А какво Ви е мнението за обръщенията...

  • 3 300
  • 78
  •   2
Отговори
# 30
  • Мнения: 421
Цитат
не разбирам защо ви дразнят-думи с конкретно значение, които ако се употребяват уместно-о.к. Обаче както е модно станало да се баткосват тийнеджъри, при това на едно възраст, помежду си-е това ме дразни. И ме дразни обръщението към свекър и свекърва с "майко" и "татко". Аз си имам родители и втори никога няма да имам

 

Напълно подкрепям!!!

# 31
  • Мнения: 863
Аз  също не намирам нищо дразнещо в обръщенията "како" и "батко".Примирих се също и с тези отживели и лицемерни обръщения "майко" и "татко" към родителите на мъжът ми,защото те много настояваха да ги наричам така #Cussing out Но с едно нещо немога да се примиря: децата ми да казват на свекърва ми "мамо"или така нареченото "маминка" #2gunfireЕто Това направо ме кара да полудявам smile3511По какъв ли начин не се опитах да я разубедя да не го иска като обръщение въпросната БАБА,но нямаше резултат.Моля ви ако има някой експерт тук /може би Емем/да ме посъветва какво може да се направи по въпроса в мирно време защото ще има afwitch af

# 32
  • Мнения: 244
Аз пък  харесвам децата в семейството да са каки или батковци. Самата аз до около 20-годишна наричах сестра си "како", от тогава - по име.
Синът ми нарича сестра си "кака" при разлика 4 години, така сме го научили. В същото време и двете ми деца се обръщат към сестра ми и 45- годишният и мъж по име, докато на другият си чичо ( брат на мъжа ми -29 годишен) казват чичо. За него пък аз съм "кака" - виж, това ми беше смешно в началото, ама свикнах и сега изобщо не ми прави впечатление. Племенниците се обръщат и към мен, и към съпруга ми по име.  И за да допълня неподлежащата на логика система на обръщения около мен, ще ви кажа, че и на двете си свекърви казвам "майко" и то без никакъв натиск от тяхна страна  Simple Smile.  А моята майка е "мамо" и "мамче"

# 33
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Мен не ме дразнят - макар че ще ми е непривично,ако братовчедка ми продължава да ме нарича како - разликата ни е 3 години,пък вече сме бая на възраст Laughing
Брат ми ми викаше како до пубертета горе-долу (разликата ни е 1г6м),но постепенно без някой нещо да е казал започна да ми вика на име - преходът си стана плавно и на никой не му прави впечатление.
Мен лично ме дразни 3-годишни деца да говорят на вуйчовци,лели и т.н. на име - не налагам на никого мнение,просто на мен не ми харесва,може би защото ние винаги сме използвали обръщенията (имаме много голям род) плюс името - леля еди коя си и т.н.И независимо,че племенницата ми ми говори на име,моите деца на леля си викат леля Диди и това е.
Иначе аз също не приемам свекитата да са ми мамо и тате или бабата да е маминка #Cussing out Но си признавам,че и аз отдавна като говоря за майка ми и често на майка ми, й викам баба ти (така си остана от сина ми,който в един период викаше на всички - татко ти,майка ти,баба ти).
Мисля,че предпочитанията за тези неща са много индивидуални - и стига всички да приемат това,което е избрано в даденото семейство,значи всичко е наред.

# 34
  • Мнения: 7 821
Не ме дразнят, когато ги изричат деца, но и на мен ми звучат нелепо употребени от възрастни  Wink .
Със сестра ми си викаме - "сестра ми"  Grinning, "како" постепенно престана да ми казва някъде през нейния пубертет.
Малкия ми син казва на големия "батко", а големия на малкия "брат ми". Обръщенията "бате" и "бати" са ми много лигави и не ги използваме в къщи. Същото се отнася и за "тате" и "тати", на бащите у дома казваме "татко"  Grinning .

# 35
  • София
  • Мнения: 505
На мен пък съвсем нормално ми се вижда брат ми /2 год. по-малък/ да ме нарича како и леля ми да се обръща с батко към баща ми. Тези обръщения за мен показват близостта между двама души. Живот и здраве, ако имам друго дете ще го науча да казва батко на сина ми.
А него сега го уча да се обръща с кака+име и батко+име към децата на наши семейни приятели, които са 2-3 години по-големи от него. Абе незнам ... аз така ги чувствам нещата.

На мен пък ми звучи много грубо оръщение като "майка ми", "баща ми", "брат ми" и т.н.

Но ... разни хора - разни обръщения!

# 36
  • Мнения: 153
Нямам нищо против "како" и "батко", НО между брат и сестра. Моята зълва е с десет години по-голяма от мен и всички много държаха да и се какосвам. Да ама не. Аз исках да и казвам на име, и като видяха че не и казвам како "разрешиха" да и казвам на име. Е да ама сега и на име немога да и кажа. Тя свекървата продължава да ми натрапва, че зълва ми ми е кака и съоветно мъжа и ми е батко. Че аз на брат ми не казвам батко /по-голям е с 4 години/, но това не означава че не го обичам или уважавам.

# 37
  • Мнения: 8 769
Не мо'ем ги траем тия "како"-вци и "батко"-вци! Sick Наистина ми става лошо от тях! Още в началото на пубертета забраних категорично на брат ми и сестра ми да ме наричат "как" и сега те са ми особено признателни за това. Миналото лято племенницата ми в прав текст ме попита дали може да не ме нарича "как". Ами разбира се, че може! Отдъхна си детето, че и аз покрай него. Защото навремето не ме слушаха, като им казвах да не ги учат да ни какосват, ето че дойде и тоз момент-децата сами да се откажат от противните обръщения.
Емем, думите ти за израз на уважение ми напомнят думите на едната ми баба, Бог да я прости. Тя беше категорично ЗА въпросните обръщения. Така и не можах да й обясня, че уважението не се гради на базата на думички и обръщения. Същото се отнася и за лицемерното обръщение "майко" към свекървата-защо да го казваме, като трудно ни се извива езика? Така или инак то не носи никакво уважение в себе си?
"Кака" и "Батно" ми е особено смешно мецду възрастни хора. Направо припадам от смях, свекърва ми като каже с благоговение "кааака" за сестрата на съпруга си! Joy Joy Joy

# 38
  • Мнения: 18 542
За другите обръщения съм съгласна, че спокойно може да минем и без тях, но "мамо" и "татко" за мен са титли, а не обръщения. Използвам ги с удоволствие по адрес на родителите ми и ме радва страшно много, когато Борис ми казва "мамо".

# 39
  • Мнения: 4 212
та се сетих в този ред на мисли  Mr. Green 4е тук съм забранила на детето да вика на баба си БАБА и както на други българ4ета да казват на дъщеря ми КАКА, защото баба озна4ава лига, а кака лайно  Mr. Green
виж мама и тати са си в целият свят по4ти така.

# 40
  • Мнения: 108

И Корнелиус и всички останали, дето не Ви се пречупва езика, да наричате съответния човек по име...ако от малки не Ви бе втълпявано в главите това обръщение, дали сега щеше да Ви е така нетипично да се обърнете по име към човека?!  Rolling Eyes

Е, да, абсолютно-навика е голяма работа.  То е като при пушачите направо.

# 41
  • Мнения: 2 241
Обръщенията са ни болна тема напоследък Sad

Не точно "кака" и "батко", те като че ли са най-безобидни, а и в детска възраст са приемливи. Сестра ми, която е с 6 години по-малка, преди ми викаше "кака", понякога "какинце" (така разбирах, че ще ми иска нещо Grinning), но от много години вече ми говори на име и така мисля, че е редно.

Племенницата ми, която е на 2 години, вика на Ники "бати Нити", много сладко звучи.

Виж за другите обръщения не ми се отваря приказка, че във фамилията напоследък се заформиха едни драми със сълзи, сополи и екзистенциални въпроси от типа "Ти мен уважаваш ли ме?", не е за разправяне...

# 42
  • Мнения: 3 161
Но с едно нещо немога да се примиря: децата ми да казват на свекърва ми "мамо"или така нареченото "маминка". Ето Това направо ме кара да полудявам .По какъв ли начин не се опитах да я разубедя да не го иска като обръщение въпросната БАБА,но нямаше резултат. Моля ви ако има някой експерт тук /може би Емем/да ме посъветва какво може да се направи по въпроса в мирно време защото ще има afwitch af

По конкретния случай нямам какво да кажа, за съжаление - освен да обясниш, че в българския език си има точно определени думи за родителите на децата и за родителите на родителите и не е възможно те да съвпадат, защото ще настъпи тотално объркване. Представи си, че ти решиш, че искаш детето да те нарича "татко" вместо "мамо" - не е концерт по желание това, има си правила езикът и толкова. Представи си също, че си играе с деца детето ти и минава бабата и то казва: "това е мама" - смях и подигравки.

Иначе, колкото и да настоява, ти си я наричай пред детето "баба ти", или майката на тати (ако толкова не желае да бъде наричана баба в нейно присъствие), тя нека си вика на себе си мама или маминка, пък детето само ще реши как ще й казва (нямам съмнение кое ще избере). Или просто не я наричай никак, ако това поражда скандали. Виж ако настоява ти да й казваш мамо, е по-сложно, но в такъв случай може би си струва да я убедиш тя пък да те нарича дъще   Mr. Green?

Туфка, права си, че кухи думи без добро отношение не могат да изразят отношение. То е като красива опаковка на подарък без подарък вътре. Но пък с голо отношение също не става - важна си е формата, важно е подаръкът (колкото и да е хубав), да е красиво опакован - това също показва отношение. Не може например някой да ме убеди, че много ме обича, пък иначе да ме нарича не Еми (както ми казват приятелите и близките), а Емилийо (имам един такъв познат).

# 43
  • София
  • Мнения: 5 828
Нямам нищо против роднинските обръщения, но и не насърчавам дъщеря ми да ги казва.
Тя сама си реши на едната леля да казва леля, а на другата по име, съответно на единия чичо - чичо, а на другия по име. Племенниците ми са с около 5 години по малки от нея, но й казват по име.
Сестра ми е по-малка от мен и преди доста време сама реши, че няма да ми вика како и аз го приех нормално.

А с това съм абсолютно съгласна:
..."мамо" и "татко" за мен са титли, а не обръщения. Използвам ги с удоволствие по адрес на родителите ми и ме радва страшно много, когато Борис ми казва "мамо".

# 44
  • Мнения: 6 243
Аз  пък за първи път срещам хора, които се оказва, че не харесват тези обръщения. Дори не знаех, че има такова нещо Sick. На мен лично ми звучи напълно нормално "кака", "бате". Аз все още съм "кака" на сестра ми, нищо че вече е голяма жена - сигурна съм, че това нейното "како" е по-скоро като титла за заслуги, отколкото защото трябва така да ми вика. Аз съм доста по-голяма и за много неща съм я напътствала - "Како" е съвсем нормално обръщение между нас. Ако иска да ми вика по име - нямам нищо против, ама досега не е искала.

А мъничката сега се учи да говори и толкова сладко казва "бати". Не знам, за мене тези думи не са анахронизми, а по-скоро езиково богатство. Ако децатна ми един ден решат да си викат на име - тяхна работа, аз сега ще ги уча да спазват тази традиция. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт