Съвет към кандидат-студент

  • 2 042
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18
Здравейте!

Може би раздел "Висше образование" би бил по-подходящ за публикуването на подобна тема, но тук посещаемостта е по-голяма, затова и задавам въпроса си тук.
Кандидат-студентка съм и бих ви била благодарна, ако ме насочите към специалности, ориентирани най-вече към изучаването на литература и чужди езици. Гимназистка съм в езикова гимназия и езиците са ми силата, а и страстта. Бих желала специалност, обогатяваща цялостно общата култура, акцентираща на изкуствата и разглеждането на чуждестранна (и не само) литература.
В съзнанието ми първо ми изникват филологиите, но те не са ли по-тясно центрирани в изучаването на даден език и не толкова в анализа на художествени произведения на съответния език?
Друг вариант е културология, но първо, специалността ми звучи малко като "алабалистика", и второ, предполагам там се изучават повече културни и социални феномени. Книгоиздаването пък ми звучи твърде техническо, професионално ориентирано. Разбира се, може и да греша.
Видях също възможността след втори курс да се запише паралелно втора специалност, но не знам дали и тя е държавна поръчка. Възможно ли е записването и на трета по-нататък или има ограничение в броя на специалностите, които могат да се следват?

Благодаря предварително за потенциалните отговори!

# 1
  • Мнения: 688
Няма филология без литература. Имам информация от първа ръка за английска филология - анализи, реферати и есета върху произведения колкото искаш. Езикът се учи много подробно, литературата е разделена на периоди, предимно английски и американски автори.

Можеш да запишеш втора специалност, но няма да е държавна поръчка - ще си платено и таксата ще е солидна, има си списък някъде в  сайта на СУ. Не знам дали можеш и трета, но имай предвид, че филологиите са само редовно - как ще ходиш на всички лекции на три редовни филологии? Сигурно имаш любим език и автори - избери тази филология, другите езици може да ги запишеш факултативно. Така поне бих направила аз. Но имай предвид още едно нещо - филологията (ако е само тя, без математика, икономика, природни науки или изкуства) дава много тесен диапазон на реализация - основно учител или преводач. Ако не искаш нито едното от двете, трябва с още нещо да допълниш езиците.

# 2
  • София
  • Мнения: 4 549
Прегледай учебните планове на интересуващите те специалности. Там ще се ориентираш какво се учи и какво не като дисциплини. Ако има качени на сайта на съответния университет и учебни програми по отделните дисциплини, ще видиш и подробности за изучаваното.

# 3
  • Мнения: 598
А мислила ли си за АУБ в Благоевград? Там ще придобиеш широка обща култура и също така и специалност.

# 4
  • Мнения: 775
Малко съм пристрастна, но ти препоръчвам Българска филология. Ще учиш литература до насита, не само българска...Пиши ми на лично, ако искаш да ти споделя повече "от кухнята".
Аз бях много раздвоена, когато кандидатствах преди няколко години, приеха ме паралелна Книгоиздаване в Търново, Журналистика в УНСС и Българска филология в СУ. Не съжалявам за избора си. Успех  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 327
Освен богатата обща култура, какво очакваш?  Какво искаш да работиш след това? Според мен това е въпросът, с главно В?

Потърси търсени специалности, кадри и средно заплащане за всеки бранш, след това се ориентирай.

# 6
  • Мнения: 18
Благодаря ви за отговорите!
Относно професионалната реализация, би ми било приятно да се занимавам с преводи или дори да преподавам, а и мисля, че с филология мога да се ориентирам и към журналистиката. Би ми харесало да пиша статии или рецензии. Друго, което ме влече, е дипломацията, мисля, че в Министерство на външните работи се влиза чрез конкурс, не знам дали има огромно значение какво си завършил.

# 7
  • Мнения: X
Идеята на университета не е да обогати общата ти култура, а да те направи специалист в дадена област. Общата култура се обогатява самостоятелно и по възможност - с всичко, което не е твоя специалност.

По принцип това, което искаш, се учи точно във филологиите - странознание, литература, език. Ставаш специалист по съответния език и страните, в които той се говори.
Ако искаш да се насочиш към преводите, мога да препоръчам приложна лингвистика - това е филология без литература (или поне без чак толкова много литература). Приемът там е по-труден обаче.
Журналистика можеш да запишеш и като специализация.

За Външно, ако не искаш да си просто преводач, ти трябва или много авторитетна специалност, в която вече си се доказала, или много здрави връзки. Филологиите не са от най-авторитетните специалности, пък и за доказване там е малко сложно и субективно.

# 8
  • Мнения: 2 450
Втора специалност можеш да запишеш ако успеха ти е над 5 и 50 и мисля че си е държавна поръчка, или поне беше, имахме една колежка която учеше паралелно социология и някаква икономика, не е невъзможно. Трета вече няма да имаш време, но затова са магистратурите. 
Външно ще ти се изсмеят с филология,освен ако нямаш някой роднина нависоко,пък най-вероятно даже и тогава. За там  си има  специалност международни (икономически) отношения, но ако нямаш връзки забрави.
Ако искаш да преподаваш ще трябва педагогика, принципно мисля че има включена към българската филология.  За преводи са ти казали вече -лингвистика.
Изобщо езиците освен ако не искаш да си преводач са допълнение, а не професия.  Ако си си решила обаче  като варианти има и балканистика където учиш всяка година различен балкански език и европеистика, еквивалентно но с европейски езици история, икономика, малко за европейския съюз и т.н. Поне с европеистика може после да станеш експерт някъде където работят по европейски проекти а не само преводач.
И последно, аз не бих те посъветвала да учиш филология, това са си четири години на вятъра, филолози под път и над път, нито е полезно , нито е платено, нито е престижно особено, това е една от най-безперспективните специалности, там по мои наблюдения влизат главно хората, които са изпаднали от по-търсените специалности като журналистика и тези които не знаят какво искат от живота, с малки изключения естествено. Също не те съветвам да имаш 50 дипломи, никой не наема вечни студенти. По-добре си избери 1 специалност, по която искаш да работиш и в свободното време което би отделила на втора ходи на стажове по нея. Работодателите винаги ще предпочетат човек с практически опит пред такъв с папка хартиики.

# 9
  • Мнения: 775
faiona,защо смяташ, че журналистиката е по-перспективна специалност от филологията? Филологът може да стане учител, учен или журналист, но журналистът не може да стане учител. Да учиш филология не е загуба на време, ако имаш потенциал и смяташ да го развиваш.

# 10
  • Мнения: 2 450
Защото завършилите журналистика могат да станат не само журналисти а и да работят като PR и маркетинг специалисти, да пишат статии етц. Също така защото завършили филология с лопати да ги ринеш. Всичките ми познати завършили филология им се наложи да карат съвсем 3ти магистратури за да могат да си намерят нормална работа, затова така смятам, разбира се ако имаш потенциал винаги ще се справиш, но защо трябва да си усложняваш живота?

# 11
  • Мнения: 775
Моите познати, завършили филология, са:
-Учители;
-PR-и;
-Журналисти; Няколко работят за големи сайтове, 1 момче е в Дарик, 1  момиче - в БНР, други - в ТВ7 и Bulgaria on air.
-Други професии;

Филолозите с лопати да ги ринеш, но имат повече възможности за реализация от журналистите. Най-често неуспешните филолози не са притежавали достатъчно качества или просто са се предали и са започнали да работят каквото им попадне. Можеш спокойно да си журналист с такова образование, както и коректор. А доста журналисти НЕ могат да са коректори, защото са доста зле с граматиката. Всеки сам си преценява, но авторът на темата каза, че има интерес към литературата и езика. Според мен личните му заложби са водещи, усетил е какво му е призванието. Пожелавам му с лекота да постига всички цели.

Общи условия

Активация на акаунт