Дете на 6 г. буйства, хвърля, сърди се, крещи

  • 1 645
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 291
Здравейте, пиша Ви за едното ми близначе което е на 6 г. момче. Много често се сърди и буйства когато нещо не му отърва. Това което повече ме притеснява и засега не мога да измисля решение е, че хвърля и чупи в яда си. Трябва постоянно някой да върви след него и да му оправя разхвърляното. Пример, хвърля всички фулмастри на земята, книги , столове, играчки. Крещи, реве. И всичко това от нещо мъничко, което не го устройва.
Буквално напоследък за всичко е така, дори в най-приятните дни когато сме заедно цялото семейство, в парка и изведнъж го прихваща. С брат си също постоянно се карат и бият. Все гледаме да говорим, да  обясняваме, гледаме да не му лисва любов и внимание. И понеже си мислехме, че по-този начин гледа да привлича внимание, гледаме да се занимаваме много с него, ама то не може нон стоп. В семейството не сме нервни и да се караме.
В детската само се захласва по-най "непослушните" деца, имитира поведението им..съответно го наказват много често.  Тази година ще е в четвърта група. Иначе е умно дете, бързо схваща. Все някакви етапи преминава до скоро се лигавеше ужасно, сега лигавенето го замени с това чупене и буйстване. Дано да е пак етап и да отмине. Кажете моля Ви вашето мнение

# 1
  • София
  • Мнения: 558
От това, което пишете, си мисля, че проблемното поведение на сина Ви може да се дължи на две неща:
1. Конкуренция между децата Ви – особено ако става дума за близнаци от един и същ пол
2. Детето се опитва да намери своята уникалност и значимост .
Двете причини са взаимосвързани. Много е трудно да „намериш себе си“, ако постоянно до тебе има някой който е от същия пол като тебе, на същата възраст като теб и на всичкото отгоре изглежда като теб или почти като теб. Явно вашия син е намерил начин да е единствен и уникален през описаното от вас  негативно поведение.
Това, което може да направите е да създадете прости и неотменни правила какво се случва ако:
1.Чупиш и хвърляш?
2.Биеш се с брат си?
Бъдете последователни и справедливи.
Опитайте се да подчертаете добрите страни и  на едното, и на другото дете. Може и да е трудно, но е хубаво да има разлики.
С други думи позволете и поощрете поведение, което е различно от това на брат му но в положителния смисъл – „не лигавене“ или агресивност.
Желая Ви успех
Данилеа Тахирова - психотерапевт

Общи условия

Активация на акаунт