Защо днешните родители кръщават децата си с чуждоезични имена ?

  • 12 480
  • 216
  •   1
Отговори
  • Мнения: 102
Това е въпрос, който не спира да ме удивлява още от дете, когато в блока ми, едновременно се появиха: малко коте на съседите от 3-я етаж, което беше кръстено Сузана, малка болонка, на съседите от 5-я етаж, която също кръстиха Сузана и накрая се роди в същата година бебе на 7-я, което естествено беше кръстено с името Сузана... Това беше все още началото на бума на "циливилизацията" по нашите земи, но като гледам и днес не секва желанието на родителите да кръстят детето си по всякакъв друг начин, само не и с Българско име.

Дори в една друга тема, гледам, че едно момиче се подиграва на име, взето от православния календар, какъвто тя със сигурност не си е купила, щом все още се чуди, откъде е...  ooooh!


Толкова ли са грозни, смотамни, срамни  или кой знае какви Българските имена, че всеки предпочита хората да си счупят езика за да произнесат името на детето му, или да го питат по 4-5 пъти, как точно се произнася?!
Нима английските имена не са омръзнали на англоговорящите, та все още продължават да кръщават децата си така, а Българинът, пак гледа да се срамува, независимо от славната си и многовековна история, от няколкото Българии и фактът, че единствено той пази името на народа и страната и си от векове, за разлика от всички други европейски държави, та предпочита да прикрие Българския си произход?!

Ще завърша с едни до болка познати слова на един велик Българин и Православен светец - св. Паисий Хиландарски:
"О, неразумни и юроде, поради что се срамиш да се наречеш Българин ?"

П.П.: ако някой реши да ме напада за тази тема, държа да подчертая, че аз съм ГОРДА БЪЛГАРКА, знам и помня историята на дедите си и със сигурност ще дам велико Българско име на детето си. Име, изкупено с доблеста на предците ни и кръвта на мъчениците ни, а ако някой не разбира и одобрява това, то аз мога само да му съчувствам...

Последна редакция: пт, 26 ное 2010, 13:57 от Креола

# 1
  • Мнения: 579
абсолютно подкрепям мнението ти!Има достатъчно красиви български имена,незнам защо вече се срещат по-рядко от чуждите...ама то не е само с имената,подражаването на чужденците(особено западните) е навсякъде
И,сега,понеже със сигурност ще има "Не е ваша работа кой как си кръщава детето" и "на кой както му харесва",да си кажа,че съм била многократно сжидетел как се подиграват на традиционните имена,за съжаление

# 2
  • Мнения: 5
Здравей, ще ти отговоря по следния начин:

1. Приветствам идеята ти да кръстиш детето си на велик българин. (На мен обаче имена като Аспарух, Паисий, Косара ми звучат архаично и прекалено патриотично и не бих ги избрала. Това не значи, че не зачитам гореспоменатите личности и се чувствам "по-малко българка" от теб.)

2. Българските имена са малцина - да, има много имена наложили се в България, но провери колко от тях са с български корен и ще останеш удивена вероятно. Нито Георги, Димитър, Петър, Константин, Мария и т.н. са български! Димитър е толкова българско колкото Кристиян, само че едното се е наложило отдавна, а другото наскоро. В този ред на мисли смятам за много консервативно схващането, че каквито имена са се наложили един път преди няколко века например, така трябва да е вовеки. Нормално е с всяко поколение имената и модата в имената да се сменя. В този ред на мисли идва и третата ми точка от отговора:

3. В англоговорящия свят, който даде за пример, по същия начин модата на имената се мени с всяко поколение. Там дори нещата стоят много по-радикално отколкото в България - провери ако искаш как например известни хора от Запада кръщават децата си, далеч не се ограничават с английското/ американското им потекло.

Ще завърша като кажа, че на мен ми харесват имена, които имат българско звучене, независимо дали имат български корен. Но слава Богу, че в днешно време човек може да кръщава децата си както пожелае.

# 3
  • Мнения: 3 922
Това на първо място е  личен избор за родителите. Има много хубави бг имена – факт. Но има и доста такива, които звучат странно, грубо, остаряло или просто не са благозвучни. Отделен въпрос е, че се и изговарят по различен начин на различни езици.

Аз лично харесвам имена, които ми звучат добре – може и да са български ( или по-общо славянски), английски, италиански, испански и т.н. Разбира се без да се изпада в двете крайности - в стремеж за оригиналничене или пък обратното – традиционализъм поради националистични подбуди. И в двата варианта има примери за смешни и нелепи имена.
Като цяло обаче харесвам интернационални имена.

И наистина, че са много малко чисто българските имена. Повечето от традиционните са с чужд корен - от гръцки, латински и т.н.

# 4
  • Мнения: 102
Snejinna  - ти вероятно забравяш , че освен Българи сме и Православни и двете положения са взаимносвързани, така че както абсолютно български по произход, така и православни имена могат да се използват. Щом го има в Православния календар - значи става.
Не съм казала, че детето ми ще се казва Аспарух, но щом го спомена, не е ли по-добре да се казва така едно Българче, отколкото с кучешко име ? А и щом стана дума - името си е доста хубаво.

