето може да бъде или бащиното, или фамилното име на бащата - по избор. Има ли баща, независимо дали е в брак с майката, детето не може да носи нейните имена.

# 14
  • Мнения: 73
В репортажа излишно се подчертаваше че това е нова процедура. Преди било безпроблемно, сега по-сложно и бавно ако припознаването не станело още в болницата.

Намери го на страницата на бтв!

Общи условия

Активация на акаунт