Готварска книга - Френска кулинария

  • 14 102
  • 68
  •   1
Отговори
  • Мнения: 334

Френска кухня

История на френската кухня
 
Всичко започва още през средновековието, когато тежките банкети сред аристократите са нещо обичайно и на почит са тежките ястия, обилно поляти с различни сосове. В началото на 18-ти век обаче, нещата започват да се променят – вече се говори за „haute cuisine” (виша кухня), готвят се по-леки ястия, с по-малко сосове и повече ароматни подправки. През 20-ти век започва да се говори за по-здравословна обработка на храната, така че тя да търпи минимална термична обработка (не за сметка на вкуса разбира се). Все повече се говори за „регионални кухни”, „регионални продукти”, и пр. Затова не е много правилно да се говори за френската кухня като едно цяло и по принцип.
 
В тази връзка, върху етикетите на много френски продукти (особено сирена), можете да видите прословутата абревиатура AOC (“appellation d'origine contrôlée” или буквално „наименование с контролиран произход”). Това е официален лейбъл, с който във Франция се гарантира географския произход на един продукт. Това не е търговска марка или патент, а по-скоро доказателство за качеството, автентичността и произхода на продукта и освен всичко друго подлежи на изключително строг контрол от страна на специални органи.
 

 
През 1925 година сиренето Рокфор получава лейбъла АОС, а от тогава до днес още 44 други сирена се сдобиват с правото да слагат тази абревиатура на етикетите си. На горната карта са показани основните сирена по региони.
 
Северозападна Франция и нейната кухня
 
На северозапад регионът е изключително силно повлиян от близостта си с океана и рибните деликатеси като херинга и михалица са сериозно застъпени. В Бретан пък на почит са омарите и мидите. В Нормандия ябълковите дръвчета, пшеницата и захарното цвекло са сред най-популярните местни култури. Освен това, отново в Нормандия се произвеждат едни от най-качествените френски масла и сметани от животински произход. Счита се, че климатът там, в комбинация с тучните зелени ливади са изключително благоприятни за пасящите крави и те дават едно от най-качествените млека...
 
Кухнята от долината на Лоара се характеризира с разнообразни рибни ястия в сос от бяло вино, дивечово месо и разбира се козе сирене.
 
Не на последн място тук е и Коняк – градът на чието име е кръстена прословутата напитка.
 
Югозападна Франция
 
Тук някак от самосебе си изниква името на Бордо и неговите червени вина. Осве това обаче за застъпени и рибните деликатеси – били те морски (от Гасконския залив) или речни (от реките на Пиренеите). Пиренеите предлагат и много благоприятни условия за отглеждане на стадата с овце, така че агнешките деликатеси и овчето сирене са на особена почит тук.
 

 
Гасконската кухня пък се характеризира с производството на различни видове пастети, терини и мусове от месо, както и гъши дроб. Всъщност това което ние наричаме с общото име „пастет” (и то със спорно съдържание на месо), французите са превърнали в цяла наука и за тях има 3 основни вида „пастети”: терини (“terrines” или едро смляно месо), пастети („pâtés” или малко по-едро смляно месо) и мусове („mousses” или съвсем фино смляно месо, хомогенна смес).
 
Нашите пастети откровено казано нямат нищо общо с нищо от изброените по-горе три основни вида месни деликатеси. Съдържанието на месо е ... ами то просто си има месо в тези продукти. Разликата е в обработката - от най-фина (мусовете) до по-едро смляните терини. Всеки един вид има специфика на поднасяне, сервиране, обработка и дори готвене с него. Терините например задължително се поднасят предварително изстудени, като могат да се намажат върху парче хляб (обикновен, ръжен, печена франзела и пр.) или да се използват дори и за готвене. Вървят особено добре с бяло вино.
 
В Тулуза се гордеят пък с прословутата си наденица, а Гер – с отглеждането на пернатите си.
 
Югоизточна Франция
 
В Ланг д’ок Русийон кухнята е известна със своите стриди и .. шунка. А близостта на региона с Каталуния, е предпоставка за появата на множество ястия със сушена риба моруна и ... охлюви.
 

 
Регионът Прованс-Кот д’азур-Алпите е най-големият производител на цитрусови плодове , зеленчуци и фини подправки в цяла Франция.
 
Алкохолът, който е характерен за региона е т. нар. „Пастис” („Pastis”) с вкус на анасон.
 
Източна Франция
 
Регионът на Бургундия е известен не само с чудесните си вина, но и с различните ликьори на базата на касис (crème de cassis, kir). Центърът на Бургундия – Дижон – се гордее с едноименната си горчица. Всъщност, добре е отново да подчертаем, че с наименованието „дижонска горчица” могат да се обозначават само и единствено продукти, които имат произход именно от региона на Дижон. Така че поглеждайте към етикетите, когато пазарувате „дижонска горчица” или „горчица по дижонски” в магазина.
 
Характерното за нея е, че се произвежда на базата на синап, а не от хрян (както е при масовата горчица). Освен това е доста люта. За французите горчицата е толкова важна, колкото за нас е сиренето – няма хладилник без поне едно бурканче вътре. Комбинират я с всякакви видове месо, риба, сосове ... а да не говорим, че миксът от майонеза и горчица или салатен дресинг с горчица е особено любим за тях.
 

 
Освен дижонската горчица, съществува огромно разнообразие от други видове као например:
 
    - Ретро горчица – произвежда се от цели несмляни синапени зърна, като вкусът и е една идея по-мек от този на класическата гижонска горчица

    - Провансалска горчица – добавени са чесън, червени чушки, бяло вино и фини подправки. Има доста характерен цвят

    - Горчица с естрагон – перфектната комбинация за тази разновидност на дижонската горчица е пиле или друг вид леко изстудено месо

    - Горчица с фини подправки – съдържа оцет от бяло вино, магданоз, кориандър и други подправки

    - Горчица с мед – както подсказва и самото име, тази горчица има характерен сладък вкус и французите обожават да я използват за различни печени меса (особено печено пиле в плик).

    - Горчица с касис – перфектната подправка за всякакъв вид дивечово месо


 
Съществуват и още много, ама наистина много видове френски горчици, които истинските майстори-кулинари използват като незаменима подправка на своите ястия. Съветвам ви да опитате и вие – ще останете очаровани.
 
Тук, в източна Франция, е и местността Шампан, за която вече толкова много е изписано, че аз мисля да не се спирам подробно на нея ☺ И накрая, нека ви предложа и малко от обещаните рецепти от френската кухня.
 
РАТАТУЙ
 
Това ястие е родом от Прованс, а по-точно от Ница. Основните съставки на ratatouille са зеленчуците и особено доматите, лука, патладжаните, тиквичките и чушките. Този вкусен зеленчуков гулаш е идеален както за основно ястие, така и като гарнитура към други ястия.
 

  Продукти:
 
1кг зрели червени домати
2 големи чушки с различни цветове
1 голям патланджан
1 с.л. сол
3/4 водна чаша зехтин
1 малка тиква
1 тиквичка
2 големи глави лук
3 големи скилидки чесън
100мл сухо червено вино
3-4 стръка мащерка
5 с.л. пресен (може и замразен) магданоз
5 с.л. пресен (може и замразен) босилек
лимонов сок на вкус
 
Начин на приготвяне:
 
Измийте и нарежете патладжана на кубчета, поръсете със сол и оставете в решетъчна купа за около 25 минути да се отцеди. Обелете доматите, махнете семките и ги нарежете на по 4 парчета. Нарежете на кубчета лука, тиквичката, тиквата и чушките. Загрейте зехтин в голям тиган и добавте тиквичките и тиквата, като ги оставите за около 4-6 минути до придобиване на кафеникав цвят. След това ги отцедете и сложете в отделен съд. Сипете 2 лъжици зехтин в тигана, с който приготвихте тиквите и запържете в него чушките за около 5 минути. След това ги извадете от тигана и ги добавете към тиквите.
 
Измийте патладжана и го запържете в 3-4 лъжици зехтин, като не го оставяте да загори. След 6-8 минути, когато патладжанът е придобил вече характерен кафеникав цвят го добавете към вече обработените по описания горе начин зеленчуци.
 
В същия тиган изсипете 3 с.л. зехтин и леко запържете лука и нарязания чесън, а после добавете и виното като изчакайте докато не се изпари. Тогава добавете доматите, мащерката и 2 с.л. магданоз. Продължете да готвите на ниска температура още 8-12 минути. След това добавте всички зеленчуци и дръжте на бавен огън още 12 минути, като разбърквате с дървена лъжица. Когатао зеленчуците омекнат, махнете ги от огъня и поръсете с останалия магданоз и босилека.
 
Накрая овкусете всичко със сол, лимонов сок, черен пипер.
 
Сервирайте ястието топло или студено, но винаги с подходящо вино и хрупкав хляб :-)
 
КИШ ЛОРЕН
 
Прословутият солен пай всъщност има ... немски произход. Днес обаче регионът, от който произлиза (Лотарингия) е част от североизточна Франция и малко хора знаят, за тази дребна историческса подробност. Киш Лорен се характеризира с това, че за пълнеж могат да се използват най-различни продукти – бекон, пиле, парченца домат, спанак,сирене ...
 
Продукти:
 
за тестото:
 
200 г брашно
90 г студено масло
1-2 с. л. ледена вода


за плънката:

5 яйца
200 мл заквасена сметана
100 мл прясно мляко
250 г настъргано сирене чедар или кашкавал
200 г бекон, нарязан на тънки лентички
1 ч. л. прясна или ½ ч.л. сушена мащерка
сол
По избор: 4 домата (нарязани)

 
Начин на приготвяне:
 
Основата се приготвя, като брашното се пресява с щипка сол в голяма купа. Маслото се разбърква с брашното, докато не се получи смес с консистенцията на галета . Прибавя се толкова ледена вода, че да се получи твърдо тесто. Меси се за кратко. Увива се с прозрачно фолио и се слага в хладилника за 30 мин. След това тестото се разточва върху набрашнена повърхност и се слага в добре намаслена тавичка с диаметър 22 - 25 см. Оформя се ръб, висок около 1 см. Слага се отново в хладилника.
 
Фурната се загрява до 190° С. След което тестото се изважда от хладилника и върху него се слага хартия за печене в тавата, в която ще печете. Оставете във фурната за около 20-тина минути и после намалете до 160° С.
 
Дъното на изпечената кора се поръсва със сиренето и доматите, а отгоре се слага беконът, който предварително е запържен до хрупкаво.
 
Яйцата се разбиват с млякото и сметаната в отделна купа и после сместта се излива в кората, поръсва се с мащерката. Ръбчетата на основата леко се заглаждат и кишът се връща във фурната, където печете още 30-40 мин.
 
Когато изстине се нарязва на триъгълници и се сервира със салата.
 
Ами засега толкова ☺
 
Ще се радвам да бъдa полезнa с още съвети!
 
А, междувременно – тук е мястото да споделите вашите кулинарни идеи “a ла франсез” ☺
 

Последна редакция: ср, 27 окт 2010, 10:21 от Mamma

# 1
  • Мнения: 59
На мен ми е по-интересно да прочета за френските десерти ?

# 2
  • Мнения: 334
На мен ми е по-интересно да прочета за френските десерти ?

Хубав въпрос Simple Smile И вкусен!
Обаче не особено здравословен, каквато е идеята на този форум  Peace
И все пак, бих искала да насоча вниманието ви към един блог, който и аз самата често преглеждам   chef

Блогът е http://marmottesetchocolat.blogspot.com/. Тук има наистина уникални неща от френската (а и не само) кухня, гарнирани с прилично количество шоколад и разни други сладости cook

Малко извадки от последните публикации на авторката:

ШОКОЛАДОВ ДЕСЕРТ С ВИШНИ



Продукти:
(за 5 чаши с широко дъно и от около 250 мл всяка, адаптирана от предаването Nigella’s Feasts)
1 чаша = 250 мл
200 г шоколадов кекс (може и готов от магазина)
3 с.л. конфитюр от вишни
5 с.л. черешов ликьор
½ буркан компот от вишни
За крема:
60 г натурален шоколад (70% какао)
¾ чаши мляко
¾ чаша заквасена сметана
4 жълтъка
¼ чаша кафява захар
2 с.л. какао
1 ч.л. ванилов екстракт
За украса:
250 мл заквасена сметана
2-3 с.л. кафява захар
Настърган шоколад

Вишните от компота се отцеждат от сока. Шоколадовият кекс се нарязва на 10 парчета с дебелина около 1 см. Парчетата се слепват по две с конфитюра от вишни. От кексовите сандвичи се изрязват кръгове с диаметър на дъното на чашата за сервиране. Сандвичите се поставят на дънота на чашата и се напояват с 1 с.л. черешов ликьор (или сока от компота). Отгоре се нарежда 1 слой от отцедените вишни. Чашите се завиват с прозрачно фолио поставят в хладилник до приготвянето на крема.
Натрошеният шоколад се разтопява внимателно на водна баня. Млякото и сметаната се поставят в теджерка и се затоплят на слаб огън, но без да завират. В купа се разбиват до побеляване жълтъците и захарта. Добавя се какаото и се ароматизира с ваниловия екстракт. Добавят се топлото мляко и сметана като се разбърква непрекъснато, за да не се пресекат жълтъците. Прибавя се разтопения шоколад и се разбърква добре. Сместа се връща в тенджерката на котлона и се загрява на слаб огън, но без да завира, като се разбърква неперкъснато с дървена шпатула. Постепенно кремът започва да се сгъстява е парченцата шоколад се разтопяват до хомогенна смес. Бърка се около 15 минути, или докато шпатулата започне да оставя следи по повърхността на крема. Отдръпва се от огъня и се оставя да изстине напълно. При изстиването кремът се сгъстява допълнително.
Изстиналият крем се разпределя в чашите върху вишните и шоколадовия „блат”. Чашите се покриват с прозрачно фолио и се оставят една нощ в хладилник.
Сметаната се разбива на пухкав крем с кафявата захар. Десертът се украсява със сметановия крем, поръсва се с настъргания шоколад и се охлажда около 1 час в хладилник преди сервиране.

ПЪЛНЕНА ТИКВА



Продукти:
1 тиква от около 1.5 - 2 кг
200 г пушени гърди
50 г настърган кашкавал
6 с .л. заквасена нкскомаслена сметана
Магданоз, индийско орехче, сол, черен пипер
Белени тиквени семки и орехи за поръсване

Тиквата се измива, капачето се отрязва на около 1/5 от височината. Вътрешността се изчиства от семките. Пушените гърди се запичат на тиган без мазнина за няколко минути (да се махне част от тяхната мазнина) и се отцеждан върху домакинска хартия. Разбъркват се със сметаната и настъргания кашкавал. Подправя се с индийското орехче, солта и черния пипер. Сместа се изсипва във вътрешността на тиквата. Затваря се с капачето (ако има останало от дръжката на тиквата отгоре, може да се покрие с алуминиево фолио да не изгори) и се прехвърля в малка тава. Пече се в предварително загрята на 190-200 градуса фурна за около час (готовността може да се провери като се прободе с нож).
Преди сервиране се поръсва със ситно нарязан магданоз и запечени на сух тиган тиквени семки и орехи.

Дано този блог ви вдъхнови, така както се случи с мен!
Благодаря ти Мира  bouquet

# 3
  • Мнения: 33
Рецептата с тиквата трябва да се пробва, направо ми останаха очите там  Grinning

Само едно въпросче- за колко порции е 1 тиква и как се сервира  Thinking

# 4
  • Мнения: 334
Лично аз не съм пробвала все още тази рецепта на Мира, но така като гледам ще има хапване поне за 2-3 дни  Grinning

А за сервирането - в по-удобна и голяма чиния  chef

# 5
  • Мнения: 958
Аз търся рецепта за охлюви. Намерих едни замразени в един магазин, ама как да ги приготвям, чистят ли се?
Някой правил ли е?
Намерих това, мисля че така съм ги яла и са божествени.

Охлюви с чесън и масло 
20 бр. охлюви
масло
бульон от лук
моркови
магданоз
мащерка
дафинов лист
чесън
сол
За маслото:
60 г масло
1/4 скилидка чесън
магданоз
1/2 глава кромид лук
сол
 
Измитите охлюви се поставят във вряща подсолена вода и се варят около 20 минути. Изваждат се и с помощта на дълга игла се изтегля месестата част от черупката. Отстранява се твърдата бяла част. Така почистените месести части се поставят в бульона и се варят отново в продължение на 15 минути. Отделно се сваряват охлювените черупки, подсушават се, във всяка от тях се поставят малко парченце масло, месестата част от охлюва и подлучено масло. Напълнените охлюви се подреждат в тавичка за печене, прибавя се малко вода и се поставят за малко в гореща фурна, за да се стопи маслото. Охлювите се поднасят в тавичката, в която са изпечени. Ядат се с тясна дълга виличка (също както морските раци).
 

# 6
  • Мнения: 334
Охлювите се готвят обикновено на пролет, но преди да се пристъпи към това, е необходимо добре да се почистят. Най-често "гадинките" се държат от 1 до 3 дни в съд под капак или найлонова торба на дупки,  за да се почистят от стомашното съдържание. След изтичането на този период, охлювите се измиват много добре със студена вода, без да се добавя сол или друга подправка.

В дълбока (не случайно дълбока!) тенджера се налива  вода, като количеството и е около 2 – 2,5 л за  всеки 50-60 охлюва, която трябва да заври. Тогава се добавя по 1 ч.л. сол на всеки 2 литра вода..  Когато водата заври, охлювите се изсипват вътре. Следва повторно завиране, което обезателно трябва да е без капак, защото се образува много пяна. Добавят се черен пипер и бахар, смлени много на едро и ако е необходимо още сол. Добавят се и зеленчуци – пресен лук 1-2 връзки, ако има, лапад, малко киселец, може да се нарежат и свежи лозови листа, липови листа, 1-2 моркова, коренчета магданоз, кубчета целина и пащърнак. При варенето в началото, охлювите и зеленчуците отделят много пяна, която се обира с решетеста лъжица. След известно време пяната намалява и почти изчезва. В началото варенето става на сравнително силен огън, но след 10-15 мин. огънят се намалява до среден и така се вари  час – час и половина. Още в началото на варенето, може да добавите и  тънко обелената кора на един лимон – придава прекрасен допълнителен аромат.

Вече сварени и изстинали, охлювите се избождат с остър шиш или със специално пригодена за целта двурога вилица, която може да си изработите от обикновена вилица, на която сте отрязали средните рога, като оставите само крайните. В краен случай, можете да ползвате обикновено шишче за печене на скара. Обикновено при избождането месестата част сама се отделя от тази, която не става за ядене. 

Анатомията на охлюва е такава, че органите му са ориентирани към живот само с един отвор, т.е., охлювът не е като другите животни, с преден и заден край, а има само един, преден край. Това предполага, че и отворът за хранене, и отделителния орган са в предната част на охлюва. Така че при избождането, задната част се отделя почти винаги сама, но от нея покрай месестата част продължава едно много тъничко шнурче, което е последният край на отделителната система. При малко повече наблюдателност лесно се локализира и точно то трябва да се откъсне, а това става много лесно, когато знаеш, че съществува.

Иначе, отделянето на задната, неядлива част е само половината от правилното почистване.

Последващата кулинарна обработка е въпрос на личен избор и предпочитания, но имайте предвид, че така приготвеният бульон с изчистените охлюви вътре е фантастично вкусен и в никакъв случай не го изхвърляйте.

Охлюви по Бургундски



* В случай, че охлювите са без черупките

Продукти:
1/2 ч.л. ситно нарязан чесън,  2 главички ситно нарязан лук-шалот,  200-250 г краве масло,  2 с.л. ситно нарязан магданоз, сол и черен пипер на вкус, 24 предварително сварени и подготвени охлюва, 1/2 ч.ч. сухо бяло вино, 24 големи печурки

Приготвяне:
Изпържете чесъна и лука в 2 с.л. краве масло. Снемете от огъня, добавете магданоза, сол и черен пипер и смесете всичко с останалото масло до еднородна смес. Измийте охлювите с вино. Изтрийте гъбите с влажна тъкан и отрежете пънчетата. Сложете във всяка шапчица по 1/2 ч.л. маслена смес, а отгоре охлюв ( "с краката надолу” ). Отгоре сложете още малко масло. Поставете фаршированите по този начин гъби в плитък, намазан с масло огнеупорен съд, и печете 5-8 минути в загрята до 230°С фурна. Сервирайте с френска франзела и качествено бяло вино.

* Източник: IVODOC

# 7
  • Мнения: 958
Много благодаря за изчерпателното обяснение  Hug
Имам само един въпрос, баба ми навремето слагаше охлювите точно в такава тенджера, за два три дена, но ги ръсеше с брашно. Може би за да ядът от брашното и да се изчистят по лесно  newsm78  Явно не е необходимо брашно, просто съд в който да престоят нали така ?

# 8
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 773
Случайно попаднах на темата и останах много приятно изненадана  Grinning
Madame Bonduelle, благодаря за комплиментите за блога ми, радвам се, че ти харесва   bouquet
Vesi792007, тиквата от снимката беше малко по-малка от футболна топка и излязоха около 6-7 порции. Иначе при сервирането поне аз не направих нещо специално - нарязах я, както се реже диня  Grinning. Плънката при печенето се стяга малко и не изпада.

# 9
  • Мнения: 33
Мерси Роца, сън не ме хваща откак видях таз тиква  Wink

Уикенда ще се тества  Peace

# 10
  • Мнения: 334
Случайно попаднах на темата и останах много приятно изненадана  Grinning
Madame Bonduelle, благодаря за комплиментите за блога ми, радвам се, че ти харесва   bouquet

Браво, Мира!
Радвам се, че се появи  Hug

# 11
  • Мнения: 334
Една лесна крем-супа от грах и царевица



Съставки:
200 гр Царевица (замразена, но може и от консерва)
250 гр замразено пюре от зелен грах (или Грах 400гр)
1 л пилешка супа (или готов пилешки бульон)
5 с.л. мляко
5 с.л. сметана
5 скилидки чесън
1 супена лъжица зехтин
Сол, пипер
Къри (по желание)

Приготвяне:
Сложете пилешката супа и млякото да врят, като добавите и скилидките чесън. Изсипете пюрето от грах и царевицата и вaрете в продължение на 10 минути на умерен огън.
Ако не разполагате с готово пюре от грах, можете да кипнете обикновена замразена грах до омекване на зрънзата, след което да ги пасирате.
Към врящата смес, добавете сметаната и оставте да ври още малко. Добавете сол и пипер, ако е необходимо.
Добавете няколко капки зехтин и сервирайте.

.

# 12
  • Мнения: 334
Много благодаря за изчерпателното обяснение  Hug
Имам само един въпрос, баба ми навремето слагаше охлювите точно в такава тенджера, за два три дена, но ги ръсеше с брашно. Може би за да ядът от брашното и да се изчистят по лесно  newsm78  Явно не е необходимо брашно, просто съд в който да престоят нали така ?

За първи път чувам за брашно  newsm78
Идеята на тенджерата е, че има капак и просто може да се покрие така че охлювите да не избягат. И то не просто да се покрие с капака, а той самият да се затисне с нещо, тъй като малките гадинки всъщност много лесно могат да го повдигнат и да ви избягат.

# 13
  • Мнения: 334
Жабешки бутчета



Съставки
30 жабешки бутчета
1 лимон
300 мл бяло сухо вино
30 мл светла бира
20 мл сметана
100 г масло
суров жълтък
100 г пшенично брашно
2 скилидки чесън
2 глава лук
нарязана връзка магданоз
сол и пипер

Начин на приготвяне
•Полейте с бира жабешките бутчета поставете в тенджера, отцедете след два часа.
•След това оваляйте бутчетата в брашното. В загрятата мазнина от разтопеното масло поставете лука и чесъна, добавяйки постепенно жабешките бутчета. Така пържете около 10 минути, внимавайки да не изгорите бутчетата. Подправете на вкус, след това добавете бялото вино и задушете за още 10 минути.
•Разбийте жълтъка и смесете заедно със сметаната. С така получения сос полейте бутчетата в тенджерата. След това добавете лимоновия сок и магданоза.

Начин на сервиране:
Бутчетата се сервират полети със соса, в който са се задушавали.

# 14
  • Мнения: 33
Крем-супата е точно като за мене  Wink мерси!

За жабешките бутчета рецептата също изглежда много вкусна... хем съм чувала, че са вкусни, ама .... малко ме притеснява в къщи да правя. Но за гости би било добро мезе. Къде в БГ се продават и какви бутчета са ядливи? Не е ли на видове жаби или как?

Общи условия

Активация на акаунт