Отговори
# 45
  • Мнения: 781
Профилкатиката е чудесно нещо, ако попаднеш и на добри специалисти. Баба ми ( мир на праха й ) години наред откара лекувана от анемия, докато накрая попадна на лекар с акъла си, който установи, че се касае за рак на дебелото черво. Две години след операцията и още ходене по мъките й откриха и меланома. За целия си съзнателен живот не е пила алкохол, пушила, хранила нездравословно и пропускала прегледи. Оказа се, че точно изгубените в лекуване на анемия години си казаха тежката дума и си отиде.

На здравна каса не чакам. Плащам си както за мен, така и за детето. Омръзна ми да ме ползват за изписване на поредната пътека без причина. Моля се само да попадам на добри специалисти  Praynig

# 46
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464

Има и другата крайност без мислено назначаване на операции и лечения за да се смучат пари от здравната каса(дано да не е вярно,но дочух че и фалшива диагноза рак слагат ,заради скъпото лечение.Дано да е само слух Praynig)

При моя приятелка се опитаха да направят така. Идиотът й беше казал и че спешно се налага операция. Консултациите с други лекари установиха, че няма такова нещо. Ама какво я грее нея, след като разви сериозно хронично заболяване вследствие на шока и стреса. Та и не се знае дали като отидеш напълно здрав на профилактика, няма да те разболеят зорлем, приписвайки ти диагнози, каквито нямаш.

# 47
  • Мнения: 3 794
Има една тенденция- ако могат да те излъжат, да те привикат за коронарография, щото е скъпа процедура. Уж да се види дали всичко е наред.

Това и аз съм го чувала  Tired

И да кажа по повод профилактичните прегледи, организирани от фондовете, към които ни осигуряват от частните фирми.  Случва се да викнат просто някой, който да отбие номера. Така се случи с нас тази година, но аз си отидох после при 2-ма много добри лекари - гинеколог и мамолог.

За съжаление, дали от некадърност, дали заради това, че раковите заболявания вече освен чести са и много по-бързо прогресиращи, моя колежка ( и най-добра приятелка) си напипа бучка на гърдата 6 месеца след профилактичния миналата година. Оказа се злокачествено и сега й предстои 5ти курс химиотерапия. По този повод говорих с доктора, който ме прегледа преди месец и той каза - задължително 1 път в годината ехография на млечени жлези или мамограф (за над 50 годишните мисля).

Стресът обаче ни разказва играта на всички Sad

Последна редакция: пт, 04 юли 2014, 17:12 от forest_veil

# 48
  • Мнения: 336

За Хроничната обструктивна белодробна болест /ХОББ/ дали сте чували? Страдали били около половин милион българи. Най-елементарното, което може да предизвика тя, е преждевременна смърт.

Чувала съм, ама мяй понякога просто го развяват тая ХОББ щото ги мързи да мислят  Embarassed Поставиха я като диагноза на майка ми покрай упорита кашлица. За два месеца й предписаха точно 6 различни лекарства, вкл. антибиотик, и й дадоха поне 50 боршури за тоя ХОББ. Преди това си кашляше 5 месеца (безотговорна е, знам). И най-после една лекарка подметна че можело да е от лекарствата за кръвно. И като се замислихме вярно започна да кашля точно като й предписаха лекарства за кръвно, края на м.г. Проверих и се консултирах и тук с kameloth - да, най-предписваните (наред с бетаблокерите) лекарства за кръвно ACE-инхибиторите  имали за страничен ефект кашлица. Майка отиде при кардиолога и той й разреши да спре ACE инхибитора (в нейния случай Тритейс). Спря да кашля за една седмица.

Не знам каква част от тия половин милион българи с "ХОББ" взимат лекарства за кръвно, но се обзалагам че е голяма. Обаче къде по вървежно е да предпишеш на някого бетаблокер и ACE инхибитор, после за кашлицата антибиотик+лекарство с/у киселини (заради антибиотика), плюс капсули за инхалация и спрей за прочистване на носа, и...

Ако това е медицината - мерси, има и други начини да се погрижа за здравето си вкл. откъм профилактика  Peace

# 49
  • Варна
  • Мнения: 10 493

 Та и не се знае дали като отидеш напълно здрав на профилактика, няма да те разболеят зорлем, приписвайки ти диагнози, каквито нямаш.
Ами при мен се получи нещо подобно.
Лепнаха ми диагноза диабет тип 2,съответно и захаропонижаващи лекарства.Осъзнах се след месец два,когато започнах да припадам по улиците.И до ден днешен се чудя защо го направи тази жена.
От тогава слушам с едното ухо и гледам да не се вманиачавам особено.
Аз също станах хипохондрик преди няколко години.След лудо бягане по болници из Варна и София,много изследвания и прегледи се осъзнах.

# 50
  • Мнения: 2 761
Гледам обсъждате предимно физическото здраве. А психичното?

В душата на човек няма как да се бръкне с профилактични прегледи.Затова и съвременната медицина нищо не лекува,само поддържа възникналите вече болести в някакви граници.

# 51
  • Мнения: 431
Абе старая се да ходя на профилактични прегледи, но със сигурност не успявам да се вредя навсякъде. Общо взето посещавам по-приоритетно гинеколог, мамолог, зъболекар.

НО и на мен ми се случи нещо подобно на Глухарчето. След невинен преглед с толкова лека ръка ми поставиха диагноза диабет Shocked, че прекарах няколко дни в невероятен стрес и постоянен рев, чудейки се как да съобщя на близките си и какво да ям до края на живота си. А след съответните изследвания не бях дори близо до референтните стойности... Защо го направи онзи мъж, не знам... но и до ден днешен ми е насаден /хипохондричен/ страх Rolling Eyes

Оставете алкохолът и цигарите. Дайте да видим храненето. Постоянният стрес.
Изобщо съзнавате ли рисковете за здравето си, които поемате?

Ммм, точно... Оставяш едното, ама се сещаш за друго. Май не познавам хора, които водят абсолютно хармоничен, 100% здравословен, богоугоден начин на живот. Може и да има де Simple Smile Но все си мисля, чееее (поне) капчица стрес, лъч депресивност, някоя порочна слабост или склонност към утешителния junk food! Mr. Green се срещат често. Несъзнателно Simple Smile

# 52
  • Мнения: 8 856
Превенцията, както пишат всички, е много важна, но.....има едно голямо Но...
Винаги съм ходила редовно на профилактичните прегледи. Какво са ми преглеждали? Мерят кръвно, опипват гърдите, някакви базисни кръвни изследвания понякога и какъв беше резултатът? Две автоимунни, едното със смъртен изход Crossing Arms Трябва да се промени превенцията. Трябва да се следят хората за най-тежките възможни заболявания, но това не виждам да стане. Всичко е проформа.
Няма пари. Няма и да има за масово изследване, след като не се изследват дори рисковите групи. Попаднах в такава след употреба на лекарство, чийто страничен ефект е рак. Наложи се да го взимам по-дълго от безопасния период и влязох в рискова група моментално. Попитах няма ли да ми правят изследвания и отговорът беше: имаш ли оплаквания? Бе, какви оплаквания, аз ако стигна до тях, за какво са ми техните превенции? Направиха ми чак след като цъфна някакво образувание на единия яйчник. Слава богу, че беше доброкачествено, но докато излязат туморните маркери, не ми бяха най-хубавите дни. Продължават да не ме изследват и само питат имам ли оплаквания. Идиоти! ooooh!
Какво да правят хората сами? Ами то не може да се изследваш за всяко възможно тежко заболяване, за което научиш, и то всяка година по свое решение. Накрая не остава нищо друго, освен да се замисля над тези думи: " Всеки човек има 99 болести, от които ще се излекува и само една, от която никой не може да го спаси. За всеки е различна." Да пази Бог! Praynig

# 53
  • Мнения: 1 788
Старая се да се следя, доколкото мога.
Годишно на гинеколог, мамолог с пълни изследвания. На всеки 6-7-8 месеца на зъболекар, за профилактичен преглед. На известно време кръвна картина, урина.
Не чакам здравната каса, защото за съжаление не винаги мога да се добера до личния лекар.
Така съм възпитана у дома, така знам - профилактични прегледи.
Когато бях студентка, имах колежка, която не беше стъпвала на гинеколог през живота си и ми се подиграваше, че ходя по лекари "като някоя бабичка".
Подобно на нея мислеха повечето ми колеги...  Tired

# 54
  • Мнения: 14 654
И аз вече мисля като нея, след като на профилактичен преглед ме заразиха с нещо много неприятно. В частна болница, където плащаш за всичко. Но заразяването от мед. инструменти се счита за недостоверно принципно. Така че и аз повече на гинеколог няма да стъпя - ще ходя на профилактика, после ще влизам за лечение. Нещастници мръсни.

# 55
  • Мнения: 7 171
Има болестни състояния, които уж те покосяват изведнъж, но всъщност си имат предисловие и изразена клинична картина.
За Хроничната обструктивна белодробна болест /ХОББ/ дали сте чували? Страдали били около половин милион българи. Най-елементарното, което може да предизвика тя, е преждевременна смърт.

Не само сме чували, ами сме и много на "ти" с нея. Няма начин да не боледуват милиони българи, след като всеки втори българин/българка пуши. Пушенето е основния фактор за заболяването.

COPD не се диагностицира чрез клинична картина, примерно, кашлица и задух, макар че и двете са типични. Има специфични изследвания, които се правят от специалист. Така че ако диагнозата на майката на съфорумката е направена правилно, то независимо от ACE-inhibitorа, жената може пак да има COPD.

# 56
  • Мнения: 1 788
... Няма начин да не боледуват милиони българи, след като всеки втори българин/българка пуши. Пушенето е основния фактор за заболяването.

COPD не се диагностицира чрез клинична картина, примерно, кашлица и задух, макар че и двете са типични. Има специфични изследвания, които се правят от специалист. ...
Peace

# 57
  • Мнения: 2 761
И кой изчисли,че всеки втори пуши? Значи освен пушенето има и други фактори? Кои са те?

# 58
  • Мнения: 10 547
Софи, не зная от кога не си у нас и съответно вероятно не следиш статистиките за рака на белите дробове за страната, но общо 22% от новите случаи на раково болни за година са диагностицирани именно с този вид. Или нови 4 000 се разболяват годишно, близо толкова и умират. 85% от болните са активни пушачи. Трудно се диагностицира, защото до късна фаза, обикновено III Б протича безсимтомно или със симптоми много близки до тези на хроничните при активните пушачи. Не го пиша за теб, Софи.

# 59
  • Мнения: 22 516
Профилактика....
Хубава думичка....стига да ставаше въпрос за някакви действия с реална полза.
Когато за всяко едно изследване, преглед, трябва да извадиш пари от джоба си, а ти ги нямаш...за какво говорим тогава?
Профилактичните прегледи при личните лекари всички знаят какво представляват.

Мъжа ми е на служба, която го задължава 2пъти годишно да ходи на профилактични прегледи. В болница, минава през всеки един кабинет по отделно. Времетраенето е 1-2дни, в зависимост от натовареността.
Освен, че се разхожда по кабинетите...дори и да има оплаквания...дори и да се открие нещо...нещата се замазват, потулват и т.н., за да може да работи.
Работи и във вредни условия на труд, които с годините му разсипаха зъбите и цялата имунна система. Всяка година по няколко пъти правят замервания, които излизат "в норма". Не са в норма и всички в системата го знаят, но просто експлоатират хората.

Проблема с пушенето и рака не мога да се съглася, че идва само от пушенето.
Хората пушат от столетия. Едва в последните години има такъв бум на всякакъв вид рак. Не смятам, че той идва само от тютюнопушенето.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт