Анкета за епизиотомията

  • 13 383
  • 240
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 190
Е,доста,доста-5 доста ли е? А това защо правят епизиотомия все по-често-за да се избегнат разкъсвания,както и евентуално смъкване на влагалището години по-късно.Те затова нашите майки сега масово имат такива гинекологични проблеми...

И аз съм с 5 - бебе 4,100 кг  Wink, това все едно аз съм го писала  

Последна редакция: чт, 09 мар 2006, 23:49 от Toni4ka

# 31
  • Haskovo
  • Мнения: 150
Аз външни нямах ,вътрешни 1-2,но тях не ги броя,даже се чудеха лекарките дали  да ги правят или не,в общи линйи съм късметлйика май ,за първо раждане си е добре  Wink

# 32
  • Мнения: 108
И аз се пръсках с Бивацин още от първия ден, според мен това много ми помогна за отока. Все пак епизиотомията се възприема за "по-малкото зло"....Интересно ми е при 2-ро раждане от другата страна ли се прави,или как?

# 33
  • Мнения: 4 423
Имах с първото епизиотомия и беше голямо бебе 3,750 52 см.Сега ще видим!!!

# 34
  • Мнения: 532
Аз пък четох статистика в една британска книга.Там обясняваха,4е епизитомията на острова е около 20%,в скандинавските страни е  само 5,6%,а в източноевропейските страни достига 80%,в повечето случаи напълно неоправдано.
Не знам защо тук сме тъй послушни и приемаме всичко,което лекарите кажат и направят за най-правилното.Отворете кърмаческия форум да видите колко са актуални и компетентни нашите медици....
ммм да поздрави

# 35
  • Мнения: 3 423
В предродилния курс ни обясниха, че тук се цепват жените само в краен случай. Дори са привърженици на това, че ако има разкъсвания, заздравявали по-добре, ако не е рязано там, защото срязаното место е гладко, няма никакво сцепление и по-трудно да заздравее. Опитват се чрез дишане, чрез напътствия и изпробване на различни пози по време на разкритието, както и с масаж на мястото да не се налага да се цепва. Това е практиката в Германия.
Моята приятелка, дето е акушерка в Майчин дом, ми каза, че практиката в България е категорична: при първескини епизиотомията била задължителна. Не знам, дали е вярно. Ами ако не се налага? Не, винаги се правело.
Къде е истината, не знам. Все си мисля, че акушерките си знаят работата, където и да са.

# 36
нямам шевове и с двете раждания. така че може и без епизотомия. все пак по преценка на лекарите се налага понякога.

# 37
  • Мнения: 108
В крайна сметка никоя от нас досега не е споделила да е дълго-практикуваща гинеколожка, така че не сме гледали нито как заздрявяват раните, нито какви са най-честите разкъсвания, нито можем да преценим от случай до случай...може би на много от нас епизиотомията е спестила по-големи болки и проблеми...

А относно статистките, тези проценти говорят само за това каква е практиката в отделните страни, а практиката се налага не винаги от обективни фактори, дори в медицината. А какви са преобладаващите проблеми след раждане в тези страни не се казва, така че...

# 38
  • Мнения: 46
Два пъти съм раждала и ако погледнете лентичките отдолу разликата е 9,5 години. След първото раждане без епизотомия и с много шевове към срамните устни трудно се възстанових. В последсвие се разбра че имам и голямо смъкване. Втория път ми направиха Епизотомия, вероятно защото бебчо се беше омотал в пъпната връв и се възстанових бързо. Само да отбележа, че на третия час след раждането можех да стана, а като си спомня как след първото едва на втория ден успях и се наложи  да ми сложат катетър и инжекции гентамицин   Twisted Evil.

# 39
  • Мнения: 323
На мен ми правиха епизиотомия и мисля, че трябва да се прави ако се налага /тук някой писа вече/. При мен специално се наложи и дори след епизиотомията бебчо трудно излезе и  месец след това все още имаше кръвоизлив в очето. Така че смятам, че не режат за щяло и за нещяло а за да предотвратят усложнения, които в миналото са отдавани на съвсем други причини. По повод естественото разкъсване искам само да кажа, че то най добре така....обаче ако няма естествено разкъсване, а се наложи вакум или форцепс или бебето се запъне съвсем и се забави в родилния канал.... то за едното чудо всичко да е естествено детето може и с увреждане да се роди. Имам познат, роден така... гледката не е приятна.

# 40
  • Мнения: X
При мен се наложи при първото раждане ,и то с доста шевове,но след 5 дни вече не ги помнех...Ако се наложи и сега-да ми я направят-след като съм гласувала доверие на този лекар-нека прецени дали има нужда,и най-вече дали за бебо е добре...Предпочетам да ме резнат бързо и после да ме шият с упойка,отколкото да се мъча и аз и детето

# 41
  • Мнения: 2 271
При мен също се наложи.Имах доста вътрешни и 3 външни шева.Болеше ме хематома не самият разрез.Конците паднаха на 7ден и болката отшумя.

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 1 470
И аз се пръсках с Бивацин още от първия ден, според мен това много ми помогна за отока. Все пак епизиотомията се възприема за "по-малкото зло"....Интересно ми е при 2-ро раждане от другата страна ли се прави,или как?
Не се притеснявай с второто може и да нямаш аз лично с първото бях шев и кройка а сега с второто нямах нито един шев.
И то темата да кажа че когато раждах сина ми така запецна че даже се зарадвах на епизиот...,е да после седях на една страна цяла седмица ама с тетрата много по малко ме болеше пък и нали бебечо беше на лице пука ми за шевоовете.

# 43
  • Мнения: 1 735
На моята приятелка и направиха малък разрез за да ускорят процесът на раждане.При което тя се доцепи и беше шита чак и на д...Докторът не и каза колко шева има.На изписването ходеше точно като "пате" с извинение.Милата.Освен това имаше оток също като infinity.

И аз бях така - казаха ми, че са ми направили 11 шева Sad
После за патето, ходел близо 10дни, а за отока, тук нищо не ми изписаха и се възстановявах доста бавно.
Не го пожелавам на никого Confused повече болеше от самото раждане Cry

Абсолютно на същия х.. седях!  Confused
Наистина раждането болеше 100 пъти по-малко. ooooh!

# 44
  • Мнения: 4 392
Цитат
Оказва се ,че естествените разкьсвания заздравяват много по-бьрзо и няма или почти няма никакви последици след това,за разлика от епизиотомията!
Така,че нашите лекари пак са изостанали!
Цитат

Малко животинско звучи.
Аз лично не съм съгласно, че нашите АГ са изостанали.

Това са  медицински  изводи ,не си го измислям. WinkИзточниците са ми немски и швеицарски .Там хората се позовават на опит,натрупван десетилетия наред,затова и прилагат епизиотомия само в краен случаи,не просто за всеки случаи! Не е животинско ,защото е естествено и природата се е погрижила.
А че са изостанали-изостанали са (не всички ,разбира,се),защото едва ли някои си е направил труда в БГ да направи проучване за евентуалните последици от ЕПЗ  и да си промени начина на работа.

Общи условия

Активация на акаунт