Недостатъчно кърма за бебе на 3 седмици, как да я увелича?

  • 2 641
  • 3
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 183
Здравейте, бебето ми е родено на 23.01 с тегло 3530. Изписаха ни три дни по-късно с тегло 3310. От раждането до понеделник тази седмица бяхме само на кърма. Кърмех на поискване. Бебето е сложено на гърда в първия час след раждането. В болницата не сме се отделяли през нощта и не е давано АМ. Биберон не използваме. Не сме ползвали шише до преди три дни също.
На 01.02 ходихме на контролно теглене и за близо седмица беше качила около 300 грама- измериха я 3600. От там заключихме, че се храни добре и кърмата и стига. Тъй като обаче напоследък стана много неспокойна и веднага след кърмене искаше отново да яде, в понеделник я заведох пак за теглене. Оказа се че от 01.02 до 15.02 е качила около 100 грама. Измериха я към 3700. Поради тази причина започнахме да даваме АМ. По съвет на лекарката първо я слагам на гърда (редувам и двете) и след това АМ- 60 мл. Така сме от поденелник до днес. Няколко пъти пробвам да изцеждам, за да видя колко има. Вчера единия път изцедих около 60 мл общо от двете. Няколко часа по-късно почти нищо не изцедих. Днес изцедих около 40-50 мл от двете. Тъй като през нощта прави по-големи паузи, усещам че гърдите се препълват и стават напрегнати. През нощта я слагам при мен и суче пак на поискване. Много често заспива така докато суче и се събужда след няколко часа. През деня пак заспива малко след като сме започнали да се кърмим.
Имам още едно дете, което също не можах да кърмя успешно. Там преминахме изцяло на АМ след 3 месец.
Какво мога да направя, за да увелича кърмата и да минем пак само на нея, без добавки? Пия чай за кърмачки, пия и доста вода през деня. Не знам къде се крие причината за липса на кърма.

# 1
  • София
  • Мнения: 2 348
Здравей, Aninnka!
 
 Изглежда контролното измерване те е смутило с незадоволителни резултати, а ти не откриваш къде може да е проблема. За щастие най-често зад такива кризи стоят съвсем преодолими спънки и след някои корекции бебето може да продължи да се храни отново само с майчино мляко.

 Благодаря за подробната информация, аз обаче ще задам още няколко въпроса, за да ме насочиш какви идеи биха ти били полезни за вашия случай.
 Пишеш, че бебето е кърмено на поискване, колко често сучеше и колко общо кърмения се събираха за едно денонощие?
 Как се държеше на гърда през това време - има ли активно сукане с гълтане на мляко или по-скоро е поспаливо, летаргично, заспивало е бързо на гърда? Или може би друг вид поведение?
 Освен кърмата приемаше ли други течности (вода, чай, глюкоза)? Ако да, колко общо за денонощие изпиваше?
 Ако случайно си обърнала внимание, колко често пълнеше пелените? За ориентир - за едно денонощие имало ли е поне 5-6 пълни напишкани памперса, като поне 2-3 от тях да са и наакани (не само нацапани, а наакани)?
 В момента колко кърмения има и на всяко кърмене ли има добавка? Продължава ли да е 60мл добавката? Как се държи по време на кърмене и след това, поведението ѝ подсказва ли, че има нужда да си пийне още мляко?

 И последно Simple Smile На прегледа на 15.01 педиатъра имаше ли някакъв коментар за общото състояние на детето или само килограмите бяха отбелязани като проблем?
 Понякога е възможно да става въпрос за грешка в измерването или пресмятането (ако бебето не се мери напълно голо, ако се мери на различни кантари, ако кантарът е с изхабена батерия и т.н.), за това е важно да се следят и другите данни как се развива бебето - височина, обиколка на глава/гърди, хидратация на тялото, общото състояние на детето и др.

 Ето някои предложения за увеличаване на млякото и връщане изцяло на гърда:
 - по-често кърмене. Както денем, така и нощем. Или всеки път, когато бебето пожелае да суче.
 - предлагане и на двете гърди на всяко кърмене. Може също да се предлагат по няколко пъти като пинг-понг стига бебето да е склонно да продължи да суче.
 - компресия на гърдата. Това е техника, която улеснява бебето да изсуче повече мляко от гърдата. Ето как се прави:
Скрит текст:
статия: https://missby.wordpress.com/2007/12/04/compression/ видео : http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-4dayold .
Накратко - хващаш гърдата с цяла длан (палец отгоре, останалите пръсти отдолу) близо до основата. Не отпред при зърното, а назад към ребрата ти.  Когато бебето започне да гълта по-нарядко или започва да задремва - притискаш гърдата в дланта си. Не "помпаш" и не мърдаш ръката си, само притискаш гърдата с длан. Така се получава налягане, което помага на бебето да изтегли останалото мляко по-лесно (в гърдата винаги има мляко, но то е трудно за изсукване, когато е малко). НО за да има ефект се следи кога бебето си движи челюстите и кога почива!Когато ги движи, ти притискаш гърдата в дланта си. Като спре да ги движи, за да почине, и ти отпускаш. Но не махаш ръката, за да си готова пак да притиеснеш.
 Ако нещо не се получава, може да ми обясниш какво правиш, за да опитам да обясня подобре.
-ако има моменти, когато бебето е спокойно след кърмене и намираш, че може да бъде спестена добавката, това би бил чудесен начин да се предизвика бебето скоро отново да суче, за да увеличи млякото.
 - разбуждане, ако заспива твърде бързо на гърда. Компресията също може да действа разбуждащо Simple Smile Много бебета заспива, ако струята на млякото е бавна, но като се увеличи с компресията, продължават да си сучат.
 Други техники за разбуждане могат да са навлажняване на лицето с мокра ръка или кърпа; разсъбличане на дрешките; кърмене в по-изправена поза на бебето; масажиране на стъпалата или рамото или "буба лази" по гръбчето например.
 - ако забележиш резултати от по-честото кърмене и компресията, може да опиташ плавно да намалиш количеството на добавката. Отново за да може бебето да огладнява малко по-начесто, за да стимулира гърдите да произвеждат.
 - алтернативи на шишето - когато има нужда от дохранване, чудесен вариант е система за дохранване на гърда. Представлява тънка мека тръбичка, която се прикрепва за гърдата. В другия край е потопена в  мляко. Така бебето продължава да суче гърдата, като я стимулира да произвежда, в същото време си получава и нужната добавка. За да се направи такава система, е нужнна тръбичката. Продава се в някои санитарни аптеки (нарича се "сонда за хранене на бебе") или ако в болницата са благосклонни, също могат да услужат с такава Simple Smile . Ако решиш да опиташ и има нужда, мога да ти изпратя видео материали и да обсъдим по-подробно как да се ползва.
 Други алтернативи са спринцовка или пипета (мека спринцовка без накрайника за игла. в аптеката ги има като спринцовка или пипета за сиропи, има ги и в температуропонижаващите детски сиропи, ако разполагате с такива във вас).
 Има и още варианти за дохранване без шише, ако имаш интерес, можем да ги обсъдим по-подробно.
 Шишето крие рискове да наруши умението и желанието на бебето да суче добре от гърда, за това е за предпочитане да се избягва.
 - изцеждане. Когато по някаква причина бебето не може да стимулира достатъчно гърдите, изцеждането може да подпомогне увеличаването на млякото. Независимо на ръка или с помпа, както на теб ти е по-комфортно и от каквото забелязваш ефект. Изцеденото мляко можеш да го ползваш като добавка след следващото кърмене.

 Съвместния сън също действа благоприятно на кърменето. Бебетата действат по-инстинктивно в полусън, а тялото на майката реагира с отделяне на повече хормони.

 Поведението, което описваш - неспокойно поведение и търсене да суче начесто - това може да се дължи на период на скок в растежа. Бебетата имат сравнително плавно наддаване, но и периоди на усилен растеж. Тези периоди продължават няколко дни или седмица, в които бебето се нуждае от малко повече мляко. Съответно започва да суче по-начесто, да изпразва по-добре гърдите и си набавя нужното. След като са задоволили нуждата си, обикновено бебетата се връщат в стария си по-разреден режим. Първият такъв скок се забелязва около третата седмица на бебето.

 Изцеждането на гърдите за проверка не може да бъде показател колко мляко има в гърдите и колко изсуква бебето. Техниката на сучене на бебето е много различна от техниката при помпата. Също така тялото на майката чисто хормонално реагира по-бурно при сучене на бебе спрямо допира на помпата. Обикновено ако бебето е енергично и здраво, изсуква повече, от колкото може да се изцеди.

 Очаквам да пишеш подробности и желая бързо да забравите всякакви проблеми с кърменето!

Последна редакция: чт, 25 фев 2016, 03:07 от skrech

# 2
  • София
  • Мнения: 183
Благодаря за изчерпателния отговор! bouquet
Бебето беше кърмено на поискване и много често сучеше и през час или най-много два. Само през нощта беше на по-рядко, като е правила паузи и от 4-5 часа през нощта. През последните дни преди да я претеглим контролно обаче в момента, в който спре да суче и я махна от гърдата, защото е заспала, тя се буди и започва да плаче и я слагам пак. Това ме наведе на мисълта, че е гладна и затова исках пак да я теглим. Мисля, че не е имало грешка в измерването.
Когато я теглихме не я е преглеждала допълнително, само на кантара.
Иначе суче акивно за малко и после започва да се унася и да заспива. Ще пробвам това с компресията, за да видя дали ще има ефект.
Добавката се увеличи, вече давам по 90. Имам чувството, че от гърдата не може абсолютно нищо да изцеди. Вчера реших да се изцедя, за да видя дали изобщо има. Изцедих общо около 100 мл. Вечерта пак се изцедих , но не успях да изкарам нищо почти. Забелязвам, че след като се цедя с помпата гърдите ми започват да се пълнят повече и започвам да усещам напрежение. Не знам дали мога да съдя по това, че ги стимулирам по някакъв начин или има друга причина. Преди няколко дни реших да пробвам да се цедя цял ден вместо да слагам бебето, за да наблюдавам какво количество горе долу излиза. Оказа се, че в повечето случаи излиза от 60 до 100 мл. Но след това цедене цял ден през нощта гърдите ми станаха много напрегнати и започнаха да ме болят.
Чудя се дали е възможно бебето да не може да изцеди цялото това количество по една или друга причина. Ще видим след комперсията как ще е . Но обикновено след като се кърмим тя продължава да е гладна и си изяжда стабилно количество АМ.
Иначе предлагам и двете гърди и стои на всяка поне по 10-15 минути.
Ще пробвам днес с компресията а също и с цедене и ще видим какъв ще е резултатът.  Praynig

# 3
  • София
  • Мнения: 2 348
Твоята чуденка и на мен ми се струва съвсем на място. От описанието на поведението на бебето оставам с впечатление, че чудесно си се ориентирала и вероятно бебето суче по-вяло и неефективно.
 Често се случва новородените да имат такова поведение. Причини могат да бъдат упойки по време на раждането, преждевременно раждане, тежко раждане, бебе с ниско тегло, жълтеница и други ясни или не съвсем ясни причини. Чудесно, че си успяла да кърмиш веднага след раждането и след това детето е имало неограничен достъп до гърдата, за да получи това, което е било способно да си вземе. А щом се налага да му се помогне, има как да бъде подпомогнато.

 Ето една съвсем теоретична история. Ако в голяма част се познаеш в нея, сме на прав път Simple Smile . До няколко дни след раждането майчиното тяло започва да произвежда големи количества мляко, хормоните са с високи нива и млякото често е дори в повече от нужното. Гърдите са често пълни, млякото тече лесно в устата на бебето и то се храни без да полага особени усилия. Минават дните, тялото започва да регулира млякото спрямо нуждите на бебето. Гърдите не се препълват и струята вече е по-слаба. За да се нахрани бебето, е нужно да положи малко повече усилия, но то е от задремващите. Посуква си само колкото да изсуче "лесното" мляко и бързо заспива на гърда. Така може да седи и цял час, но е важно колко е сукало, а не колко е стояло с гърда в устата. Съответно то се храни, но по-малко, от колкото са оптималните му нужди. А гърдите от своя страна намаляват млякото, защото не се оползотворява. С по-малко мляко и струята става по-слаба, а с по-слаба струя бебето има по-слаб интерес и направо си заспива. Защото гърдата е чудесно успокоително и приспивано средство.
 Когато си опитала да цедиш, след това усещаш прилив на мляко, какъвто не се случва при кърмене. Може би защото си свършила повече работа от бебето. Дала си сигнал, че има нужда от повече мляко.

 Значи в момента има нужда млякото да се увеличи, а бебето да се научи да суче по-ефективно. Двете неща са свързани, защото колкото по-добре суче бебето, толкова по-бързо ще се увеличи млякото. Но до тогава изцеждането също е от помощ. Може да опитваш цедене след кърмене, като правиш нежни масажи на гърдите или ползваш влажни топли компреси. Може също да сменяш гърдите по няколко пъти (както и при кърмене). Или да опитваш на ръка и с помпа, за да видиш как ще ти е по-добре.

 За да подпомогнат сученето на бебето обикновено майките прибягат до горните методи - по-често кърмене, предлагане на двете гърди, компресия, разбуждане. На гърдата поддържаш бебето активно сучещо, а не просто захапало зърното. Няма никакъв проблем да си спи на гърда, ако и на двете ви е приятно, даже може да спите така заедно, но след като си се уверила, че е имало активно сукане с гълтане на мляко.

 Кърменето кожа до кожа също действа добре на инстинктите на бебето, а и подпомага физическото развитие. Ти и бебето гушнати на голо (то по пелена против цапане Simple Smile ) и завити заедно, за да не ви е хладно. А и като цяло гушкането на голо, не само по време на кърмене, действа благоприятно за развитието на бебетата. Така че може когато си решила да си подремнеш например, да се гушкате така  (а да си позволяваш дрямки през деня е важно за твоето възстановяване и за успешното кърмене  Sunglasses ). Вероятно с баткото/каката ежедневието е весело и трудно предразполага към почивки, и все пак ако издебнеш подходящ момент, възползвай се с цел осигуряване свежа майка за прекрасните деца  Flutter

 Системата за дохранване на гърда също е чудесен вариант бебето да продължава да суче и да стимулира гърдите, като все пак си получава необходимото мляко. Тя може да се ползва както с изцедена кърма, така и с АМ.
 Когато бебето се храни с биберон, то използва техника, която няма нищо общо с изсукването на млякото от гърда. Някои бебета пренасят този вид сукане върху гърдата, но по този начин от гърдата не може да излиза мляко на силни струи (в по-добрия случай. В по-лошия бебето може да разрани гърдите или да откаже да суче от гърда). Съответно бебетата може да се дразнят и отказват гърдата или заспиват (защото няма силна струя мляко). Потретвам Simple Smile - компресията засилва струята.
 Но ако ползването на шише е единствената опция, ето една статия с идеи как би могло да се получи http://lllbg.org/2013/07/priuchavane-shishe/

 Ще се радвам да разбера какво се случва с вас. Желая бързо кърменето да поеме в желаната от теб посока и да се наслаждаваш на безоблачно майчинство  Hug

Общи условия

Активация на акаунт