Изваждане на 3 млечни зъба след инфекция на дете на 6

  • 7 787
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 35
Моля за съвет, дъщеря ми е на 6 години.При посещението на зъболекар се установи че има 3 зъба с инфекция/ единия с торбичка/ и трябва да се извадят и на тяхно място да се поставят метални коронки за запазване на мястото.Защото тя е на 6, а тези зъби ще ги смени на 10-12 години.Аз ужасно се притесних.Ние живеем в Канада.Никой зъболекар не иска да ги поправя и да почиства канали, като погледнат снимките и казват по добре да се извадят за да няма проблеми по нататък.Но аз се тревожа.Нормално ли е да се изваждат толкова зъби на веднаж на толкова малко дете?Дали ще понесе тези метални коронки?Дали няма да и се разместят зъбките, ако там останат "дупки"?

Моля дайте ми съвет

# 1
  • Мнения: 4 068
Ако останат дупки ще се разместят със сигурност. За другото не знам. Дано сеключи някой по-компетентен. Принципно се лекуват млечните зъби, но явно си зависи и от степента на инфекцията. Обаче ако ги извадите задължително поставете местопазителите, за да си нямате ядове после.

# 2
  • Мнения: 17 987
Това за разместването е абсолютно вярно. Ние сме с брекети, изчела съм много за кривите зъби, една от причините е точно тази, че не е запазено мястото, когато зъбчето поради различни причини е паднало по- рано. На нас много "кадърна" ортодонтка ни извади горните 2 зъба направо насила, а аз я бях завела само на преглед. Новите зъби излязоха след почти половин година, единият от тях направи си излезе накриво..не ми се говори, че още ме яд.
Аз обаче, не бих позволила да се извадят- това са 3 зъба, освен това съм чувала, че когато има торбичка /гнойно/ упойката не действа, т.е боли.
Потърси ли друго мнение?  Не ми се вярва техните лекари да са по- лоши от нашите...не може да няма друг начин.

# 3
  • Мнения: 44
Дали ще се включи някой, чието дете е било с подобен проблем или стоматолог. Интересуваме и мен. Не съм убедена, че това не е по-лесната и разбира се по-скъпа процедура  Money, прилагана с удоволствие от чужбински зъболекари.

# 4
  • Мнения: 651
Темата много живо ме вълнува, имаме подобен проблем. Живеем във Великобритания и тук не желаят да лекуват млечни зъби, все още не мога да разбера истинските им подтици за тази философия, категорично обаче има финансов мотив, т.е. нерентабилност според тях...както и да е, не ми се обсъжда това.
За последиците от изваждане на млечен кътник ( 4-ти зъб) на 6 годишна възраст съм наясно- ортодонта не ни мърда после...
Това което ме интересува е от компетенцията на стоматолог, дано някой се включи...прави ли се в България кореново лечение на млечен зъб, което в случая с инфекция май е единственото решение, пломба беше направена, неуспешно, зъба се счупи и сега си зее дупката, венеца наоколо е възпален, абе красота...тушираме , жабуркаме, дезинфекцираме с цялата гама налична на пазара препарати, но това не е решение. Тук в "бяла" Англия за кореново лечение на млечен зъб не се чува искат да вадят и то не веднага, ами да стояло така да го наблюдаваме...и прочие безмислици....., но ако в БГ се прави, то още другия месец си идваме за да оправиме зъбчето.  Peace Горещо благодаря предварително на всеки включил се с информация!

# 5
  • Мнения: 2 531
Потресена съм от прочетеното... нямам идея за мотива за отказ, наистина е по нерентабилно да се лекува млечен зъб от постоянен , но добрия стоматолог би трябвало да се ръководи от интереса на пациента а не от джоба си!
За чужбина не мога да кажа / чувала съм че в Канада напр. е подсъдимо да не се запълват каналите на зъбите и макар и на млечни го правят/ но в България се лекуват млечни зъби с т.н.мумификационни методи. Това ще рече че не се пипа изобщо нерва в канала , а се мумифицира с лекарства, като целта е да се спре инфецията и проблемите по нататък! Метода е изключително лесен за изпълнение- само с памучета с лекарства , но и със съмнителен резултат!Наруши ли се малко целоста на пломбата възобновяването на инфекцията е сигурно! За целта- временно запазване на зъба в устата без инфекции докато пробие постоянния зъб става! Дори ако трябва да се прилага мумификация няколкократно- през година или всяка дори ми се струва по добро от ваденето на зъба и поставянето на местопазители/така се казват мет. приспособления/ Апропо местопазителя е доста скъп- изисква работа в лаборатория от зъботехник, и трябва или да се разтяга/има начин да се направи така/ или да се сменя постоянно защото челюста расте и ще спре равитието и! Не ми се вижда рентабилен метод, по скоро единствена възможност ако е наложително да се вади заба! А зъба се вади след като е неуспешно лечението защото би застрашил постоянните зъби, да не говорим че е фокус на инфекция със всичките последици за здравето на детето!
яхнала метлата - консултация през интеренет не е възможна, но ако върху зъбчето на детето ти има как да се задържи пломба/ дори и коронки може да се правят за тази цел/ може да се пробва лечение на инфекцията с мумификация. Не съм сигурна обаче дал в Англия го практикуват изобщо! При тези евтини сам. билети аз лично блих дошла до България да получа по точна информация!

Последна редакция: вт, 04 яну 2011, 10:44 от veni-b

# 6
  • Мнения: 651
Вени-б, благодаря много за пространното мнение!   Hug Наясно съм,че консултация по интернет/телефон не може да бъде проведена сериозно, но тъй като нямам възможност да го направя лично в момента, търся всякакво инфо за да си наместя картината и да реша какво да правя. Тукашния зъболекар в чудо се видя с мене, защото му оказах голям натиск, но въпреки това не постигнахме особен успех освен че пак ще го гледа в началото на февруари, което ОК, но аз не вярвам да предложи решение различно от антибиотика и ваденето отново. Междувременно ще се обадя в британския аналог на задравната каса и ще изровя макс информация оттях за всички налични процедури за млечни зъби, а не само най-общия пакет, тоест вадене. В това отношение в Англия работи следния принцип-колкото повече ровиш, толкова повече откриваш, но ако не питаш и не търсиш- получаваш минимума пакета за каквото и да било. Потресаващо е, знам...зъболечението им е голям парадокс.
Информацията която доаваш звучи компетентно сякаш идва от префесионалист, затова ще попитам още- знаеш ли какви процедури са налични в БГ за превенция на млечни зъби- озониране,силанизация-термини нови за мене, но прочетох за тях и ако те могат да заздравят дори с 10 процента наличните млечни зъби на сина ми, при наличието на такава абсурдна дентална медицина тук където живеем, бих направила всички нестандартни процедури налични в БГ, само и само да си осигуря спокойствие и здрави зъби на детето. Благодаря ти!

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 5 670
При нас ги лекуват зъбите. Няколко пъти сме били с торбички. Отварят, почистват и чакаме. Когато спре да секретира - затварят. Детето ми има към 12-13 пломби. Половината са правени в Бургас. Но ми беше доста трудно да открия лекар, които да се занимава с него. Почти всички не желаеха.
За жалост стоматоложката не работи с деца и няма да е редно да я препоръчам.
От друга страна един доста зазлял зъб ни го оправи Йонкова - работи в Стоматологията.

Последна редакция: чт, 06 яну 2011, 10:01 от Sesana

# 8
  • Мнения: 2 531
Да правят се цитираните от теб процедури, но за силанизиране сте закъснели- евентуално при пробива на постоянните! А иначе локалното третиране с флуорен лак всеки 6 м. от стоматолог ще свърщи работа! Също и за превенция на постоянните зъби може да се взима флуор, но това трябва да го изчисли стоматолог според водата която консумирате и т.н.Не се шашкай на моя син още на 3 г. зъбите му ги правихме с обща упойка и беше с пулпити, но сега постоянните са ок!

# 9
  • Мнения: 6 727
Наистина е трудно да се дават консултации по нета, но все пак имайте предвид, че може да се наложи екстракция на временния зъб, ако инфекцията застрашава зародиша на постоянния зъб, ако често се налага да се приемат антибиотици, за да се тушира зъбната инфекция. Кореновото лечение на временни зъби е доста трудно, защото пулпата(нерва) остават като мъртва тъкан в зъба(не може да се "извади" нерва, тъй като има опасност да се нарани зародиша на постоянния зъб - особено на такова голямо дете).
Като съвет: ако зъбът се остави отворен и не създава проблеми, може да бъде оставен така до смяната, а и сега децата сменят зъбките доста по-рано отколкото ние, когато сме били на техните години.  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 651
Fortuna, veni-b, благодаря за информацията и изразеното мнение. Ще си дойдем до България след месец и ще работим по зъбките, съчетаваме и с ваканцията Wink . Ще пиша как е протекло, говорих вече с 3-ма стоматолози- всички са категорични че трябва да се опита всичко преди да се вади, тук нито направиха снимка, нито дори опит, само повтарят ит'с нот гууд- да го вадим и това е.  #2gunfire 
Зъба не е изисквал досега лечение с антибиотици, не го е подувал,не е вдигал температура и не се е оплаквал от силна нетърпима болка, само венеца наоколо е възпален и част от зъбчето отчупена, вижда се черна маса, която не мога да преценя до каква степен засяга, но е значителна.
Благодаря отново!  Hug

# 11
  • Мнения: 168
veni-b, в Пловдив ли правихте процедурите под пълна упойка? Ако за там става въпрос ще съм ти благодарна да кажеш къде, каква е процедурата и здравната каса поема ли нещо от заплащането.

# 12
  • Мнения: 2 531
veni-b, в Пловдив ли правихте процедурите под пълна упойка? Ако за там става въпрос ще съм ти благодарна да кажеш къде, каква е процедурата и здравната каса поема ли нещо от заплащането.
Да точно така, в Медикус Алфа мисля че беше , д-р Емилия Илиева, заплаща се от касата  !

# 13
  • Мнения: 168
Благодаря ти много, ще знам ако ни се наложи, че счупихме два зъба и сега се моля да няма проблеми с корените.

Общи условия

Активация на акаунт