Рецепти за ДЕЦА ОТ 6 МЕСЕЦА нагоре

  • 3 287
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 334
Рецепти за деца от 6 месеца нагоре

Нека отново да напомним, че най-подходящите зеленчуци за началото на захранването са картофи, моркови, тиква, тиквички, карфиол, броколи (особено първите 3, които са и по-сладки на вкус).

На пазара вече се предлага голямо разнообразие от бебешки пюрета, но съветът ни е преди да прибегнете към тях внимателно да изчетете съдържанието на опаковката и при наличието на съставки, които не са подходящи за съответната възраст, просто да се въздържите или най-малкото да се консултирате със специалист по детско хранене.

При домашно приготвените пюрета е необходимо зеленчуците да се измият много добре, да се обелят (ако може) и да се сварят в малко вода или на пара. Препоръчва се към пасираните зеленчуци да се добавя и малко кърма.
 
За пюретата винаги се използва един основен зеленчук , към който се добавят други за подобряване на вкуса – напр.  картоф (основен зеленчук) с морков, или тиква, или зелени подправки (магданоз, копър, лук). Нека напомним отново обаче, че въпросното „добавяне” трябва да става постепенно и през интервал от около 7 дни. Подправките като сол, къри, пипер е добре да се избягват в началото на захранването.

Ако количеството домашно пюре е повече от необходимото за едно хранене и стигне за 2 или 3 хранения,  то бурканчето се стерилизира и после се съхранява в хладилника 2-3 дни най-много. Това важи за всички пюрета.

Темата не напразно е озаглавена „рецепти за деца от 6 месеца” – знаете, че това е възрастта при която към кърмата започват да се добавят и други храни. Това е логично, тъй като по това време малките челюсти могат да дъвчат, малките ръце могат да сграбчват и малките тела могат да седят. Да се изчака до това време помага също така на майката да поддържа изобилна кърмата си, а бебето да избегне евентуални алергични реакции.
Пюре от картоф (или морков)
1-2 картофа (моркова)

Зеленчукът се сварява на пара и се пасира. Разрежда се с кърма или с мляко за кърмачета. В началото на захранването количеството, което се дава на детето е много малко и затова се взимат  не повече от 1-2 картофа (или моркова).

Тиквена супа
2-3 по-големи глави лук, тиква, зелени подправки , 2 картофа

Всичко се сварява и пасира.

Крем супа от заешко с броколи
2-3 розички броколи (може замразени), 1 картоф, 50гр. заешко месо, фиде

В тенджерка се слага първо месото и се вари почти до готовност. След това се прибавят нарязаните на дребно картоф и броколи. Когато и те се сварят се добавя фидето и се вари още малко. Накрая се пасира.

Пилешко със зеленчуци
1 бр. пилешки гърди (без кожа), 2,5 см праз (бялата част), малко парче целина, 1 домат, 1 картоф, 
1 морков (може консерва или замразен), 250 мл пилешки бульон, няколко стръка магданоз

Месото се нарязва на парченца и се слага в тенджерка,  след което се добавят обелените и нарязани зеленчуци, сипва се бульонът и нарязаният магданоз. Сместта се оставя да ври на умерен огън около 30 минути. След това се пасира до необходимата консистенция.
* Пюрето е подходящо и за по-големи деца, след като се подправи на вкус.

Плодово зеленчуково пюре
1 картоф, 1 морков (може консерва или замразен), 1/2 ябълка

Слагат се картофът и морковът да се варят, след това се слага и ябълката и когато всичко е готово се пасира.

Млечен десерт от сладък картоф
1 сладък картоф, 1 л смлян ориз, Вода, 1 м. л. АМ или Кърма

Сладкият картоф се обелва и нарязва на ситно. Сварява се в малко вода (толкова, че да се покрие). Слага се оризът и се добавя още вода, след което продължава де се вари.  Вари се докато се сгъсти. Преди употреба се добавя 1 мерителна лъжичка АМ (суха маса) или кърма . Ако не е достатъчно гладко може да се пасира.

Препоръките на Ла Лече Лига:
-   Соковете рядко са добър избор за начало на захранването заради ниското си съдържание на хранителни вещества и витамини.
-   Суровият, добре узрял банан, намачкан с вилица, е добра първа храна с висока хранителна стойност; сготвен и намачкан сладък картоф също е добра алтернатива за захранване на бебето ви.
-   Месото е подходящо за въвеждане скоро след началото на захранването, заради високото си съдържание на протеини и желязо. Добре сварено и накълцано на ситно пилешко, пуешко или телешко месо може да се съчетае със зеленчуци, вече въведени в диетата на бебето. Рибата е полезна високопротеинова храна, която обаче много експерти препоръчват да се отложи за след 10-12 месечна възраст, с оглед избягване на алергии.
-   Пълнозърнест безглутенов хляб е добра идея, особено за бебета, които обичат да дъвчат. Пълнозърнестите каши също са в тази категория. След първите месеци на захранването постепенно се въвежда глутенът . (Без глутен или с ниско съдържание са: ориз, царевица, просо, овес)
-   Картофите и тиквата – лесни за приготвяне и много вкусни – са идеални първи зеленчуци.
-   Суров плод също е подходящ за добавяне на следващ етап: на тази възраст стомашните ензими могат да обработят повечето плодове и без топлинна обработка, а плодовият пулп е по-полезен, отколкото е само плодовият сок. Настъргана ябълка или круша са отличен избор; горски плодове, ягоди и цитруси обикновено са отложени за по-късна възраст с оглед избягване на алергии.
-   Яйцата и кравето мляко обикновено се предлагат не по-рано от годинка, тъй като особено яйчният белтък може да се окаже силен алерген.


* Повече информация за Ла Лече Лига България и нашите съвместни лекции за „Кърмене и Захранване” можете да намерите на сайта www. lalechebg.com

# 1
  • Мнения: 334
Плодово пюре от праскови и банани
1 добре узряла праскова, нарязана на ситно
1 малък, добре узрял банан, обелен и нарязан на филийки

Просто смачкайте добре с вилица или пасирайте  банана и прасковата и сервирайте така полученото пюре. По желание можете да добавите АМ или кърма.
Плодово пюре от праскови и ориз
1/2 ч. ч. кафяв ориз
1 ч. ч. вода
2 средно големи праскови, измити, обелени и нарязани на парчета

Във вряща вода изсипете ориза, разбъркайте добре, покрийте съда и намалете огъня. Варете, докато оризът омекне. Варете прасковите 2-4 мин. Прецедете ги. Пасирайте прасковите заедно със сварения ориз.

Плодово пюре от ябълка и круша
1 ябълка, измита, обелена и почистена от семките, нарязана на парчета
1 круша, измита, обелена и почистена от семките, нарязана на парчета

Сложете плодовете в съд с вода колкото да ги покрие. Варете 8-10 мин. Прецедете плодовете и ги пасирайте. Ако сместа се получи много гъста, може да добавите АМ или кърма.
* Рецептата е подходяща за деца с алергия към белтъка на кравето мляко

Пюре от банани и ябълки
Половин ябълка се нарязва на дребно и се вари на пара около 20 мин. Половин банан също се нарязва на тънки кръгчета и се вари на пара 10 мин. Така сварените плодове се пасират и се добавя 30 мл кърма или АМ.

Принципът на приготвяне важи и за всякакви подобни комбинации - ябълка и морков, кайсии, праскови. По-твърдите плодове се варят около 20 мин., а по-меките - 10 тина, за да омекнат добре. Комбинациите са според предпочитанията на бебето.

Общи условия

Активация на акаунт