Бащиното име - окончание "ов" задължително ли е?

  • 17 809
  • 48
  •   1
Отговори
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Така и не ми стана ясно... задължителна ли е наставката "ов" в бащиното име??? Мислех, че това е отпаднало през последните години, ама май не е... Confused

# 1
  • Мнения: 637
Не е задължително. Simple Smile

# 2
  • София
  • Мнения: 572
Като записват в родилния дом окончанието ов е задължително.Жената ,която дойде да запише бебетата ми обясни че след това мога да подам молба за промяна на името да се плати(забравих сумата)...и т.н. разни други глупости.Но ако много държиш на това можеш да минеш през всичките тези процедури и да го промениш без "ов" накрая.

# 3
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Е, голяма глупост е това.... първо да те запишем с "ов" пък после ти се оправяй.... Не разбирам какъв е смисъла на тази операция??? Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes Ама то толкова безмислени неща има в таз' държава, аз какво толкова се чудя на някаква си процедура за записване на името... Banghead

# 4
  • Мнения: 3 146
Не е задължително, има си специален член в Закона за имената на бълг.граждани

   Чл. 6. Бащиното име се вписва с наставка, -ов, -ев, -ова, -ева съобразно пола на детето освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези наставки или те противоречат на именните традиции.

Правите една безумна декларация, че поставянето на ов противоречи на семейната ви именна традиция, подписвате се и двамата и обикновено каките от болницата клякат.На тях им е по-лесно да кажат "не не може "и ти като си още шашардисана от раждането си казваш е какво толкова, майната му нали бебето е здраво.....И на мен така се опитаха да ми обясняват, но им дадох да си четат закона и така се преборихме.(Е малко искахме и телефони на шефове , но до тях не се стигна )
Дъщеря ми е Теодора Иво Добрева.
Така че дерзай - мисля, че имаме поне това право да кръстим децата си както ни се струва най-благозвучно (за бащиното име става въпрос де)

# 5
  • София
  • Мнения: 10 309
Мъжът ми се казва Развигор и съгласете се, че Развигорова звучи доста гадничко, но преди три месеца отказаха да запишат бебка без -ова. В болницата ни казаха, че по закон нямат право!

# 6
  • София
  • Мнения: 6 559
И аз специално се интересувах- може - моят пък се казва Данаил - Данаилова - също не ми звучи добре Neutral Face .
И май винаги е можело аз имах 2 съученички Марина Олег ....
 и Ралица Марио ....., явно трябва да вдигнеш джангър, и те да клекнат .
Една приятелка - сега е на 32 год. три дни в повече седяла в б-цата с майка си , щото по онова време не искали да я запишат Янита - било полско, било католическо - и нам си кво , най-накрая подписали декларация , че едната от бабите е полякиня - дърта лъжа разбира се.
Баба ми пък имала проблеми, като искала да запише майка ми Лена, не можело така, трябвало Елена, щото Лена го нямало в нам ти кой списък, та най накрая казали, че искат Лена на Ленин ( става въпрос за 50-та година) и ония клекнали, ама ние още си я бъзикаме за това  Grinning  Laughing  Grinning

# 7
  • Мнения: 3 146
И въпросният списък никога не е бил задължителен - това е пак самоволно тълкуване на администрацията.(да не мислят много и да  няма разни казуси за решаване, че може да стане някоя грешка и да ги викат на "Червеното килимче"

# 8
  • Мнения: 3 927
не е задължително. сигурна съм 100% без да съм адвокат. можеш да кръстиш детето си с името на бащата.
познавам случай на детенце кръстено никол пламен еди-каква-си-ова, защото пламенова не й звучало на майката добре.....

отминали са времената на разни "задължителни" имена......

# 9
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Не знам дали не е бил задължителен "въпросния списък" по "наше" време - 60-те,70-те години... Майка ми ми е казвала, че е имало задължителен списък... Примерно някаква майка на съседното легло в болницата където е раждала е искала да кръсти дъщеря си Виктория, но веднага са казали: Не може! Та така набързо е станала Величка...
Ако сега не е задължително окончанието "ов", тогава защо в болниците при записване се правят на интересни??? Просто се чудя на тях пък какво им пука??? И даже се чудя в кои други държави по света ти определят каква наставка трябва да имаш след името си... Голяма тъпотия е това. Cry

# 10
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Цитат на: Taneto
не е задължително. сигурна съм 100% без да съм адвокат. можеш да кръстиш детето си с името на бащата.
познавам случай на детенце кръстено никол пламен еди-каква-си-ова, защото пламенова не й звучало на майката добре.....

отминали са времената на разни "задължителни" имена......


Е, ама ето на, виждаме от постинга на nad_tab, че явно не са отминали времента на задължителните неща... за съжаление.

# 11
  • Мнения: 6 323
На мен през 97 г. не ми разрешиха да кръстя дъщеря си без -ова като окончание на бащиното име.
И в родилното се разправях, и до общината ходихме - не ни позволиха.

# 12
  • Мнения: 1 975
Цитат на: Mamma
На мен през 97 г. не ми разрешиха да кръстя дъщеря си без -ова като окончание на бащиното име.
И в родилното се разправях, и до общината ходихме - не ни позволиха.


idi che gi razberi kakvo se nalagat za imenata...... tova nikude drugade go nqma sus "vtoro ime" -. kato bashtino ime.............  Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 910
Na men sushto ne mi razreshiha da mahna 'ova' v Maichin dom. A puk sum vijdala bebeta registrirani taka. Kato se zamislia, i kumata mi, koiato e na 28 e bila registrirana edno vreme Hristina Oleg, a sestra i, 7 godini po-malka e Elena Olegova...

# 14
  • Мнения: 182
Ние нямахме проблеми в родилното да запишем малкия без ов накрая никой нищо не ни оспори. Таткото се казва Володя е как щеше да звучи само Imp а сега е Преслав Володя.

# 15
  • София
  • Мнения: 1 043
Цитат на: bibi
та най накрая казали, че искат Лена на Ленин ( става въпрос за 50-та година) и ония клекнали


 Laughing Това ме изкефи максимално.

Иначе и аз имам познат, чийто баща се казва Хари и съответно второто име на моя познат също е Хари, а не Хариев или друга там измишльотина. Явно има някаква вратичка в тия "правила" и ти просто трябва да я намериш. Най-добре е сама да си прочетеш как точно е написано в закона или каквото е там и да си отстояваш правата.
Аз също съм чувала, че едно време е имало списък с позволени имена и ако името на детето ти не е в тоя списък не ти разрешават да го запишеш с него. И доколкото си спомням списъкът е бил само с български (а предполагам и руски) имена та не е можело да си кръстиш детето Стивън или Роналд например.

# 16
  • Враца
  • Мнения: 5 204
Моите и бащиното и фамилията не завършват на ова, като чета направо си е странно как са разрешили на нашите да съм така и не са побългарили имената, единствено сега добавих фамилията на съпруга ми към моята и тя е на ова Simple Smile

# 17
  • Мнения: 2 323
Цитат на: mama kenga
И въпросният списък никога не е бил задължителен - това е пак самоволно тълкуване на администрацията.(да не мислят много и да  няма разни казуси за решаване, че може да стане някоя грешка и да ги викат на "Червеното килимче"


имаше време,когато беше задължително да се използва "книгата с имената". аз съм родена 1981г е съм била няколко дена в родилния дом без име Laughing наложило се е баща ми да намери документ с имената на майка му, за да се докаже, че има причина да се казвам така  Laughing  Laughing

# 18
  • София
  • Мнения: 173
И трите ми деца са без ов и ова в бащиното име. Първото е родено 1994г., а другите две 2003г. Не са ми правили никакви проблеми в родилното. Но след това в общината решили, че е грешка и добавили ова. Та разправийте ни бяха след това в общината за това тяхно своеволие и го оправиха. Миналата година пак в общината решили да направят справка с имената на първото ни дете. Незнам как намерили първия документ с молива и пак с молив добавили на децата ов и ова. Това е абсурдната ни държава....... Е, и това оправихме, само дето ни загубиха времето.

# 19
  • Мнения: 1 770
И двете ми деца са без "ов/а". Никакви проблеми в болниците, никакви декларации. Никакви проблеми в общините. Родени са 1996 и 2004 г.

През годините е имало вратички за извън задължителния списък (една книжка, която връчвали в болниците) - не знам как, но аз и брат ми сме с френски имена, сума ти мои приятели също са с чужди имена. Аз съм 74, брат ми 65 набор.

# 20
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат на: Mamma
На мен през 97 г. не ми разрешиха да кръстя дъщеря си без -ова като окончание на бащиното име.
И в родилното се разправях, и до общината ходихме - не ни позволиха.


мдаааааа...и аз в родилното през същата '97г. записах дъщеря си без "ова" за бащиното име и за мои голям ужас номера 'не мина' Imp  Imp  Imp . Идва си мъжът ми от общината и ми вика - хората категорично отказаха да я запишат без 'ова'  Shocked  Shocked  Shocked  --леле, идеше ми да го/ги убия  Close ,но нали съм пресна родилка - нямах желание да си губя времето по разни обществени сгради...И накрая се примирих с положението Neutral Face  Neutral Face  Neutral Face .
Сега и бебето е с 'ов', но след като едното ти дете е с 'ов', то май е по-добре и другото да е така...  Neutral Face
ВСЕ ОЩЕ В МЕН МЪЖДЕЕ ЖЕЛАНИЕТО да се промени това положение и затова ще помоля МАМА КЕНГА да даде ценни съвети и указания как точно може да стане това. Доколкото съм се съветвала с адвокати трябва да се води съдебно дело в което, адежеба да докажеш правотата си и тогава би могло да се промени името.
А иначе и аз съм без "ОВА" и ми е много кеф. В училище докато свикнеха как ми е правилното име малко се карахме  Close , но добре, че беше брат ми с 2г. по-голям от мен, та аз се движех по утъпкани пътеки така да се каже! Grinning  Grinning  Grinning

# 21
  • Мнения: 8 769
Вече няма проблеми и нашето гардже е без "-ова"-та накрая.... Grinning

# 22
  • Мнения: 14
Каква е тая мода?
Наистина ли ви харесва???
Айде ако името на бащата наистина не става - добре.
Има си българска традиция и всичко останало е маниерничене, превземки и чуждопоклоничество

# 23
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Цитат на: argue
Каква е тая мода?
Наистина ли ви харесва???
Айде ако името на бащата наистина не става - добре.
Има си българска традиция и всичко останало е маниерничене, превземки и чуждопоклоничество


Не става дума за мода, а за случаи когато не е подходящо да се сложи окончание "ов" към бащиното име. Мигел Мигелов как ти звучи например??? Освен това не бих нарекла слагането на окончание "ов" традиция... Всеки си решава сам как ще кръсти собственото си дете. Важното е собственото име да звучи добре - не само поотделно, но и в комбинация с бащиното и фамилното име.

# 24
  • Мнения: 3 569
Оффф и мен ме притеснява този въпрос, имайки предвид, че се казвам Ивайло, а чакаме момиченце .... .............Ивайлова........... Simple Smile

# 25
  • Мнения: 1 770
Цитат на: argue
Каква е тая мода?
Наистина ли ви харесва???
Айде ако името на бащата наистина не става - добре.
Има си българска традиция и всичко останало е маниерничене, превземки и чуждопоклоничество


При нас името на таткото е километрично. Ако сложим и "ов" направо звучи смешно. Без "ов" имената им се връзват идеално, а пък синът все едно има две имена, гот Wink
Ако мъжът ми имаше обаче обикновено име, като Петър например, децата ми щяха да са си Петрови. И аз не си падам по "изгъзиците" - опааа, сори за думата  Wink

# 26
  • Мнения: 1 770
Цитат на: Future pere
Оффф и мен ме притеснява този въпрос, имайки предвид, че се казвам Ивайло, а чакаме момиченце .... .............Ивайлова........... Simple Smile


Мдаа, сложен избор. Дали да е с "ва" или пък да сложиш едно мъжко име след нейното женско...
При нас щерката е без "ва", но сякаш името на баща й се връзва след нейното. Не знам как е за околните, поне за мойте уши е ок.
На вас как ви звучи по-добре? Особено ако вече сте избрали име за малката?

# 27
  • Мнения: 1 770
Цитат на: Шани
Сега и бебето е с 'ов', но след като едното ти дете е с 'ов', то май е по-добре и другото да е така...  Neutral Face


Аз се бях уплашила тази година като видях разискванията за "ов/а" във форума, че някъде не давали без окончанието. Дъщеря ми е без "ова" и ако трябваше на сина да слагам "ов" щях да обърна всички наопаки. Не може децата различно да се казват Sad
Слава Богу нямахме никакви проблеми обаче, дори не са ни казвали, че не може. Явно името на мъжа ми отдалеч ги предразполага да не се и опитват дори  Wink

# 28
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Записвайки сина си в родилното в края на 2002г. там нямах никакви проблеми да е без "ов". Когато оначе дойде педиатърката за първи преглед и ме попита за бащиното име каза следното: Ооо, ама аз съм почти убедена, че в община Лозенец няма да ви позволят да го запишете така. И както се оказа беше абсолютно права, че встава дума и за конкретни общини ( по същото време мои познати си записаха детето в Младост без въпросното "ов". Ходихме, подавахме молби и незнам какви глупости , и накрая някакава гъска - шеф ни извади някакви наредби според които не можело без въпросната наставка, защото се получавали две лични имена. Абе, простотии някакви и аз зарязах цялата история, но мъжът ми не може да я преживее още.
 Argue, хайде всеки да си решава сам за себе си без да се лепят етикети като маниерничене и чуждопоклонничество. Лична работа на всеки е как точно ще се казва детето му.

# 29
Когато аз раждах, в средата на май тази година, другото момиче от моята стая записа дъщеря си без -ов. Никой никакъв проблем не и направи, даже не го и коментираха. Това беше в МД- София на 7 етаж. Не разбирам как в един родилен дом може без -ов, а в друг не и то по едно и също време.

Сега се сетих че и казаха: "Записваме я без -ов, а в съвета както решат."

# 30
  • Мнения: 8 769
Цитат на: argue
Каква е тая мода?
Наистина ли ви харесва???
Айде ако името на бащата наистина не става - добре.
Има си българска традиция и всичко останало е маниерничене, превземки и чуждопоклоничество

Ами на теб като не ти харесва, няма да си именуваш така децата. На други им допада бащиното име да не е с "ов", особено ако не е благозвучно....а ако таткото и детето са с дълги имена? Ами съпруга ми пръв предложи, че не желае неговото име да е с "ов"....ъхъ...и не от превземки и маниерничене....
В същност превземки, маниерничене и чуждопоклонничество можеж да наречеш всеичко друго в тази държава, но не и избягването на "ов" в бащиното име. Така или иначе, фамилията задължително е с окончанието.

# 31
  • Мнения: 3 569
Цитат на: Туфи
Така или иначе, фамилията задължително е с окончанието.

Мммм не съм съгласен. Моята завършва на "и" Wink

# 32
# 33
  • Мнения: 3 569
Цитат на: sunny_zt
напримре Мая Петрова ми звучи по-добре от колкото Мая Петър, например...

Да предположим, че на Стамат му се роди дъщеря, чието име е Стаматка. Кое ти звучи по-добре Стаматка Стаматова или Стаматка Стамат ? На мен и двете не ми допадат. Wink

# 34
Ама този пример със Стамат и Стаматка откъде го измисли. Laughing Ужас. Моята дъщеря няма -ов и -ев на второто име,заради баща си Марио. Тя се роди преди 9 години,от болницата така решиха,че звучи по-добре. Като си помисля и Евгени не може Евгениева,звучи отвратително.

# 35
  • Мнения: 120
Много грозно звучи това....без -ов или -ова.
Особено пък за момиче ..... не знам ама българското си е българско и не виждам защо всички се надпреварват да се оричат от него.

# 36
  • София
  • Мнения: 38 515
ami s armenskite imena kak e? prosto e nevuzmojno da se sloji -ov... i za purvo ime shte pisha neshto originalno... ili shte gi biq Stuck Out Tongue

# 37
  • Мнения: 3 569
Цитат на: maria_maria
Като си помисля и Евгени не може Евгениева,звучи отвратително.

Тъста е Евгени - жената е Евгениева... Simple Smile

# 38
  • Мнения: 1 680
нашия тати се казва Юлий и от болницата ни разрешиха да не е юлиев, но от общината казаха че не може. обърнахме се съм съда и агенцията за закрила на детето/откъдето издадоха становище че името е в ущърб на детето, защото  може да се прави асоциация че името произлиза от женското име юлия/.така след 1 година ни смениха името.

# 39
  • Мнения: 1 194
Според мен окончанието -ов/-ова има определен граматичен смисъл и е наследство от времето когато в българския език е имало притежателен падеж и това окончание изразява съответно притежателната форма-Иванов значи "синът на Иван"и тн
Така че тази форма на бащиното име е свързана с българската езикова традиция и има определен смисъл, а не е просто "заинатяване" на служителите в родилното или общината
Моят мъж се казва Евгений и дъщеря ни ще е Евгениева (когато и направим бг акт за раждане Wink ). Може да звучи странно, но според мен е по-логично от Яна Евгений...Тази "нова" форма звучи по-скоро като две имена например Мария-Луиза, отколкото като бащино име
Разбира се всяко правило си има изключения, като в по-горния постинг когато името може да е в ущърб на детето
Така разбирам аз нещата, без да искам да си налагам мнението Grinning

# 40
  • Мнения: 3 376
А, искам да попитам мамите в чужбина от чисто любопитство: защо момичетата, родени в чужбина, носят фамилии, завършващи на "ов" вместо на "ова"? Разбирам, че в повечето държави е странно фамилията да се променя в зависимост от пола, но все пак - забранено ли е да си кръстиш дъщерята примерно Петрова, според българския обичай?

# 41
  • Мнения: 1 194
Цитат на: Grizabella
А, искам да попитам мамите в чужбина от чисто любопитство: защо момичетата, родени в чужбина, носят фамилии, завършващи на "ов" вместо на "ова"? Разбирам, че в повечето държави е странно фамилията да се променя в зависимост от пола, но все пак - забранено ли е да си кръстиш дъщерята примерно Петрова, според българския обичай?


Ох, ужасно е това, но за съжаление трябва да се подчиняваме на тукашните закони. Дъщеря ни според акта си за раждане има фамилия на -ов, не се съгласиха да я пишем -ова,защото според тях Иванова и Иванов са две различни фамилии... Sad
Така че не е по наше желание, а заради тукашните порядки... Даже бяхме взели от посолството така наречения "certificat de coutumes"тоест официален документ обясняващ нашите именни традиции, но от кметството изобщо не му обърнаха внимание
Странното е , че в бг паспорта фамилията и ще е нормална, тоест на -ова.. та ще има две имена Grinning

# 42
  • Мнения: 3 376
Еее, че те и на Запад били същите бюрократи като у нас!!!  Imp Някои неща май не се променят никъде...

# 43
  • Мнения: 1 194
Цитат на: Grizabella
Еее, че те и на Запад били същите бюрократи като у нас!!!  Imp Някои неща май не се променят никъде...

Ох, даже понякога са и по зле!
Даже не може човек едно хубавичко да се скара със съответния бюрократ, както понякога става в БГ и има ефект..
Тука нали сме чужденци и все си налягаме парцалите Sad и все мерси викаме
Ох, то не бе живот да го опишеш! Grinning

# 44
  • Мнения: 384
Няма такова нещо, никой не може да ти каже как да си кръстиш детето, това за сащ говоря. Аз специално махнах А-то от фамилията на дъшеря ми, както и от моята, защото ми омръзна да обяснявам защо сме с различни имена с мъжа ми.
А по темата в началото за бащиното име, синът ми преди 12 години в майчин дом София ми предложиха ако искам да няма -ов накрая и той няма.

# 45
  • Мнения: 1 194
Цитат на: Krassi
Няма такова нещо, никой не може да ти каже как да си кръстиш детето, това за сащ говоря. Аз специално махнах А-то от фамилията на дъшеря ми, както и от моята, защото ми омръзна да обяснявам защо сме с различни имена с мъжа ми.
А по темата в началото за бащиното име, синът ми преди 12 години в майчин дом София ми предложиха ако искам да няма -ов накрая и той няма.


Във Франция за съжаление не ти решаваш-щом искаш детето да носи името на бащата се взема името на бащата буквално! Ако искаш да е на -ова трябва да  дадеш твоята фамилия (както е при нас защото всъшност не сме женени!)

# 46
  • Мнения: 3 200
Цитат на: argue
Каква е тая мода?
Наистина ли ви харесва???
Айде ако името на бащата наистина не става - добре.
Има си българска традиция и всичко останало е маниерничене, превземки и чуждопоклоничество


Ами защо трябва всички да са еднакви, нека има и по-раздвижени неща, имам чувството, че ни е останало от комунизма да се следват едни и същи правила.

# 47
  • Мнения: 3 634
Простете за намесата, ама защо дори и трябва да се вписва бащиното име като второ?  Освен в Русия и България не знам де го има това нещо... е в Исландия имат нещо подобно де. Ама както и да е, тук ме гледат с едни ОГРОМНИ ОЧИ и се пулят като им съобщя второто си име (щото тука всички имат по 2 дори 3 имена преди фамилното)... та за това и съм спряла да го известявам. Казвам им, че нямам и точка по въпроса... Та защо не може да се кръсти едно дете така както мама и тати искат, а трябва все да е кръстено на баба или дядо или стринка или кои там още дет заплашва да се разсърди.

# 48
  • Мнения: 4 406
minaha 3 mesetsa ot rajdaneto, no o6te mi e obidno ot slujitelkata, kkoiato zapisa sina mi. kaza, 4e kato si otida u doma, moga da si vikam na sina kakto nameria za dobre, a tia sega triabva da si svar6i rabotata.ne mi otgovori kato ia popitah dali ako iskam da se kazva Aли Ахмед Хасан, се налага да има -ов накрая. sinat mi polu4i uslojnenia sled rajdaneto i v momenta na zapisvane mu prelivaha krav( samo na 1 den be6e gorkoto) i az si kazah- e dano pone da se opravi, a kak se kazva- ne e vajno sega.
no vseki pat kato mu pogledna akta za rajdaneme e iad 4e ne e s ba6tino ime "Ivo" , a e " Ivov"

Общи условия

Активация на акаунт