Мами в Холандия-да се преброим и запознаем по отблизо...

  • 25 808
  • 268
  •   1
Отговори
# 45
...ми приравняват образованието на HBO+ ниво, което ще рече, че не ми признават само една година от следването, но все пак приемат, че нивото е по-високо от HBO.

Едно е да ти признават на хартия, друго е в действителност.
Имам приятелка на която от NUFFIC и признаха СУ точно като теб и когато отиде да си доучи едната година в Utrecht и казаха да си почва от 1 курс и не ги интересува никакво решение. Само VU и признаха първата година. Но тя е много амбициозна и сега ще защитава дипломна работа за магистърска степен.




Моите колеги в даскало са по на 20-23 и много от тях живеят все още с родителите си.


Браво на тях     Peace  Wink




Виж ако е Мед академия  принципно знам , че признават само първата година от обучението, или дори само няколко отделни предмета.


Признават първите 3 години от българското образование. Ако някой иска да си приравни лекарската диплома първо  учи 1 година медицински холандски  след като преди това има естествено NT2 programa2 и английски и се държат тестове. Ако се издържат  отива да се учи. Първо с лекции и упражнения- 1 година. През следващите 2 трябва "кандидат" лекарят си търси сам къде да кара задължителните стажове. Чак след това има право да работи в NL.   

# 46
  • Мнения: 93
Ambar, 10xthanks за линка към статията за холандското образование. Много полезно четиво! Най-накрая ми се изясниха някои неща в системата тук.

Оказа се, че вече сме закъснели със записването за училище на моя младеж (който в момента е на 3 месеца!) - има много дълги wachtlijsten в повечето училища. Но преди това трябва да решим в какво училище искаме да учи. Истината е че нямам представа към какво да се насочим - католическо, протестантско, openbaar Montessori, bijzonder neutraal... В тази статия беше споменато нещо за Монтесори училищата, че децата сами решавали какво/кога да учат..!?Така ли е наистина?

Каlinka, виждам че имаш пряк опит с началното образование тук. Към какво училише би ни посъветвала да се насочим? От една страна не искам да е прекалено религиозно насочено, от друга страна съм чувала че католическите училища предлагали много добро образование. А това дето детето само трябвало да избира какво и кога да учи хич не мога да го възприема....Аз на себе си трудно налагам самодисциплина за учене, какво остава за едно малко дете...

# 47
Аз също не мога да възприема Монтесоре училищата.

Аз съм за католическите или поне протестански училища. Моят син ходи в католическо. Наистина учат някаква религия , но само информативно. Водили са ги в местната църква, но тъй като ние не сме католици не са карали моето дете да се моли, а са го развеждали да му покажат камбанарията с още едно дете което не е "поливано" там. А иначе много са взискателни към образователния процес самите учители.

Dimitrya мисля че все още не си закъсняла да запишеш детето си за група 1/2 в което и да е училище. Но съвет от мен- не се обаждай по телефона, а отиди лично да се срещнеш с директора.

# 48
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Момичета, ще ви отговоря, но трябва да поизчакате, тъй като сега съм суууупер уморена след 12 часа работа, а утре, май, няма да имам възможност да пиша. Но при първи удобен случай ще ви кажа всичко, което знам.....

Поздрави   bouquet

# 49
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Ето малко информация за финансирането. За всеки регион е различно в малка или голяма степен , така че трябва на място да се види.
Има различни траекти / това е думата за финансиране за различни групи, които са от правителството и се разпределят от кметствата и други организации/.

За HBO учене: финансирането става от:
 http://www.ib-groep.nl/particulier/index.asp

Мисля, че има възрастова граница / нещо, като да се започне до навършване на 29-30 години/. Стипендият е различна, като сума /за нас е около 240 евро/, но имаш право да подадеш за допълнителна, тъй като не живееш с родителите си / около 200 евро е/. Няма значение, че може да си женен и да имате хубав доход, за тях е важен факта, че не си с родителите си. Получаваш и карта за транспорта, която е за седмицата / пон-петък/ или за събота и неделя. Можеш да пътуваш без пари във всички превозни средства. 

Има вероятност от същата група да има финансиране и за МБО,но лично нямам представа.

За МБО по траект: това, което знам е за траект по линия на кметството. Жената, която познавам е била регистрирана в CWI и по линия на този траект получава пари за 2-годишно образование / нямаха големи доходи и това беше повод да й отпуснат пари- има някаква скала/. По принцип то е от 4, но тя има университет в България и само и само да вземе някаква диплома тук, се записа на това. Тъй-като се справя бързо ще вземе 3 години за 2 и последната ще си доплати. Тя е на 40+.

Варианти за информация:

1. кметство -най-важното е,защото там може да ти дадат всякаква информация.  Има и някакъв траект за новодошли. Най-добре е да се отиде в началото на годината /не септември/, защото а. средствата са ограничени и като свършат е OP=OP/. б. има процедура и трае доста време.
2. CWI- те също имат траекти
3. в училището,където се кара курса. Но там трябва много да настояваш да получиш информация за тези траекти, тъй-като много не си правят труда да те уведомят. Например аз където бях имат траект с ХБО, където съм сега и дори вече си имам бъдещ студент за ръководене /по линия на един mentoring cursus/

Успех на всички и наистина е доста важно да вземете холандска диплома /каквато и да е/, ако сте решили да живеете тук.
 

Последна редакция: чт, 16 фев 2006, 00:40 от Kalinka

# 50
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
За училищата:

Споделям собствени наблюдения и  сигурно не навсякъде е така. Имах стаж в openbaar училище. По принцип нещата са като в едно католическо училище, например: игра в 1 и 2 група, следобед доста се занимават с ръчен труд. Разликата е, че има много деца от малцинствата /как звучи само, ама е официалната дума..../. По принцип децата са си деца и не съм расистка, но те са просто различни в сравнение с местните. Една от причините да вървят с бавни темпове / разбира се, не всички/ е, че нивото на езика е  ниско , тъй като на практика нямат голям досег с него, играят предимно с деца от семействата си и т.н. На мен ми беше интересно, защото класовете бяха интернационални, но в това има и проблеми / дисциплината в класа, вниманието на учителката и т.н./. При мен групите не бяха големи и имаше дори смесени / за мен е грешка, но това е разрешено, тъй като градът не е голям/

Аз съм за католическо, въпреки че не ми харесва, като идея едно православно дете да е там, но те не се занимават много с религията / в религиозни райони е сигурно различно- на юг/.

Не одобрявам Монтесори, тъй като за мен по-голям шанс за развитие имат по-будните деца. В тези училища няма часове с учител, а е на принципа: план за седмицата. Децата определят какво да учат и кога, учителите само помагат. В много училища дори няма и учебници, а на местни ниво решават за всеки отделен ученик. Според мен е подходящо за деца, които са по-бавни и имат нужда от собствено темпо. За мен лично - нещата са: няма т.нар. състезание /той се справя добре, искам и аз/. Това по принцип липсва в цялото образование / например в началното ги карат да рисуват и учителката ще похвали всички, но няма да каже на някой, че слънцето е жълто, а не черно и да наблгене, че Х се е справил наистина добре/ . Друго нещо е, че често работят няколко класа в една стая.

Това последното много навлиза в момента като учебен процес и.... Още ми е трудно да определя дали напълно го отричам. Например, където съм сега 1 класове /12-13годишни/ са 5 пъти по половин ден в една стая, имат план, работят каквото искат, има 5 учителя, които отговарят на въпроси, ако някой има проблеми се прави групичка и в друга стая се отделя повече внимание. Стоят към 4 часа, от които има 2 периода на тишина от 15 минути, което значи, че  в останалите е.... ooooh! и е гаранция Франция кой наистина учи....Но това е бъдещето тук, за лошо или добро....   

От някой неща съм потресена и си мисля, че единственият начин ние да ги избегнем в образованието на децата ти / настоящи и бъдещи/ е да отделяме лично внимание в семейството...

Може би съм забравила нещо....Ако ми напомните какво, ще пиша пак.

Последна редакция: чт, 16 фев 2006, 00:43 от Kalinka

# 51
Kalinka, прочетох с интерес написаното от теб, но не разбрах това последното, което описваш за системата Монтесори ли се отнася?
Както и да е, мен започват също да ме вълнуват тези въпроси, нищо че щерка ми е само на 1. Струва ми се труден избор да определиш коя система би била най-добра за детето ти, при положение, че самият ти си израсал в съвсем други условия (образователна система). Направих си извода, че преди да запиша дъщеря ми където и да било има много да се интересувам и чета.

# 52
  • Мнения: 93
Kalinka, хиляди благодарности за подробния отговор. Определено няма да се насочваме към Монтесори. Добре че научих тези неща отсега.

За другите училища - вярно ли е че не им дават учебниците за вкъщи - стоят си в чекмеджетата им в училище, не им връщат контролните/изпитните работи и децата не знаят точно къде са сгрешили.. Общо взето, родителите дори и да искат не могат да разберат какво точно прави детето в училище.

За смесените групи - имаш предвид че смесват деца от 1 и 2ри клас примерно? Как става тогава преподаването? В детската градина при нас групите са също смесени - бебета на 3 месеца с деца на 4г. Мен лично ме притеснява това, но холандците твърдят че било много добре за децата.




# 53
  • Мнения: 144
здравеите!казвамсе дани аз живея в амстердам от 4 години.бремена сам в 4 месец.аз сашто искам да се запозная с бадешти мами и с настояшти.има ли такива в амстердам

# 54
  • Мнения: 1 110
А, ееее откога търся мама в Амстердам. Казвам се Рали и след много ходене БГ до НЛ и обратно от октомври 2005 съм за постоянно тук. Имам голям мъг на 7месеца. Пиши на ЛС ако искаш за кафенце.

