Имам тенджера под налягане от подскачащите - някои имат по две-три различни тежести - за по-силна или по-слаба пара.
Всяка тенджера има:
- корпус - дето се слагат продуктите и водата;
- уплътнителен пръстен между корпуса и
- капака;
- специална пластинка на капака, която е много по-тънка от метала на корпуса или на капака и се очаква тенджерата да се "спука" точно там, ако отворите за излишната пара се запушат;
- дръжки;
- затварящ механизъм - може да е с елипсовиден отвор и капак, които влизат под ъгъл и като се завъртят се затваря( тогава уплътнителят е в улей на капака) или някакви ключалки-щракалки и лостове за притягане;
- подскачаща тежест или автоматичен клапан - това е новото.
- механизъм, който блокира отварянето ако все още в тенджерата има пара - това е новото.
Микога не я наливам повече от 2/3 - да има свободно място за парата, амкар по-новите да се наливат до пръстена, а капакът е по-тумбест и парата се събира там. Ако варя боб, крачета, пиперки, домати, месо - пълня до полвината и доливам вода след отварянето.
За да изстине я местя на студения котлон или на терасата, но внимавайте - доста тежи, а и може да се разбълника и да вземе да хвърля пяна от отворите за парата. Никога не ми се е налагало да я заливам с вода че да изстине по-бързо, макар да съм го правил за да видя какво ще стане - е, 'ми, да, може веднага да се отвори.
По-долу са най-важните неща, които се отнасят до всякакви модели и размери тенджери, независимо кой ги е правил.
Производителите спзват стриктно строги правила, така че може да се надраскат, може да не се почистват лесно, може да се деформират с времето, но... НИКОГА няма да гръмнат - добре е помислено за това и най-страшното е съсъка на парата - друго страшно няма.

http://missvickie.com/workshop/schoolframe.html
Приблизително...
ДЕСЕТ ЗЛАТНИ ПРАВИЛА:
Независимо от вида на тенджерата, тези правила важат за всички типове и размери тенджери.
1. Преди използване винаги проверявайте дали отворите за парата са чисти( понякога там попадат частици храна - почистват се с клечка за зъби) както и дали уплътнителният гумен пръстен е здрав и приляга добре.
2. Никога не слагайте по-малко вода отколкото е указал производителят( винаги наливайте поне две чаени чаши).
3. Никога не пълнете тенджерата повече от 2/3 т.е. за 7 литрова - 4.5 литра, а за 9 литрова - не повече от 6 литра - това са три бутилки от безалкохолно по 2 литра).
Когато се варят бобови, тестени, зеленчуци с люспа, месо или други пенещи се продукти, тенджерата се пълни НЕ ПОВЕЧЕ от 1/2 т.е. съответно 7 литровата - 3.5 литра, 9 литровата - 4.5 литра.
5. Загрявайте я на силен котлон, но веднага щом започне да изпуска пара, НАМАЛЕТЕ котлона до минимум, ако е газов или на I-ва степен ако е електрически.
5. Винаги предварително пресмятайте времето за готвене - обикновено е 1/3 от времето за обикновена тенджера.
6 . Никога не я оставяйте без надзор. Използвайте кухненски часовник за да ви напомня за края на готвенето.
8. Ако варите бобови, тестени( спагети и прочие), зеленчуци с люспа( пиперки, домати и т.н.) или месо оставяйте тенджерата САМА да изстине( преместете я на студен котлон) преди да я отворите - иначе през отворите за парата ще излиза пяна и люспи - може да се запушат.
9. Никога не слагайте повече от 1/4 чаена чаша мазнина - образува се пяна. Най-добре добавете мазнината след като я отворите и поварете още малко без капак.
9. Когато я охлаждате със студена вода не позволявайте водата да тече директно върху мястото откъдето излиза парата, а да я облива отстрани.
10. Винаги проверявайте дали всичката пара е излязла преди да отворите тенджерата( на повечето модели е направено така, че капакът да не може да бъде отворен, докато има пара - за по-безопасно - не го насилвайте).

ПЕТ ПРАВИЛА ЗА ВАРЕНЕ НА БОБОВИ, ТЕСТЕНИ, ЗЕЛЕНЧУЦИ С ЛЮСПА, МЕСО И ДРУГИ КОИТО СЕ ПЕНЯТ ИЛИ УВЕЛИЧАВАТ ОБЕМА СИ ПРИ ГОТВЕНЕ.
1. Винаги използвайте тенджера поне от 3 литра или по-голяма.
2. Ако е необходимо коригирайте рецептата, но НИКОГА не я пълнете над половината от обема.
3. За да се образува по-малко пяна прибавете 1-2 супени лъжици мазнина.
4. След като заври намалете котлона до минимум.
5. Оставете тенджерата САМА да изстине( преместете я на студен котлон) преди да я отворите.
 
КОРИГИРАЙТЕ ЛЮБИМИТЕ СИ РЕЦЕПТИ ТАКА:
1. Времето за готвене НАМАЛЕТЕ на 1/3 т.е. ако е било 45 става 15 минути.
2. Винаги наливайте ПОНЕ 2 чаени чаши вода.