Прясно мляко?

  • 6 647
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте дами,

напоследък започнах чест прием на прясно мляко, което ми подбуди любопитството за полезните му ефекти. Обаче зачетох едни статии в google, от които ми настръхна косата.

"Проблемът с млечните продукти е, че млякото се пастьоризира. Така ценните вещества в него се губят, а производителите добавят допълнително калций. Това обаче е проблем, защото организмът не може да го усвои, има нужда от допълнителни вещества – магнезий, витамин Д и фосфор. И организмът започва да ги изтегля от костната система, от зъбите, от меките тъкани в опит да усвои самостоятелния калций в млякото. По този начин здравословното им състояние се влошава. Наскоро приключи голямо проучване на Харвард, правено в продължение на 12 години с 80 000 жени. Търси се отговор защо с увеличаването на консумацията на млечни продукти остеопорозата при жени в менопауза скача драстично. Учените установяват, че проблемът е именно в голямото количество калций в млечните продукти без наличните вещества за усвояването му."


"В защита на новите теории се изтъква фактът, че високото

белтъчно съдържание на млякото изсмуква калция от костите."


7. Млякото не е никакъв източник на минерали. Това, което уж ще си набавим от него като калций, манган, хлор, магнезий, селен, много по-качествено бихме си набавили от плодовете, зеленчуците, ядките, зърнените и бобови култури. Един разнообразен режим, като суровоядството, доставя на организма ни абсолютно всичко, от което имаме нужда и то в много по-качествено състояние. Тялото ни лесно и бързо разгражда и абсорбира живата храна, която му предлагаме.


и много други.


Аз започнах да пия прясно мляко с 2 лъжички домашен мед, с мисълта че това е полезен еликсир.
Вече съм сериозно притеснена.
Вие какво мислите?

# 1
  • Мнения: 8 163
Тази тема е потенциално бойно поле поради наличието на противоречащи си изследвания в областта.

Личното ми мнение е, че в минимални количества (до 5% от общия прием на хранителни продукти) млякото и млечните не са проблем.

Смятам също, че след преминаване на кърмаческа възраст, хомо сапиенс (както всички други бозайници) няма жизнена необходимост от мляко и млечни.

Повечето хора обаче са на противоположното мнение. Това си е тяхно право и никой не бива да им отнема възможността да избират какво, кога и как да консумират.

Затова предлагам, вместо да разчиташ на мненията, които ще получиш във форума, да намериш отговора, който ще е правилен според теб. Има достатъчно литература по въпроса.

# 2
  • Мнения: 54 421
Не употребявам прясно мляко. Отдавна съм наясно с вредата от мечните! Naughty
Вкъщи се купува максимум 2-3 пъти годишно, по литър, като съставка за готвене, а не за пиене.

Аз не консумирам никакви млечни!
Детето и майка ми ядат сирене и кашкавал.
Обяснявам, че са вредни, но на тях им харесва вкуса и засега нямам успех. Sunglasses

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 21 632
Личното ми мнение е, че в минимални количества (до 5% от общия прием на хранителни продукти) млякото и млечните не са проблем.

Повечето хора обаче са на противоположното мнение. Това си е тяхно право и никой не бива да им отнема възможността да избират какво, кога и как да консумират.
Такова е и моето мнение.

# 4
  • Мнения: 4 708
Не вярвам на това изследване, по-скоро вярвам, че щом векове наред хората са яли мляко и млечни продукти и са се чувствали добре, значи ако нямам алергия към млечни продукти, и аз ще ги консумирам. Ако почна да се взирам в разни статии издирени чрез гугъл, трябва и гладна да стоя, щото било полезно, но това освен възпален гастрит друго няма какво да ми донесе. Нападайте ме сега  Mr. Green
ПС ето пък една статия, в която се обяснява ползата от млякото http://www.puls.bg/health/food/news_1761.html

# 5
  • Варна
  • Мнения: 10 553
Нашето семейство също доста ограничихме млечните продукти, по-точно краве и овче.

Тъй като, все пак ни се ядат млчени продукти, започнахме да консумираме много козе сирене.
Мъжът ми пие и козе прясно мляко, но аз все още не мога да свикна с вкуса му.
Използвам го при готвене.

Детето не иска дори да опита козе мляко. За него купуваме краве мляко и сирене.

# 6
  • Мнения: 2 011
Употребяваме кисело мляко но в умерени количества. Прясното отдавна  не е приоритет в къщи. Купувам  такова от една  баба - квася го и оставям малко количество  да  си  слагам  в кафето  , да  направя  понякога  кремче за децата  и  евентуално за  едн а шкембе чорба !  
 И аз съм наясно с повечето минуси на прясното  мляко но пък  когато  се използва умерено или в малки количества не мисля , че е проблем.
 .... Имам познати , които  пият  страшно много  прясно  мляко  всеки ден и така  учат и децата  си  но това си е техен  личен избор! Аз не  спадам  към тази група.
Scarlet~,  абсолютно подкрепям мнението ти. От  векове  нашите  предци са  знаели как да се  хранят - умерено и с произведени  от  тях  храни. Например  месото им е било ограничено като консумация ... С умерен  режим на храна  и движение , чист въздух и  храна  те са били  здрави , силни и  дълголетни !
 Но от тогава  до сега колко  са се променили  нещата и колко  е отровена храната и средата а нашите  ненаситни  нужди от  храна - за тях  друга тема трябва !

# 7
  • Мнения: 1 897
Доскоро и аз много се връзвах на това - колко е вредно прясното мляко. ooooh!

Синът ми само това пие по 5 пъти на ден и се дразнех изключително много. Вече спрях. Всичко, което се пише не е вярно. Модерно стана млякото да е вредно, откакто се произвеждат купища добавки. И как можеш да накараш някой да ги купува? Естествено като твърдиш, че това му вреди. И хората се връзват. Остеопороза причинява - глупости. Колко жени в миналото са страдали от тази болест? Да, масово са се хранили с млечни продукти и са били здрави.
 
Ама млякото не било като преди. Коя храна всъщност е като преди? Важно е добавки да се консумират.

# 8
  • Мнения: 2 495
Тази теория за млякото,че била за малките теленца ,а не за хората,излезна преди около 20 години с книгата на семейство Даймиън "Сила за живот" https://www.helikon.bg/books/260/-%D0%A1%D0%B8%D0%BB%D0%B0-%D0%B … 1%82-1_46001.html .В нея се иронизира как в Казахстан имало столетници сред овчарите ,чиято храна била предимно мляко и ха-ха това било пълна глупост.Явно семейството не може да направи разлика между чистото мляко и това ,което се пие в Америка с галони.
Преди около 25 години,когато в БГ трудно се намираше вносно адаптирано мляко ,бебетата бяха отглеждани с  разредено кисело мляко.И мога да ви се закълна ,че нямаше бронхити,астми ,алергии в тези размери,които са сега.
Друг е въпросът,че в днешно време има деца 1-2-3-4 годишни,които изцяло си преживяват на течна храна  от плодови сокове и прясно мляко/с какао/.Еми,не смятам,че е нормално едно малко дете да пие по кило прясно мляко на ден.
В книгите се твърди,че само 25% от възрастното население има ензима за преработване на казеина-белтъка на кравето мляко.Като това са предимно северните народи.Японците не можели да преработват
казеина и на това се дължало провала на рекламата на бисквитките Орео.
Умерена консумация на мляко /предимно кисело/ и млечни в рамките на разнообразна балансирана диета не смятам,че ще отрови хората. Като закуска всяка сутрин с прясно мляко и корнфлекс не смятам,че е разнообразно хранене.
И нека бъдем малко по-критични към разните диетични статии ,които се пишат по света.Едно е храненето  Америка ,съвсем друго- в БГ. И София не е България -едно е да купиш мляко от супера,съвсем друго да пиеш млекце от някоя кравичка,която пасе чиста зелена трева Родопите,например.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз пък не вярвам във вредата от млякото. За сега не съм попаднала на достатъчно сериозно изследване от сериозен източник, което да ме убеди. Аз пия поне по чаша прясно мляко на ден, понякога и повече и ям доста кисело. Децата ми пият задължително по чаша прясно и чаша кисело всеки ден. За сега, слава Богу, всички сме здрави. Скоро си правих изследване за остеопороза - всичко е наред. Естествено, това си е мое мнение, не е задължително да е правилно.

# 10
  • Мнения: 6 346
Съвременното пастьоризирано мляко безспорно е далеч по-различно от млякото, което са пили прабабите ни и със сигурност вреди на доста хора. Но все пак единственият начин да се види дали конкретно на вас ви вреди е да се направи елиминационна диета - за поне месец спирате всякакви млечни продукти, а после започвате да въвеждате един по един: например първо пийвате чаша прясно мляко и после още няколко дена не консумирате млечни, а следите за реакция от млякото. Реакцията може да е всякаква - главоболие, обрив, болки някъде по тялото, повишено отделяне на слуз от гърлото/носа, стомашночревни проблеми, обостряне на някое хронично заболяване или въобще всякакви неприятни усещания. Ако реагирате по този начин, има вероятност прясното мляко да не ви понася - значи го спирате поне още за месец и повтаряте пак опита. Ако отново реагирате по същия начин, значи млякото наистина не ви понася и не го пиете повече. По същия начин постепенно трябва да се въвеждат другите млечни продукти.

Далеч не всеки има лактозна непоносимост - лактозната поне става ясна доста бързо и трудно може да се сбърка, защото причинява или стомашни болки скоро след изпиване на чаша мляко, или малко по-късно причинява разстройство. Така че ако имате лактозна непоносимост, вече сигурно сте го разбрали. Но в днешно време повечето хора, които реагират негативно на млякото, реагират на казеина в него, като реакциите често не са стомашночревни, а са кожни, ставни, неврологични или въобще всякакви други. Затова и трябва да се направи такава елиминационна диета.

Но така или иначе млечните не са необходим за човека продукт. Спокойно може да се живее без тях.

# 11
  • Мнения: 2 495
Който подозира,че има непоносимост към млечни,може да си направи кръвен тест ,струва 39 лв.

# 12
  • Мнения: 6 346
Кръвните тестове рядко дават пълната информация. Най-добре се проверява с елиминационна диета. Peace

# 13
  • Мнения: 1 897
Аз пък съм с остеопения - начална остеопороза, без да съм пила никога прясно мляко. Просто никога не съм харесвала вкусът му.

Синът ми обича и когато е вкъщи пие често с и без какао, за закуска с овесени ядки, с кекс, палачинки. Предпочитам да пие прясно мляко колкото иска, вместо сокове. Здрав е, освен една скарлатина от друго по-сериозно не е боледувал. Добавки не приемаме.

А когато започна да чета или чуя нещо от сорта" Според американски учени и т.н....." , директно спирам. Не ме интересува какво са "измислили" хора, които умират от собствения си мързел да си сготвят.

# 14
  • Мнения: 6 346
За здравината на костите калцият е един от най-малко важните фактори. Peace Далеч по-голямо значение имат общият прием на белтъчини (трябва да са минимум 1,2 грама на килограм тегло при жените, а ако спортувате - повече, и то е препоръчително да са от животински източници), витамин Д, магнезият, витамин К2. Физическата активност също е от значение - костите стават по-здрави, когато са принудени да носят тежест (затова всъщност и наднорменото тегло се оказва полезно - заздравява костите, макар че пък е вредно в други отношения).

А това, че някой (децата например) ядял всичко и бил здрав, не означава нищо. След определен брой години ще стане ясно какви болежки ще му изскочат "като гръм от ясно небе". Peace

Общи условия

Активация на акаунт