УАСГ - впечатления, мнения, въпроси

  • 16 412
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 28
Здравейте! Ще бъда кратка... Темата е за УАСГ (Университет по архитектура, строителство и геодезия). Бих искала да ви помоля да споделите впечатленията си, да споделите мнението си или дори опита си, ако тук има учащи. Би било полезно за хората, които искат да влязат там, да научат някои по-специфични неща и тънкости, които включват изпитите по рисуване, например, за които задължително се ходи на уроци, няма как. Но не всеки може да си позволи уроци... или ако просто иска да научи нещо ново, да попита за съвет. Нека споделяме опит и си помагаме едни на други! Wink Благодаря! Peace

# 1
  • Мнения: 1 672
Аз съм завършила УАСГ специалност геодезия.Ако питането ти е само за архитектурата, то уроците по рисуване няма да ти се разминат и то тези в самия университет от преподавателите там.Трябва и много добро, да не кажа отлично ниво по математика.Университета е един от най-добрите в България, държи се много, има много проекти, натоварването е голямо.Ако си чувала израза "черни дни и бели нощи", то той се отнася точно за там.

# 2
  • Мнения: 1 031
В УАСГ (ВИАС) са завършили  няколко човека от семейството. В момента там учи синът ми. В сравнение с предишните години нивото е паднало драстично (то къде ли не е ooooh!).
Изпитите по рисуване не са толкова страшни. Синът ми влезе специалност "архитектура" без нито един урок по рисуване. Баща му се занимава с него около 2 седмици и му показа някои основни положения. Той сам се подготвя, беше събрал рисунки от предходни години и гипсови орнаменти.
Помогна му отличната диплома, а и по математика винаги беше в първата 20-ца в България.
Ако имаш нужда от рисунки от изпита от предни години, оценени с отличен, може да ми пишеш ЛС.

Синът ми с рисуване е зле, винаги съм мислила, че той не може и магаре да нарисува. Щом той влезе архитектура  Shocked

# 3
  • София
  • Мнения: 5 657
Завършила съм архитектура в УАСГ преди 16 години, което значи, че съм кандидатствала преди 21 (лелееее  ooooh!   Blush ). Но като гледам програмата за изпитите, нещата не са се променили никак - математика, рисуване. За математиката е ясно - нищо по-малко от отлична подготовка не върши работа. За рисуването - изискванията са доста различни от подготовка за Художествената академия например - има специфики, на които се държи. Например за двата изпита графика - отчетлив и ясен щрих, без замазване, видими конструктивни линии (особено за първата задача, геометричните фигури да са като прозрачен скелет зад щриха), перфектна перспектива (за обратна перспектива си аут), достатъчен контраст на светлосенките, без обаче да се губи белия цвят на модела (особено за втората задача - там гипсовата пластика предполага лесно подхлъзване в посока преначерняне или пък обратно - бледа и анемична графика). За третия изпит - цветната задача: стриктно спазване на условието, без волности, съразмерност на елементите в композицията, не се котира съчетаването на прекалено едри с прекалено дребни елементи, равномерно положен цвят, прецизни граници между цветовете. Не е задължително да се посещават предварително уроци (макар че е полезно безспорно и ако се прави, то да е при преподаватели от института или при учители, които се занимават изключително с това, а не принципно при кой да е художник), но е добре да се посещава поне подготвителния курс, организиран в самия УАСГ непосредствено преди изпитите, за да си свери човек часовника и да види на място нещата. Но ако се разчита само на него без друга предварителна подготовка, не е достатъчно.

# 4
  • Мнения: 28
Първо, искам много да ви благодаря, че се включихте!  bouquet

Не съм от София и няма как да ходя на уроци там, подготвя ме един познат, който разбира от тези неща, но нямам как да ходя редовно (въпреки, че ми е познат, си плащам). По математика съм много добре, (там също ходя на уроци) + това, уча в МГ. Peace

Сега да попитам за рисуването, само то ме мъчи и ми се струва по-трудно.

За кубове да питам... когато имам куб с вертикален телесен диагонал (най-голямата страна е нагоре и към нас), който е над хоризонта и по правилото за чертане на кубове, къде се падат точките на триъгълниците (дано го обясних както трябва)? Имаше нещо за под и над 1/3, но не помня как стояха. Peace


ее123456, писах на лични. Wink


Още веднъж много ви благодаря, ще сте ми много полезни!  bouquet

# 5
  • Мнения: 28
Много се чудих дали да пусна тази тема, търсих и в мрежата за различни конструкции, гипсове и т.н., но тези закономерности освен учител по рисуване, преподавател в УАСГ или някой учащ там, няма кой друг да ги каже. А тук учители няма да се включат, защото за да ми кажат тези неща, ще трябва да си платя. Аз обаче нямам възможност да ходя често на уроци и не бих искала заради пари да се отказвам от желанието си! Докато половината ми съученици едва миналата година избраха какво ще учат, а други все още не са решили, аз бях наясно със себе си... избрах го след кандидатстването ми след 7-ми клас. Оттогава не съм си променила решението и няма да го променя, дори не съм мислила за други опции... Защото толкова силно го искам и вярвам, че ще стане. Simple Smile Вашата помощ ще ми е много полезна, надявам се както и на други с моята цел!

# 6
  • Мнения: 1 672
Преди кандидат студентските изпити винаги има курсове във УАСГ, те са за две седмици мисля, нека по-запознатите кажат, но аз наистина бих ти препоръчала да отидеш каквото и да ти коства това.Има изисквания към самите задачи който са си специфични за там.Разбирам те, че е трудно и аз съм била в подобна ситуация макар че никога не съм искала архитектура, но пък ми трябваше много добра подготовка по математика каквато техникума не ми даде и се наложи сериозно да наблегна на нея.

# 7
  • София
  • Мнения: 5 657

За кубове да питам... когато имам куб с вертикален телесен диагонал (най-голямата страна е нагоре и към нас), който е над хоризонта и по правилото за чертане на кубове, къде се падат точките на триъгълниците (дано го обясних както трябва)? Имаше нещо за под и над 1/3, но не помня как стояха. Peace

Не разбрах и не успях да си представя какво точно имаш предвид. Предполагам, че рисуваш от натура - опитай се да визираш с протегната ръка и молив (предполагам, че са ти показали тази техника), за да видиш точно как се проектират нещата в двумерно пространство. Тогава няма да имаш нужда да помниш такива правила  Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 504
За кубове да питам... когато имам куб с вертикален телесен диагонал (най-голямата страна е нагоре и към нас), който е над хоризонта и по правилото за чертане на кубове, къде се падат точките на триъгълниците (дано го обясних както трябва)? Имаше нещо за под и над 1/3, но не помня как стояха. Peace


Още веднъж много ви благодаря, ще сте ми много полезни!  bouquet
Ако става въпрос за там, където се засичат ъглите на предната и задната стена с телесният диагонал, то пропорцията наистина трябва да е към 1/3, като все пак трябва да се спази перспективата и ако трите разстояния са напълно еднакви е голяма грешка.
НО метода с точките изобщо не се толерира, много пъти съм виждала професора който водеше курса в моята зала категорично да забранява използването им. А той е председател на комисията оценяваща работите след изпита.

Иначе по темата - аз се готвих за архитектура 2 години, само че мързела и някои странични фактори бяха в повече и в крайна сметка ме приеха ССС, което не исках да уча.
Уроците по рисуване определено са на ниво. Аз като почнах да ходя бях някакъв ужас, за нищо не ставах Laughing А повечето от учениците отиват вземали частни уроци от други учители и малко или много бяха добри. В Шумен доколкото си спомням имаше някакъв страхотен учител, всички от там бяха страшно добре научени.
 Няколко месеца по-късно изкарах  много добри оценки на изпитите Peace

Иначе друго - уроците по рисуване са всяка събота, има ускорен курс от 26 до 30 декември, после априлската ваканция, и през юни-юли, обикновено са 4-5 седмици в които има курсове всеки ден. Цената е 30лв/ден, като ако ходиш на ускорен курс сутрин в 7ч. трябва да си там, особено за залата където е професора при който ходех аз, обикновено е бой за места. Залата отваря към 8, курса е до 13-13.30.

Няма да лъжа, ходенето там на курсове е един огромен плюс, най-малкото защото преподавателите познават стила на всеки един, който се е учил при тях, и могат да кажат кой е правил картината само с едно поглеждане.
Можеш при отиване да занесеш свои рисунки, а те ще ти покажат грешките и ще ти обяснят.

Друго - обикновено по време на ускорените курсове се правят един или два конферанса, зависи от нивото на групата. Два дни се рисува капител, обикновено даван на изпит. Към обед на вторият ден рисуването се прекратява и всички се нареждат на стената (невероятна гледка!), и се обсъжда всеки един - какви грешки има, и се подреждат по групи - от най-добри, до най-лоши.
Освен това на обед всеки път се разглеждат цветни задачи. Добре е да бъдеш поне на едно обсъждане, за да разбереш какво харесва професора.
Цветните задачи се правят само вкъщи, а на курсовете - графики.

За това се сещам на първо четене, като за последно ходех 2010-2011г Peace

Иначе математика съм готвила при частен учител, доста от другите ходеха на курсовете по математика, които са в дните на рисуването, но от 2ч, и изобщо не бяха доволни. Казваха че само преписват с бясна скорост задачи които преподавателя рашава на дъската - без обяснения, нищо.

# 9
  • Мнения: 28
Мерси, точно за тази 1/3-та ставаше въпрос, страните знам, че не трябва да са с еднаква дължина.

А на тези курсове трябва ли предварително записване? Simple Smile Аз не съм от София и много се съмнявам да мога да дойда за седмица.

Последна редакция: сб, 24 ное 2012, 18:55 от ≾_Smile_≿

# 10
  • София
  • Мнения: 504
Мерси, точно за тази 1/3-та ставаше въпрос, страните знам, че не трябва да са с еднаква дължина.

А на тези курсове трябва ли предварително записване? Simple Smile Аз не съм от София и много се съмнявам да мога да дойда за седмица.
Не само страните, и трите 1/3 трябва да са различни - най-долната най-дълга, и горната - най-къса, така ти върви перспективата. Това ако куба е над хоризонта, ако е под - обратното.

Не е нужно да се записваш предварително, сутринта по някое време минава една жена, която проверява дали всички имат бележките за платени такси - ако нямаш плащаш при нея и тя ти дава. На бележката ти пише датите за които е платено, така че трябва да я пазиш. Сядаш си спокойно и си рисуваш, тя ще дойде. Peace

И прави, струвай, но гледай да си възможно най-отпред. До 3 ред са добрите места, аз лично предпочитах вторият.

Ако искаш като наближи времето да идваш ми пиши на лични, за да мога да ти дам още информация (:

# 11
  • Мнения: 1 765

Сега да попитам за рисуването, само то ме мъчи и ми се струва по-трудно.


УАСГ организират курсове по рисуване, добре е да се отиде на такъв курс. Синът ми се беше записал за 6 съботи /ако не се лъжа и пътуваше/ от Варна всеки петък вечер. Там ги водят техни преподаватели. Не му стигна балът за архитектура, но той си харесва и неговата специалност ССС.

# 12
  • Мнения: 28
А може ли човек с минимална подготовка да отиде на тези курсове и дали само те ще са достатъчни... или паралелно трябва да взима други?

# 13
  • София
  • Мнения: 5 657
То може, никой няма да те върне, но според мен не е достатъчно за кандидатстване. Те са за финална сверка на часовника, за доошлайфане и за доизясняване на изискванията на проверяващите. Ако се разчита от тях тепърва да се учиш - не са достатъчни.

# 14
  • Мнения: 28
Е не изцяло оттам, няколко месеца съм ходила, продължавам да ходя и се чудя сега... Thinking

Общи условия

Активация на акаунт