# 5
  • Мнения: 61

Ще завърша с едни до болка познати слова на един велик Българин и Православен светец - св. Паисий Хиландарски:
"О, неразумни и юроде, поради что се срамиш да се наречеш Българин ?"


Ох, след този цитат, който сложих след изказване на майката на Стивън и Майкъл, живееща в Канада, която едва ли не се подиграваше на майката на Калина за името на детето й, после жива ме изядоха. Така, че искам да те предупредя какво те чака, иначе напълно те подкрепям

# 6
  • Мнения: 102
maria_mara , бъди горда с постъпката си, а че ще има неразумни и юроди, то се знае  Wink

В друга тема, една жена се пита, дали да кръсти детето си Карина или Калина и всички й казват, нека бъде Карина... Защо, вероятно, защото им звучи чуждо, следователно е по-хубаво. Малцина знаят, че Калина, означава - "Принцеса".

Последна редакция: пт, 26 ное 2010, 14:39 от Креола

# 7
  • Мнения: 3 922
Не трябва да се съдят хората, които не кръщават децата си с бг имена  Naughty.
Още повече пък да се вкарват цитати от късното средновековие  ooooh!.

Светът е едно голямо село, все повече се глобализира, днес си в БГ, утре – отиваш да учиш или да работиш в чужбина. Хората все повече пътуват, информират се и да си кажем честно навън не е особено голямо предимство това че си с бг произход. Всъщност минусите ще са доста повече от плюсовете за една такава реализация навън.

# 8
  • Мнения: 3 922
Малцина знаят, че Калина, означава - "Принцеса".

В грешка си. От какъв произход е за да означава това?
Мислех, че се свързва с дървото "калина" и затова имат имен ден на цветница.

# 9
  • Мнения: 61

Светът е едно голямо село, все повече се глобализира, днес си в БГ, утре – отиваш да учиш или да работиш в чужбина. Хората все повече пътуват, информират се и да си кажем честно навън не е особено голямо предимство това че си с бг произход. Всъщност минусите ще са доста повече от плюсовете за една такава реализация навън.


е, да де, ама произхода не може да се скрие само с личното име на човек, има и фамилия, а и с колкото и западно име да си, ако си изявлен простак, трудно може да скриеш от къде си. Наскоро гледах по телевизията едно 18 год. момче от столична гимназия на име Радко, открило решение на математическа задача, която от векове никой в целия свят не е могъл да реши. Мислиш ли, че този Радко го е срам от името му, след като хората ще оценяват ума му и гениалността му ще е по-малко ценена, отколкото ако беше Александър, Виктор или Кристиан?
Има много други примери на културни и талантливи българи с български имена, на които изобщо не би им хрумнало да се срамуват от имената си /Веско Топалов, Васко Василев и т.н./

# 10
  • Мнения: 3 922
Ха, вижте какво намерих за името Сузана http://www.pravoslavieto.com/life/08.11_sv_Suzanna.htm , което в темата е дадено за пример.  Simple Smile
Оказва се, че е библейско име. И в православния календар го има - на 11 август.  Laughing Sunglasses

Последна редакция: пт, 26 ное 2010, 16:16 от Greene

# 11
  • Мнения: 3 922
maria_mara разбира се, че е така.
Може да се перифразира - "По името посрещат, а по ума изпращат."

# 12
  • Мнения: 5

Не съм казала, че детето ми ще се казва Аспарух, но щом го спомена, не е ли по-добре да се казва така едно Българче, отколкото с кучешко име ? А и щом стана дума - името си е доста хубаво.

Само не разбрах от къде се взе примера това с кучешкото име? Не виждам връзка в случая. Би ли ми разяснила?

# 13
  • Мнения: 61
И изобщо напоследък много се дразня от това, че някои родители си мислят, че като дадат на детето си "международно" име го уреждат в живота и в ЧУЖБИНАТА. А това, че трябва да възпитат един интелигентен и възпитан човек, културен, сякаш остава на заден план.
Едни познати кръстиха дъщеричката си Джулия, на баба й Юлия. Е, кажете Юлия не е ли 100 пъти по-хубаво от Джулия, е вярно, че Джулия е доста по-така, с англоезично звучене, но ако един ден това дете емигрира, например в Германия, няма ли да се срамува точно защото не е Юлия, а Джулия /За Германия Юлия е нормалното име/

# 14
  • Мнения: 5
Ако става въпрос за Сузана - не е кучешко име (както пише по-горе, е боблейско).

Иначе Креола, падаш много ниско като "случайно" подмяташ името Карина (името в подписа ми - на детето ми) в коментарите си. Има елементарна етика, която мисля, че трябва да се спазва, ако си интелигентен човек. Всъщност, това дали един човек е достоен българин зависи от личността му, а не от силните патриотични думи. А злобата и тесногръдието не е сред отличителните белези на достойния българин.

Общи условия

Активация на акаунт