Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 526
Здравейте, дъщеря ми през ноември ще направи 12 г. От известно време ми се оплаква, че сънува кошмари и когато е сама мисли само какво става след смъртта, къде отиваме, какво се случва с нас и това явно много я плаши. Дори се събужда посред нощ. Мисля, че от 1 година се случва това, но е на периоди. Аз се опитвам да я успокоявам, да й обяснявам, да говоря с нея, че няма нищо страшно и т. н., но това явно не е достатъчно. Казвам й да излиза навън с децата, да се занимава с разни неща, като й се появят такива мисли веднага да се сеща за нещо друго-приятно, но тя ми казва, че не й помага особено като е сама. Като е с други хора е ОК. Като съм я питала защо се сеща за това и тя ми казва, че това е започнало като си мисли за дядо си Петко (баща ми почина преди повече от 7 г.) и й става мъчно, след това се притеснява и си мисли само за това. За съжаление и двамата й дядовци и прадядовци починаха. Тя никога не е ходила на гробища, не съм я притеснявала. Не сме говорили пред нея за тези неща, когато ми е било мъчно и съм плакала, съм гледала да не е пред нея. Като беше малка съм й казвала, че дядовците са на небето като звездички и всичко е било спокойно. Сега незнам дали от пубертета, дали от някакви нейни страхове, но тя се притеснява, защото вчера ми каза, че иска да я заведа на психолог. Питах я дали си говори с приятелките затова и тя ми каза, че и те имали някакви страхове и тя не искала да им обяснява за нейните, за да не се стреснат.
Ще бъде ли добре за нея да я заведа на детски психолог? Наистина си притеснявам и се чудя как да й помогна това да го преодолее.

# 1
  • София
  • Мнения: 558
Здравейте,
Няколко нещо ми правят впечатление от написаното и ще ги споделя с вас. Смятам, че така ще ви е най-лесно да се ориентирате какво точно да направите.
Дъщеря ви на прага на пубертета и в него е в реда на нещата да си задава тези, т.нар. „екзистенциални въпроси“ - кой съм аз? Какъв съм? „Какво е смъртта и какво се случва после?“ Без да си дадем отговор за себе си няма как да се превърнем в зрели хора, които са на ясно какво искат от живота и да си търсим начини да го постигнем. Явно нейните представи за смъртта и умирането вече не са детски, така че вашите отговори „Няма страшно“ и „По-добре да не те занимавам с мъката по починалите си родители“ не могат да и свършат работа, защото, да, ни е сме смъртни, остаряваме и умираме, за това е много важно да изживеем живота си така, че в края му да не съжаляваме за направеното и не направеното.
Още нещо имайте в предвид – за разлика от детството, в пубертета светът се струва на дъщеря ви много по- драматичен, там всички въпроси и обстоятелства са „хипер емоционални“ , едва ли не „на живот и смърт“.
Щом желае, заведете я на психолог, за мен това е сигнал, че тя ясно си дава сметка за психичното си пространство и иска да се погрижи за него по един зрял, здрав и адекватен начин.
Даниела Тахирова - психотерапевт

Общи условия

Активация на акаунт