12-ти клас: Има ли почва у нас ?

  • 5 552
  • 47
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: X
13 клас още съществува в техникумите и ти носи бонус-завършиш ли го, водиш се със средно-специално образование.
Не го ли отмениха около 2009, като дадоха възможност на започналите да учат по стария учебен план да си завършат по него?

# 31
  • Мнения: 25 825
Отмениха го отдавна.  Simple Smile

Средно специално се придобива след полагане на държавен изпит по специалността след 12-ти клас.
Между другото, ученето в професионална гимназия може да донесе и бонус, ако след това се кандидатства в университет със същата специалност. Или класирането е отделно (състезават се помежду си само завършилите професионална гимназия), или се прибавя единица към бала и т.н.

Чуждите университети също не се гнусят и пращат доста привлекателни оферти на завършилите професионални гимназии. Явно и те си правят някакви сметки.  Laughing

Последна редакция: ср, 05 фев 2014, 12:56 от Как` Сийка

# 32
  • Мнения: 817
Аз завърших Професионална гинмазия по икономика и управление. В 12-ти клас не само, че трябваше да се ходи на училище заради специалните предмети - финанси, статистика, търговско право, счетоводство и др., ами като извънкласна дейност развивахме учебно-тренировъчна фирма, През лятото имахме задължителен стаж. Редът в училището беше такъв и не позволяваше къси поли (през лето Божие 2007-мо, представете си), какво остава за кафета.
Учениците от т.нар. "елитни" гимназии пиеха кафета по цял ден и се смееха, че "иконома" бил казарма. Казарма, ама после много бързо се обърна палачинката - същите тези решили да стават млади меринджеи  Laughing

# 33
  • София
  • Мнения: 1 500
Според мен спокойно може и без 12 клас, но не защото учениците не посещават училище, защото те мога да не посещават и 11 клас, ако той е последен. Излишен е защото може спокойно да се учи до 11 клас и после всяко дете да започне да учи това, което му е интересно и се предполага, че ще работи в бъдеще.

# 34
  • Мнения: 1 007
За езиковите гимназии май не се е променило положението отпреди. И тогава курсът на обучение беше 5 години, само че първата беше подготвителен клас, после 8., 9., 10., 11. Сега подготвителният клас е наречен 8-ми и логично се стига до 12-ти клас. Т.е. пак пет години. Ако детето е тръгнало на училище на 7 години, ще завърши в годината на навършване на 19, т.е. както едно време за ЕГ.
И аз не мисля, че не трябва да се ходи на училище заради ходенето на уроци. В седми клас не е по-леко положението, но на никого не му хрумва да отсъства от училище. Защо в 12-ти клас да е по-различно?

# 35
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
...

А за бягането много голямо значение има и училището - ако не допуска фалшиви бележки, ако класните звънят на родители, ако учителите не прощават (ех, мечти) - еми много по-трудно ще става (не невъзможно естествено). Ако едно дете иска да бяга - нищо няма да го спре. Ако не иска - никой няма да го накара, независимо дали в 12-ти или в 8-ми клас.

Учителите детективи ли са? Как да се разберат ,че бележката е фалшива, ако има всички налични атрибути?
Е, тук ме разби Simple Smile Класният да не е осиновил 18 годишните младежи? Родителя трябва да се интересува ..., ако иска, де, защото има и такива, които казват: Да завърши някак пък ...
А, ето в това е истината!!!

... Иначе случки, житейски ситуации различни ... Най съм се радвала на едно момче, което все пак идваше на училище и казваше, че идва, за да си почине (работеше нощем в магазин, а след обяд ходеше на втора работа) ... Зарязани със сестра си от всички, той работеше; идваше на училище; гледаше сестра си; готвеше; плащаше сметки ... и казваше: Ще направя всичко само тя да учи в университет! Та, на това момче с кеф му казвах: Искам да научиш това и това, и да видим до къде ще стигнем с въпросите ... А предмета беше "Свят и личност" ... Това момче можеше много да говори за "света" и оцеляването, и беше истинска "личност" ... Имаше и едно "ромче" учеше здравата и записа колеж по туризъм в Швейцария ... Радвах му се страшно ... Най-милата ми случка е на един бал - 12 часА, а двама млади 18 годишни младежи се разплакаха и тръгнаха с думите: Е, свърши се с лесното ... Сега ...

# 36
  • Мнения: 31
Въпросът ми е към родителите на по-големи деца: Какво е мнението ви за 12-ти клас - нужен ли е той ? Все по-често чувам, че в горните класове, особено в 12-ти, учениците масово не ходят на училище. И не става въпрос само за някакви западнали училища, а също и за елитни гимназии, като ФЕГ, АЕГ.
Така ли е наистина ? Полезен ли е 12-ти клас? Има ли идеи той да отпадне? Вие бихте ли подкрепили такава възможност ?
Тази година завърших. За мен да уча 12 години е страхотно. Според мен не само учениците в 12 клас не ходят на училище. Масово от другите по малки класове не присъстват в часовете. Много привилегии направиха за учениците и това им позволява да бъдат разпуснати което нетрябва да е така но в това имат вина и родителите.

# 37
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...

А за бягането много голямо значение има и училището - ако не допуска фалшиви бележки, ако класните звънят на родители, ако учителите не прощават (ех, мечти) - еми много по-трудно ще става (не невъзможно естествено). Ако едно дете иска да бяга - нищо няма да го спре. Ако не иска - никой няма да го накара, независимо дали в 12-ти или в 8-ми клас.

Учителите детективи ли са? Как да се разберат ,че бележката е фалшива, ако има всички налични атрибути?
.....
Медицинската бележка се заверява при медицинското лице в училището и то гарантира, че бележката не е фалшива.

Да, има почва у нас 12 клас. Преходна година, за онези, които ще продължат и последна, но важна, за онези, които остават с някаква професия.

# 38
  • Мнения: 699
Не е редно цялата вина да се хвърля върху учителите. Не смятам, че учениците в 12 клас са претоварени, даже напротив - повечето учители масово им подаряват по-високи оценки и им опрощават голям брой отсъствия. И аз държах матура, и аз се готвих за кандидатстване, но не съм пропуснала повече от 1-2 учебни часа (ходих да се записвам). Не нападам никой, но смятам, че дванадесетокласниците малко преувеличават. Thinking

по темата: 12-ти клас е още една година отсрочка да решат младите хора какво да правят. Смятам, че тази отсрочка е необходима поне за повечето от тях.

# 39
  • Мнения: 31
12 клас изобщо не е натоварен за учениците. Вина за това че бягат учениците от училище нямат само родителите а и учиниците. Достатъчно са големи и могат да разсъждават това което правят. Вина имат и мединцинските лица в училищата защото им дават извинителни бележки просто ей така.

# 40
  • София
  • Мнения: 767
Последният гимназиален клас носи своите особености. Не мисля, че има значение дали ще е 12ти, 11ти, 13ти, или който и да било поред. Скатаващите се ученици  ще се възползват да помързелуват. Ако елиминираме 12тия клас, ще го правят в 11ти.

Но от друга страна, това е класът, в който се разобличава кой колко силна мотивация реално има. Осъществява се някакъв преход към зрелостта, в която формалният "външен" контрол става по-слаб за сметка на "вътрешния" контрол на индивида.

Конкретно по темата: в училището, в което работя, дванайсетокласниците ходят на училище редовно. Когато им преподавам, облекчавам изискванията към тези, които ще кандидатстват в направление, отдалечено от профила им и тези, на които предстоят тежки кандидатстудентски изпити /за медицина, право и други, за които моят предмет не би помогнал/. Обратно, затрупвам с работа възнамеряващите да положат матури и изпити по моя предмет. Мисля, че един такъв по-гъвкав вариант е по-работещ и смислен.

Но практиката на избрани места изобщо да не се ходи на училище, особено пък увенчана с оправданието "училището ми пречи", е абсурдна. При добра организация на ангажиментите, има време за всичко. Тези, които не ходят на училище, за да "се готвят за кандидатстване" в повечето случаи спят до 11, ходят на фитнес, цъкат игри, обикалят кафенета и молове, мерят рокли и в крайна сметка  се излагат генерално на матурите   Twisted Evil  А и свикнеш ли цяла година да се подмотаваш, после трудно влизаш в релси и академичното ниво в университета те смазва.

# 41
  • Мнения: 31
Много правилно особено в 12 клас учиниците са разсеяни и ги интересуват само купоните костюмите и роклите за баловете никакъв интерес към учебния материал и накрая на матурите изкарват тройките.

# 42
  • София
  • Мнения: 767
Не че има някаква опозиция "красив абитуриент" vs  "умен абитуриент", но мързелите зорлем си я измислят и се позовават на нея  Joy

Нещо друго по темата: може би при положение, че учебният план предполага 12-годишно обучение,  би било по-разумно децата да тръгват на училище на 6, а не на 7 години. Ученичеството понякога се оказва малко несъвместимо с 19-годишната възраст.

# 43
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Много правилно особено в 12 клас учиниците са разсеяни и ги интересуват само купоните костюмите и роклите за баловете никакъв интерес към учебния материал и накрая на матурите изкарват тройките.
Не е вярно това. Къде го наблюдаваш?

# 44
  • София
  • Мнения: 767
Много правилно особено в 12 клас учиниците са разсеяни и ги интересуват само купоните костюмите и роклите за баловете никакъв интерес към учебния материал и накрая на матурите изкарват тройките.
Не е вярно това. Къде го наблюдаваш?

Мога да ти кажа аз къде го наблюдавам: в училищата, които обират децата с най-нисък бал след 7 клас. Там е масово. Иначе в повечето класове също все се намира някой, който с месеци да не се появява в час, но това са по-скоро изолирани случаи.

Но че има такива скатавки, има. Едно от основанията ми да мисля така е броят ученици, недопуснати до ДЗИ. Знаем добре, че за да те спре от матура зрелостната комисия, най-вероятно не си оформен по някой предмет, а това най-често се дължи на отсъствия. Тези, които пък изкарват двойките също едва ли са залягали много над учебниците.  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт