Фетална морфология /ФМ / - Варна

  • 51 452
  • 157
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 484
Гласувах за доц. Балев .
Мисля, че някой момичета не са съвсем наясно какво точно означава ФМ . Това не е преглед, да се гледа всеки месец бебето. Това е специфичен преглед, който се осъществява в определени седмици от развитието на бебето, за да се установят евентуални аномалии на плода.  През всеки от тези периоди се гледа развитието на някой органи (мозък, бъбреци и т.н )
 Peace
Ако визираш мен знам какво е ФМ Simple Smile И в някой държави се ходи всеки месец по принцип Simple Smile Това, че в Бг някой и веднъж не ходят друга работа Simple Smile

# 16
  • Варна
  • Мнения: 5 886
Доволна съм от Максим Яков (той е бащата Grinning)
Мълчалив, обран като поведение, нито ми е показвал подробно бебето, нито това съм очаквала от него.

Признавам си, че тъй като той ми следеше цялата бременност, не съм разчитала на преценката му само от ФМ.

# 17
  • Мнения: X
Съжалявам за това, което се е случило на re_ge.  Hug
Нека всеки изказва мнението си, нали затова е темата. Аз също знам какво е ФМ, но като обикновен потребител споделям впечатленията ми, да чукна на дърво, може би при безпроблемна бременност не си личи толкова кой е добър и кой не..

# 18
  • Варна
  • Мнения: 11 340
ФМ съм правила 4 пъти, само при доц. Балев - за него и гласувах, много съм доволна - както от отношението, така и от обясненията му. Но аз съм от питащите, както и мъжът ми, като го разпитваш, обяснява много подробно какво точно гледа и какво вижда.

Иначе съм ходила на преглед с ехограф и при двамата Якови. От тях също съм много доволна, последното ми раждане го води младият Яков (Борис  Laughing), преди това той ми прави и амниоцентеза - изключителен човек и лекар! Party

# 19
  • Варна
  • Мнения: 669
Добавих и д-р Уалид, видях, че и той също прави ФМ.

Както и намерих поостарялата вече темичка за доц.Балев, ако някой се интересува: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=402266.0

# 20
  • Мнения: 781
Не визирам никой  , само уточнявам  ca_sky  Peace
И ще повторя - ФМ не се прави всеки месец, а в определени гестационни седмици . Другото е гледане на ехограф/ ултразвук

# 21
  • Варна
  • Мнения: 484
Които са кажи речи всеки месец Wink Написах ги така, защото не знам точно кой са. Казваха ми кога трябва пак да се ходи. Помня само 13 и 16-17. Май после беше 22.

На ехограф ме гледаха на ЖК, не в Темелков Wink И по принцип Кеновска не е гинеколог т.е тя не прави стандартните прегледи на ехограф, а само ФМ Peace

# 22
  • Мнения: 1 249
Всеки месец може да се прави ФМ, просто няма смисъл. Просто някои периоди са ключови за определени проблеми напр. прословутата нухална транслуценция. Прегледът с ултразвук за 5 минути е преглед, а обстойното оглеждане на всички органи и системи за минимум 30-40мин. е ФМ.

# 23
  • Мнения: 13 850
Които са кажи речи всеки месец Wink Написах ги така, защото не знам точно кой са. Казваха ми кога трябва пак да се ходи. Помня само 13 и 16-17. Май после беше 22.



13та седмица  е абсолютно грешно и прекалено късно за първа морфология която се прави специално а не просто така - нейното предназначение е комплексно и се взема под внимание при  за ранен скриинг за генетични отклонения. ако се направи както трябва по време  заедно с другите предписания може да отпадне възможност за късен скриининг и евентуално амниоцентеза, която и с малък риск по-добре д абъде прескочена щом медицината дава тази възможност. Отклонението при ранен скриининг , т.е. допускана грешка  , която не е от лекаря ( няма да се задълбочават тук има си цели теми за това ) е неизмеримо по-малка от тези в по-късните ФМ.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 484
Не ми се издирва, за да кажа точно, но доколкото помня е точно 12-13гс. И  да, ползва се за ранен скрининг, а съответно тази от 16 за следващия.

# 25
  • Мнения: 781
"Феталната морфология между 11-14 г.с. (оптимално около 12-13 г.с.)
Използва се за оценка на основните органи и структури на плода. На този ранен етап от развитието на бремнността се прави оценка на главата, предна коремна стена, стомаха, пикочния мехур, крайниците. Определя се локализацията на плацентата и броя на съдовете в пъпната връв.
Прегледът на феталната морфология между 11-14 г.с. позволява диагностицирането на някои големи структурни аномалии на плода. Ранното диагностициране на тежки и несъвместими с живота аномалии дава възможност за прекъсване на бременността в по-малък гестационен срок, което е свързано с по-нисък риск за бременната. В допълнение, специализираният ехографски преглед между 11-14 г.с. се използва и за измерване на дебелината на нухалната транслуценция, както и за оценка на феталната носна кост. Тези два ултразвукови маркера представляват ефективно средство за откриване на хромозомни аномалии в ранните срокове на бременността, вкл. за синдром на Даун. Плодът обаче е твърде малък между 11-14 г.с. и не може все още да бъде направен анализ на всички органи, което налага повторна оценка на феталната морфология в по-късен срок на бременността.
 
 
Феталната морфология между 18-23 г.с. (оптимално около 20-22 г.с.)
Специализираното ултразвуково изследване в този гестационен срок позволява внимателно оглеждане на всички органи и структури на плода, вкл. преглед на феталното сърце (т.нар. фетална ехокардиография), както и на лицето на плода. По правило феталното сърце и лице са трудни за оглед в по-ранните срокове на бременността. Следователно, между 18-23 г.с се изключват или установяват по-голямата част от възможните за диагностициране структурни аномалии на плода. В допълнение, в този гестационен срок се извършва и ехографски скрининг за хромозомни аномалии на плода, както и ехографски скрининг за преждевременно раждане чрез измерване на дължината на маточната шийка.
Феталната морфология между 28-32 г.с. (оптимално около 28-30 г.с.)
Постепенно големината на плода нараства, което позволява по-лесното диагностициране на някои по-редки и/или по-дребни структурни аномалии. От друга страна, някои дефекти по начало имат по-късна изява и практически могат да бъдат диагностицирани едва в трети триместър. Допълнително предимство на специализираното ултразвуково изследване между 28-32 г.с. е възможността за адекватна оценка на темпа на фетален растеж и развитие, както и извършването на някои високо-специализирани ехографски прегледи като Доплерово изследване на кръвотока в майчино-феталната и фето-плацентарната циркулация. Поради напредналия гестационен срок обаче, вече по-плътната костна структура на бебето и често неблагоприятното му разположение водят до някои ограничения при ултразвуково изследване в този период."


Източник : интернет Simple Smile

# 26
  • Мнения: 13 850
При ранен биохимичен скрининг който се съчетава с ФМ вероятността да се открият вероятни генетични аномалии е над 98 процента. ФМ се съчетава с кръвен тест за налични протеини и дава доста точен и щадящ за бременната резултат, защото късният БХС който се прави16-20седмица дава много по голяма грешка а от там и преценка за необходимост от амниоцентеза.
Да се оглеждат органите може и в 13 и в 14 седмица и 22 и 30-32-ра.Нyхалната транслуценция може да се гледа и до 16 и малко по-нататък,но ранен БХС( кръв плюс ФМ) до 12 та пълна ми каза Кременски( обаче науката се развива,в Фемина пишат 13,6 интересно защо отново това подръпване на периода) . А това изследване е голяма възможност и облекчение за всяка бременна. Ако го имаше по мое време нямаше да правя амниоцентеза след проблемна ФМ в 16-та седмица. Да не се повтарям- Кеновска мери и казва че има показатели за Даун.Цонев и Балев казват че е сгрешила,но аз така или иначе направих амниоцентеза. А

Последна редакция: ср, 08 юли 2015, 18:37 от _re_ge

# 27
  • Варна
  • Мнения: 669
Благодаря за инфото, момичета!  Hug  Много е хубаво човек да има информация  Peace

Във Варна нещата стоят особено, майчетата се лутат, говорят им най-разни неща от различни места и наистина, някои може да протестират, че не бива да вярваме на всичко в интернет, но човек сам може да прецени кое е важно и кое не за него. Кога да вярва на докторите, кога да търси друга информация.

Скрит текст:
Ако не беше този форум и момичетата, нямаше да направя ФМ когато трябва, нищо че вече бях записана на ЖК при много добър лекар, нямаше да успея да мина на преглед при Балев, нищо че бях без час и... наистина не знам какво щеше да се случи по-нататък.
Още ме боли и от мисълта, че никой, ама никой доктор /а ги обиколих доста/ не ми и спомена за съществуването дори на метода хорионбиопсия, не че щеше да оправи някак нещата, но просто така, от професионализъм. О не, веднага се поправям - когато попитах направо, първо ме изгледаха като полезно изкопаемо /в стил поредната многознайка/, после ми казаха, че няма смисъл, че във Варна няма кой да направи и.. така.

# 28
  • Мнения: 162
Аз имам малко тъп въпрос.Има ли смисъл от кръвния тест за Даун?При положение,е се ходи на ранна фетална морфология.Питам понеже при ФМ доколкото чета тук се измерва нyхалната транслуценция

# 29
  • Мнения: 781
 loathe , това трябва ти да си прецениш.
За мен лично Биохимичен скрининг- не виждам смисъл от него. Някакви проценти, едно към еди колко, вероятности.....няма нужда - подчертавам ЗА МЕН
При първата си бременност, не направих умишлено. При втората, ми беше включено в цената за ЖК и ми направиха първия скрининг. Тъй като там оказва влияние и възрастта, рисковете ми излязоха високи и настояха за втори . Бях против, но лекаря ми каза : "Ако си го плащаше ти, нямаше да те карам да правиш втори път, но тъй като ти влиза в цената, направи го" .....еми направих и всичко беше ОК
И така...прецени си сама дали има смисъл или не  Hug

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт