Как се стимулира раждаемостта в България?

  • 12 947
  • 393
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 2 658
Аз за друго говоря. В Холандия, Испания при съвместно съжителство хората имат равни права, с тези които са сключили брак. Няма как да минат за самотни майки и да имат каквито и да е незаслужени привилегии, но пък при раздяла 1/2 от имуществото + издръжка, също и по-ниски данъци докато са едно домакинство.

 Peace Peace Peace
 
 И не само в иzброените страни го има. И сработва  Peace

# 391
  • София
  • Мнения: 17 592
а, да свидетелствата  Crazy голямо газене в кал падна заради тях.
Всеки си решава дали иска да сключва брак или не. Ние сами направихме всичко о/о сватбата ни и бих казала, че втори път с това не се захващам  hahaha, не че не беше хубава, но си е голяма занимавка. Е вярно, че имахме много повече бюрокрация от останалите хора, но все пак...

newsm78
Абе чак пък голяма занимавка да е било... то вярно, че се наложи да намеря 2-ма души, които да не са на работа в този ден и час, но, честно казано и да не се бяха намерили такива в отпуска, нямаше да е чак такава драма - колкото и да е, всеки излиза за 1/2 час по обед...

ПП
Не говоря за сватба. Аз лично такава не съм имала. Говоря за сключване на граждански брак, какъвто имам.
Очевидно всеки сам решава дали иска брак или не - както сам решава дали иска сватба, сам решава дали иска деца... и т.н. Слава Богу, живеем в свободна държава.


Rolling Eyes Не мога да разбера защо изобщо е необходимо да се обсъжда колко "лесно" е подписването на въпросния договор ... който е решил, че няма да го подпише, пак няма да се навие! А "проблем" имат тия, които са го подписали - ми да се разведат, да си живеят на семейни начала и да ползват 35 лв на месец ... ама не е това начинът, нали? Между другото са ми много смешни изказвания в стил "колко мнооого привилегии имат самотните родители" ...


Какво точно е смешното?


Wink Ами да, в случая тъпата държава пречи на самоосигуряващите се да си получат овреме майчинството, както и да се осигуряват върху реалните си доходи, защото голям (явно) е процентът на злоупотреби, а никой не се е сетил как да се справи само със злоупотребилите ... типично по български!


Не, не процентът на злоупотребите е голям, просто дупката в хазната е голяма... и средствата отиват... ами, не по предназначение.  Sick

ВСИЧКИ ще получат дължимите суми (хипотетично) и да, всички ще представят основания за високите осигуровки. Понеже ВСЕКИ самоосигуряващ се може без особено затруднение да го направи.

Интересно, защо Дянков знае за съществуването на понятие "наказателна лихва" само когато е за него?..

Много бързо щеше да се откаже от поредната си малоумна идея, ако трябваше да плаща лихва, по- висока - чувствително - от предполагаемата възвръщаемост, ако парите бъдат вложени... другаде за този период... което той възнамерява да направи. Не си въобразява, че ще намали сумата - поне не и чувствително (е, разбира се, като изключим хората, които просто ще си кажат майната му, аз в такава държава деца няма да правя и или се изнесат, или просто се въздържат от бременност), просто си мисли, че до догодина ще може да ги използва... неправомерно - е, или поне неморално.

Последна редакция: ср, 14 юли 2010, 21:44 от AnMary

# 392
  • Мнения: 2 376
Да сте чули по новините, че се обсъжда майчинството да се плаща в/у 410 лв, а в края на годината (410-те дни) да се дава разликата с/у декларация?

# 393
  • София
  • Мнения: 17 592
Не, не съм. Има го в посочения линк.

Пакет от мерки за затягане на контрола върху ползването на осигурителни права предлага социалното министерство с промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО). Екипът на министър Тотю Младенов се надява до края на юли те да бъдат одобрени от правителството.

Въпреки че проектът още не е обсъден в Националния съвет за тристранно сътрудничество, част от текстовете вече предизвикват недоволство не само сред потърпевшите от промените, но и сред синдикатите и опозицията, показа допитване на "Дневник".  

Най-сериозно е брожението срещу промяната, с която самоосигуряващите се ще бъдат задължени да внасят вноски върху минималния осигурителен доход (420 лв. към момента). Сега те имат право сами да определят върху каква сума да се осигуряват, в рамките на законовия минимум и максимума (2000 лв.).

В доклада на министъра на труда към законопроекта се посочва, че целта на промяната е да се "предотврати получаването на обезщетения, които не отговарят на реалните доходи на осигурените лица". От НОИ многократно са посочвали, че преди да забременеят или в първите месеци от бременността си, за да получат по-високо обезщетение, жените започват да се осигуряват върху максималния доход, въпреки че реално получават по-ниски заплати.

В законопроекта се предвижда, ако при подаването на годишната данъчна декларация самоосигуряващите докажат реални високи доходи, да получат разликата от НОИ. Дотогава осигурителният институт ще им плаща обезщетения от 378 лв. на месец (90% от минималния праг). В текста не е уточнено в какъв срок и накуп ли ще се получат парите, както и дали държавата ще изплаща лихви за отлагането.

"Не може да изхождаме от презумпцията, че някой е некоректен и по този начин да наказваме всички, които са редовни", коментира депутатът от ДПС Хасан Адемов с уговорката, че не е виждал законопроекта.

"Въпросът е лихвите от отложените плащания в края на годината държавата ще ги даде ли? Това нарушава основен принцип на социалното осигуряване - да има осигурително плащане при настъпване на осигурителния риск", добави Адемов, който беше шеф на социалната комисия в предишния парламент.

"Не мога да разбера с какво съм ограбила НОИ, след като повече от година съм плащала върху максималния осигурителен доход от 2000 лв., или по около 400 лв. на месец", изрази недоволство и самоосигуряваща се адвокатка в майчинство, пожелала анонимност.

"С какво щях да живея и отглеждам детето си близо 1 година (жената е родила в началото на май 2009 г.), докато чаках да подам изравнителната си декларация (периодът за подаването й е от януари до април следващата година - бел. ред.)", пита тя.

Мика Зайкова от КТ "Подкрепа" също заяви, че е против някои от промените, но отказа да коментира в детайли с мотива, че тепърва подготвя становището на синдикалната организация по законопроекта.
Управителят на НОИ Христина Митрева беше изключила телефона си и "Дневник" не успя да я открие за коментар на промените, както и за отговор на въпроса какъв финансов ефект се очаква.

Преди седмица Митрева обяви, че към края на 2010 г. в бюджета на общественото осигуряване ще има непланиран дефицит от около 200 млн. лв. заради неизпълнението на приходите.

Друга промяна в кодекса предвижда всички парични обезщетения да зависят от осигурителния доход за последните 12 месеца преди отпускането им. В момента сумата за безработица се изчислява върху вноските за последните 9 месеца, а болничните - за последните 6 месеца.

Премахва се задължението да се внасят осигурителни вноски върху неначислени заплати, както и уреждането на осигурителния стаж и осигурителните права в тези случаи. Според екипа на Младенов досега тези текстове са давали възможност да се ползват осигурителни права, без реално да са правени вноски.

Вчера социалният министър лично обяви, че с промените в кодекса предлага лихвена ваканция за фирмите и самоосигуряващите се, които до средата на 2011 г. изплатят задълженията си към НОИ, натрупани до края на 2010 г. Младенов ще предложи на депутатите лихвите в тези случаи да се опростят. В момента за просрочията се плаща основният лихвен процент на БНБ плюс 20 пункта. Социалният министър не знаеше за каква сума става дума.

Предложението е по повод скандала заради решението на НОИ да си поиска обратно майчинските от майките, чиито деца са посещавали детски ясли, докато са получавали обезщетението. Според управителя на НОИ Христина Митрева става дума за повече от 900 случая. Решението предизвика масово недоволство сред майките, които се организират и за протестни действия.

Социалният министър не отрече, че предлага лихвената ваканция и заради този проблем, но отхвърли възможността задълженията на майките според НОИ да се амнистират изцяло. "Добър или лош, законът трябва да се спазва", отсече Младенов.

В промените на Кодекса за социално осигуряване има и текст, който е в подкрепа на безработните. Според него те ще могат да получават половината от полагащото им се обезщетение, ако си намерят работа на половин работен ден и получават по-малка от минималната заплата (240 лв.).  

Със същия законопроект министърът на труда планира да прокара и пенсионната реформа, акцентът в която е ограничаване на ранното пенсиониране и на инвалидните пенсии и удължаване на трудовия живот. Текстовете предвиждат необходимият осигурителен стаж за пенсия да се увеличи с три години.

Така мъжете ще се пенсионират, след като са работили 40 години, а жените - след 37 години.    
Друга промяна е, че работодателите вече няма да имат право да пенсионират служител, който е навършил пенсионна възраст, ако той иска да продължи да се труди.

Общи условия

Активация на акаунт