Zyrtec - капки

  • 88 191
  • 348
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 8 585
Може да няма "стандартни" схеми за прилагане на Фликсотид, но тук е така. Изписват го на всяко прието в пулмологията дете с астма и от родителите разбирам, че най-късия период е за 3 месеца. Но и доктора като го питах за колко време ще сме с това лекарство отговори "най-малко 3 месеца, но за да има ефект поне 1 година". Тъй че тук колегите ти явно прилагат лечението за всички. Плюс диета разбирасе.Последното е да не давам сок от праскови и кайсии, не за друго , а защото разбрала, че ги правят от развалени плодове.
Порочни неща и тотално погрешни. Първо се изисква много внимание ЗА ДА НЕ се причислят към астма състояния перфектно мимитиращи я:
*хронични нелекувани синузити
*аденоидни вегетации-"трета сливица".
*бронхиoлити при деца до 2 години
*обикновенни,"затегнато протичащи" бронхити поради неудачен избор на Антибиотик, "вирусно"заболяване (което всъщност не е), невземане на антибиотика->липса на ефективност поради "хомеопатични съображения" от страна на родителите.

Диетите, както и Зиртек/Аериус, не играят никаква роля ( с изключение може би само на мъх от праскови, който наистина може да предизвика пристъп, но не от консумация) в лечението на Бронхиалната Астма.
Кортизоновите шпрейове се използват строго индивидуално с непрекъснат стремеж за бърз контрол и колкото е възможно по-бързо снижение на дозата и по възможност отстраняване и замяна с дългодействащи инхалаторни бронходилататори (като Форадил например-Формотерол-). Няма такова нещо "стандартно 1 годишно лечение". Да, шпрейовете не са предназначени за бърз контрол на един пристъп, но са толкова ефективни, че до 2-3 дена дават очакван резултат. Шпрейовете се дават с "балонче" при децата, а не се пръскат директно в устата.
Време за промяна и тук!!


Който се интересува може да погледне тук:
http://www.nhlbi.nih.gov/guidelines/asthma/asthgdln.htm
Update е тук:
http://www.nhlbi.nih.gov/guidelines/asthma/index.htm

Нашата библия по въпросите на детската астма...

Последна редакция: пн, 21 ное 2005, 12:20 от Birdie

# 61
  • София
  • Мнения: 418
При нас бързо поставиха диагноза може би ,защото таткото е бил със спастичен бронхит, както и да е. Ние също пръскаме Флексотида с "балонче" Волуматик.  А диетата не е супер строга- никаква течна храна за вечеря, вода и течности до 19 ч., за да не се събират секрети. Не повече от половин шоколад на ден, никакви ядки, без киви и грейпфрут заради Зиртека, риба веднъж седмично и др. такива. Мисля си понякога че педиатърката ни не е обърнала внимание на бронхита ни и оттам се получи така, но не съм сигурна. Вентолин не ни беше изписван до първия му пристъп.И дълго след това мислех, че е само за астми. Разбрах обаче,че го дават и при бронхити за няколко дни. А трета сливица извадихме в ИСУЛ 2 месеца и половина преди първия астматичен пристъп. Казаха ми, че това може да е причина. А Флекотида, когато бяхме в провинцията на чист въздух за 4 дни изобщо не му го давах, но някак не смея да приключа с него. Честно казано след първия пристъп не смеех да оставам сама в къщи с детето, особенно нощем (мъжът ми имаше нощни смени). Та как да кажа и докторите тук понякога ни наплашват прекалено и после си мислим, че те трябва да са прави и знаят по-добре от нас. Макар,че все още се съмнявам дали не е прекалено, търся някакви други варианти, но продължавам с изписаното ни вече лечение. Много е объркващо.

# 62
[Моля те Birdie, препорачай свястен лекар тук в София, мисля че на моето момченце набързо му сложиха диагноза астма и не се задълбочиха много-много, голяма роля изигра факта че таткото е бил с бронхит като малък, детето е на две години и при почти всяко вирусно заболяване има кашлица и запушено носле, обикновено винаги щом има контокт с болен от грип човек реагира по този начин-не вдига температура, няма зачервено гърло, но му се запушва нослето и започва да кашля, дори и вируси с повръщане и диария при нас започват така. Please help Laughing

# 63
  • София
  • Мнения: 418
vas75 леко позната история описваш, а можеш ли да кажеш къде ви поставиха диагноза?

# 64
в медицинска академия, но и личният лекар така каза, аз обаче нещо не сам много убедена, та не спирам да ровя и чета, дано BIRDIE да се включ с коментар, че май сам готова и до Атина да отида стига да знам че ще попадна на свястен лекар

# 65
  • Мнения: 8 585
При нас бързо поставиха диагноза може би ,защото таткото е бил със спастичен бронхит, както и да е. Ние също пръскаме Флексотида с "балонче" Волуматик.  А диетата не е супер строга- никаква течна храна за вечеря, вода и течности до 19 ч., за да не се събират секрети. Не повече от половин шоколад на ден, никакви ядки, без киви и грейпфрут заради Зиртека, риба веднъж седмично и др. такива.
Изобщо няма връзка между диетите и бронхиалната астма. Колкото и каквито диети да спазвате само от това (или благодарение на това) няма да имате добър контрол. Храни се изключват само ако детето дава алергични кожни реакции към някоя от тях! Ако детето наистина не е алергично към храни НЕ ГО ОГРАНИЧАВАЙТЕ-но с мярка разбира се.
Много често виждам когато пишете за детската астма да пишете "поставиха ни диагноза". Това звучи малко смешно. Сякаш са Ви окачили табелка "Пионерче" за доживотно носене.
Специално за астмата нещата са много динамични и трябва ИЗВЪНЪРЕДНО внимание преди поставяне на стабилни диагнози. По принцип такива деца аз си ги водя с астматичен бронхит, за да не се плашат излишно родителите.

Мисля си понякога че педиатърката ни не е обърнала внимание на бронхита ни и оттам се получи така, но не съм сигурна. Вентолин не ни беше изписван до първия му пристъп.И дълго след това мислех, че е само за астми. Разбрах обаче,че го дават и при бронхити за няколко дни.
Тук би следвало да се каже, че лекарствените средства за Астма и астматичен бронхит са същите. Използването на едно или друго зависи от конкретната ситуация. Най-важното е КС шпрей, Вентолин( Аеролин) е лекарство за овладяване на острият момент само.
Например за дете с "остатъчна кашлица", след прекаран бронхит например, ( и след внимателен оглед на всичко)  е подходящо да се даде 3-4 дена Фликсотайд. Това би "закрило" остатъчната кашлица мигновенно и би възстановило белодробните функции, което пък предпазва детето от нови инфекциозни или вирусни рецидиви. Аеролин-а тук би бил просто губене на време. В този случай не може такава остатъчна кашлица да се интерпретира като Астма, защото НЕ Е.
В БГ имам чувството, че на всяка хронична кашлица се слага диагноза Астма. Поне с такова впечатление съм от това което чета.
До определена детска възраст, в която може да се напави спирометрия, детската астма е диагноза на изключване. Без рентгенова снимка не е редно да започвате инхалаторни лекарства.

А трета сливица извадихме в ИСУЛ 2 месеца и половина преди първия астматичен пристъп. Казаха ми, че това може да е причина.
Наличието на "трета" сливица е най-честата причина за хронични хреми (кръщавани "алергични" от "мастити" алерголози) и хронична кашлица. Перфектно мимикрира бронхиална астма и не един или двама са заблудилите се.

А Флекотида, когато бяхме в провинцията на чист въздух за 4 дни изобщо не му го давах, но някак не смея да приключа с него. Честно казано след първия пристъп не смеех да оставам сама в къщи с детето, особенно нощем (мъжът ми имаше нощни смени). Та как да кажа и докторите тук понякога ни наплашват прекалено и после си мислим, че те трябва да са прави и знаят по-добре от нас. Макар,че все още се съмнявам дали не е прекалено, търся някакви други варианти, но продължавам с изписаното ни вече лечение. Много е объркващо.
Спирането е по преценка на лекуващият. Чест на този, решил нееднократно да опита да спре лекарствата, ако е преценил че може. 1 година терапия и "стандартни" протоколи са симптоми на некомпетентност. Няма заболяване изискващо по-индивидуализиран подход. Нищо не е еднакво от едно дете към друго! Насърчете този, предлагащ индивидуализиран подход на базата на чести визити и проследяване. Деца с астма под терапия обикновено се преглеждат на 1 седмица, за да не се пропусне подходящият момент за спиране, модифициране или заместване на лекарствата.

Последна редакция: пн, 21 ное 2005, 16:26 от Birdie

# 66
  • Мнения: 8 585
...не вдига температура, няма зачервено гърло, но му се запушва нослето и започва да кашля, дори и вируси с повръщане и диария при нас започват така. Please help Laughing
Постарайте се първо да ограничите хремата. Ако с това кашлицата се овладява, значи е от ринит-а. Още повече, ако при преглед гърдичките са "чисти".
Детската аускултация междувпрочем е много, много специализирана тема.
За съжаление не познавам никого от София, когото да бих могъл да препоръчам. Не съм от София и не съм работил там... Thinking

# 67
  • Мнения: 2 452
Много често виждам когато пишете за детската астма да пишете "поставиха ни диагноза". Това звучи малко смешно. Сякаш са Ви окачили табелка "Пионерче" за доживотно носене.

В общи линии е така. Mr. Green Аз точно затова се възпротивих на бързо поставената диагноза от личната лекарка на дъщеря ми "кашличен вариант на астма", защото си представих последствията, които тази диагноза би имала върху ежедневието й в училище. Както се оказа впоследствие, аз бях права и тя няма никаква астма, а беше с неизлекувана инфекция, вероятно бактериална, която се екзацербираше на 5-6 дни и така повече от месец. Излекува се след назначен антибиотик и не остана и помен от кашлицата и (която наистина МОЖЕШЕ да бъде кашличен вариант на астма, т.к. симптоматиката бе подобна - за съжаление бе много малка, за да се правят специализирани изследвания). 

# 68
а как разрбра че е неизлекувана инфекция-защото и аз имам тези подозрения

# 69
  • Мнения: 2 452
а как разрбра че е неизлекувана инфекция-защото и аз имам тези подозрения

Емпирично, така да се каже.  Grinning Това се случи през пролетта на 2004 година; Вдигна температура, изписаха и ампицилин за "стрептококова инфекция" без да и правят посявка! и на 4 ден се разкашля. И така 6 седмици, к. междувременно имаше епизоди на повишена температура, които отзвучаваха след 24 часа; т.е. докато я заведа до лекарката ни тя изглежда добре, няма температура, а само кашлица. Затова тя реши, че е детска астма. Така и не успях да я убедя, че всъщност тя прави инфекции една след друга - беше сезона на вирусните инфекции; защото не ми повярва, че е имала температура. В крайна сметка един ден тя отново вдигна температура, аз я заведох веднага - отпусната, с температура. Постигнахме компромис - аз се съгласих да започна да и давам инхалационно кортикостероид, а тя се съгласи да и изпише антибиотик. Започнах и двете, но след 2-3 дни кашлицата и спря и аз спрях кортикостероида. Кортикостероид не може да повлияе "астма" за 2-3 дни; нужно е доста по-дълго време. Така емпирично установих, че е било неизлекувана инфекция.
Ако трябва да бъда честна ще си призная, че и досега имам бета две миметик и инхалаторна помпа "за всеки случай", но искрено се надявам да не ми се налага да ги ползвам.  Heart Eyes

# 70
  • Мнения: 8 585
а как разрбра че е неизлекувана инфекция-защото и аз имам тези подозрения
Кортикостероид не може да повлияе "астма" за 2-3 дни; нужно е доста по-дълго време. Така емпирично установих, че е било неизлекувана инфекция.
Аз лично (и на базата на моят опит) съм на по-различно мнение. 2-3 инхалации, особено с небулайзер и течен Фликсотайд, и не можете общо взето да познаете (при някои деца разбира се) че детето е имало симптоми-може с часове да седи в кабинета ви и да не кашля нито един път.
При инхалаторните КС няма ефект зависещ от "натрупване"-ефекта е дозо-зависещ. По последни публикации тавана на дозата, от която нататък отговора е плато е около 450 мкг... Фликсотайд-а има най-мощно противо-възпалително действие от всички известни инхалаторни КС и най-дълъг полуживот.

