Хормоно-зависим рак и ново лекарство заместващо Тамоксифен (Нолвадекс) !

  • 10 819
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10
Нарочно отварям нова тема, така ще има повече мнения и ще са по конкретната тема.

Аз ще пиша от името на друг човек с този проблем, темата е доста важна и за един от основните странични ефекти, на хормоналното лечение - остеопорозата ! Има два вида лекарства работещи на различен принцип, които се изписват профилактично за жени в предразположени към рак на гърдата след менопауза и жени които са имали инвазивен хормоно-зависим рак, като превантивна терапия за повторната му поява.

Единият тип лекарства са така наречените SERMs (селективни модулатори на естрогеновите рецептори), които блокират ефекта на естрогена върху гръдната тъкан. Това са Тamoxifen (Нолавдекс) и Raloxifene (Евиста), първото е веществото, а в скобите търг. име на продукта. Точно за Евиста отворих темата, то дори не е и толкова ново, вече 10год. и повече се използва, първоначално за лечение/превенция на остеопорозата, но и от доста време се използва от много лекари по света и като заместител на Нолвадекс.

Тъй като от клиничните проучвания става ясно, че той е също толкова ефективен за предотвратяване появата на рака на гърдата, както и Нолвадекса, но със много по малко странични ефекти. В някои статии се споменава за 50% предотвратяване на рака, спрямо 38% при Евиста, на други места пише 44%, а някъде ги дават по равно ефективни.

Тамоксифен (Нолвадекс) е много по токсичен от Евиста, с много повече сериозни странични ефекти. При Евиста най-сериозният страничен ефект е свързан с образуването на тромби, тромбоемболии и това най вече за хората които са предразположени към това и също имат по заседнал начин на живот.
Но пък Евиста предпазва костите от загуба на костна тъкан и появата на остеопороза, а много жени които са били на такова лечение са се сблъсквали с този проблем.

И нека всяка от вас която е намерила решение и на този проблем да сподели опита си, аз попаднах и на едно мнение от друг форум -

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=rak&Number=195240 … amp;view=&sb=

Другият вид лекарства, които се изписват след първоначалното приемане на Нолвадекс са така наречените ароматазни инхибатори (АИ), които блокират ензима (ароматаза), който е отговорен за производството на естроген. Лекарства от тази група са Анастрозол (Аримидекс) и Летрозол (Фемера). Които от това което знам, трябва да се пият 5год.

Аз имам и друг въпрос към тези които са минали по този път, тъй като двата вида лекарства работят на съвсем различен принцип и ме интересува, тези които са били на Нолвадекс и не са имали някакви сериозни странични ефект, имало ли е промяна след като са преминали на АИ като Аримидекс или Фемера ?

За Евиста също искам да питам, дали на някоя от вас е изписвано вместо Нолвадекс ? Намерих само едно мнение на жена в друг форум и то от 2007г., която е писала, че лекаря и го е предписал, като заместител на Нолвадекс. Ето тук, най-отдолу -

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=rak&Number=194740 … amp;view=&sb=

А в едно друго мнение прочетох пак от преди доста години, че здравната каса не го поема това лекарство за това лечение и само ако има по сериозна остеопороза от -3 и фрактури, чак тогава може да го изпишат. Сега обаче не знам дали още е така.

А то струвало към 100-120лв. на месец и това също може да е причина да не се изписва много у нас, ако трябва пациентите да си го плащат. Нека всички, които са се сблъсквали с проблема с остеопорозата по време на хормоналното лечение да споделят как са се справили с него. Няма нужда да казвам, че с една добавка от калций и вит. D няма как да се реши този проблем !

Последна редакция: вт, 20 окт 2015, 23:06 от Sun_Ray

# 1
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 003
Аз съм била първите две години след операцията на Новладекс, следващите 3 години на Аримидекс и сега пак съм на Нолвадекс...Освен килограмите, които тръгнаха нагоре, не съм имала други сериозни странични ефекти. Почнах да вдигам и кръвно, но то може да е килограмите....
Не съм чувала нищо за това лекарство... Но пък за сега и кокаляците са ми наред Peace

# 2
  • Мнения: 10
Това е много добре, то няма как при всеки да е еднакво, но то зависи и от възрастта, дали е след менопауза и т.н. Тази жена за която отворих темата има и хистеректомия и тя спортува и не чувства никакъв проблем,  но на изследването на костите (сцинтиграфия) са и казали, че виждат дегеративни изменения в костите и трябва да се вземат мерки, а те е взимала Нолвадекс около 2 год. Така, че само по усещане няма как човек да разбере каква му е костната плътност !

# 3
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 003
Бях на 35, когато ме оперираха, а сега съм на 42. Още на първата сцинтиграфия /36 г./ се оказа, че имам дегенеративни изменения на костите, а дори не бях почнала хормоналната терапия newsm78  И така всяка година. На почти всички това пише, защото с възрастта това е естествено...Важното  е друго да нямам Mr. Green

# 4
  • Мнения: 10
Е да така е, по важното е живота, но някои правят доста тежка остеопороза, а с годините нещата ще станат много по зле ако не се вземат мерки. Аз имам една баба и тя от едно леко падане и така се начупи, на лошо място и доста си си е проблем остеопорозата !

# 5
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 003
Разбира се, че е проблем и то доста неприятен, но все пак за остеопорозата има много медикаменти, рехабилитации, санаториуми с много добри процедури. И най - важното - от нея не се умира. Mr. Green
А когато си болен от рак се съсреодоточваш в това да си спасиш живота. За всичко друго мислиш после! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт