Ранно затваряне на фонтанелата

  • 62 001
  • 87
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 256
Нашият педиатър също подметна, че сме с малка фонтанела,но нищо повече не каза и аз не обърнах внимание.Сега като чета почвам малко да се притеснявам.Като я пипна е около 1см. нормална ли си е за тази възраст?

# 76
  • Мнения: 369
rumi000 Ние сме на гости в Смолян, при Никова ли сте  Laughing Ами фонтанелата трябва да се наблюдава, може да са хиляди неща, може и абсолютно нищо да му няма на детето.

# 77
  • Мнения: 256
rumi000 Ние сме на гости в Смолян, при Никова ли сте  Laughing Ами фонтанелата трябва да се наблюдава, може да са хиляди неща, може и абсолютно нищо да му няма на детето.


Дано да ви хареса престоя в нашия малък град Hug
Ние сме при Хаджийска на консултации, дано да си права и наистина нищо да и няма,за сега си расте много добре здрава и щастлива Simple Smile

# 78
  • Мнения: 4 615
Колко е голямо детето? Един сантиметър може и да е добре. На моето помня беше 1,5 на 1,5. В интерес на истината щом не е затворена не би трябвало да има значение колко е голяма. Важнотое да се затвори в рамките на нормалното. Ама знам ли, това си е моя логика.

мамо зайке, съжалявам! Предполагам вече не ваксинирате?

# 79
  • Мнения: 369
агнешко Не ваксинираме, борим се със системата, че по София нашият педиатър ще ни изяде...явно ще му бутнем пара да впише ваксините и аз не знам какво да правим...

rumi000 Хихи аз съм си от Смолян, но от 10 години не живея тук, а в София. Много ми е променен града, много неща са разместени, нови магазини открити...други ги няма...

Ще се отчетем като мине прегледа дали всичко е ОК. Praynig

# 80
  • Мнения: 256
 Grinning Grinning Grinning градчето си ни е малко, но е спокойно и красиво Laughing
 голямата от ваксина получи тромбоцитипения и след това ги спряхме другите ваксини

агнешко малката е на 4 месеца, не знам на поста защо не ми излиза,иначе до каква възраст трябва да се затвори фонтанелата с каката ни се затвори много късно към 1.5 мисля че беше

# 81
  • Мнения: 55
Здравейте,
Може ли да ви попитам какво значи малка фонтанела на децата ви, имам предвид размери?
Ние се родихме този месец с фонтанела 10/10 мм като толкова беше и на детенцето на другата мама в стаята. Притеснява ме обаче, че педиатърката ни изписа Вигантол 2 капки на ден, а на мен ми се струва много.

# 82
  • Мнения: 256
порових се малко из нета и намерих това инфо ,дано да е полезно и за другите мами Wink


Фонтанелата


Когато галите своето новородено по главата, вие с вълнение напипвате място, където напълно отсъства кост, а има само тънка мембрана, под която нещо пулсира. И веднага възниква въпросът: „Може ли това да крие някаква  опасност за мъничето?"

Фонтанелата е лишена от костно покритие част от черепа. Това, което напипвате, е голямата фонтанела, а в действителност на главата на детето има  не една, а цели шест фонтанели, които съединяват костите на черепа (те са съединително-тъканни образувания). Двойките странични фонтанели (има по две от двете страни) се затварят още до 34-та седмица от вътреутробното развитие. При недоносените деца много често се откриват малки фонтанели, които са разположени между тилната и теменната кост. Абсолютно всяко дете се ражда с открита голяма фонтанела, която още се нарича теменна, връхна. За привържениците на Аюрведа, традиционната система на индийската медицина, голямата фонтанела -  е една от чакрите със загадъчно име сахасрара, осъществяваща връзката с космоса. Малката фонтанела е на тила, в областта на бъдещото съединение на тилната и теменната кост.  Към тримесечна възраст тя се затваря.

Да не докосваме с ръце?

Често мамите се безпокоят, че през фонтанелата може „да се повреди мозъкът". В действителност природата е създала мощна защита срещу повреждания на нервната система и главния мозък. Мозъкът е окръжен от три обвивки: мека (това е тънка съединителна тъкан, която покрива мозъка), паяжиновидна (която, като паяжина създава основа за разполагането на съдовете) и твърда („капсулата" на мозъка, достатъчно здрава и еластична). Освен това, костите на черепа и кожата създават допълнителна защита. Пространството между обвивките е запълнено с течност - ликвор, която играе ролята на буфер и още повече усилва „отбраната" на мозъка от сътресения. По такъв начин се получава, че в областта на фонтанелата мозъкът е защитен от три обвивки, ликвор и кожа. Пръстите не могат да  пробият тази преграда! Слагайки на нея пръст, е възможно да почувствате пулсация - по кръвоносните съдове се предава биенето на сърцето на вашето дете. Когато детето плаче, фонтанелата се напряга и е възможно да се подуе - това също е абсолютно нормално явление.

Форма и размер

По форма голямата фонтанела прилича на ромб. Размерът й се определя от доктора, измервайки разстоянието между неговите страни, а не по диагонал. Нормите са различни: от 0, 5 х 0, 5 до 3 х 3 см. Малката фонтанела най-често наподобява триъгълник. От какво зависи? Доказано е, че има генетична обусловеност. Забелязва се взаимосвързаност и между начина на хранене на майката по време на бременността и размера на фонтанелата. Така, фонтанела с размери, превишаващи 3 х 3 см, показва на педиатъра това, че по време на вътреутробния период детето не е получавало достатъчно калций и витамин D. Възможно е поради това, че по време на бременността майката не е обичала да се разхожда и да яде млечни продукти,  и не е приемала достатъчно витамини. И обратно, по-малката по размер фонтанела показва, че майката е правила много слънчеви бани, приемала е много риба и продукти, богати на калций. Така че бременните трябва да приемат от всичко с мярка.

Във всеки случай, няма място за притеснение, ако в първите дни от живота фонтанелата се увеличи - заради това, че размерът на главата постепенно се връща към началните размери, фиксирани преди раждането; а по-късно, с растежа на детето, започва да намалява. Освен фонтанелата, на главата на новороденото се откриват и „шевове" - намиращи се между костите на черепа. Природата специално се е погрижила за това главният мозък на детето да страда по-малко при раждането, и е създала система от еластично-податливи шевове и фонтанели.

При преминаване през родовите пътища (а това не е лека задача - промушване между костите на таза !) главата на мъника се конфигурира, тоест изменя своята форма и размер. Костите, от които е сформиран черепът, са подвижни и по време на раждането се изместват, като се приближават една към друга. Окръжността на главата става по-малка. В резултат на това детето се появява по-лесно на бял свят.

След раждането главата постепенно придобива своята първоначална форма. А фонтанелите продължават „да имат своя принос" за здравето на детето. Например, понякога при новородените има повишено вътречерепното налягане, което може да бъде следствие от протичането на раждането или от вътреутробна инфекция. Измествайки се малко, шевовете и фонтанелите са способни да компенсират това състояние. Ако не се случи това, възможно е детето да страда от болка в главата. Затова детските невролози винаги обръщат внимание на изменението в размерите и напрежението на фонтанелата.

Кога се затваря фонтанелата?


    Затварянето на голямата фонтанела обичайно се случва към дванайсет-осемнайсет месечна възраст, рядко около две години.

    Ако фонтанелата се е затворила до шестия месец, родителите трябва да се консултират с детски невролог: при детето може да се формира микроцефалия. Причината за подобна патология е в това, че ранното затваряне на шевовете и фонтанелите препятства растежа и нормалното развитие на главния мозък.

    Ако фонтанелите се затворят след осемнайсет месеца, е възможно детето да има рахит, за който трябва наблюдение и лечение. Обезателно отидете на педиатър.


Вътре и отвън

Сега възможностите на диагностичните апаратури толкова са се развили, че на доктора нищо не му коства да „надникне вътре" в черепа на детето и да види дали няма някакви патологични изменения. Апаратът за ултразвукова диагностика е със специални датчици и през откритата голяма фонтанела може да се види мозъчният вентрикул (т. нар. мозъчно стомахче - кухина, изпълнена с гръбначно-мозъчна течност, част от структурната комуникационна система в главния мозък, свързана с транспорта и обмена на хранителни вещества, имунологичната и механична защита и метаболитната хомеостаза на мозъка) и мозъчното вещество, и да се оцени евентуална промяна в тях. Това значително облекчава диагностиката и лечението на много сериозни заболявания.

Задължително трябва да заведете детето на лекар, ако...


    Краищата на фонтанелите и шевовете между костите на черепа се размекват, детето е станало много неспокойно, поти се, косата на тила му започва да окапва - всички те са симптоми на рахит, който се лекува със специално предписани дози витамин D.

    Фонтанелата, вместо да смалява своите размери, става все по-голяма и по-голяма, а окръжността на главата рязко започва да се увеличава; детето е станало по-плачливо и неспокойно или, напротив, много забавено. В този случай обезателно трябва да го заведете  на детски невролог, тъй като има опасност от формиране на хидроцефалии (увеличение на размерите на вентрикулите поради натрупване на ликвор).

    Фонтанелата хлътва - това може да означава, че в организма на детето има недостиг на течности, в резултат от остра коремна инфекция, съпроводена от обилно разстройство и/или повръщане. Други възможни причини са продължителна висока температура или недохранване.


Ако детето се е родило с фонтанела с големи размери, то и затварянето й ще стане по-късно. И окръжността на главата може да не бъде съвсем детска, ако баща му не може да си намери зимна шапка с нужния размер. И обратно, ако фонтанелата на мъника се затвори около шестия месец, не трябва да се обвинявате, че през цялата бременност не сте пропуснали и ден без да си хапнете извара и сирене. Просто вашето дете добре усвоява калция. Важното е костите на черепа да растат и окръжността на главата да се увеличава  с около 1-1, 5 см на месец.

Какво да правим за фонтанелата? Особено внимание и специална грижа не са необходими - минималната предпазливост е всичко. Разресването не може да навреди на фонтанелата. А най-добре е, ако вие от самото раждане на детето се вслушвате в съветите на доктора, навреме да започнете да му давете витамин D, да му правите масаж, много да се разхождате и да го кърмите. Тогава вашето дете ще бъде весело, активно и с крепко здраве.

# 83
  • Мнения: 6
Zdraveyte novi sme prochetoh mnogo za fontanelata i reshih da pisha iaz neshto.Plemenicata mi se rodi 4.300 rodi se trudno poluchi girchove sega e stabilna no v skoroshnia pregled se okaza che fontanelata i e pochti zatvorena.Trudnoto rajdane imali neshto obshto s tova ???Neznaem!!!

# 84
  • София
  • Мнения: 44 225
Пиши на български.
Не става ясно колко е голямо детето, как се развива, главата нараства ли в норми, давате ли вит. Д, колко е това почти затворена и т.н.
Трудното раждане надали има отношение.

# 85
  • София
  • Мнения: 965
Ако детето е било лишено от кислород по време на раждането, а и след като е имало гърчове може да има много общо. Главичката нараства ли в норма за възрастта? Правена ли е трансфонтанелна ехография?

# 86
  • Мнения: 6
Pirvo blagodarya za otgovorite!DA deteto beshe lisheno ot kislorod po vreme na rajdane.Transfontanelna ehografia e napravena.Glavichkata narastva v norma za vizrasta,NO maykata prodaljava da se pritesnyava da ne poluchi bebeto girch Sad

___________
Моля, пишете на кирилица.

Последна редакция: нд, 16 мар 2014, 13:38 от AnMary

# 87
  • Мнения: 50
Здравейте на всички, Преди повече от година писах тук за притесненията ми че предната фонтанела на детето ми се затвори още на 1 месец.
Сега е на година и половина и всичко му е наред, развива се нормално за възрастта си.
Искам да благодаря на всички за успокоението и подкрепата която ми дадоха тогава защото наистина се бях притеснила много.
Благодаря , Ви МАМЧЕТА!  newsm74

Общи условия

Активация на акаунт