Боядисване на яйца

  • 115 147
  • 428
  •   1
Отговори
# 405
# 406
За "професионалистките" - нещо такова ли имаш пред вид yanich? Мотивът е Велинградски, с малки изменения.

# 407
  • Мнения: 1 033
Да, Шуша, а също и с по-богати мотиви. По линиите си личи, че ръката е обиграна, восъкът е разпределен рвномерно навсякъде. Невероятни има:) Довечера, ако не забравя,  ще снимам едни стари от миналата година, които пазя за модел и ще ги пусна

# 408
  • Мнения: 240
Момичета изчетох всички страници и съм очарована.Прекрасни са всички яйца които сте показали.Невероятни са.Тази година заради дребосъка съм решила да се постарая и повечко да си поиграя , макар че едва ли ще постигна вашите резултати.С восък веднъж съм пробвала и беше пълен провал.Та се чудех ако рисувам с фулмастри и маркери дали после тези яйца ще са годни за хапване.
Иначе съм решила да пробвам няколко варианта от вашите и ако се получи нещо свястно ще се похваля.

# 409
  • Мнения: 764
Искам да попитам 2 неща:
1.Восъкът дали може да е разтопена свещ или трябва да е от оня белия,който се продава на калъпи?
2.След като се нарисуват яйцата с восък и се сложат да се варят восъка не се ли разтапя?
 Embarassed Rolling Eyes

# 410
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Шуша, би ли споделила за тези техники които си ползвала?

А иначе от Янич имам подарък рисувани яйца от Ракитово. Много са красиви. Като ми оздравеят децата ще ги снимам и покажа!

# 411
  • Мнения: 1 033
Моите съм ги изхвърлила май или не можах да ги открия:) Нищо след Великден ще снимам колекция:)

# 412
За Мимито
Здравей, Мими,
Вчера отговорих на Пипилота Виктуалия, но не знам защо не виждам това, което написах. Затова ще го пусна пак.

# 413
Та, Мими, старата Велинградска технология е следната. Яйцата се изписват с восък още сурови. За изписване се използва само чист пчелен восък. Никакъв друг не става, дори и този от църковните свещи. Чистият пчелен восък се купува от пчеларите на пазара - на отливки в капачки от буркани или в чашки от кафе. В къщи си го претопяваш и изливаш в някакъв много плитък съд. Още докато е топъл, го нарязваш на тънки ивички, които да са удобни за слагане във фунийката на писалката. Нагряваш фунийката на пламъка на запалена свещ, восъкът в нея се разтапя и започва да изтича през тесния отвор. Така можеш да пишеш по яйцето разни мотиви. Като го изпишеш както искаш, след това трябва да го боядисаш. Според тази технология боядисването и варенето стават едновременно - в разтвора на боята. Много трябва да се внимава обаче боята да се загрява МНОГО БАВНО и постепенно. Ще видиш как восъкът от шарките постепенно изсветлява и става все по-прозрачен, златистожълт. Всъщност може и да си го оставиш несвален - ще има релефен ефект. По технологията обаче восъкът се маха. Частично той сам си се отлива в боята, докато се сгорещява. Частично - се изтрива с парцал след изваждането на яйцето от боята. Щом чуеш, че разтворът започва да завира - трябва или да махнеш съда от котлона, или да изключиш котлона, или да извадиш яйцето. Веднага - още докато е горещо, го изтриваш с памучен или вълнен парцал - той смъква восъка и на мястото, където си рисувала светват шарките. Дори и яйцето да не е твърдо сварено - ако искаш то да се "стегне" - можеш да го сложиш за 5-10 минути в слаба фурна (150 градуса) - и така ще го "втръвдиш". Проблемът е да не вземе яйцето да се спука в разтвора на боята - тогава язък ти за труда.
Разбира се - можеш да използваш и вече готови сварени яйца, за които си сигурна, че не са пукнати. Изписваш ги с писалката с восък и ги боядисваш в боята по същия начин. Не забравяй щом разтворът започне да завира да го махнеш от котлона. Восъка от яйцата можеш да свалиш и по друг начин. След като изсъхнат от боята, нареждаш ги в тавичка, постлана с тоалетна хартия или салфетки и ги слагаш във фурната, загрята до 100 - 150 градуса за около 5 минути. После ги изваждаш и изтриваш бързо с парцала. И готово! Ако има остатъци от восък - можеш за нагрееш над котлона или да върнеш за малко във фурната - восъкът се разтапя и го изтриваш. Ако трябва да сваряш восъка само от едно или две яйца - можеш да ги нагряваш и на пламъка на свещта и да ги изтриваш на части. Или пък над котлона. Това е.
Това е фантастична игра!!!

# 414
  • Мнения: 764
Още веднъж благодаря на Шуша1!
Мислех да те питам дали може да сварим яйцата,после да ги нарисуваме с восъка и тогава да топнем в загрятата боя,но ти си отговорила!

# 415
  • средноголям град в България
  • Мнения: 145
Страхотно  bouquet

# 416
  • Мнения: 4 380
 ShockedШуша, останах със зяпнала уста. Добре де, ами черните линии и точици с какво правиш? Ами разноцветните как?  Shocked Разкривай технологията, че се поболях! Crazy

# 417
Здравей Ксения,
черните линии и точици се правят пак с чист пчелен восък, само че като го разтопя, примесвам в него черна маслена боя за рисуване. Руските туби са не по-скъпи от 2.50 лв. От една туба е нужно към 1/5 - 1/4 за оцветяване на към 200 г восък, а това ще ти стигне за пет години напред, само яйца да пишеш. Не трябва да се прекалява с количеството на боята, защото тогава восъкът става много мек и после като застине, се размазва. Все пак в сместа трябва да преобладава восъкът. Едно време бабите го почерняли с катран, ама сега къде да го намерим тоя катран?! Цветните поленца на рисунките може да се оцветяват с перманентни маркери за дискове, може с цветни водоразтворими тушове (руски, чешки), може също в белтък от яйце да си посипеш малко боя за боядисване на яйца на прах и хубаво да я разбъркаш - тогава оцветеното поле получава и гланц след изсъхването. Може и с желатинова боя да се оцвети. Не знам за вас, но на мен това ми носи много удоволствие и психическо разтоварване. Играта на въображението не може да се сравни с нищо друго. Пробвай се.
Шушата

# 418
Здравей Пипилота. Искам да ти обърна внимание за боядисването на яйцата. Изписаните с восък яйца, независимо дали ще са сварени или сурови, не трябва да се потапят з "загрятата боя", ами в напълно студен разтвор на боята. Започва се от нулата загряването. Даже има бои и технологии, при които яйцата си се боядисват съвсем на студено, само че това трае по-дълго време. При боядисването на студено, след това восъкът се сваля във фурната. А при Велинградската технология - след загряването на яйцето в разтвора. Но винаги се започва от студен разтвор, която се загрява много бавно. Когато се сгорещи и започне да шуми, защото започва да завира, след като отстраниш съда от котлона или пък го изключиш, яйцата може да продължат да си стоят в разтвора още известно време. Въпросът е да не врат в него, защото восъкът също се отмива постепенно, но като му изтървеш края - може и съвсем да се размие и разлее в боята, и тогава гя ще боядиса и нашарените рисунки и ще ги заличи.

# 419
Още за Ксения. Освен в черно, можеш да оцветиш восъка и в бяло, в жърто, кафяво, зелено, синьо, червено. Можеш да рисуваш с писалката с оцветения восък в един или в повече цветове върху бяло или върху естествено бежово яйце. След това може и да не го боядисваш в боя, защото линиите  ще са цветни. Пак става много хубаво.
Шуша

Общи условия

Активация на акаунт