Автоимунен тиреоидит на Хашимото (28)

  • 73 943
  • 740
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 11 768
Здравейте, аз съм нова в темата от вчера ви намерих и се чудя дали да пиша и да занимавам хората с моите неща, но реших да се включа. Та накратко за период от около 1 -1,5 години качих около 25кг. на 26 год. съм (все още нямам деца, но се надявам скоро да имам) и никога не съм била фиданка. Всички в семейството ми са с наднормено тегло и не го отдадох на стрес, смяна на работа и това че бях и известно време без работа. Но един ден ми присветна от една позната да си направя преглед с ендокринолог просто да се види да ли всичко е наред - ей така. Той ми назначи изследвания и ехография на щитовидна жлеза, което направих вчера и докторката каза че според нея имам Автоимунен тиреоидит. Утре имам час при ендокринолога, за да разчете резултата  и да да видим какво ще каже, но аз от вчера съм на нокти и затова реших да пиша в темата.
Ще постна всичките ми резултати от кръвните изследвания, ако може някой да ми обясни по-подробно дали всичко е наред и дали всичко е в следствие на напълняването или е причина за качването на кг.
Извинявам се за дългия пост, но исках да си кажа всичко Simple Smile
Мерси предварително на всички които ще ми обърнат внимание Simple Smile
ИЗследвания :
Скрит текст:
Име на теста - резултат -- референтни стойности
Клинична химия:
=холестерол, общ - 5.23 -- 3.5-5.5
=холестерол HDL - 1.32 -- >=1.23
=холестерол LDL - 3.25 -- <2.66
=Калий, серум - 4.61 -- 3.3-5.1
=Натрий, серум - 139 -- 136-145
ОГТТ (75г) 3 измервания
=начална - 4.9 -- 3.5-6.1
=60 мин. - 7.3 --
=120мин. - 5.7 -- 3.5-7.8
Триглицериди
=триглицериди - 1.06 -- 0.3-1.7
=холестерол VLDL - 0.48 - <= 2.66
Имунология
=ТАТ Тиреоглобулинови антитела - 483.8 --<=115
=МАТ микрозомални антитела (ТРО) - 297.7 -- <34
=Инсулин 3 измервания
Начална - 10.45 -- 2.6-24.9
60мин. - 76.39 --
120мин. - 31.46 -- 2.6-24.9
=TSH - 1.48 -- 0.27-4.2
=FT4 - 15.31 -- 12-22
=FT3 - 5.85 -- 3.9-6.7
=Кортизол - 214 -- 64-536

Без претенции за много знаеща, ще оставя мнението си.
Повишените ТАТ и МАТ ( антитела) говорят за автоимунен процес. Вероятно автоимунен тиреоидит на Хашимото, но това ендокринологът ще каже, след като погледне изследванията и би следвало да назначи ехографско изследване ако няма апаратура в кабинета си. На база обща клинична картина ще постави и диагноза.
Доброто в случая е, че хормоните са в норма: ТСХ, ФТ4 и ФТ3, което вероятно няма да наложи медикаментозно лечение, а ще трябва да ги проследяваш на определен от доктора период. Най-често проследяването става на 6 месеца, като изследване на ТСХ е достатъчно, след като имаш изследвани антитела и ФТ4 и ФТ3 на този етап.

Граничен холестерол.
Инсулинова резистентност.
Добре е, че си направила обременяването с глюкоза. Иначе видимо на гладно и захарта и инсулина ти са в норми и ако разчиташе само на резултат от изследване на гладно, едва ли щеше да разбереш, че в тази посока им проблем.
Твърде вероятно е напълняването да е именно от инсулиновата резистентност.
Възможно е да е и от активирания автоимунен процес, но си мисля, че е от инсулина.
Хубавото е, че така или иначе, ендоринолог контролира всичките тези неща, та с едно посещение ще се консултираш и за холестерола, и за хормоналните изследвания, и за кръвната захар и инсулин.
На пръв поглед, моето некомпетентно мнение е, че няма за какво да се притесняваш. Вероятно ще изпише метформинов препарат докторът, с който нещата ще се стабилизират: ще отслабнеш, ще понижиш инсулина, а и холестеролът ще влезе в норми. Кръвната захар е в нормални граници след обременяването.
Щитовидната ще я следиш когато каже. Все пак той ще каже, след като я види на ехограф, но си мисля, че всичко ще е ок. В смисъл, няма да се налага терапия на този етап, а проследяване.

Момичета, от рибеното масло да ли се пълнее?
Не.
Не знам къде си чула или прочела, но категорично НЕ.

Последна редакция: вт, 21 май 2013, 18:14 от Merelenda

# 721
  • Мнения: 725
Merelenda, мерси за отговора.

# 722
  • Мнения: 11 768
Понеже стана въпрос за добавки, ще цитирам мнението на ciarabella от темата за Базедова болест.
Записките са от безплатните лекции по случай Световния ден на хомеопатията, които се проведоха в няколко града.
Доктор Папазова водеше лекциите, с още една докторка, но и забравих името.

Тони много гадно, че са се объркали плановете и трябва да чакаш понеделник    Hug

Ето и моите записки от лекцията
"Внезапният стрес и влиянието му върху щитовидната жлеза":
От аюрведа и източната медицина – 5 чакра се асоциира с щитовидната жлеза, шийни прешлени,гърло. Като енергиен център тази чакра е отговорна за комуникациите, себеизразяване, креативност (съответно, когато е засегната, всичко това "куца").  Това е чакрата на добрата воля, и тя се затваря, когато грубо се намесваме и се опитваме да контролираме живота и поведението на друг човек/хора. Терапии за балансиране на 5 чакра – ежедневно използване на гласа – пеене; общуване с природата и съзерцание.

Нарушените нива  на самочувствие (нагоре или надолу),  липса на подходяща емоционална среда, постоянно недоволство, силен шок и/или стрес, перманентно поддържане на високи нива на стрес в ежедневието, блокиране на емоциите навътре, подхранване на отрицателни емоции/тъга/гняв/мъка/болка и т.н. с цел „да са живи“ с години и др. – създава се предпоставка за отключване на щитовидно заболяване. Пациентите с такова заболяване могат да бъдат както плахи и лесно обидчиви, така и настъпателни, лесно „запалими“, дори агресивни. Градация на емоцията при всички положения почти няма – бързо и лавинообразно до крайно състояние.
Лайтмотив – Никога няма да постигна това, което искам.Кога ще дойде и моят ред?

При хиперфункция – „Избързвам,за да не съм последен“ (гняв, преобладаващо чувство)
При хипофункция – „Предавам се, преди да съм тотално смазан“ ( страх, преобладаващо чувство)

Единственият най-сигурен механизъм, да намалим стреса за жлезата е промяна на приоритетите, след като сме се вгледали и оценили собствения си житейски коловоз до момента; освобождавнето от гнева, ще доведе до пренастройване на ценностната система, само така можем да увеличим резистентността си на ежедневния стрес.

Как работи стреса върху човешкия организъм?
Външен стресов фактор – дехидратация – вътреклетъчен стрес (може да остане с години, ако не сме положили усилия, за изчистване на стресовите нива от този дразнител) – черният дроб се включва със свръхпроизводство на холестерол (холестеролът е изключително важен и ценен за клетката-той я спасява, да не загине при дехидратацията) – свръхпроизводството на холестерол при перманентно стресово дразнение, води до нарушаване на храненето и детокцикацята на клетката – натрупват се кисели радикали (т.е.възпаление) – нарушена е клетъчната функция (минералният баланс на ниво клетка).

Слънце и вода. Слънчевата енеергия, незаменим източник на енергия за тялото (само при изгрев и залез слънце – справка интернет, различни учения и техники как да използваме слънчевата енергия градивно за организма си). Вода – помага за възстановяване на клетъчните функции – 40мл/кг тегло на ден ( чай, айрян,супа и т.н. – е течна храна, която може да се прибави към дневната нужда от доставяне на вода за организма, но само водата хидратира.

Физическа активност
(съобразена с индивидуалните особености и състояние на човек), дихателни упражнения, йога, капки на Бах, Шуслерови соли  - подпомагащи оздравителния процес.
Хранене. Омега 3 мастни киселини – чия, пресни яйца, океанска риба – изключително полезни. Омега 6 мастни киселини – поддържат възпаленията в организма, избягват се. Лененото масло на нашите географски ширини НЕ съдържа омега 3 мастни киселини, както лена в Канада, например. Затова не е препоръчителна употребата. Мляко – само биволско, и за някои хора, може и овче мляко (алергията към млечния белтък, е водеща, при изключително голям процент от хората; дори да не е изразена с ясен физически симптоп, тя работи на клетъчно ниво, и нанася поражения, които физически се усещат като проблеми в различни органи). ГЛУТЕН – враг N1 на щитовидната жлеза . Сол – само хималайска.

Култура на хранене
– 4-5 хранения дневно, щадяща термична обработка, ползване на пресни продукти по възможност, хранене с плодове и зеленчуци (особено тъмно зелени) според сезона! Съотношение на плодове към зеленчуци в дневното меню – 1:3 .

Така..виждам, че доста дълго се е получило, но си преписах доста от записките. Не съм изброявала храните, които Тони вече описа..може да съм повторила някои неща, които тя вече е казала – съжалявам за което  Hug На мен лично психологическата и източна интерпретация и характеристики на хората със щитовидно заболяване, както и механизмът на работа на стреса (не съм включила в описанието другата схема с надбъбречните жлези, но аз мисля, че тя е много популярна и затова не я споменах тук) ми беше много интересно. Също това, което се каза за глутена...всъщност на глутенова диета, са и много други заболявания (на прима виста се сещам за аутистичния спектър), и положително развитие след включване на диетата се отчита, почти незабавно . Накрая говориха и за шуслеровите соли, дадоха и няколко примерни комбинации при хипо- и хипер-функция.
Надявам се да е интересно  Hug Heart Eyes Hug

Здравейте момичета  Hug   bouquet Hug
Значи за Омега мастните киселини не съм се изразила много добре в предния пост - не казаха да се изключи Омега 6 (както например натъртиха за глутен-а), а че съотношението в храната между Омега 3 и Омега 6 трябва да е със сериозен превес на Омега 3  ( 4:1)
За шуслеровите соли, имаше въпроси накрая доста, и бяха категорични, че могат да се съвместяват свободно с текущото лечение (каквото и да е то - хормонално, тиреостатитци, билки и т.н.). Можело всеки да си купи и да ги приема. Обаче, най-добре било все пак, да се направи интервю при хомеопат, за да може той да определи правилните потенции - понякога се налагало от някоя сол големи ударни дози в някои етапи. Тези комбинации, които дадоха за масово ползване, така да се каже, са в някакви по-малки дози. Въпреки че, казаха че няма как да се предозира със шуслерови соли, все пак било добре да не се самоекспериментира с потенциите на солите. Може до 4 различни соли да се взимат едновременно в един курс на лечение. Дозите са по 2 -3 до 5 табл. от сол на ден.
Сол номер 1 - при хипофункция на жлезата;
Сол номер 4 - за отстраняване на фибрилни отлагания в щитовидната жлеза; казват й сол на жлезите с вътрешна секреция
Сол номер 5 - при нервност, напрежение, безсъние; при хиперфункция на жлезата
Сол номер 8 - много важна и при хипер- и при хипо- функция; срещу дехидратация на клетките
Сол номер 10 -  при хипофункция; чисти, срещу задържане на течности и шлаки всякакви
Сол номер 11 - и при хипо- и при хипер- функция; цялостно регулиране на обмяната; за черен дроб
Противовъзпалителен комплекс (при токсикозите)- соли 3,5,7 и 9; схема: по 3 до 5 таблетки от сол 3 и 5 сутрин; и 3 до 5 таблетки от сол 7 и 9 - вечер
Не си спомням даваха ли комбинации за Базед и Хашимото отделно и аз да не съм записала или по-скоро не дадоха  newsm78 Направими впечатление, че Базед споменаха веднъж мимоходом, показвайки една снимка на екзофталм и ендемична гуша, докато за Хашимото непрекъснато имаше препратки в цялото експозе и на двамата лектори newsm78
Имаше една книжка за шуслеровите соли, която беше в пакета с материяли, които ни дадоха, и там мернах, че имаше комбинации от соли за различните щитовидни заболявания, обаче сега не е при мен книжлето да погледна и да препиша. Като го взема, ще видя и ще постна пак  Hug Аз още не съм много образована по въпроса с тези соли, обаче ще се поправя скоро и може би ще си направя и аз една комбинация  Mr. Green

# 723
  • Мнения: 11
Merelenda, мерси за бързия отговор. Надявам се да е така и да няма от какво да се тревожа, но все пак утре ще разберем. Но само, за да изясня аз ходих на ехограф на щитовидната жлеза и докторката, която извърши прегледа каза че има нарушения в жлезата и че нейното мнение е че имам Автоимунен тиреоидит.
Но все пак след като порових из интернет не си откривам типични симптоми поне според мен.
Да не досаждам повече , пак благодаря за отговора и утре ще пиша след прегледа с доктора Simple Smile
Лека и спокойна вечер на всички Simple Smile

# 724
  • Мнения: 11 768
Merelenda, мерси за бързия отговор. Надявам се да е така и да няма от какво да се тревожа, но все пак утре ще разберем. Но само, за да изясня аз ходих на ехограф на щитовидната жлеза и докторката, която извърши прегледа каза че има нарушения в жлезата и че нейното мнение е че имам Автоимунен тиреоидит.
Но все пак след като порових из интернет не си откривам типични симптоми поне според мен.
Да не досаждам повече , пак благодаря за отговора и утре ще пиша след прегледа с доктора Simple Smile
Лека и спокойна вечер на всички Simple Smile
Относно щитовидната - вероятно е така, както казва докторката. Просто хормоналните изследвания в момента не налагат медикаментозно лечение. Диагнозата си остава.
Докторът може да изпише някакви добавки за щитовидната жлеза. Много от момичетата приемат Селен, някои и водорасли Келп и т.н. Докторът ще ти каже какво да пиеш, ако сметне за нужно.

# 725
  • София
  • Мнения: 2 521
Момичета, аз не съм с тази диагноза, но писах преди време и сега продължавам да чета темата.
За рибеното масло четях една друга тема за есенциалните мазнини на пинк-пантер и там се даваше за жени дневната доза да е 3 г., а пък за витамин Д също целогодишно по 3-5 капки дневно за жени. Вигантола го прилагам стриктно и да чукна на дърво грипове нинакви не сме карали с дъщеря ми, отдавам го на вит.Д като силен имуностимулатор, миналата зима го бях спряла за няколко месеца и тя се опита да се разболее но не успя, изкара само лека хрема.
Иначе и аз си купих селен и магнезии и цинк и рибено масло и .....  ooooh!
Сега се чудя всички тия хапове са в едни големи шишета, как да си ги нося в чантата, ще търся дозировъчна кутийка.

# 726
  • Мнения: 20 221
Здравейте, аз съм нова в темата от вчера ви намерих и се чудя дали да пиша и да занимавам хората с моите неща, но реших да се включа. Та накратко за период от около 1 -1,5 години качих около 25кг. на 26 год. съм (все още нямам деца, но се надявам скоро да имам) и никога не съм била фиданка. Всички в семейството ми са с наднормено тегло и не го отдадох на стрес, смяна на работа и това че бях и известно време без работа. Но един ден ми присветна от една позната да си направя преглед с ендокринолог просто да се види да ли всичко е наред - ей така. Той ми назначи изследвания и ехография на щитовидна жлеза, което направих вчера и докторката каза че според нея имам Автоимунен тиреоидит. Утре имам час при ендокринолога, за да разчете резултата  и да да видим какво ще каже, но аз от вчера съм на нокти и затова реших да пиша в темата.
Ще постна всичките ми резултати от кръвните изследвания, ако може някой да ми обясни по-подробно дали всичко е наред и дали всичко е в следствие на напълняването или е причина за качването на кг.
Извинявам се за дългия пост, но исках да си кажа всичко Simple Smile
Мерси предварително на всички които ще ми обърнат внимание Simple Smile
ИЗследвания :
Скрит текст:
Име на теста - резултат -- референтни стойности
Клинична химия:
=холестерол, общ - 5.23 -- 3.5-5.5
=холестерол HDL - 1.32 -- >=1.23
=холестерол LDL - 3.25 -- <2.66
=Калий, серум - 4.61 -- 3.3-5.1
=Натрий, серум - 139 -- 136-145
ОГТТ (75г) 3 измервания
=начална - 4.9 -- 3.5-6.1
=60 мин. - 7.3 --
=120мин. - 5.7 -- 3.5-7.8
Триглицериди
=триглицериди - 1.06 -- 0.3-1.7
=холестерол VLDL - 0.48 - <= 2.66
Имунология
=ТАТ Тиреоглобулинови антитела - 483.8 --<=115
=МАТ микрозомални антитела (ТРО) - 297.7 -- <34
=Инсулин 3 измервания
Начална - 10.45 -- 2.6-24.9
60мин. - 76.39 --
120мин. - 31.46 -- 2.6-24.9
=TSH - 1.48 -- 0.27-4.2
=FT4 - 15.31 -- 12-22
=FT3 - 5.85 -- 3.9-6.7
=Кортизол - 214 -- 64-536


Такова повишаване на теглото може да е причинено и от СПКЯ, понякога придружен от инсулинова резистентност и хиперинсулинемия. Хубаво е да отидеш и на гинеколог. Виж една статия по въпроса:
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=vi … 397&Itemid=17

# 727
  • Мнения: 45
Момичета, въпросче:

Скрит текст:
Знам, че не е по темата, но все пак: Препоръчайте ми добър гинеколог от София, няма значение жена или мъж, който да ми обърне внимание и да ми направи нужните изследвания, а не да ме претупа набързо, както някои правят.

Става дума за профилактичен преглед, нищо обезпокоително нямам като симптоми, искам цитонамазка, да ми прегледа с ехограф яйчниците за кисти (преди време имах) и евентуално да пусне някои хормони, понеже съм на противозачатъчни и ме посъветваха да си проверявам хормоните периодично, а аз досега никога не съм изследвала полови хормони.

По-удобно ще ми е някъде около центъра, но не е от кой знае какво значение.

Да работи със здравна каса.

Много ви благодаря   bouquet

И също, какви симптоми са показателни, за да се наложи да си направя тест за инсулинова резистентост  Thinking

# 728
  • Мнения: 8 921
И също, какви симптоми са показателни, за да се наложи да си направя тест за инсулинова резистентост  Thinking
Отдавна се каня да питам същото. От прочетеното в нета не попадам в рискова група, но ме е подгонила една хипохондрия. Преди 4 месеца заедно с ТСХ бях пуснала захар и липиден профил. Захарта ми е минала 5, а обикновено беше 4.2-4.3. В липидния профил също има неща извън норми, но доктора не се впечатли.

# 729
  • Мнения: 16
Здравейте момичета.
Бихте ли ме насочили към добър ендокринолог от Плевен, но да не е К. Тодорова защото в момента нямам финансова възможност да я посетя. Посетих двама ендокринолози в поликлинака, но нещо не могат да ми уцелят дозата, хормоните ми са високи и не се чувствам добре. Благодаря!

# 730
  • Мнения: 20 221
wackamotto,
Скрит текст:
аз на добър гинеколог който да работи със здравната каса не съм попадала. Sad

# 731
  • Мнения: 11 768
И също, какви симптоми са показателни, за да се наложи да си направя тест за инсулинова резистентост  Thinking
Отдавна се каня да питам същото. От прочетеното в нета не попадам в рискова група, но ме е подгонила една хипохондрия. Преди 4 месеца заедно с ТСХ бях пуснала захар и липиден профил. Захарта ми е минала 5, а обикновено беше 4.2-4.3. В липидния профил също има неща извън норми, но доктора не се впечатли.
Напълняване, особено в областта на корема и подувания. Нарушения в менструалния цикъл и кисти на яйчниците.
ОГТТ - глюкоза и инсулин.
Инсулинът скъпичко излиза, но пък само така може да се установи ако има такъв проблем.
Видимо, при някои няма проблем с кръвната захар на гладно и след ОГТТ, но пък има проблем с инсулина и макар и на гладно да е в норми, то след ОГТТ се оказва, че е висок и има проблем.
Може би ендокринолог трябва да прецени дали има нужда от такова изследване. Не знам.
Аз отначало направих двукратно кръвна захар на гладно. Последва ОГТТ - глюкоза. След него кръвно-захарен профил. Може би ако всичко с тези беше наред щеше да ме накара и инсулин да направя, но след като се откри проблем в кръвно-захарния профил не ми е пускал други изследвания ендокринологът.

# 732
  • София
  • Мнения: 250
wackamotto,
Скрит текст:
аз на добър гинеколог който да работи със здравната каса не съм попадала. Sad
Попадала съм на една докторка казва се д-р Милка Йонкова. Приема в МЦ "Люлин-МЕД" 
http://www.liulinmed.com/contacts.html , но часовете й през здравна каса са много малко и обикновено записват за след месец.

# 733
  • Бургас
  • Мнения: 255
за тези,които поне малко ми вярват,че е възможно с хранителен режим да се контролира Хашимото е следния линк http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=717623.msg25199015#msg25199015  поста на
joya
"Jana Ina при предишните ми мерения на хормони, след няколкомесечно ВМ НВД всичко беше в норма. Аз съм с Хашимото. Сега съм почти месец стриктна, ще изкарам още един и пак ще меря хормони. ДА видим, но съм по-добре без въглехидрати. Не знам дали оказват влияние на хормоните, но въглехидратите подтикват към вдигане на кръвно, туптене в жлезата(което уж е признак на хормонален дефицит), склонност към депресии и т.н. Подчертавам - при мен. Преди когато се хранех безобразно за около 1 година вдигнах дозата на хапчетата двойно, от почти 2 години вече вм нвд с много прегрешения и периоди на лошо хранене, хормоните не са ми мръднали, и лекарствата съответно."

# 734
  • Мнения: 20 221
wackamotto,
Скрит текст:
аз на добър гинеколог който да работи със здравната каса не съм попадала. Sad
Попадала съм на една докторка казва се д-р Милка Йонкова. Приема в МЦ "Люлин-МЕД" 
http://www.liulinmed.com/contacts.html , но часовете й през здравна каса са много малко и обикновено записват за след месец.
Мерси за инфото.
Въпросната докторка я открих и в МЦ " Св. Димитър"
http://www.svdimitar-medcenter.com/ekip.html
Скрит текст:
Ехее, месец.... при някои има часове за след 2-3 месеца и то на платено.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт