Делба след развод

  • 2 440
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 22
Моля за помощ по следния казус.
X и Y са съпрузи и съсобственици на парцел. Застрояват го с търговска част и жилищна част. Има издадени Разрешение за ползване. Търговската част се експлоатира от фирмата/ЕТ/ на X повече от 16г. Търговската част е проектиран и финансиран със средства на ЕТ на X, заведен си е като ДМА на фирмата.
Развеждат се.
Жилищната част си е 50/50.
На кого трябва да се присъди търговската част?
Придобивна давност допустима ли е ?
Благодаря предварително на всички, изказали професионално мнение

# 1
  • Мнения: 2 927
       По този казус не можете да получите аргументирано мнение във форума. Трябва адвокат да прегледа документите за собственост, документите на строежа, приобщаването на търговската част към предприятието на търговеца и пр. Изходната точка е не кой ползва, а кой е собственик.

# 2
  • Мнения: 22
Допитано е до двама адвокати и... две различни мнения.

# 3
  • Мнения: 2 927
      Не очаквай правилния отговор тук, след като двама адвокати са на различни становища. На имотни казуси без документи и без личен разпит на засегнатите страни, никой уважаващ се юрист не дава конкретни отговори. Важно е да се знае на чие име е терена, кой е придобил правото на собственост, с какви средства е построено, дали е построено с цел упражняване на търговската дейност на конкретно този търговец, включен ли е имотът в предприятието на ЕТ, кога е сключен брака, кога е регистриран ЕТ, кога е придобит имота. Все въпроси, на които може да се отговори след внимателен анализ на документите и разказите на страните и след това да се даде аргументирано становище и по вашия въпрос. А и категоричен отговор на едната страна е трудно да се даде, защото не се знае какво ще възрази другата.
      Ето едно решение на ВКС по сходен казус, дано те ориентира и е задължително за прилагане от съдилищата (ако вашите факти съвпадат с фактите по решението):
http://domino.vks.bg/bcap/scc/webdata.nsf/f7bb5453c25ba502c2257a … 7d24?OpenDocument

# 4
  • Мнения: 22
 "Важно е да се знае на чие име е терена, кой е придобил правото на собственост, с какви средства е построено, дали е построено с цел упражняване на търговската дейност на конкретно този търговец, включен ли е имотът в предприятието на ЕТ, кога е сключен брака, кога е регистриран ЕТ, кога е придобит имота."

На чие име е терена? - X и Y са съсобственици
С какви средства е построено? - средства на ЕТ на X, проектиране и финансиране
Дали е построено с цел упражняване на търговската дейност на конкретно този търговец? - Да, непрекъснато и по предназначение повече от 16г, с отделни данъци, консумативи и др
Включен ли е имотът в предприятието на ЕТ? - Да
Кога е сключен брака? - Преди да станат съсобственици на парцела.
Кога е регистриран ЕТ? - Преди закупуването на парцела. След сключването на брака.

Хърмаяни, благодаря за отговорите. Търся чисто информативни мнения от професионалисти.

# 5
  • Мнения: 2 927
     Щом искаш принципно мнение, при тази факти считам търговският обект за лична собственост на съпруга - едноличен търговец. Отделен въпрос е доколко ще успее да докаже твърденията си и какви възражения прави другата страна.
     Ето идентичен случай:
http://domino.vks.bg/bcap/scc/webdata.nsf/Keywords/64D3DEF944EFE … 4C2257B510046ED0A
ПП Почти не срещам колеги, които да отговарят на подобни въпроси в този подфорум. Пробвай в Лекс.БГ там пишат повече юристи и може да получиш още мнения.

# 6
  • Мнения: 22
Благодаря Хърмаяни отново!

# 7
  • Мнения: 22
При съсобствеността 50/50 на жил.част, единият иска да продава, другия не иска. Имотът е делим. Не е направено реално делене при започване на делото.  Как процедира съдът?



# 8
  • Мнения: 2 927
І. При наличие на едно жилище в цялата делбена маса (в случай, че заключението на вещото лице е, че жилищната част е неподеляема).
Вариант 1 - Съдът възлага в дял имота на онзи съпруг, който е поискал възлагане в първото заседание след допускане на делбата и отговоря на условията на чл. 349, ал.1 от ГПК (да са му възложени родителските права при наличие на ненавършили пълнолетие деца и да няма друго жилище) и осъжда този съпруг да заплати уравнение на дяловете (50 % от пазарната стойност на имота в 6-месечен срок от влизане на решението в сила).
Вариант 2 - При липса на претенция за възлагате или неоснователност на претенциите и на двамата съпрузи, изнася имота на публична продан.

ІІ. При наличие на повече от едно жилище в делбената маса, съставя разделителен протокол и после тегли жребий. Повече от едно жилище може да е налице и когато без значителни преустройства и неудобства, при спазване на строителните норми от жилищната част могат да се образуват две самостоятелни жилища. Реално във втората фаза съдът ще преустанови собствеността върху едно жилище и ще създаде две нови.

Всичко е много относително и развитието на делбеното производство трудно може да се предвиди, особено преди да са готови експертните заключения във втората фаза на делбата. Въобще в процеса за делба могат да възникнат много усложнения и предварително няма кой да ти даде гаранция какъв ще е крайния резултат.

# 9
  • Мнения: 22
Разбирам, че всичко е относително и без гаранции.

Случаят е едно жилище, "когато без значителни преустройства и неудобства, при спазване на строителните норми от жилищната част могат да се образуват две самостоятелни жилища"
Трябва ли да се представи проект/конструктивен/ за делимост преди започване на делото или съдът ще назначи вещо лице, което  ще прецени в хода на самото дело?
И ако е така, съдът да назначи вещо лице, да прецени дали един имот е делим, заплащат ли се такси към съда за решението му кое на кого /май 4% от дан. оценка/ ?

Последна редакция: чт, 05 фев 2015, 15:45 от camin

# 10
  • Мнения: 2 927
Разбирам, че всичко е относително и без гаранции.

Случаят е едно жилище, "когато без значителни преустройства и неудобства, при спазване на строителните норми от жилищната част могат да се образуват две самостоятелни жилища"
Трябва ли да се представи проект/конструктивен/ за делимост преди започване на делото или съдът ще назначи вещо лице, което  ще прецени в хода на самото дело?
И ако е така, съдът да назначи вещо лице, да прецени дали един имот е делим, заплащат ли се такси към съда за решението му кое на кого /май 4% от дан. оценка/ ?
     За да ви отговоря, трябва да изнеса лекция на тема втора фаза на съдебната делба. Ако имате интерес да направите нещо с имота си, адвокатът ви ще ви обясни подборно и стъпка по стъпка как може да се случат нещата. Тук е форум за взаимопомощ, за общи насоки, не за лекции по право. Ако държите да се образовате сам, четете решенията на ВКС по чл. 201-203 от ЗУТ вр. с чл. 39 от ЗС.
     Ще Ви кажа само по отношение на таксите. Плащат се възнаграждения на вещи лица, според броя им и броя на експертизите. При приключване на делбата от съда - 4% държавна такса върху стойността на дела за всеки съсобственик и местен данък (общината по местонахождение на имота си го определя). При съдебна спогодба, сключена преди съставяне на разделителен протокол държавните такси за съда са по 2%, местните данъци са си същите. Изчисляват се върху пазарната стойност на имота, установена със заключението на вещото лице.     

# 11
  • Мнения: 22
Благодаря за отговора.

Общи условия

Активация на акаунт