За лекарствата и листовките към тях!

  • 3 852
  • 39
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Синът ми е с хранителна алергия /на година и три месеца/.От известно време е с обриви и разстройство,с две думи не е добре.Днес го пратих с баща му при личната лекарка,тъй като аз съм болна и не можех да го заведа лично.Лекарката му изписала две лекарства,които мъжът ми купил.След като ги донесе вкъщи аз прочетох листовките и в листовката на едното лекарство-Перитрол-пишеше:""Не давайте това лекарство на деца под 2 годишна възраст." и "Peritrol не трябва да се прилага при деца под 2 годишна възраст."/припомням,че синът ми е на година и три месеца/.Реших да се обадя на лекарката и да обсъдя това с нея,тъй като на листовката пише също:"Ако възникнат допълнителни въпроси,консултирайте се с Вашия лекар или фармацевт."Обадих се и лекарката и тя ме нахока,че много съм четяла,че не съм й гласувала доверие и с явна обида ми каза няколко пъти,че НЯМАЛО ДА ОТРОВИ ДЕТЕТО МИ и че изписвала въпросното лекарство и на много по-малки бебета.Накрая завърши с думите,че нямало никога да направи нещо вредно за детето ми ,защото нали ТЯ НОСЕЛА ПОСЛЕ ОТГОВОРНОСТТА.Това за отговорността направо го пропуснах покрай ушите си,защото всички в българия добре знаем как стои тук въпросът с лекарската отговорност-молиш се на Господ да случиш на свестен лекар.В нашия случй нямам абсолютно нищо против лекарката конкретно,напротив симпатична ми е и досега не мога да отрека ,че според възможностите си се е старала да направи за детето каквото е по силите й.НО в този случай останах потресена от разговора ни и много се разстроих,защото не разбирам как хем на опаковката на всяко лекарство пише преди употребата му да прочетем листовката,хем лекарката ме упрекна,че много съм четяла/аз разбирам- листовката/,а не съм гласувала доверие на нея.Добре,но листовката доколкото схващам е написана от производителя и той ясно и недвусмислено казваа не се дава лекарството на деца под 2 години,а лекарката казва ,че го дава на по-малки деца и тя не виждала проблем.Аз ли тук нещо не схващам или има категорично разминаване м/у лекарското предписание и листовката и някой явно не е прав.Поразрових се и намерих това:

Наредба № 7 от 22 юни 2000 г. за задължителните данни върху опаковките и в листовките на лекарствените продукти и към указанията за употреба на медицинските изделия

Чл. 1. С тази наредба се определят изискванията по отношение на данните върху опаковките и в листовките на лекарствените продукти, както и в указанията за употреба на медицинските изделия.

Чл. 2. Информацията върху опаковките и в листовката на лекарствения продукт, както и в указанието за употреба на медицинските изделия не може да се отклонява от данните, одобрени при разрешаването за употреба на лекарствения продукт, и не може да съдържа подвеждащи наименования и означения.

Убедена съм ,че не само нашата лекарка изписва лекарства в отклонение от указаното в листовката.Моля ви споделете случвало ли се е и на вас,а дори и да не ви се е случвало какво мислите по въпроса-нормално ли е това и преди всичко безопасно ли е за децата ни!



# 1
  • Мнения: 3 777
Да случвало ми се.
Определено е било за доброто на детето, поради липсата на други лекарства.
Вярвам в Педиатъра си на сто процента, все пак има поне 500 деца при нея и години опит, както и нито едно оплакване от проведено лечене.

Така стоят нещата при мен

# 2
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Да случвало ми се е. Имам доверие на докторката си и съм сигурна, че знае кога и какво да предпише.

# 3
  • Мнения: 5 790
Да, случвало ми се е и на мен. Но лекарката винаги ми казва, че на лекарството пише "Да не се дава на деца под... години", но ме предупреждава, че няма проблем ако го дам в по-малка доза или в предписаната.

# 4
  • Wonderland
  • Мнения: 702
И  на мен  ми  се  е случвало , но  може  би  се  получава от  липсата  на  лекарства  за  малки  деца ,а какво  да направим  ако детето  е  болно  не  можем  да  го  оставим така .

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 563
И аз отначало се стресирах и се чудех да давам ли лекарство, предписано на 9 месечно дете, при положение че на листовката пише, че е за над две години. Налагало ми се е да давам много малко пъти лекарства и може би заради това не съм попаднала на такова, на което да пише, че става и за деца под две години. А аз винаги чета най-внимателно листовките. Педиатърът каза да не им обръщам внимание, защото производителите се презастраховали по този начин. В крайна сметка давах лекарствата, защото нямах избор. но категорично смятам, че не е нормално да има разминаване между листовката и това, което казват педиатрите. Ако има разминаване, каква е изобщо ролята на листовката? Друг е въпросът, че на повечето листовки последната им актуализация е от 1999/2000 година. Мисля си, че не можем да очакваме някакъв ефективен контрол от страна на държавните институции, тъй като отношението на държавата към гражданите си личи навсякъде и аз дотук не съм видяла нещо да защитава правата на обикновените граждани.

# 6
  • Мнения: 8 505
Винаги много се ядосвам на това-познати и приятелки ми казват,че педиатрите изписали на децата им това или онова лекарство,което е за над 2 или 3 години и ги успокоявали,че може Close Е,да,но мен никой,ама никой не може да ме убеди да давам на дъщеря си неподходящи за възрастта и лекарства (да не говорим,че винаги си казвам мнението за това или онова лекарство и искам или не искам да бъде изписано на дъщеря ми).
Не напразно фирмите производителки са задължени да указват подходящо ли е или не дадено лекарство за 2-годишно дете например.А за да напишат това,са направили куп изследвания и са хвърлили куп пари за тях.И за какво-за това нашите педиатри да не ги спазват ли...или просто ей-така-да има нещо писано на листовката?!Няма да продължавам,че ще изляза от рамките на добрия тон...

# 7
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
И на мен ми се е случвало.
Попитах лекаря дали мога да давам на дете под годинка хомеопатичния сироп за успокоение /мисля че беше Киетюд/. На листовката пише да не се дава повече от 10 дни. Лекаря ми обясни, че това било за тези които го взимат без лекарско предписание. Щом той го е изписал мога да го давам без прекъсване и един месец.

# 8
  • Мнения: 2 332
Да, на една позната, понеже детето не спеше през нощта, лекарката беше изписала Перитол далеч преди вашата възраст - някъде преди годинката мисля. И, забележи - не защото е алергично - по принцип е антихистаминов препарат, а един вид заради един от страничните ефекти - а именно сънливостта. Както и да е, пак не спеше детето  Mr. Green.

Последна редакция: сб, 21 яну 2006, 13:48 от Роси74

# 9
  По повод случилото се написах писмо до Валя Ахчиева от "Открито",нали напоследък е на вълна етикитане на продукти за бебета.Мисля ,че може би ще обърне внимание на случая,още повече,че като чета отговорите тук/а и в други форуми пуснах темата/ определено виждам ,че нашият случай не е изолиран,а напротив явно е масова практика.Сега се чудя дали да го пусна или първо да говоря с лекарката и да й кажа,че смятам да изпратя писмото,защото не обичам да правя неща зад гърба на някого.Опасявам се обаче,че ако първо говоря с нея,ще почне да ме разубеждава,а аз каквато съм мека мария състрадателна ще взема да се откажа.Посъветвайте ме моля,да пускам ли писмото или първо да предупредя лекарката,че ще го пусна.

# 10
  • София
  • Мнения: 558
  По повод случилото се написах писмо до Валя Ахчиева от "Открито",нали напоследък е на вълна етикитане на продукти за бебета.Мисля ,че може би ще обърне внимание на случая,още повече,че като чета отговорите тук/а и в други форуми пуснах темата/ определено виждам ,че нашият случай не е изолиран,а напротив явно е масова практика.Сега се чудя дали да го пусна или първо да говоря с лекарката и да й кажа,че смятам да изпратя писмото,защото не обичам да правя неща зад гърба на някого.Опасявам се обаче,че ако първо говоря с нея,ще почне да ме разубеждава,а аз каквато съм мека мария състрадателна ще взема да се откажа.Посъветвайте ме моля,да пускам ли писмото или първо да предупредя лекарката,че ще го пусна.
         Излишно е да го правиш! Доста сложно и дълго е да се обясни всичко по този въпрос, но все пак ще се опитам да кажа две-три думи.   По принцип  със всяко лекарство за да бъде одобрено и пуснато в употреба се правят клинични изпитвания за да се установи как действа върху хората. Това са групи от доброволци.  Такива изпитвания не могат да се правят с малки деца, а и мисля, че малко майки биха се съгласили на това, нали Sick  За това на повечето лекарства, особено на новите, пише, че не са подходящи за деца под 3, 2, 1 год. възраст.  Длъжни са да го направят, защото не са опитвали и видяли как ще действа на тази възрастова група. С една дума "си измиват ръцете" за да нямат проблеми след време... Това не означава, че докторът, който трябва да лекува дадено заболяване, категорично не може да прилага този продукт.  Това дали ще го използва или не зависи от много неща - професионална преценка, опит, липса на голям избор от медикаменти за лечение на даденото заболяване, вида медикамент,  нужда от  животоспасяващо лечение и т.н.   За това обучението по медицина /за да се нарече един доктор специалист/ продължава общо 10 години, а в същност и до края на практиката му.                                                                                                                                                                                               Наистина е нужно да се има някакво доверие в лекаря и в лекарите като цяло, защото иначе човек четейки листовките ще се обърка съвсем, а и в никакъв случай няма да помогне на детето си или на себе си! Sad                                             Когато в листовката на дадено лекарство пише, че не се дава на деца под дадена възраст, това означава, че не бива да се използва за самолечение. Дали може и е необходимо да се прилага, това ще каже единствено лекарят.

# 11
  • Мнения: 811
Здравей,
Доста си запалила по въпроса  Wink

Да случва се. На почти всички майки се е случвало. Защо ли?
Задай си въпроса защо се случва много рядко при възрастни хора и доста често при деца. Дали лекарите са виновни или производителите?

Много по-скъпо, по-рисково да се направят изследвания за дозировки при деца. Дори да погледнеш един от факторите - набирането на доброволци за клинични изпитания. За себе си веднага отговарям - ако ме поканят да участвам в клинично изпитване на ново лекарство има голяма вероятност да се съглася и почти НУЛЕВА да дам съгласие за детето си.

Та какво правят производителите - нямат достатъчно данни за деца - решението е просто. "Не е подходящо за деца под 2 години" в указанието и са чисти пред света  #2gunfire

Дали да даваш лекарството е твоя работа. Ако вярваш на лекарката - ще го даваш. Явно не вярваш. За да си спокойна по-добре не го давай.

Лекарката на сина ми му изписа АСС, като беше на 10 мес. В указанието - пише прием под непрекъснат лекарски контрол за деца под 2 год.  Rolling Eyes Тя ми разясни /после и аз проверих/, че няма отхрачващ медикамент за бебета. Е, ама той имаше хрипове. Да чакам плевмония ли? Тя прецени риска за приемлив и аз се съгласих. Вярвам й и това решава въпроса.

# 12
  • Мнения: 811
Тала
едновременно сме писали едно и също  Embarassed

# 13
  По повод случилото се написах писмо до Валя Ахчиева от "Открито",нали напоследък е на вълна етикитане на продукти за бебета.Мисля ,че може би ще обърне внимание на случая,още повече,че като чета отговорите тук/а и в други форуми пуснах темата/ определено виждам ,че нашият случай не е изолиран,а напротив явно е масова практика.Сега се чудя дали да го пусна или първо да говоря с лекарката и да й кажа,че смятам да изпратя писмото,защото не обичам да правя неща зад гърба на някого.Опасявам се обаче,че ако първо говоря с нея,ще почне да ме разубеждава,а аз каквато съм мека мария състрадателна ще взема да се откажа.Посъветвайте ме моля,да пускам ли писмото или първо да предупредя лекарката,че ще го пусна.
         Излишно е да го правиш! Доста сложно и дълго е да се обясни всичко по този въпрос, но все пак ще се опитам да кажа две-три думи.   По принцип  със всяко лекарство за да бъде одобрено и пуснато в употреба се правят клинични изпитвания за да се установи как действа върху хората. Това са групи от доброволци.  Такива изпитвания не могат да се правят с малки деца, а и мисля, че малко майки биха се съгласили на това, нали Sick  За това на повечето лекарства, особено на новите, пише, че не са подходящи за деца под 3, 2, 1 год. възраст.  Длъжни са да го направят, защото не са опитвали и видяли как ще действа на тази възрастова група. С една дума "си измиват ръцете" за да нямат проблеми след време... Това не означава, че докторът, който трябва да лекува дадено заболяване, категорично не може да прилага този продукт.  Това дали ще го използва или не зависи от много неща - професионална преценка, опит, липса на голям избор от медикаменти за лечение на даденото заболяване, вида медикамент,  нужда от  животоспасяващо лечение и т.н.   За това обучението по медицина /за да се нарече един доктор специалист/ продължава общо 10 години, а в същност и до края на практиката му.                                                                                                                                                                                               Наистина е нужно да се има някакво доверие в лекаря и в лекарите като цяло, защото иначе човек четейки листовките ще се обърка съвсем, а и в никакъв случай няма да помогне на детето си или на себе си! Sad                                             Когато в листовката на дадено лекарство пише, че не се дава на деца под дадена възраст, това означава, че не бива да се използва за самолечение. Дали може и е необходимо да се прилага, това ще каже единствено лекарят.
 
  Моля ,ако не представлява проблем за теб да кажеш каква е професията или ако не работиш образованието ти.Питам ,не за да се заям,а за да проведем евентуално ,ако имаш желание, диалог по повод написаното от теб.Аз не съм лекар,нито фармацефт,нито имам общо със здравеопазвнето или фармацевтичната индустрия и черпя информацията си от следните източници: Закона за лекарствата и аптеките в хуманитарната медицина;Наредба № 7 от 22 юни 2000 г. за задължителните данни върху опаковките и в листовките на лекарствените продукти и към указанията за употреба на медицинските изделия;Наредба № 12 от 14 юли 2000 г. за условията и реда за класификация на лекарствените продукти, които се отпускат със или без лекарско предписание;Наредба № 13 от 14 юли 2000 г. за условията и реда за одобряване на рекламата на лекарствени продукти;Наредба № 14 от 31 юли 2000 г. за условията и реда за провеждане на клинични изпитвания на лекарства върху хора;Наредба № 12 от 26 март 2001 г. за утвърждаване на Добрата производствена практика на лекарства;Наредба № 17 от 19 април 2001 г. за изискванията към данните, които съдържа документацията за разрешаване за употреба на лекарствени продукти;Наредба № 25 от 08 ноември 2000 г. за фармакологичните групи, предлагани в търговската листа от търговци на едро, организацията и срокове на доставка на лекарства.
 За мен би било интересно да чуя мнение на човек,който е вътре в нещата и да проведем дискусия.Мога да започна такава с това,че не виждам логика в твърдението ти "Когато в листовката на дадено лекарство пише, че не се дава на деца под дадена възраст, това означава, че не бива да се използва за самолечение."Аз не виждам никаква връзка м/у възрастовото ограничение,поставено от производителя и самолечението.За тестването е ясно,че лекарството не е тествано в/у деца и затова пишат да не се дава под две години,което е именно и проблемът за мен.Щом не е доказано и проверено какъв е ефектът от приема на лекарството при деца под определена възраст и производителят изрично е посочил без уговорки и условия да не се дава на деца под тази възраст,как лекарят изписва лекарството на деца под въпросната възраст.Той някакви специални тестове ли е направил на лекарството,ако да-на какво законово основание,ако не как е преценил,че е подходящо за детето ми.

 

# 14
  • Мнения: 326
Не напразно фирмите производителки са задължени да указват подходящо ли е или не дадено лекарство за 2-годишно дете например.А за да напишат това,са направили куп изследвания и са хвърлили куп пари за тях.И за какво-за това нашите педиатри да не ги спазват ли...или просто ей-така-да има нещо писано на листовката?!Няма да продължавам,че ще изляза от рамките на добрия тон...

Напълно подкрепям казаното!
Не съм съгласна с Мам-Ам и с Тала по въпроса за клиничното изпитание от доброволци. За да бъде забранен под дадена възрастова група един медикамент има съвсем друга причина. Тук възрастта се посочва заради въздействието на дадено вещество върху някой орган, тъкан, жлеза, система ... Статистически е установено (за стастиките и начините за набиране на информация за тези статистики въпросът е доста спорен!), че след еди-каква си възраст еди-кой си орган е напълно съзрял. За да съм по-ясна ще дам прост пример, който на всички ще е кристално ясен. Всички знаем, че детеродните органи съзряват най-късно и са напълно готови чак към 15-16 г възраст (и тази възраст също е доста спорна, но да се спрем на нея). Следователно до тази възраст не е желателно децата да приемат вещества, които по принцип имат отношение към тези органи. Същото важи за всички останали системи и органи в човешкия организъм. И тук по-конкретно ще визирам бъбреци, черен дроб, чревна бариера и други детоксикиращи органи, които все още не са съзрели. Кой ще отделя токсините? По тази причина, ако се знае, че някакво вещество уврежда орган, който към две-годишна възраст все още не е съзрял, не е необходимо да се набират двугодишни доброволци, за да се изпита лекарството.
В тази връзка да ви питам: Как си обяснявате, че еди-кое си лекарство не се препоръчва за бременни? Смятате ли, че бременни жени са били доброволци за клинични изпитания? Има ли според вас наистина достатъчно безотговорни бременни жени (или пък аморални изследователи-производители), които биха приемали лекарства, с които има дори и 0.0001 % вероятност да убият или (още по-лошо) увредят дете?

От една страна производителите са с чиста съвест, защото на продукта, който са произвели, са написали ограниченията. Ако някой не се е съобразил с тях, те вина не носят за това. От друга страна, обаче, лекарят в института е учил - това лекарство вреди на черния дроб (примерно). Но няма никаква алтернатива, а пораженията са пренебрежими в сравнение с положителния ефект, който има, така че предписваме него. Разбирате ли? Никой не е виновен. Самата система не работи. В крайна сметка отговорността за това какво да се дава на детето е на родителя. Но той не може да е "специалист по всичко" и трябва да се довери на преценката на специалист.
И какъв е изводът? Щом си избрала да се лекуваш алопатично - не чети листовките, а се доверявай на преценката на лекаря. Той знае с какво вреди и доколко вреди на детето ти. Въпреки това, ако се наложи още една доза (защото не е оздравяло), той ще я предпише. Ако и това не помогне, ще предпише следващото химическо лекарство, с което се вреди на нещо друго (примерно Аугементина води до разстройство и алергии, но кой го е еня - нали мори микроорганизмите и врагът ще бъде сразен! За страничните ефекти ще помислим после какви други химически вещества да даваме.), но за това ще берем грижа, когато му дойде времето.

Конкретно за случая - антихистаминовата терапия не е лечебна, тя е поддържаща.

И какво очакваш да се случи с Валя Ахчиева. От една страна - похвална реакция. Нали знаеш приказката за котките мишките. Ако гражданите спят върху главите им ще се сипят ли, сипят какви ли не неща. Но от друга страна какво ще постигнеш? Ще се сбориш с производителите? С преподавателите от институтите? С лекарите? С кого по-конкретно? Имаш ли си на представа колко финансови интереси (и в какви размери) са засегнати? Валя Ахчиева и Миглена Ангелова много ще се зарадват на будната ти гражданска съвест, защото ще направят перфектни предавания. И толкова! Аз лично бих те подкрепила в което и да е предаване. Аз също много се засягам, когато ме правят на идиотка. Особено като решат да ми скочат върху егото и да ми обясняват да не чета много-много листовки, кодекс на труда, правилник за движение по пътищата и т.н правила, пред които уж всички сме равни, само дето някои от нас са по-равни от другите. Но си давам ясно сметка (всъщност сигурно и ти си даваш), че ще бъде безсмиселно.
Оплака се пред нас, ние ти съчувстваме, потупваме по рамото, подкрепяме.
Не му давай на детето тъпото лекарство, което не отговаря на възрастта му. Смени си педиатъра (колкото и да е добър) или метода не лечение. Направи нещо, с което да се чувстваш с чиста съвест и се успокой. До следващото разболяване, когато отново ще си изправена на нокти и отново ще си раздвоена - да дам, да не дам. И ние отново ще сме тук и ще те подкрепим.

# 15
  Благодаря за подкрепата Сръчка.За повечето от  нещата написани  от теб съм съгласна.Само не мога да не чета листовките когато се налага да давам алопатични лекарства и да се доверявам на лекаря.Не бих се доверила даже ако е собствената ми майка без да си направя съответните проверки в листовката непосредствено преди да дам лекарството.Сигурно си права ,че гласността в бг е безсмислена.За една нормална държава в никакъв случай не е така ,но българия нормална държава ли е?
  П.П.Вече не се чудя да дам ли лекарството, а съм категорична-няма да го дам.

# 16
  • Мнения: 3 506
Изписването на шепи лекарства с лека ръка е болна тема и за мен - напълно разбирам обидата от начина, по който е реагирала докторицата. Щом ти е лична лекарка, поговори с нея и обясни, че не приемаш подобно отношение и че искаш всичко да ти се обяснява подробно, да ти се предлагат алтернативи и т.н. - да си знае за в бъдеще. Респективно ако не може да го приеме и да се съобрази - ти да си знаеш, та при първа възможност да я смениш.

Друга тема е самият факт, че се изписват лекарства в разрез с листовките им и тук в общи линии съгласна с това, което е написала tala - макар че за повечето лекарства не е доказано и проверено как действат върху деца под еди-каква си възраст, лекарите би следвало да имат знанията да предположат въз основа на действието им върху възрастни. Затова не мисля, че имаш повод да правиш принципен проблем от този факт, още повече, че и самите листовки не се знае колко са точни... За съжаление всичко в медицината се базира на повече или по-малко обосновани предположения, както за причините на болежките, така и за евентуалните ползи и вреди от дадено лечение, които от горе на това са доста изменчиви във времето. Питай, който искаш лекар или фармацевт, стига да си сигурна, че ще ти даде искрен отговор, но това е факт - факт, който за още по-голямо съжаление нито Ахчиева (така ли се пишеше), нито Михнева, нито всички журналисти на куп са в състояние да променят.............................

При цялата тази несигурност това дали ти ще дадеш лекарството на детето зависи основно от няколко фактора:
1) спешността и сериозността на ситуацията (реална или възприемана от теб) - сега седиш, чудиш се и дискутираш, ама ако (не дай си, Боже) вдигне детето ти 40 градуса няма да четеш листовката нито на течния аналгин, нито на диазепама, нито на фенобарбитала;
2) доверието ти в лекаря;
3) собствените ти знания и интуиция относно конкретния проблем и лечение;
4) наличието на алтернативи;
5) състоянието на детето;
6) сигурно има и други  Wink

Стискам палци да се оправите бързо!

# 17
  • Мнения: 7 640
все пак, ако можеше да си лекуваме дацата по листовки и указания, лекари нямаше да има.
Аналгин принципно също не се дава на малки деца, но понякога по преценка на лекаря върши чудеса.
Хубаво е да се четат указанията, но ако не вярваш на лекаря и се съмняваш в него, потърси алтернатива.

# 18
  • София
  • Мнения: 558


Наредба № 7 от 22 юни 2000 г. за задължителните данни върху опаковките и в листовките на лекарствените продукти и към указанията за употреба на медицинските изделия

Чл. 1. С тази наредба се определят изискванията по отношение на данните върху опаковките и в листовките на лекарствените продукти, както и в указанията за употреба на медицинските изделия.

Чл. 2. Информацията върху опаковките и в листовката на лекарствения продукт, както и в указанието за употреба на медицинските изделия не може да се отклонява от данните, одобрени при разрешаването за употреба на лекарствения продукт, и не може да съдържа подвеждащи наименования и означения.

Убедена съм ,че не само нашата лекарка изписва лекарства в отклонение от указаното в листовката.Моля ви споделете случвало ли се е и на вас,а дори и да не ви се е случвало какво мислите по въпроса-нормално ли е това и преди всичко безопасно ли е за децата ни!




  Тази наредба се отнася за  производителя - къде пише, че ЛЕКАРЯТ не може да изписва дадено лекарство? Напротив, в много от листовките пише : "Не се дава под ...... год. възраст БЕЗ ЛЕКАРСКО ПРЕДПИСАНИЕ! Т.е. лекарят е този, който в крайна сметка ще прецени какво да прави и това е негово задължение, а не на фармацевтите...                                                                                    Лекарите не учат фармакология и медицина по листовки - за тази цел има учебници, справочници, указания от производителя написани за докторите и много, много друга СПЕЦИАЛИЗИРАНА  медицинска информация, която се ползва от лекаря в работата му.                                                                                              Тъй като ти не си медицинско лице, дискусия извън това, което пиша е много трудно, да не кажа невъзможно  да правим.                                                              Мога да ти дам прост пример:  В листовката на Виброцил пише, че  се дава на деца под 6  мес. възраст само по лекарско предписание! Лекарят ще ти каже дали да ползваш тези капки, ако твоето дете има нужда от тях. Когато ползата е по-голяма и нужна, отколкото евентуалната вреда, използвайки своите знания за съставките, действията  и страничните  ефекти и своя опит, лекарят с право ще ги предпише. Медицината използва огромно количество лекарствени продукти, консумативи и материали, за които пациентите не знаят абсолютно нищо, а и това не е тяхна работа.                                                                             Това се прави така абсолютно навсякъде по света.  А огромен проблем на българина е фактът, че той има лошия навик да разбира от всичко, освен от своята работа...Това само усложнява животът му.                                                     В никакъв случай не искам да обидя никого /може би думите ми звучат така Sad/.  Просто трябва да се знае, че лекарят е този който трябва да лекува. А негово основно задължение е да не вреди на пациента. Добрият лекар знае как да изпълнява това - просто трябва малко повече доверие... Grinning

# 19
  • Мнения: 3 405
Понякога се налага да се изписват такива лекарства на деца под посочената възраст. И на мен ми се е случвало, но педиатъра не го прави нарочно, а за оздравяването на детето. Аз се доверявам на нашия личен лекар и на правилната му преценка.

# 20
  • Мнения: 8 505
При липса на подходящ заместител съм напълно съгласна-в тези случаи се избира по-малкото зло.Но да се изписват например капки за нос,съдържащи ксилометазолин,при положение че има много други видове- Naughty

# 21
  • София
  • Мнения: 558
При липса на подходящ заместител съм напълно съгласна-в тези случаи се избира по-малкото зло.Но да се изписват например капки за нос,съдържащи ксилометазолин,при положение че има много други видове- Naughty
  Може да се изпише Виброцил напр. /аз бих постъпила така/. Голяма част от капките за нос съдържат ксилометазолин, но всеки производител слага различно търговско име - задължен е!  Когато запушеният нос на кърмачето пречи на храненето и сънят му - това са единствените "задължения"  baby_neutral на децата под 4-5 мес. например, такива капки могат да се изпишат с условието да се прилагат умерено. Причината за това е, че сученето със запушен нос става трудно за детето - кърмачето диша само през носа си и представете си как ще прави това ако има цица или биберон в устата Sick  В ранната кърмаческа възраст детето много лесно може да се обезводни особено ако има висока телесна температура и околната температура е висока.  Тогава при него нещата стават за броени часове, а дехидратацията на организма може да има лоши последствия и да доведе до усложнения и налагащо се лечение в болница.   Това не го иска и трябва да предотврати както лекарят, така и родителят.

# 22
  • Мнения: 8 505
При липса на подходящ заместител съм напълно съгласна-в тези случаи се избира по-малкото зло.Но да се изписват например капки за нос,съдържащи ксилометазолин,при положение че има много други видове- Naughty
  Може да се изпише Виброцил напр. /аз бих постъпила така/.

Именно.Това ми беше мисълта.

# 23
  • Мнения: 326
За запушен нос физиологичен разтвор или лайка вършат чудеса. Ксилометазолин ще капна на детето си точно никога. Нека тези, които повече знаят (със съответното образование са) да пишат тук до какво докарва прекомерната му употреба.
Алтернативи има на абсолютно всяко химическо лекарство. Лекарите учат само фармакология, която е за химическите медикаменти. Кой лекар е учил за действието на билките? Никой. В кой институт по медицина се изучава хомеопатия или какъвто и да е друг неконвенционален метод на лечение. В нито един. Така че няма и да предпише алтернативно лекарство. Лекарите можем да обвиним във много неща, но не са безотговорни. Ако на всеки студент по медицина му се предостави пълната информация за химически и нехимически лекарства и му се обясни кое какви последствия има, съмнявам се, че ще са много тези, които ще предпочетат химическите. Самият факт, че вече почти всеки алопат предписва успоредно с антибиотика и нещичко хомеопатично говори много. Не предписват само хомеопатични, защото имат откъслечна информация за тях (тъй като не се обучават) и не им е напълно ясно действието им. Но вече разбират, че хомеопатичните медикаменти действат. Повярвайте ми, че не ги изписват просто, защото е модерно.

# 24


Наредба № 7 от 22 юни 2000 г. за задължителните данни върху опаковките и в листовките на лекарствените продукти и към указанията за употреба на медицинските изделия

Чл. 1. С тази наредба се определят изискванията по отношение на данните върху опаковките и в листовките на лекарствените продукти, както и в указанията за употреба на медицинските изделия.

Чл. 2. Информацията върху опаковките и в листовката на лекарствения продукт, както и в указанието за употреба на медицинските изделия не може да се отклонява от данните, одобрени при разрешаването за употреба на лекарствения продукт, и не може да съдържа подвеждащи наименования и означения.

Убедена съм ,че не само нашата лекарка изписва лекарства в отклонение от указаното в листовката.Моля ви споделете случвало ли се е и на вас,а дори и да не ви се е случвало какво мислите по въпроса-нормално ли е това и преди всичко безопасно ли е за децата ни!




  Тази наредба се отнася за  производителя - къде пише, че ЛЕКАРЯТ не може да изписва дадено лекарство? Напротив, в много от листовките пише : "Не се дава под ...... год. възраст БЕЗ ЛЕКАРСКО ПРЕДПИСАНИЕ! Т.е. лекарят е този, който в крайна сметка ще прецени какво да прави и това е негово задължение, а не на фармацевтите...                                                                                    Лекарите не учат фармакология и медицина по листовки - за тази цел има учебници, справочници, указания от производителя написани за докторите и много, много друга СПЕЦИАЛИЗИРАНА  медицинска информация, която се ползва от лекаря в работата му.                                                                                              Тъй като ти не си медицинско лице, дискусия извън това, което пиша е много трудно, да не кажа невъзможно  да правим.                                                              Мога да ти дам прост пример:  В листовката на Виброцил пише, че  се дава на деца под 6  мес. възраст само по лекарско предписание! Лекарят ще ти каже дали да ползваш тези капки, ако твоето дете има нужда от тях. Когато ползата е по-голяма и нужна, отколкото евентуалната вреда, използвайки своите знания за съставките, действията  и страничните  ефекти и своя опит, лекарят с право ще ги предпише. Медицината използва огромно количество лекарствени продукти, консумативи и материали, за които пациентите не знаят абсолютно нищо, а и това не е тяхна работа.                                                                             Това се прави така абсолютно навсякъде по света.  А огромен проблем на българина е фактът, че той има лошия навик да разбира от всичко, освен от своята работа...Това само усложнява животът му.                                                     В никакъв случай не искам да обидя никого /може би думите ми звучат така Sad/.  Просто трябва да се знае, че лекарят е този който трябва да лекува. А негово основно задължение е да не вреди на пациента. Добрият лекар знае как да изпълнява това - просто трябва малко повече доверие... Grinning
  Тала,опасявам се ,че комуникацията с теб се явява доста трудна,защото ти очевидно не четеш написаното от мен,а си пишеш твои си неща различни от КОНКРЕТНИЯ СЛУЧАЙ.Не искам да бягаме от темата и да я изместваме,да обобщаваме,да слагаме един другиму в устата думи,които не е казвал.Поместила съм текста на наредбата,защото виждам,че пише
  "Чл. 2. Информацията върху опаковките и в листовката на лекарствения продукт, както и в указанието за употреба на медицинските изделия не може да се отклонява от данните, одобрени при разрешаването за употреба на лекарствения продукт" Имам предвид,че си има регламент какво точно може и трябва да пише в листовките,и то не бива да се отклонява от  данните, одобрени при разрешаването за употреба на лекарствения продукт.Значи в листовките не може да пише неверни неща и глупости,както твърди лекарката.И моля не ме карай да обяснявам още веднъж,защото вече се уморих,че в листовката на изписаното на детето ми лекарство перитол НЕ ПИШЕ ДА СЕ ДАВА НА ДЕЦА ПОД ДВЕ ГОДИНИ ПОД ЛЕКАРСКИ КОНТРОЛ, САМО ПО ЛЕКАРСКО ПРЕДПИСАНИЕ ,ИЛИ ПО ПРЕЦЕНКА НА ЛЕКАРЯ,а пише ДА НЕ СЕ ДАВА  НА ДЕЦА ПОД 2 ГОДИШНА ВЪЗРАСТ.Какво неясно има в това изречение,че не го разбираш ?Няма поставни условия,уговорки и други пояснения.Пише да не се употребява при деца под 2 години.Моят проблем е ,че или листовката греши,или лекарката греши.Толкова е просто.

# 25
  • Мнения: 3 506
Моят проблем е ,че или листовката греши,или лекарката греши.Толкова е просто.

Guga, твоят проблем е, че отказваш да разбереш това, което доста хора се опитаха да ти кажат по един или друг начин, в този смисъл комуникацията с теб май е трудна. Давай тогава, викай журналистите и действай - даже и тема не ти трябва, освен ако целта ти не е била само да събереш "последователи", а не да има дискусия...

# 26
  Опс,значи аз съм в грешка според теб?Не бива ли да се търси истината?Последователи за какво?Аз не създавам партия или движение.Мненията на всички прочетох и уважавам,единствено това на тала не мога да приема,понеже тя говори за неща ,които не касаят случая който аз описвам и изопачава написаното от мен.Сори,но без да искам да товаря аудиторията със собствените си неволи,ще спомена,че от 1година и три месеца живея на вода,чай за кърмачки,хляб,пиле,картофи, ориз и лапад,а в редки случаи маруля и зеле,за да не попадне в организма на детето ми нещо ,което да влоши алергията.Та в тази връзка някак не мога да махна с лека ръка когато ми изписват лекарство,в разрез с листовката и ми обясняват да не я чета и че нямало да ми отровят детето.И да,за мен въпросът е принципен.Аз не желая да прекарвам безсънни нощи в тревоги дали съм сгрешила да дам лекарството или съм постъпила правилно.Смятам,че не е редно изобщо да бъда поставяна в такава ситуация.

# 27
  • Мнения: 7 837
Guga, твоят проблем е, че отказваш да разбереш това, което доста хора се опитаха да ти кажат по един или друг начин, в този смисъл комуникацията с теб май е трудна.

Мда, това й се случва не само в тази тема.

# 28

 Кейси,не бъди безпредметно зла и отмъстителна.Безсмислено е и напълно излишно.

# 29
  • Мнения: 7 837

 Кейси,не бъди безпредметно зла и отмъстителна.Безсмислено е и напълно излишно.

 Shocked

Просто споделям впечатления и се съгласявам с нечие мнение. Къде видя злоба и отмъстителност  newsm78 Пречупваш думите през някаква супер странна призма...

# 30
За запушен нос физиологичен разтвор или лайка вършат чудеса. Ксилометазолин ще капна на детето си точно никога. Нека тези, които повече знаят (със съответното образование са) да пишат тук до какво докарва прекомерната му употреба.
Алтернативи има на абсолютно всяко химическо лекарство. Лекарите учат само фармакология, която е за химическите медикаменти. Кой лекар е учил за действието на билките? Никой. В кой институт по медицина се изучава хомеопатия или какъвто и да е друг неконвенционален метод на лечение. В нито един. Така че няма и да предпише алтернативно лекарство. Лекарите можем да обвиним във много неща, но не са безотговорни. Ако на всеки студент по медицина му се предостави пълната информация за химически и нехимически лекарства и му се обясни кое какви последствия има, съмнявам се, че ще са много тези, които ще предпочетат химическите. Самият факт, че вече почти всеки алопат предписва успоредно с антибиотика и нещичко хомеопатично говори много. Не предписват само хомеопатични, защото имат откъслечна информация за тях (тъй като не се обучават) и не им е напълно ясно действието им. Но вече разбират, че хомеопатичните медикаменти действат. Повярвайте ми, че не ги изписват просто, защото е модерно.


Подчертах първото изречение, защото съм 100% съгласна с него. Аз не бих дала на детето си ксилометазолин (или друг алфа-блокер), защото не са подходящи за деца. Точка.
Второто изречение подчертах, защото не съм съгласна с него. То просто не е вярно. Не всяко химически произведено лекарствено вещество има аналог в природата. И фармакологията не изучава само "химически" медикаменти. Такова понятие като "химически" и "нехимически" лекарства не съществува. Да вземем току-що коментираните тук антихистамини - те са химически съединения без аналог в природата. В природата има стотици примери на хистамин-либериращи обекти (растения, животни, насекоми), но няма такива, които стабилизират мастоцитите (освобождаващи хистамина) или блокират хистаминовите рецептори и така предотвратяват ефектите му. Няма налаоз на психотропните средства. Няма аналог на сулфонамидите, няма аналог на много, много други лекарства. Нито по механизъм на действие, нито по ефект! От друга страна, атропин, например си е чиста проба природен продукт. дали ще се вземе като алкалоид (тоест извлечен от биулката) или ще се възпроизведе химически, става въпрос за едно и също вещество. И това е химическо вещество, забележете! Атропина, който е природен алкалоид също е химическо вещество. Както и много други неща - протеините и нуклеиновите киселини, които образуват нашето тяло също са химически вещества. Нима не сте учили формулите им по органична химия?
Защо студентите по медицина не учат хомеопатия? Защото те не са студенти по хомеопатия. Обучението на студентите по медицина е по определени норми, които се подчиняват на класическата медицина. Ако хомеопатията се приеме като норма на класическата медицина ще се въведе и обучения по такава, но това не виждам да стане поне в следващите десетилетия.

# 31
  Кейси,знаеш какво имам предвид.Тук коментираш тема,която няма нищо общо с тази, и в която имахме известен спор с теб,но не виждам защо трябва да го пренасяме тук.И на мен има хора,които са по-малко симпатични от други,това е напълно нормално,но не се заяждам с тях.

# 32
  • Мнения: 3 506
... тя говори за неща ,които не касаят случая който аз описвам...
Бях останала с впечатление, че темата не касае конкретно изписания перитол и поведението на твоята лекарка, а е като цяло за лекарствата и листовките към тях. Ако не бяха въпросите в края на първия ти постинг, бих написала просто, че на твое място нямаше да дам перитола. Все ми се струва обаче (а като гледам не само на мен), че не това ти беше основното питане.

Аз не желая да прекарвам безсънни нощи в тревоги дали съм сгрешила...
Ставайки майка, ти вече си поставена в такава ситуация. Дай Боже да не се случва често, но изборът на лекар/лекарство е просто един от многото поводи за чудене дали си постъпила правилно...

Както и да е, мисля, че приключих участието си в тази тема. Каквото и да решиш, желая ти да е най-доброто за вас  Peace

# 33
  • Мнения: 2 700
Случвало ми се разминаване между листовка и лекарско предписание, което едва не коства живота на дъщеря ми. Моето джипи беше в отпуск и отидох при заместничката й. Дъщеря ми беше много болна и й предписаха Аугментин в доза за възрастни. В къщи прочетох листовката, обадих се и разговорът протече горепосочения дух. След 12 часа дъщеря ми повръщаше черен сок /вече нямаше какво друго да повръща/ и не можеше да ходи сама от слабост. От тогава основен лекар съм аз. Ровя из медицински сайтове, чета за видовете лекарства, образовам се доколкото мога. Както са казали хората "На вълка му е дебел врата, защото си върши сам работата".

# 34
  • София
  • Мнения: 3 421
 На мен също ми се е случвало няколко пъти. Най-фрапиращи случаи бяха - като бременна ми изписаха лекарство против киселини. Купих си го и на листовката пишеше"В никакъв случай да не се дава на бременни". Не съм го пила. После на прегледа той ми казва, че нямало такова нещо (можело до една седмица да се пие, само дето беше забравил да ми го спомене)и това било презастраховка от страна на производителите.
 Та това мнение за презастраховка от страна на производителите в текстовете на листовките съм го чувала от много лекари(вкл. в Медицинска академия в Алергология раздаваха лекарства с изтекъл срок на годност от 6 мес.с думите"А, то няма проблем").
   

# 35
  • София
  • Мнения: 6 477
Само малко встрани да допълня - по-горе имаше чудене как на бременни жени се изследва действието на дадено лекарство. Ами има заболявания, при които риска да се спре лекарството е по-голям отколкото бременността - т.е. животоспасяващо за майката е...тогава при раждане се наблюдават малформациите за детето. Оттам се определя групата за риск за всяко лекарство - А- означава, че е изследвано върху бременни и деца и няма проблем, В - ведостатъчни изследвания и така....ама да не влизам в толкова детайли.
Знам, че звучи жестоко, но е факт - налагаше ми се да правя преводи точно по въпроса Лекарства и бременност и там разбрах как се правят тези неща.
Колкото до "химически" лекарства - как да ви го обясня по-просто, че живота е химия?! При естествените източници на природноактивни вещества тези "химии" са в по-малка концентрация и за да се произвеждат в голям мащаб се налага тяхното синтетично получаване!
И накрая - мисля, че се знае от всеки че разликата между лекарството и отровата е дозата! А и лекарят е този, който преценява рисковете и ползите при даване на дадено лекарство за дете!

# 36
  • Мнения: 326
Излизаме встрани от темата, но се чувствам длъжна да обясня.

Такова понятие като "химически" и "нехимически" лекарства не съществува. 
Няма аналог на сулфонамидите, няма аналог на много, много други лекарства. Нито по механизъм на действие, нито по ефект! От друга страна, атропин, например си е чиста проба природен продукт. дали ще се вземе като алкалоид (тоест извлечен от биулката) или ще се възпроизведе химически, става въпрос за едно и също вещество.
Ако хомеопатията се приеме като норма на класическата медицина ще се въведе и обучения по такава, но това не виждам да стане поне в следващите десетилетия.
Не съществува понятие "химически" за вас - алопатите (ако правилно съм разбрала, че си с медицинско образование). Всъщност изказването ти е изцяло в духа на алопатията (напълно незлобливо го отбелязвам) и в това няма нищо чудно. Ясно е, че хомеопатията е твърде далечна тема за теб (което е много тъжно).
Напълно съм съгласна, че телата ни са биохимични лаборатории. Вярно е, че телата ни непрекъснато синтезират химични вещества. Но ще се съгласиш с мен, че човешкият атропин не е 100 % идентичен на синтетичния. Както казеина в майчиното мляко не е същия като в кравето мляко (затова има деца, които не възприемат добре адаптираните млека, колкото и адаптирани да са). Има огромно значение дали атропина (и не само него, а изобщо всичко) съм произвела аз или го приемам отвън под формата на “лекарство”. Всички химически лекарства, с които работи алопатията, са вещества, чието действие е насочено към подтискане на симптомите, тоест действат срещу посоката на проява на болестта. С това подтискане на симптомите, подтискат и самия организъм. Защото чрез симптомите организма всъщност се опитва да се лекува. За пример ще дам температурата. Точно на теб не е нужно да обяснявам, че патогенните микроорганизми живеят в нормалната за човешкото тяло температура. И като се приеме химическо вещество (антипиретик), който да подтисне температурата се създават благоприятни условия за развитието на патогенните микроорганизми. Отделно от това подтискаме допълнително тялото си с антибиотик и му даваме и шепа витамини (химически!), за да допълним картинката. Същото важи за хремата, кашлицата, декубиталните рани, обривите, диарията и прочие. Това са симптоми, чрез които тялото се опитва да се отърве от токсините, които са натрупани в него. Ние, обаче, не слушаме тялото си (което очевидно е по-умно от нас, но нали не може да говори с човешки глас...), а го тъпчем с още химикали (тоест го снабдяваме с още токсини). И какъв е резултатът? “Докторе, пак сме болни! Този антибиотик не ще да помага! На това отгоре се появи и обрив!” “За трети път този месец пием антибиотици” “Това е четвъртата гнойна ангина тази зима, аман, писна ми!” и прочие изречения, които се чуват нормално в кабинета на доктора. Погледнете първите 3 страници на форума и ще ги видите всички тези изречения. Това са напълно реални неща от живия живот.
Като казах, че съществува алтернатива на всяко лекарство имах предвид, че съществува хомеопатичното лекарство. То не е химическо вещество. То действа обратно на химическото – засилва естествените защитни реакции на организма и му помага да се справи с болестта, действа по посока на проявата.
Хомеопатията вече фигурира в Закона за здравето. Дори и да не е отредил полагащото и се място, закона все пак признава, че тя  съществува. Това е доста голяма стъпка напред. Не съм сигурна, че ще са нужни чак десетилетия, за да се въведе като дисциплина в институтите. Защото институтите се ръководят от пазарния принцип – ако едно нещо се харчи, значи  трябва да се продава. Факт е, че огромна част от алопатите изписват хомеопатични лекарства, макар изобщо да не вярват в тях, а и да нямат никакви познания в тази област. Специално в нашия град  пациенти са споделяли с мен, че като отидат в аптеката да си купят хомеопатично лекарство аптекарката ги пита за какво е то, а и джи-питата любопитстват “доктора с какво оправи пневмонията на твоето дете”. Движа се и в кръгове на алопати и не са редки въпросите “добре, де, ай кажи какво ще дадеш в случай, че...”.
И накрая - мисля, че се знае от всеки че разликата между лекарството и отровата е дозата! А и лекарят е този, който преценява рисковете и ползите при даване на дадено лекарство за дете!
А защо изобщо трябва да приемаме химични, чужди за тялото ни вещества? На моята приятелка лекар-гинеколог (име в града ни) и изписа антибиотик, на който ясно пишеше, че не се препоръчва за бременни, а тя беше в 9 месец. Това как го възприемаш? Като лекарска етика? Тя не взе антибиотика (по съвет на хомеопат, който също е с висше медицинско образование) и без да пие нищо (дори хомеоптични лекарства) проблема сам отшумя.
И още нещо във връзка с бременните - ами ако не е животозастрашаваща ситуацията? Би ли ми обяснила например как се изследва дали този антипиретик или лекарство против кашлица или против херпес са вредни за бременната или не.

# 37
  • Мнения: 637
Кой лекар е учил за действието на билките? Никой. В кой институт по медицина се изучава хомеопатия или какъвто и да е друг неконвенционален метод на лечение. В нито един. Така че няма и да предпише алтернативно лекарство. Лекарите можем да обвиним във много неща, но не са безотговорни. Ако на всеки студент по медицина му се предостави пълната информация за химически и нехимически лекарства и му се обясни кое какви последствия има, съмнявам се, че ще са много тези, които ще предпочетат химическите. Самият факт, че вече почти всеки алопат предписва успоредно с антибиотика и нещичко хомеопатично говори много. Не предписват само хомеопатични, защото имат откъслечна информация за тях (тъй като не се обучават) и не им е напълно ясно действието

Примерно аз като лекар съм учила за действието на билките. И още 299 души от моя курс. И още много хора преди мен и след мен - фитотерапията (лечението с билки) е раздел от медицинската дисциплина фармакология. Също така съм учила и хомеопатия извън курса по медицина. Имам си и диплома. И съм наясно с "действието" на хомеопатичните продукти. И не изписвам хомеопатичен препарат никога. Защо ли? Защото не мога да лъжа пациентите си, че ги лекувам с разредена вода, защото съм лекар, а не шаман.
Химически и нехимически - това що за смехория е? Можеш ли малко да мислиш, преди да пишеш?
Темата защо така се отклони към фанатична агитация за хомеопатията?

# 38
  • Мнения: 1 520
Да, случвало ми се е и на мен. Но лекарката винаги ми казва, че на лекарството пише "Да не се дава на деца под... години", но ме предупреждава, че няма проблем ако го дам в по-малка доза или в предписаната.

И на мен ми се е случвало, но почти винаги придружено и с обясненията, които е написала и Алекс 1. Още повече, че на повече (едва ли наистина на всички) лекарства пише "да не се дава на деца под...., без лекарско предписание.

# 39
  • Мнения: 326
Мели, мога да мисля и го правя непрекъснато. За теб предполагам, че го правиш.
За да имаш диплома по хомеопатия трябва да си ходил на курс година и половина. Още на първия обясняват какво е хомеопатичното лекарство. След като очевидно не са успели тогава да те убедят в лечебното действие на "разредената вода" защо си продължила да си губиш времето и парите толкова много време?  newsm78  newsm78  newsm78 Да не би да имаш колекционерска страст за дипломи или пък думичката "хомеопатия" ти се струва модерна и искаш да сложиш и нея на табелката пред кабинета си?
Фитотерапията е толкова далече от хомеопатията колкото и алопатията. Как може човек, който е учил и двете да ги обърква?!  #Crazy Това затвърждава в мен мисълта, че си ходила на семинари, но не си слушала какво ти обясняват. Има и такива, които ходят на семинар, за да се забавляват на плажа, а не да седят в залата (въпреки това дават дипломи и на тях) - да не би да си от тях?  Mr. Green
Що се отнася до "разредената вода" - не съм длъжна да те обучавам (още повече, че няма и да ми платиш за това), но заради другите, които четат и твоите и моите постинги ще попитам има ли тяло на цялата ни планета, което да не се подчинява на физични закони? Протича ли в тялото ни чист химичен процес? Защо разсъждаваш само в химична посока, за теб физиката не съществува ли? На първо ниво е физиката. Осмотичното налягане, Брауновото движение, транспорта - всичко е физика. Електричните потенциали съществуват. Енергията не е просто дума.  Хомеопатичните лекарства са направени именно на такава основа. Не е задължително да разбираш как се прави лекарството, за да знаеш, че то действа.
Това, че не можеш да видиш земното притегляне, значи ли, че трябва да го отречем? Има и други неща, които не можеш да обясниш, но приемаш, че съществуват, защото опитът ти показва, че е така. За пример мога да дам това, че ти пишеш у вас/на работа на собствената си клавиатура, при това в Пловдив, а това, което си написала го виждам аз в моя дом, на собствения ми компютър, при това в Свищов. Аз нищо не разбирам от тези неща. Ако на мен някой ми обясни как става и аз пак не разбера, трябва ли да отричам, че съществува?
Що се отнася до фанатизма: защо обвиняваш във фанатизъм само мен - инакомислещата? Защо не обвини във фанатизъм Медик или пък Моргана? Те също са изказали своите мнение, но подкрепят алопатията. Това прави ли ги нефанатици? Ако сега някой застъпник на хомеопатията ме подкрепи и него ли ще обвиниш във фанатизъм?
Темата се измества встрани от вас. Аз още в началото на предишния си постинг обясних защо го правя. Създай тема "Алопатия срещу хомеопатия" - уверявам те, че ще съм активна там.
За решението ти да не изписваш хомеопатични лекарства те поздравявам  Hug Би объркала съдбите на много хора с твоето ниво по хомеопатия. А това не е шега.

Общи условия

Активация на акаунт