КАК ДА СЕ УВЕЛИЧИ КОЛИЧЕСТВОТО НА КЪРМАТА!
За начало да изясним от какво зависи появата на млякото и неговото отделяне от млечната жлеза. С «производството» на млякото се занимава хормонът пролактин, чието образуване зависи от смукалната активност на детето. Този хормон кара клетките на млечната жлеза да изработват млякото. Детето започва да суче и няколко минути по-късно започва да се увеличава количеството пролактин. (хормонът пролактин се намира у всички, дори при мъжете, но в много по-малко количество). Жените са създадени така, че най-много пролактин се образува приблизително между 3 и 8 часа сутринта (при кърмене). Пролактинът, появил се минути след началото на кърменето, «образува» млякото няколко часа по-късно. С други думи, кърмейки детето сега, използваме мляко, което се е образувало при предишното производство на пролактина, и произвеждаме пролактин за следващите кърмения. Пълноценното стимулиране на гърдата за достатъчното производство на пролактин е възможно само тогава, когато детето правилно държи алвеолата.
Оттук следва, че количеството на млякото зависи от три неща: от правилното поставяне на детето на гърдата, от честотата на поставянето и от нощните кърмения.

Отделянето на млякото зависи от действието на другия хормон — окситоцин. Действието на този хормон се проявява обикновенно няколко секунди след началото на кърменето и се състои в съкращаване на гладката мускулатура около сегментите на млечната жлеза, което довежда до «изтискване» на насъбралото се мляко и неговото движение по каналите. Изтичането на млякото в отговор на детското смучене се нарича рефлексът на окситоцина и често се усеща от жената, като „прилив» на мляко. Действието на този хормон много зависи от емоционалното състояние на жената. Изработването на окситоцина се подпомага и от вида, мириса, характерното сумтене, дори мислите за огладнялото дете.
Ако майката е уплашена, много уморена, не може да се отпусне по време на кърмене, тогава няма да се образува окситоцин в необходимите количества и никой няма да може да накара мускулните клетки да се съкращават и да подпомогнат изтичането на млякото по каналите. Тогава майката ще се оправдае с това, че «от нерви» е загубила млякото… Така че на кърмачката са необходими: уверенност в своите сили, спокойна обстановка по време на кърмене, възможност да се превключи и да се отпусне, преди да вземе детето за кърмене, за да има пълноценна лактация.

За изработването на пролактин ще влияе правилното „захапване“ на зърното, честите поставяния на детето и нощните хранения. За изработване на окситоцин ще влияе емоционалното състояние на жената.

Ако майката кърми детето само 6 пъти в денонощието, не кърми през нощта, дава му биберон-залъгалка, но пие чай, то нито «Лактовит», нито отвара от коприва, нито «Апилак», нито сметана с кимион, - нищо друго няма да е способно да предизвика стабилна лактация. Стабилната лактация няма да се получи и при пиене на билкови отвари или лекарства, увеличаващи млекообразуването, които могат да доведат до странични ефекти.

Правилно ли поставям детето към гърдата?
Една от най-честите грешки е неправилното захапване на зърното, което не довежда до съответното стимулиране на гърдата.
Дали бебето ви смуче биберон-залъгалка?
Ако смуче, тогава възможно има място така нареченото неправилно «бутилково» смучене на гърдата. Ако детето смуче биберон-залъгалка, значи по-рядко яде и не стимулира гърдата.
Дали давате водичка или чай «против газове»?
Ако – да, значи млякото не стига на детето в същата степен, в която другата течност го замества.
Ако детето е свикнало да се успокоява с биберон-залъгалка или с шишенце с чай, то има нужда от време, за да забрави този навик. Уверенността на майката в правилността на нейните действия е много важна. Ако майката е твърдо решена, че детето няма повече да смуче биберон-залъгалка, бебето бързо се съгласява с нея. Ако детето отказва гърдата, крещи, не е нужно да го карате насила да се храни, сигурно той чака шишенце с мляко или «чайче против газове». Предложете му гърдата тогава, когато той е спокоен. Посъветвайте се с майка, която не е имала праблеми с кърменето и с лактацията, нека тя погледне дали бебето ви правилно захапва зърното.

Оценете как наддава бебето ви седмично
Месечното наддаване разделете на броя седмици. Минималното наддаване седмично, започвайки от втората седмица, трябва да бъде 200 - 300.

Ако детето наддава месечно 500 г или по-малко при положение, че го кърмите при поискване, не давате нищо освен мляко, тогава е необходима консултацията със специалист по лактация и с инструктор по грижите за новородено, т.к. най-вероятно имат място грешки в организацията на кърменето и обгрижването на детето, които убягват от вниманието на неопитната майка.

Ако повече нямате НЕДОСТАТЪК на млякото. Ако детето се беспокои по-често, отколкото бихте искали или гърдите ви са станали по-меки, но при все това детето често се подмокря и добре наддава, смело можете нищо вече да не правите, за да увеличавате лактацията. На вас ви стига.
Слагайте бебето към гърдите на всеки час, изключвайки нощната почивка (от 12 през нощта до 4 сутринта). Кърмене при поискване на майката означава, че детето се слага на гърдите независимо от състоянието му, тогава, когато това е необходимо на майката. Ако бебето «налага» и собствените изисквания, тогава естествено то се кърми също и в тези моменти. През нощта от 12 до 4, детето се кърми само тогава, ако иска само.
Организирайте задължителни кърмения в предсутрешните часове. Ако бебето още се събужда само в 3-4 сутринта, не се опитвайте да го «дюндюркате», а го сложете да се кърми. Необходими са ви 2-3 пъти в промеждутъка от 3 до 8 сутринта (когато се образуват максималните концентрации на пролактин) .
Ако бебето е престанало да се събужда, трябва да навивате будилник в 4 сутринта и да му предлагате гърдата в 4, 6 и 8 сутринта. Детето бързо си припомня вродения си навик да се кърми сутрин.
Бъдете готови към това, че детето, най-накрая получило възможност да яде толкова, колкото му се иска, и получило неограничен физически контакт с майката, може «да увисне» на гърдите й за няколко часа, хранейки се непрекъснато. Колкото повече е изразено такова поведение, толкова по-голям стрес е преживяло детето, и не трябва да му се пречи да  занимава с компенсацията на стреса си.
Не се опитвайте да спазвате предишния режим на разходките и т.н. Отпуснете се и се занимавайте само с кърменето.
Не се разстройвайте, че от честите кърмения гърдите са станали много меки. Това е напълно нормален процес. При стабилна лактация гърдите са постоянно меки и млякото се появява само по време на кърменето.

Повечето деца разработват новият дневен режим примерно след 2-3 седмици, когато при тях започва да се проявява повече или по-малко постоянен ритъм на дневното спане. Сего бебето ви трябва да се кърми, за да заспи, и след събуждане. Много често детето, след като спи около час, започва да се безпокои, майката го кърми пак и то пак заспива
Ето как изглежда примерният режим на бебето, възстановило вродената нужда в честите кърмения. Ако, например, вашето бебе е на 2 месеца и денем то спи четири пъти, тогава «около» четирите спанета има по две кърмения – общо стават 8 (детето винаги заспива на гърдите ви, спи известно време, хранейки се и пускайки зърното време от време, а след събуждане пак се храни, плюс вечерното кърмене, за да заспи и сутрешното, когато се събужда, Така се получават 10 плюс предсутрешните кърмения 3-4 пъти. Това прави общо 14. Да добавим, че такива малки деца имат потребност и по време на будуване да бъдат сложени на гърди (в обичайния случай тогава му дават залъгалка или чай, т.к. майка смята, че щом бебето е яло преди половин час, сега няма какво да прави на гърдите й, а то е искало физически контакт с майката, искало е да усети близостта й, нейната нежност, искало още малко да посмуче не поради причина, свързана с  насищане, а например, да се изпишка. Има деца, на които, за да се изходят, е нужно да бъдат поставени към гърдите, а има такива, които искат да бъдат поставени след това… Възможни са най-различни варианти, но вече са му дали залъгалка или дрънкалка за отвличане…). Такива кратковременни кърмения могат да наброяват например 5. Общо имаме 19 кърмения за денонощие.
Друг начин за изброяване на свободните кърмения изглежда така: детето трябва да се поставя на гърдите «около» спанета (заспива на гърдите и се кърми след събуждане) и приблизително1 път за 2 часа по време на будуване. Ако бебето 3 часа подред не се кърми и не спи, значи, някакви негови молби вие пропускате, или то вече е решило, че да моли е безполезно… Има различни деца с различни нужди, но денонощно кърменията практически никога не са по-малко от 12.
Ако при вас се получават по-малко, значи за да бъде възстановено неговото доверие към вас ще трябва по-дълго време
Ако имате 12 изпикавания в денонощие, не по-малко от 12 кърмения без да гледате часовника, детето наддава 200 и повече за седмица, значи сте се справили с проблема си.
Не бързайте да изоставяте усилията си. Стабилната лактация се получава приблизително след 1-2 месеца от началото на новия живот. Колкото повече време е минало от раждането, толкова по-дълго продължава възстановяването.
Често майката чувства, че млякото се увеличило вече на втория-трети ден, обаче стабилен резултат се получава не по-рано от седмица, и е нужна като минимум още една седмица, за да се формира устойчив навик при децата. Затова 2 седмици е най-минималният срок за възстановяване на лактацията.
В много от случаите, за да се направи полноценна лактация, на жените им пречи не липса на 10-часовия нощен сън или липса на време за разходка и пари за витаминните комплекси за кърмачките и плодовете посредата на зимата. На майките им пречат две идеи, здраво вкоренени в съзнанието на съвременното общество: 1.Детето не трябва да се учи да бъде дигано на ръцете при всяко проплакване — то ще се разглези. 2. С детето не трябва да спи в едно легло с родителите – това е нехигиенично и вредно, после няма да го отучиш. Постарайте се да забравите тези две глупости и ще се почувствате много по-леко.
  bouquet