Последна редакция: вт, 22 ное 2005, 10:40 от Birdie

# 71
  • Мнения: 2 452
Това не отговаря на истината. 2-3 инхалации, особено с небулайзер и течен Фликсотайд, и не можете общо взето да познаете (при някои деца разбира се) че детето е имало симптоми-може с часове да седи в кабинета ви и да не кашля нито един път.
При инхалаторните КС няма ефект зависещ от "натрупване"-ефекта е дозо-зависещ. По последни публикации тавана на дозата, от която нататък отговора е плато е около 450 мкг... Фликсотайд-а има най-мощно противо-възпалително действие от всички известни инхалаторни КС и най-дълъг полуживот.

Искаш да кажеш, че ако дъщеря ми е имала кашличен вариант на астма, то тя се е "излекувала" от това заболяване след 6 инхалации на фликсотайд (3 пъти по 2)? Много смело изказване. Поне аз не съм срещала в литературата такива данни. Може и да греша, посочи ми литература, моля те!

# 72
  • Мнения: 8 585
Това не отговаря на истината. 2-3 инхалации, особено с небулайзер и течен Фликсотайд, и не можете общо взето да познаете (при някои деца разбира се) че детето е имало симптоми-може с часове да седи в кабинета ви и да не кашля нито един път.
При инхалаторните КС няма ефект зависещ от "натрупване"-ефекта е дозо-зависещ. По последни публикации тавана на дозата, от която нататък отговора е плато е около 450 мкг... Фликсотайд-а има най-мощно противо-възпалително действие от всички известни инхалаторни КС и най-дълъг полуживот.

Искаш да кажеш, че ако дъщеря ми е имала кашличен вариант на астма, то тя се е "излекувала" от това заболяване след 6 инхалации на фликсотайд (3 пъти по 2)? Много смело изказване. Поне аз не съм срещала в литературата такива данни. Може и да греша, посочи ми литература, моля те!
При редица деца, поради задръжка на секрети и лек ремоделинг на бронхиалната стена (всичко това в резултат на пролонгирани или нелекувани (правилно)бронхити) кашлицата може да персистира доста дълго след спадането на температурата и обективното подобрение на детето. Дълбочината на кашлицата в тези случаи изразява до известна степен дълбочината на оттока, възпалението и ремоделинга на бронхиалната стена. Разбира се при тези деца не се касае за Астма с хроничен ход, а за промени в ОТДЕЛНИ белодробни участъци. Затова и подобрението след Фликсотайд е толкова бързо. И е нещо като диагностична проба... Peace

За доза-зависимостта вижте моля тук:
"Systematic review of the dose-response relation of inhaled fluticasone propionate."
Arch Dis Child 2004;89:902–907. doi: 10.1136/adc.2003.035709

# 73
  • Мнения: 2 452
Предполагам, че имам малко повече опит с този тип публикации Laughing; прочетох много внимателно статията, но никъде не видях да се казва, че е възможно кашличен вариант на астма да се излекува с 6 инхалации от кортикостероид. Не се заяждам; просто ми се струва, че изказването ти, в което ме обвини в говорене на неистина ("това не отговаря на истинатаи т.н.") е малко пресилено и доста неточно.
Първо, в горната статия става въпрос за деца с доказана астма; второ, там се обяснява кои са критериите за включване в проучването и един от тях продължителност на лечението повече от 4 седмици с поне една инхалация на ден. Трето, там се разглеждат съвсем други проблеми. Няма смисъл да променяме темата, която досега бе много полезна за всички и да влизаме в излишни подробности.

# 74
  • Мнения: 8 585
Предполагам, че имам малко повече опит с този тип публикации Laughing; прочетох много внимателно статията, но никъде не видях да се казва, че е възможно кашличен вариант на астма да се излекува с 6 инхалации от кортикостероид.
Статията касае само въпроса за доза-зависимият ефект на Фликсотайд-а и за пръв път поставя въпроса за съществуването на плато. Нещо което досега никой не е изнасял като хипотеза. Не съм твърдял, че статията е за подходи при лечение на астма, или за това колко бързо настъпва ефекта от инхалаторната доза Фликсотайд.
Ние обсъждаме тук  деца не с Астма, а  деца с обширни по-малко или повече остри промени, лесно отговарящи на Фликсотайд поради липса на хроничност и дълбочина на промените.

Вие пишете "астма", а не астма. Моят отговор е на базата на това, че Вие приемате диагнозата не за истинска. Това е рамката на моето разсъждение и на написаното по-горе от мен.

Общи условия

Активация на акаунт