# 55
  • Мнения: 1 072
Здравейте, и на мен ми е актуална тема, през октомври големия трябва да тръгва. Меги, не съм чела всичко, но по принцип ми е чудно как би могло да има списъси за училище. Това не е детска градина да си позволиш да чакаш докато ти дойде реда, а в това време да уредиш нещо друго. Училилището и задължително, така че ако не стане в едно трябва да отиде детето в друго. А не виждам как ще се направи предвиждане колко деца ще се родят след 4 години и ако освен всички родители с раждането да си записват децата на училище (но то и тогава списъците реално ще са фиктивни), не виждам как ще стане списък. Ама че объркано стана. Дано си ме разбрала.
Ние не сме имали проблеми. В наше село има едно училилище (е, има и други, но това е най-близкото). Католичесто е, имаше open dag преди 1 месец, разведоха ни, обясниха ни всичко. Наистина ми направи впечатление, че в група 8 децата получават седмична задача и трябва сами да решат кога ще я свършат. На мен обаче ми хареса идеята, казаха, че се опитват да и учат да планират като вземат предвид всички останали фактори. Няма наказания ако не успеят, за разлика от следващото ниво на обучение, където вече има (по техния разказ).
А иначе просто го записах и не сме имали проблеми. Ние сме силни атеисти с мъжа ми, но не ни пречи, че е католическо училище. Имайки предвид какво стана в училището в Хага с оня учител предпочитам да не е опенбар.
Вертикалните групи в детските градини и на мен не ми харесват. в наше село обаче скоро ще има само такива. Единствения плюс (който не се знае и дали ще е плюс) е, че двете ми деца ще са заедно, което ще е добре като се вземе в предвид, че няма да познават никой друг и познато лице няма да им дойде в повече. Иначе те казват, че така големите се учели да се съобразяват с малките, ама аз не го вярвам. И на 4 години едно дете си е още дете, може да се съобразява малко, но шансът за несполука си остава. 

# 56
  • Мнения: 1 110
Аз изобщо маи на съм следила местни новини, какво е станало в Хага с учител?

# 57
  • Мнения: 1 645
За детските градини и яслите не ми се ще направо да говоря.Вече преживях ужаса им.Понеже ходя на инбургеринг курса,мъжа ми работеше почти по 24 часа,свека гледаше малкия,но изведнъж ни отказа и каза да си търсим ясла.Малкия беше на 9 месеца.От първия ден се почнаха болестите-минахме през какво ли не...2 месеца нон стоп температура,стигаща до 41 градуса,кашляне,сополи,конюктивити,отит на ушето.Аз си мислих,че в мен е вината...тичахме по доктори,никакво лечение не му изписваха,направи остър бронхит,лекуваха го с лекарства за астма...в последствие се оказа,че е много неправилно,чак по вестниците писаха.Ужас.Реших да я проуча тая ясла,отидох поогледах се...мале-лелките/каките лапат бибероните като паднат и после-в устата на малките,кошовете с посраните памперси седят в игралната зала и на крачка от масата където се хранят,разголват ги само по памперс на земята/балатум/ и като капак на всичко-две деца със шарка,мехурите им гноят и се стичат а другите деца ги пипат #Cussing out #Cussing out #Cussing outГоворих с директорката която нагло ми заяви,че тук не е България и че нещата са нормални,след което естествено на другия ден с мъжа ми отидохме да приберем нещата на малкия и да прекратим договора.Аз разбира се отказах изобщо да им платя и ги помолих ако имат проблем да се търсим с адвокати....после ми попремина Embarassed Embarassed Embarassed
Мъжа ми си остави едната работа за да седи с малкия ама не става.Сега пак е на дневен ред ясла,ама ми се къса сърцето...хич не ми се мисли.Карат го на принципа на оцеляването,ама най вече родителите са виновни.Не мога да си представя да си заведа болното дете на ясла,заради самото него но и заради другите деца.

За училище пък изобщо още не сме говорили.Май ще се разтърся из нета да видя тук на новото място,където живеем какво има и какво няма.

# 58
  • Мнения: 144
здравеите мами в Холандиа!имам няколко вапроса кам вас.аз сам нелегално в холан. но сам и бременна.много сам притеснена за6тото нямам осигуровки а пак и не ми се ходи и в БГ.имали такижа маики с този проблем?колко долу горе 6те ми струва вси4ко тук?много сам обаркана но трябва да се справя.надявам се 4е 6те ми помогнете с някаква информациа-предварително ви благодаря!!!!!

# 59
Здравей danidobrinova, мисля, че поемаш големи рискове без застраховка да останеш бременна в Холандия. Тук здравеопазването е много скъпо. Освен това по време на бременността се нуждаеш от редовни прегледи. А и самото раждане...Аз лично на твое място не бих рискувала. 

Общи условия

Активация на акаунт