Отговори
  • Мнения: 52
Синът ми е на 3г.7м. Преди месец ни съобщиха диагнозата Синдром на Шонлайн Хенох. Първите симптоми бяха обривите,последваха отоци в ставите,коремна болка,повръщане и изхождане с кръв, подуване на десния тестис. Лекуваха ни в Плд МБАЛ "Свети Георги" отделение Онкология и хематология. Предприетото лечение беше антибиотик, антихистамин,кортикостероиди, болкоуспокояващи. На деветия ден ни изписаха,а на десетия се върнахме отново с решут или не беше излекуван. Лежахме още 16 дни. От четвъртък сме си вкъщи и видимо е добре,само изхождането с кръв все още е налично. Спазваме бяла диета през цялото лечение.
Искаме да направим още една,а може и повече консултации.
Моля,ако имате опит с това заболяване,специалисти,диетолози да го споделите. Благодаря!

# 1
  • Мнения: 976
    Синът ни на 4 години изкара това автоимунно заболяване по същия начин - с два престоя в педиатрията в София. Аз кърмех малкото, та съпругът ми беше повече с него. Разпитвали са го много и за всичко, защото това заболяване е ново и не знаят много за него. Все пак това бе преди 12 години, предполагам, че са набрали повече опит. Кортикостероидите ги дават, когато не знаят какво да правят, а те вредят много при продължително прилагане. Така че бъдете внимателни и ако имате възможност, все пак елате до София за консултация, защото автоимунните са сериозни. Конкретно за това много важен е покоят, да не се движи и преуморява с нищо детето.
     Слава Богу, досега не е имало други проблеми от този род - поначало се знае, че този синдром не рецидивира. Трябва да се следят изследванията на урината известно време след това. Тогава нямахме нет и не съм чела какво пише за този проблем, споделих онова, което научихме в клиниката по ревматология тогава, лекува го д-р Калин Лисичков. Дано съм била полезна.
     

# 2
  • Мнения: 52
Да,към София сме се насочили...един от препоръчаните ни лекари е Калин Лисичков! Моля споделете мнение и лечението,което предприема.Благодаря ви

# 3
  • Мнения: 976
   Ох, преди 12 години и още две моми след сина - малко трудно ще си спомня, най-вече даваха кортикостероиди, които ужасно ме плашеха. Дано оттогава да са открили нещо по-щадящо.

# 4
  • Мнения: 52
Не са! И нас с това ни "лекуваха"

# 5
  • Мнения: 25
Преди 10 години и синът ми се разболя от тази болест. Приеха го педиатрията в София и единственото, което препоръчаха докторите беше абсолютно никакво движение. Не му разрешаваха да става от леглото. С кортикостероиден крем мазахме отоците по ръцете и краката. Но трябва да се наблюдава, защото опасността идва от евентуално кървене на вътрешните органи. Хубавото е, че преминава. И не се повтаря.
Успех при лечението! Най-важното е че е поставена диагноза.

# 6
  • Мнения: 1
Преди 10 години и синът ми се разболя от тази болест. Приеха го педиатрията в София и единственото, което препоръчаха докторите беше абсолютно никакво движение. Не му разрешаваха да става от леглото. С кортикостероиден крем мазахме отоците по ръцете и краката. Но трябва да се наблюдава, защото опасността идва от евентуално кървене на вътрешните органи. Хубавото е, че преминава. И не се повтаря.
Успех при лечението! Най-важното е че е поставена диагноза.
Повтаря се. Бях в 3ти клас, когато се разболях. Излекуваха ме и след два месеца бях пак в болница със същото заболяване. Общо прекарах 3 месеца в болницата с тази диагноза. Казваха, че при 90% от болните повтаря. Тогава болестта беше по-малко позната. Лекуваха ни с кортекостероиди и доколкото си спомням пеницилин. Очакваше се да имам поражения върху бъбреците, но слава Богу - нямах. Вече съм на 32 години и причината да проверя нова информация за болестта беше, че все още имам болки в ръцете и краката, както тогава, които периодично се появяват, а наскоро започнаха и да ми се появяват синини по тялото дори и при несилен допир. Дано всичко при вас е наред и нямате последици след заболяването.

# 7
  • Мнения: 52
До ден днешен нямаме...,дано и да нямаме!

# 8
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Заболяването е известно още като Капиляротоксикоза. Представлява системно заболяване, което касае малките съдове. Среща се предимно в детска възраст 2-10 години, като пика на заболяването е във възрастта 3-7 г. Честота 13,5  на 100 000 годишно.
Все още етиологията на заболяването не е изяснена.  Предполага се, че роля за развитието му играят - инфекции, химични агенти, токсини, медикаменти, храни, ухапвания от насекоми и др. Възможно е да имаме и генетични дефекти които водят до развитието му.
Клиничната картина - протича с нетромбоцитопенична палпираща се кожна пурпура, засягат се стави, бъбреци, стомашно чревен тракт.
Най-често болестта има доброкачествено протичане и самоограничаващ се ход, но не рядко се наблюдават и рецидиви - повторения.
Бива няколко форми:
Кожна форма
Ставна/ ревматична форма
Коремна форма
Бъбречна форма
И форма с бързо протичане
Лечението:
Гликокортикостероиди
Противовъзпалителни средства
Имуносупресори
Лечение с хепарин
Антиалергични средства, съдовоукрепващи средства, кръвоспиращи.

Пловдивската клиника по онкология и хематология в сградата на педиатрията има опит в лечение на това заболяване, все пак там имат добри специалисти и професори и доценти и добри лекари. Също добри лекари има и в клиниката по клинична хематология - където също се лекуват тези заболявания намираща се също там в сградата на Ендокринологията. Там също има светило проф Горанов, добри специалисти които също са в час с лечението на това заболяване.
Но няма нищо лошо да направите и още една консултация.
Поздрави!

Общи условия

Активация на акаунт