Фруктозна непоносимост?

  • 8 638
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 123
Ако това се окаже ключа от бараката (с години глад и ядене на плодове, ограничаване на въглехидратите и ЗВЕРСКИ ТРУДНО поддържане на тегло), направо незнам ...

След поредното качване на кила без особена промяна в режима ми на хранене, минах на плодолечение, от което стана страшно ... едно че въобще не намалих теглото, ами взе да ми става страшно лошо (не е от глад, защото аз съм ветеран в диетуването)
Естествено се натиснах и отидох на доктор, който предположи непоносимост към плодова захар - фруктоза и препоръча да пия ензими.

Някой има ли подобни проблеми?

# 1
  • Мнения: 1
Здравословното хранене трябва да съчетава определен % протеини, въглехидрати, мазнини и т.н. Което според мен означава, че ако спреш изцяло една група  храни, това определено ще доведе до някакъв здравословен проблем. Според мен проблема не е в храната, която ядеш, а в тази, която ти липсва, организма има нужда от всичкоо .... по малко Simple Smile

# 2
  • SA
  • Мнения: 3 196
Непоносимостта към фруктоза може да е вродена, или придобита. В първия случай става въпрос за рядко генетично заболяване, което се изявява още в кърмаческа възраст с хронична диария и всички произтичащи от това усложнения. Във втория случай - по-често срещан - фруктозата не може да се усвоява в тънките черва и това води до нарушения в храносмилането, коремни болки, диария, газове и други симптоми като умора, депресии и т.н.
Лечението и в двата случая е избягване на храни, съдържащи фруктоза. 

# 3
  • Мнения: 2 123
Камелот, очивдно си наясно, би ли ми казала, обаче само, ако няма да ровиш излишно къде мога да попрочета малко по въпроса...

  bouquet

# 4
  • SA
  • Мнения: 3 196
Fussi, ако използваш английски , може да погледнеш тук:
http://www.uihealthcare.com/topics/medicaldepartments/foodandnut … on/dfi/index.html
http://www.nutritional-healing.com.au/content/articles-content.p … e%20malabsorption
или може да потърсиш в Google материали за "fructose malabsorption", защото предполагам, че ако изобщо имаш такава непоносимост, то при теб става въпрос за този вид. Според мен, ако имаш някои от описаните симптоми, най-добрият начин да се потвърди, или отхвърли диагнозата е като спреш приема на фруктоза за известно време и отчетеш как се чувстваш. Ако имаш подобрение, то отново въвеждаш храни с фруктоза и ако отново настъпи влошаване, това ще е признак, че действително имаш такава непоносимост.
Аз съм виждала няколко бебета с вродената форма на заболяването и единствения начин да се лекуват е да не приемат храни, съдържащи фруктоза, или поне тя да се сведе до възможния минимум. Това е поведението и при придобитата фруктозна непоносимост.     
Успех!






Последна редакция: чт, 21 окт 2010, 20:28 от kameloth

# 5
  • Мнения: 1 895
Моят син е от жертвите на хранителните непоносимости. Добър гастроентеролог или диетолог са ти необходими. В България не са много склонни да се отнасят сериозно към този род проблеми - все се говори за алергии или стандартното "гастритни болки". А фруктозната малабсорбция си е болест. При последното ни посещение при лекаря ни чух, че щяла да се появи някаква хранителна добавка за този тип проблеми, но не знам подробности. Като отидем пак ще попитам кога се чака. Ако наистина страдаш от фруктозна малабсорбция имай предвид, че освен в плодовете и зеленчуците я има и в едни куп лекарства - например сиропа Проспан, Малтофера, АЦЦ и други такива.
Ще потърся някаква информация в нета и ако ми попадне нещо интересно ще пиша пак Peace

# 6
  • Мнения: 2 123
многомногомного благодаря!

# 7
  • Мнения: 3
Ровех из нета и попаднах случайно на вашия разговор.

вижте тука:

http://enzim.blog.bg/ - разни неща по темата

http://daosin.bg/ - за хистаминова непоносимост

http://fructosin.bg/ - за фруктозна непоносимост

# 8
  • Мнения: 69
За първи път чувам за това, но в този случай  поставям под въпрос голяма част от диетите, които съм правила и ми става ясно защо не са били сполучливи

Цитат
Проучванията са показали, че пациентите с фруктозна непоносимост имат по-ниски нива на фолиевата киселина в сравнение със здрави лица. Чести прояви на фолиева недостатъчност са смущения в кръвосъсирването, бавно зарастване на раните, както и повишен риск от сърдечно-съдови заболявания.
Недостигът на цинк е друг характерен признак на фруктозната непоносимост. Цинкът е жизнено важен микроелемент, който като ко-фактор на много ензими играе важна роля в обмяната на веществата и е от съществено значение за нормалната функция на редица хормони.
Нарушеното усвояване на фруктозата може да е временно или за по-продължителен период от време. Важно е да се знае, че в случая не се касае нито за алергия, нито за т.нар. синдром на раздразненото черво.

# 9
  • Мнения: 0
Регистрирах се специално, за да ви отговоря. Имам подобни оплаквания и доста рових по нета, попаднах на вашата тема, както и на някои от горните линкове. Първо питах в един медицински форум, но дори лекарите там не знаеха за какво става дума. #Cussing out

От години пазя диети, и се изприщвам от плодове и зеленчуци, мед, сокове, постни манджички, както и от мъъъничко алкохол. Embarassed От години ходя и по алерголози, които не могат да установят към какво имам алергия. Фитилът ми го пусна една приятелка, която чела нещо и подхвърли, че може би е хранителна непоносимост, а не алергия. Оттам нататък се почна питането по лекарски форуми, ровене в гугъла и разговори с джи-пи-то и разни други познати доктори. Джи-пито искаше да ме прати на ендокринолог първо, после ми даде направление за гастроентеролог. newsm78

Ще ходя другата седмица и ще ви пиша. Това, което разбрах досега е, че има такава непоносимост към различни храни, не само към фруктова захар или така разпространената непоносимост към глутен. Всъщност се оказва, че поради липса на определени ензими, хората могат да имат непоносимост към едва ли не всички храни. Другото е, че диагноза се поставяла трудно, тъй като е на метода на пробата и грешката - изключване на "вредните" храни една по една. Трудното е и различаването от алергията, пък и симптомите са най-различни, включително умора и депресия. Освен това, в България това са нови неща и не всички лекари са наясно. Хубавото е поне, че има лечение!

# 10
  • Мнения: 1 895
Познат лекар ми препоръча проф. Матева от МБАЛ "Свети Иван Рилски". Била добър лекар и имала отношение към проблемите на пациенти с хранителни непоносимости Peace Може би е добре и вие да потърсите консултация там Peace

Попаднах на две интересни теми за вредата от фруктозата и се допълвам:

Фруктоза

Вредна ли е фруктозата?

Последна редакция: чт, 28 окт 2010, 12:27 от Double with Cream

# 11
  • Мнения: 0
Намерих нещо по нашия общ проблем Laughing
Малко е дългичко, но пък е забавно, авторката е англичанка.

Какво е фруктозната малабсорбция?
От А.В. Томпсън

Фруктозната малабсорбция, логично, е невъзможност да се абсорбира/усвоява фруктозата (захар, която се среща в много храни – предимно плодове). Обикновено я наричат „фруктозна хранителна непоносимост”, но този термин беше широко отхвърлен (и по-малко (хихикане) докато в него са се вкопчили хора, които няма да са с прогромата (?)). Старият термин е едновременно нелогичен (можем да толерираме/понасяме фруктозата, веднъж приета в организма ни – ние просто не можем да я абсорбираме) и объркващ (доколкото това е различно заболяване, наречено „наследствена фруктозна непоносимост” – което е генетично и може така да увреди черния дроб, че да се стигне до смърт – това е състояние, което няма нищо общо с нашата болест – макар да сме на подобни диети…
… И като в много подобни филми, ние с вас ентусиазирано ръкомахаме по същия начин, и ние с вас искаме дълги ръзходки … хм!... Извинете, докъде стигнах? Смърт! Да-а, смърт! Много лошо. Ние, ФруктМалите (засегнатите от Фруктозна Малабсобция, не умираме от нашата болест, но ние просто ходим до тоалетната в известен смисъл по-драматично и после не виждаме причина да продължим да живеем… за няколко дни. Това ни довежда до:
 
Какви са симптомите на фруктозната малабсорбция?
И така, ако ядете нещо, което съдържа фруктоза и ако не можете да я усвоите, то попада в дебелото черво (не си мислехте, че днес ще стане дума за червата, нали? Да, ама не!). Дебелото черво не е мястото, където се очаква да има фруктоза, бактериите там са леко луди, малко побъркани, и като им дадеш фруктоза… е, те никога не са били глезени така. Стават като пирани, ако разбирате какво имам предвид. Започват да се държат като таласъми и отделят (да, това значи „ако”) водород (или ако се подрискате – метан). В резултат нещастният ФруктМал започва да се подува, получава коремни спазми, диария, прекомерни газове. Ура! Хм… освен мен, разбира се. Хе-хе, аз само скромно посещавам тоалетната от време на време… и никога по спешност или нещо подобно (неловко мълчание). И така… М-м-м-м, да…
По-късно, много по-късно, ден или нещо такова… е, това е когато те постигнат вторите уроки (???). Както виждате, всеки се нуждае от малкото съкровище, наречено „триптофан”. Съществува заблудата, че триптофанът в пуйката ще ви направи сънливи. Всъщност сънливи ви прави невероятната енергия, която изразходвате да си изядете целия обяд по случай Деня на благодарността, без да ругаете вашия проблем, който ви изморява. Всъщност Триптофанът е полезен, нещо повече, той е незаменима амино киселина, нужна на вашето тяло, за да функционира. По-специално, вашето тяло използва Триптофан, за да произвежда серотонин. Да, така е! Любимият на всички невротрансмитер, защото ни прави щастливи. Добре… не те прави щастлив. Помага да не си депресиран. Доказателствата? Кръвните нива на серотонина са значително по-ниски при хората страдащи от депресия. Баста!
……… Триптофан също така се използва за производството на мелатонин. Това никой не го е чувал! Яко! Той те кара да спиш, когато е тъмно. Яху-у-у! Добре… всъщност безсънието те депресира допълнително, така че не пренебрегвайте мелатонина.
И така, защо говорим за Триптофан? Както разбрахме, фруктозата устройва купон на пирани в дебелото ни черво, но освен това се свързва с Триптофана в неусвояем комплекс.  Така фруктозата прави триптофана НЕУСВОЯЕМ. НЕусвояем! А не лесен за усвояване! Както и да е, вие го изаквате, нали? И така-а-а…
Да няма Триптофан, серотонин, мелатонин е все едно да има нещастен, ужасен, сърдит, разстроен, депресиран, лаконичен и абсолютно озлобен страдащ от фруктозна малабсорбция идивид. За няколко дни. После това отминава… АКО:
Ако, ако, ако спрете да ядете/консумирате фруктоза!

И така, какво взима фруктозата?????
 
Това е играта – искаш ли да я играеш безопасно? Стой далеч от фруктозата (уф!), защото… хм, прочете ли първата част на тази страница? Дотук ставаше дума за  фруктозата както в в преработените храни, но така също и в плодовете, плодовите сокове, конфитюри и т.н. Запомнете HFCS - съкращение за високо фруктозен царевичен сироп – много често използван подсладител в хранително вкусовата индустрия. Тъй като е по евтин и по-сладък от обикновената захар, на практика се използва почти навсякъде – газирани напитки, бисквити и кескове, салани и още много продукти, за които дори и не подозирате, че съдържат фруктоза!(не знам как е на български като съкращение). Фруктоза = лошо!
 
Стойте далеч също и от фруктаните. Те са точно толкова лоши, ако не и по-лоши! Това са вериги от фруктозни молекули, завършващи с глюкозна молекула. Те имат различни дължини на веригите, някои правят хубави огърлици, някои са дълги като беличейнс (верижки за през кръста). И, хм, видите ли, като наистина късички верижки за обеци… (тъпи шегички)… Дължината на веригите може да варира, но въпреки всичко избягвайте пшеница, шпелта (??), камут (??), лук, пресен лук, праз… всъщност всички видове лук… и най-вече от зеленчуците – аспержи и артишок. Също така се пазете и от черен ориз. Белият ориз е окей, но люспите имат фруктани. И така, случи се! Най-накрая една диета, която казва, че странното хипи – пълнозърнестите говна – са лоши. Йе, бейби!
Пиранското парти може да стане само по-лошо, ако поканиш още пирани, нали така? Така че нищо с допълнителни бактериални култури! Това са само още пирани! И така, нищо като кисело мляко! „Пробиотик” е модерна/измислена дума, означаваща  активни бактериални култури, тоест пираните. Разбира се, ако вие наистина сте добър/успявате в това да не ядете нищо с фруктоза или фруктани, не се тревожете за много пирани там долу, защото не им изпращате никакво угощение – но пък и защо да рискувате? Жито, лук и плодови продукти са скрити на места/продукти, където дори и не подозирате. Защитавайте се! Туше!
Освен това недейте да храните пираните с висококачествена храна. Нещата, които могат да се окажат суперхрана за бактериите, се наричат пребиотици. В наши дни много от киселите млека съдържат пробиотици (бактерии) и пребиотици (свръххрана, с която се хранят бактериите). Това за ФруктМалите е отрова в пластмасова чашка. Vade retro Satanas! Също така се пазете от инулина, тоест от фрукто-олигозахаридите, тоест от цикорията. Този продукт е СУПЕР-пребиотик. Ще превърне вашите пирани в невероятни Хълк-Пирани!
Което е окей, може ли да не изглежда окей? Ръжено брашно е напълно готино - това е овес и елда (защото не е истинска пшеница) – само се прави на това лошо зърно. Пшеницата не би могла да е такава. Мога само да кажа, знаеш ли елдата? Каква е твоята игра? Можеш да го направиш по твои заслуги. Това имам предвид! Ти си величествено зърно!... (това цялото е трудно за разбиране J, но иска да каже, че елда и ръж са разрешени храни.
Докъде бяхме стигнали?
Месо? Яжте колкото си искате… ако искате да умрете от сърдечен удар. Искам да кажа: осланяйте се на здравия разум, нали така? Но всички тези фруктозни неща… Месото си е супер. Картофи? И тако, и вако. Някои казват добри са, други – лоши са. Сами пробвайте.
 
Тарикатски номера
 
Погледнете храните, за които казват „без глутен” или тези, които са подходящи за болни от цьолиакия (глутенова ентеропатия). Нашият проблем не е глутенът, но ако това значи, че продуктът е без пшеница, това е добро начало. На етикета трябва да внимавате още за думичките плодов, черен ориз, шпелта, дъра-дъра-дъра….. добро начало.
Какво още? Използвайте „без глутен” и „без пшеница” като задание в търсачките в Интернет. Безглутеновата бригада/банда си има собствен PR, който работи под пълна пара и имат супер рецепти. Ние наистина трябва да пренесем нашата игра в полето на пиарите, ФруктМалс!
Декстрозата (тоест царевична захар, тоест глюкоза), ако се консумира едновременно с фруктоза в еднакво или по-голямо количество, може да се свърже с фруктозата и да й позволи да се усвои от организма, преди да стигне до пираните. Ние харесваме декстроза/глюкоза! Вземете си я на прах от магазина за здравословни храни, за да си я слагате в кафето, чая или каквото там, когато сте на ресторант или в други случаи, когато не сте сигурни в съставките.
ДЕКСТРОЗАТА НЯМА ДА ВИ ПОМОГНЕ С ФРУКТАНИТЕ! Само с фруктозата. Добре е да знаете това, когато четете съставките върху етикетите в бакалията. Запомнете, банда, съставките са описани по реда на тяхното количество – които са най-много, са начело в списъка – по-надолу в списъка са по-малкото. Ако любимата ви храна съдържа декстроза или декстрозов сироп или глюкоза или глюкозов сироп, и те са близо до началото на списъка, а фруктозата е далеч надолу, близо до дъното и ако няма НИЩО ДРУГО, което може да ви създаде проблем, вероятно можете да докоснете тази храна. Забележете, този трик важи само за малки дози – само на върха на езика, нали така?

Надявам се, съм била полезна, иначе аз не съм отишла още на доктор Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 2 123
малко изглежда сложно ...

не мога да смятам кат ненормална кое с кое се съчетава. Това означава да прекарам в магазините половин живот в четене на етикетите и сравняване...

нЕма ли нЕкое хапченце, дето да реши проблема...

# 13
  • Мнения: 2 123
ето какво намерих в дебрите на социалната мрежа - http://www.facebook.com/group.php?gid=151844681518752

# 14
  • Мнения: 0
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?article=345433

Ето още нещо интересно по въпроса:

От диетичната кола сърби, горчицата докарва задух
Червеното вино буди мигрената
Не бъркайте непоносимостта към храни с алергия


Храната е радост. А апетитът - един от основите индикатори за добро здраве. Понякога кулинарните изкушения обаче ни струват скъпо. Малко залитане на масата може да ни докара от болки в стомаха през обрив до аритмия. Доскоро за "хранителните атаки" бяха обвинявани алергиите. Грешка! Щом ви цепи главата след червено вино, не винете имунната си система, обясняват лекарите. Нямате алергия, а просто - хранителна непоносимост.

Хранителната непоносимост тормози един от всеки четирима души. Но доскоро медицината я бъркаше с алергията. Къде е разликата? При алергиите имунната система разпознава някои храни като "нашественици", обясняват лекарите. И реагира остро срещу тях. При непоносимостта имунната система не се меси. Там главна роля имат храносмилателните ензими. Или отсъстват, или просто не работят, уточняват лекарите. Липсата на ензими проличава с различни симптоми - от газове и гадене през обриви и отоци до смущения в сърдечно-съдовата и нервната система. Оплакванията могат да се получат веднага или да се проявят след часове, а също така - да траят с дни, обясняват лекарите.
Врагът в чинията
Кои храни най-често водят до непоносимост? Шампион е червеното вино, предупреждават лекарите. Най-често питието на боговете отключва мощни пристъпи на мигрена или пък сърбежи по цялото тяло. Коварни са и шоколадът, хлябът и бананите - като нищо могат да ни докарат дращещо усещане в стомаха, обясняват специалистите. За коремните болки, гаденето и диарията пък най-често са виновни медът, безалкохолните и зеленчуците. А неглижирането на хранителната непоносимост може да доведе и до много сериозни симптоми, алармират лекарите. Хронична умора, аритмия, бавно зарастване на раните и дори - депресия. Защо?
Обичайните заподозрени
Има най-различни видове хранителни непоносимости, но най-често срещаните са към хистамин, фруктоза, лактоза и глутен. Хистаминовата например се получава, когато организмът се окаже неспособен да произвежда достатъчно от ензима диаминоксидаза (ДАО). Симптомите й са много неприятни - главоболие, мигрена, аритмия, колики, задух, хрема, обриви, сърбежи, зачервяване и оток на лицето. Къде се крие хистаминът? В чашата - най-вече в червеното вино, както и в мезетата му - зрелите сирена и пушените риби. По-лошото е, че понякога хистаминовата непоносимост върви в комплект с фруктозната. Ако сте от "късметлиите" с такава диагноза, трябва да се пазите от подправките - като оцет, кетчуп, горчица и майонеза. Фруктозната непоносимост прилича по симптоматика на хистаминовата, но се отключва при прием на храна, богати на плодова захар. Проблемът се причинява от дефект в транспортния белтък ГЛУТ-5. Фруктозата попада в дебелото черво, където се подлага на ферментационни и други процеси под въздействието на чревната флора, образуват се газове и токсични вещества. А фруктоза се съдържа в много храни, дори и в такива, за които не подозираме. Например - в диетичната кола.
Спокойно, лекува се!

По подобен начин стоят нещата и при лактозната и глутеновата непоносимости - организмът не може да се справи с определени вещества, вследствие от което се получават реакции, които набеждаваме за алергии. Как да направим разликата? Първият индикатор е времето, за което се проявяват симптомите. Ако оплакванията ви настъпят след повече от половин час, след като сте приели неподходящата храна, то вие страдате от непоносимост, а не от алергия. Вторият индикатор са изследванията. Ако имате непоносимост, класическите алергологични тестове са отрицателни въпреки наличието на "псевдоалергични" оплаквания и симптоми.  Най-важното обаче е, че непоносимостта се лекува много по-лесно от алергиите. Как? Достатъчно е да приемате различни хранителни добавки - и пак ще се наслаждавате на любимите си питиета и блюда.
Яна Георгиева

Общи условия

Активация на акаунт