Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте,

Можете ли да помогнете с информация , относно следният казус...Сключих граждански брак в Турция преди повече от 6 месеца.Не по мое желание ( законът е такъв ),се наложи да приема фамилното име на съпругът ми с тире.Т.е в свидетелството е изписано моето фамилно име + това на съпругът ми.Предстои ми регистрацията на брака тук в България , но аз не желая името ми тук да бъде вписано,както в свидетелството за брак от Турция.Вчера от общината ми отговориха,че първо трябва да регистрирам брака и след това да заведа дело за запазване на собствените имена.Това означава,че трябва да променям документи два пъти , а дали съдът ще уважи моята молба,не е ясно.При запитване преди половин година , от общината ми отговориха съвсем различно...., че ако не искам имената ми да бъдат вписани с тире , то трябвало да изчакам 6 месеца от слючването на брака и след това да започна с легализацията , понеже законовият срок за промяна на имеата бил до 6 месеца след настъпване на промяната.Ако този срок не бъде спазен , то имената ми оставали същите!?
Кое от двете твърдения е вярно?

# 1
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
yana55, не съм запозната със съответните закони, но ми звучи доста странно човек да се води под  различни имена в различни държави. Според мен трябва да има някаква супер-уважителна причина за да успееш наистина да си запазиш имената в Бг или просто не си регистрирай брака? но пък така ще се водиш неомъжена. Според мен питай в ЕСГРАОН, нали там записват и водят за семейното положение.

# 2
  • Мнения: 3 241
Хм, наистина странно.
Не знам дали ще стане.

Мен, като си регистрирах брака в България, ме питаха как искам да са ми имената.
Аз казах с тире и те така ми ги написаха в акта за граждански брак.
Така ми издадоха и документите.

# 3
  • Мнения: 1 761
От Турция ти трябва документ за сключване на брак за чужбина,който би трябвало да е и на друг език,освен турски.

Аз съм омъжена в Холандия,тук жените не си променят фамилното име официално,но ако искат могат да ги наричат с фамилното име на мъжа.

В България ме попитаха само,дали съм променила фамилното си име след брака и аз казах не.
Само като си помисля колко документи има да се сменят в такива случаи, реших,че е по-удобнп да съм си с мойта си фамилия, а в чужбина използвам тази на мъжа ми.

# 4
  • Мнения: 3 241
Картинка, точно така е и във Франция.
Няма промяна на името.

Но аз реших да добавя това на съпруга ми в България за да няма проблем после, че съм майка на децата ни Simple Smile

# 5
  • Мнения: 326
Здравейте!
И мен ме интересува същата тема.
Сключих брак в Македония преди 2 седмици.По настояване на съпруга ми приех неговото фамилно име. Питах в посолството и ми казаха в срок от 3 месеца трябва да си сменя личните документи,тъй като си променям фамилията.Но преди това трябва да регистрирам брака си в България по определена процедура.Бих искала да попитам за следното: задължително ли трябва да регистрирам брака си в България и ако е така,дали ще мога да бъда вписана с моминската си фамилия,както пита и една съфорумка по-горе.
И третият ми въпрос:задължително ли трябват нови лична карта,паспорт и ш.книжка с новата фамилия /ако не мога да си запазя старата/ при положение ,че и трите документа ми изтичат през 2020 г.?
Благодаря предварително Simple Smile

# 6
  • Мнения: 3 241
Регистрацията на брака е задължителна.
Ако не си сменяш името няма нужда да си сменяш документите.

# 7
  • Мнения: 326
След като прерових нета за инфо,все пак реших всичко да бъде както е редно,за да нямам проблени в  бъдеще. Но не разбрах-какъв е срока за регистрация на брака в България - 3 или 6 месеца от датата на сключване,защото го срещнах и в двата варианта?
Моля ви за отговор,момичета Simple Smile

# 8
  • София
  • Мнения: 415
Формално няма срок за регистрация, когато документите за брака се представят лично (или от пълномощник) пред общинската администрация.
На практика също няма значение в какъв са представени документите. Единствено ако е минало повече време от сключване на брака, може да поискат актуално извлечение (с дата съотносима към  датата на представяне в общината).

# 9
  • Мнения: 326

Благодаря  bouquet
Формално няма срок за регистрация, когато документите за брака се представят лично (или от пълномощник) пред общинската администрация.
На практика също няма значение в какъв са представени документите. Единствено ако е минало повече време от сключване на брака, може да поискат актуално извлечение (с дата съотносима към  датата на представяне в общината).

# 10
  • Мнения: 1
Искам да попитам къде е по-добре да включа граждански брак в България или в Турция

Общи условия

Активация на акаунт