Витамин D недостатъчност и заболяване на щитовидната жлеза

  • 22 294
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15
Всеки, който има проблем с щитовидната жлеза трябва да се изследва за недостиг на витамини, минерали, за хранителни алергии(най-често върви ръка за  ръка с Цьолиакия и лактозна непоносимост), както и за потенциални други автоимунни заболявания.

Много от депресивните състояния и други здравословни и психологични проблеми, които хората се опитват да лекуват само с прием на тироксин, са причинени от недостиг на витамини и минерали!

ПРЕПОРЪКИ ЗА ОТКРИВАНЕ, ПРОФИЛАКТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА НЕДОСТИГА НА ВИТАМИН D

Най-често се препоръчва изследването в края на зимата (март месец) за установяване на тежък дефицит. Но по всяко време е хубаво да отидете, особено ако досега не сте го правили. Струва около 30лв. Като пак препоръчвам - изследват се и други неща, не само витамин D.

Ролята на витамин D недостатъчност при болести на щитовидната жлеза
Източник
Витамин D недостатъчността е свързана с множество автоимунни заболявания в научната литература. Витамин D играе важна роля за балансиране на Th1 (клетъчно медииран) и Th2 (хуморален) клон на имунната система. Това се постига чрез повлияване на T-регулаторните (Th3) клетки, които ръководят експресията и диференциацията на Th1 и Th2 клетки. Витамин D дефицитът също е специално свързан с автоимунното заболяване на щитовидната жлеза (AITD), и е доказано че е свързано с автоимунно-медиираната тироидна дисфункция.
Витамин D има и друга малко известна роля. Той регулира секрецията на инсулин и чувствителността, както и балансира нивото на кръвната захар. Този скорошен доклад показа, че витамин D недостатъчността е свързана с инсулинова резистентност. И както видяхме в предишната статия, инсулинова резистентност и dysglyemcia се отразява неблагоприятно на физиологията на щитовидната жлеза по няколко начина.

"Добре, голяма работа", ще кажете Вие. "Аз просто ще взема витамин Д или ще стоя повече на слънце."
Не толкова бързо. Изследвания през последните две десетилетия установиха редица механизми, които намаляват абсорбцията, производство и биологична активност на витамин D в организма.
 - Тъй като витамин D се абсорбира в тънките черва, спукан и възпалена храносмилателен тракт - което е изключително често при хора с ниска функция на физиологията на щитовидната жлеза - намалява усвояването на витамин D.
 - Високите нива на кортизол (причинена от стрес или лекарства като стероиди) са свързани с по-ниски нива на витамин D.
 - Синтезът на активен витамин D от слънчевата светлина зависи от холестерола. Стрес хормоните също се произвеждат от холестерол. Когато тялото е в активна реакция на стрес, по-голямата част от холестерола се използва за направата на кортизол и не остава достатъчно,  за производството на витамин D. Затлъстяването намалява биологичната активност на витамин D. Хора с наднормено тегло имат по-ниски серумни нива на витамин D, защото той се поема от мастните клетки.
 - Ако не ядете достатъчно мазнини или не храносмиланете мазнините правилно също намалява усвояването на витамин D. Витамин D е мастно-разтворим витамин, което означава, че изисква мазнини за да бъде усвоен. Хората . които ядат храна с ниско съдържание на мазнини, както и хора с условия, които да нарушат абсорбцията на мазнини (като IBS, IBD, жлъчния мехур или чернодробно заболяване) е по-вероятно да имат ниски нива на витамин D.
 - Има разнообразие от лекарства , които също намаляват абсорбцията или биологична активност на витамин D. За съжаление, те включват лекарства, които са сред най-популярните и често се предписват - включително антиациди, заместващи хормони, кортикостероиди, антикоагуланти и разредители на кръвта.
 - Стареенето намалява преобразуване на слънчевата светлина към витамин D .
 - Възпаление от всеки тип намалява използването на витамин D.

"Добре, добре," вие казвате. " Аз просто ще си тествам витамин D , и ако е нисък, Ще взема добавки."
Ако само да беше толкова просто. Сега знаем, че някои хора с нормални серумни нива на витамин D все още страдат от симптомите на недостиг. Как е възможно това?
За да циркулира витамин D, за да изпълнява функциите си, той трябва първо да активирате витамин D рецептор (VDR). Проблемът е, че много хора с автоимунно заболяване имат генетичен полиморфизъм, което засяга експресията и активирането на VDR и по този начин намалява биологичната активност на витамин D. изследвания показват, че значителен брой пациенти с автоимунното заболяване на Хашимото имат VDR полиморфизми. На чист български език, ето какво означава това: ако имате ниска функция на физиологията на щитовидната жлеза, може да се изпитва недостиг на витамин Д, дори и ако вашите кръвни нива на витамин D са нормални. Това означава също така, че, ако имате VDR полиморфизъм, най-вероятно ще трябва да имате по-високи от нормалните нива на витамин D, за да се избегнат ефектите на витамин D недостатъчността. "Добре, разбрах ", казвате. "Аз може да се наложи да вземам по-високи нива на витамин D, отколкото на обикновения човек, ако имам една от тези генетични дефекти. Е, кажи ми какво трябва да бъде нивото ми! " Е, това е мястото, където навлизаме в мътна територия. Въпросът за колко трябва да бъдат високи нива на витамин D е много трудно да се отговори в случай на човек с автоимунното заболяване на щитовидната жлеза. Проучванията показват оптимална 25 (OH) нивото на D е 35. Някои препоръчват стойности от 50, но тези цифри остават недоказани.


Витамин D недостатъчност и заболяване на щитовидната жлеза
Източник
Friedman, М. D., Ph.D.
Витамин D недостатъчността и тироидни заболявания
Витамин D е важен витамин,който не само регулира калцият, но също така има много други полезни действия. Не много ендокринолози осъзнават това, но няколко статии, публикувани преди повече от 20 години показват, че пациенти с хипотиреоидизъм имат ниски нива на витамин D.
Това може да доведе до някои от проблемите на костите, свързани с хипотиреоидизъм. Смятало се е,че един от два механизма може да обясни ниските нива на витамин D при пациенти с хипотиреоидизъм, 1) ниските нива на витамин D може да се дължат на лошо усвояване на витамин D
от червата или 2) организмът не може да активира витамин D правилно. Други статии демонстрират, че пациенти с болест на Грейвс също имат ниски нива на витамин D. Важно е, че витамин D и хормоните на щитовидната жлеза се свързват с подобни рецептори, наречени стероид хормонални рецептори. Един различен ген в Витамин D рецептор  предразполага хора към автоимунното заболяване на щитовидната жлеза, включително базедова болест и тиреодит на Хашимото. Поради тези причини е важно за пациенти с проблеми с щитовидната жлеза да разберат как работи системата на витамин D.
Източници на витамин D
Витамин D е всъщност две различни съединения, холекалциферол (витамин D2), главно в растения и ергокалциферол (витамин D3), главно в животни.  И двата от тези хормони са наричат витамин D, и могат да бъдат получени по два начина. Първият начин е от излагане на кожата на ултравиолетова (UV) лъчи на слънчевата светлина и вторият начин е от хранителния прием. Витамин D се среща естествено в риба (като сьомга и сардини) и рибено масло, яйца и рибено масло. Все пак повечето Витамин D се получава от храни, обогатени с витамин D, особено мляко и портокалов сок. Интересното е, че откакто кърменето стана попопулярно, честотата на витамин D недостатъчността се увеличи защото се консумира по-малко  укрепено? мляко. Витамин D недостатъчността може да възникне и при пациенти с нарушена абсорбция на червата, като например в автоимунното заболяване, наречено цьолиакия , което се среща често при пациенти с проблеми с щитовидната жлеза. Мултивитамините са вторият начин за набавяне на витамин D, като някои калциеви добавки като Oscal-D и Citracal плюс D ..
Различни форми на витамин D и Как да се диагностицира Витамин D
Витамин D е неактивен и трябва да се превръща в черния дроб до 25-хидрокси витамин D
(25-ОН витамин D) и след това в бъбреците до 1, 25-хидрокси витамин D. Като само 1, 25-ОН витамин D, е този който е биологично активен. Тази форма на витамин D има за цел да позволи абсорбция на калций от стомашно-чревния тракт. Затова при пациенти с ниско съдържание на витамин D нива ще има ниски нива на калций и При тежките случаи се получава рахит (при деца) и остеомалация (в
възрастни), който е когато костта се огъва и не е добре оформена. При леки случаи на витамин D
недостатъчността, се получава остеопороза . Превръщането от 25-ОН витамин D към 1, 25-ОН витамин D, който се среща в бъбреците се катализира от паратхормон, наричан също PTH. Затова при пациенти с ниски нива на витамин D има относително високи нива на ПТХ заедно с ниски нива на калций. Това е
подобно на пациентите с първичен хипотиреоидизъм, които са с повишени нива на TSHкато същевременно нормални нива на хормоните на щитовидната жлеза. Освен това, витамин D под формата на 25-OH, която е формата за съхранение  е много повече като количество от 1, 25-ОН витамин D под формата на които, въпреки че е активен, е по-малко в изобилие. Ето защо, при състояния на недостиг на витамин Д, ниски нива на 25-OH витамин D са открити, но 1, 25-ОН нивата на витамин D са или нормални и всъщност леко високи. Те  са малко по-високи, тъй като излишния ПТХ,който се стимулира от ниски нива на 25-ОН витамин D стимулира превръщането до 25-ОН витамин D на 1, 25-OH витамин Г. Така, пациентите, които са витамин D дефицит обикновено имат по-ниско ниво на 25-ОН витамин D, по-високо ниво на ПТХ, ниско ниво на калцият, и нормално или повишено 1, 25-OH витамин D ниво.
Friedman обикновено препоръчва измерване на РТН, калций и 25-ОН витамин D да определи дали пациентът наистина има недостиг на витамин Д. (подобна статия на български) Анализът на витамин D 25-ОН има нормален обхват от около 20-60 нг / дл. Въпреки това, тази област може да е твърде ниска за мнозина пациенти. Освен това, анализът може да не е толкова добър в измерване на ниските нива на витамин D. Най-общо, д-р Фридман ще препоръча лечение на пациенти,който са с 25-ОН витамин D-малко от 30 нг / дл, но тези пациенти трябва да имат РТН във високо нормални граници. Оптималните нива на 25-ОН витамин D при пациенти с болести на щитовидната жлеза са Вероятно 35-60 нг / дл Не е ясно какво да правя с пациент с PTH при на нормалния диапазон и съвсем нормално ниво 25-ОН витамин D и по друг начин за пациенти с ниски 25-OH ниво на витамин D, но напълно нормално ниво на ПТХ.


Ко-фактори на витамин D се водят витамин К, витамин А, магнезий и калций. Препоръчително е техните нива също да се изследват.

Лечението на витамин Д недостатъчност се състои в излизане на слънце за по половинедин час на ден минимум, всеки ден. Включване в хранителния режим на определени продукти - например сьомга. Прием на добавка витамин Д. Солариум (като тук идва вечния спор на дерматолози и ендокринолози - едните казват НЕ! другите ДА!)

Понякога (даже за хора с проблем на щитовидната жлеза е често) се проявяват странични ефекти от приема на витамин Д като добавка. Болки в корема, диария и т.н. При хора с раздразнен стомашночревен тракт това е неминуемо (а хората с Цьолиакия например са такива).
Най-често може да пробвате да смените олиото(ако приемате под формата на капки) с хапчета. Също така може да изследвате нивата на магнезий, калций и витамини А и К, за да сте сигурни, че нямате друг проблем свързан с усвояването.

*PTH/ПТХ означава паратхормон

П.П. Извинявам се за правописните грешки при превода, много бързах  Embarassed

Последна редакция: пт, 05 дек 2014, 09:46 от tivva

# 1
  • софия
  • Мнения: 134
Благодаря много за изключително полезната информация.
Днес си взех изследванията, вит. D ми е 76.37 при референтни стойности 95.4-318, но няма коментар от изследвашия лекар да е ниска стойността на витамина. Какво мислиш?

# 2
  • Мнения: 14 635
Благодаря много за изключително полезната информация.
Днес си взех изследванията, вит. D ми е 76.37 при референтни стойности 95.4-318, но няма коментар от изследвашия лекар да е ниска стойността на витамина. Какво мислиш?
Така излиза,че си под нормата.Аз правих мин.седмица в ''Рамус'',но там са посочени др.референтни стойности.
10-30 латентен дефицит
30-50 оптимално ниво
>70 предозиране

# 3
  • Мнения: 12
Благодаря много за изключително полезната информация.
Днес си взех изследванията, вит. D ми е 76.37 при референтни стойности 95.4-318, но няма коментар от изследвашия лекар да е ниска стойността на витамина. Какво мислиш?
каква доза пиете

# 4
  • Palma de Mallorca (Baleares)
  • Мнения: 155
И аз благодаря за информацията!
Миналата есен след случайни профилактични изследвания разбрах,че имам дефицит на витамин D (<9.99) доста потърсих инфо,но като това тук не бях срещала,още един път благодаря на tivva  Hug
Пия си лекарството и сега имам значително подобрение 32.5 при оптимални стойности 30.0–99.0

Общи условия

Активация на акаунт