89th Academy Awards OSCAR'2016–И Лео получи Оскар, но животът продължава :)

  • 66 721
  • 642
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 843
Ами веднага се сещам за Глен Клоуз, която вече е на 68 г. Не че това е предел, но би било трудно изведнъж да изкара някоя оскарова роля; мъчно ми е, че хора като нея някак остават недооценени.

П.С. Ей сега погледнах какви са били номинациите/наградите за "Опасни връзки" (1988): взел е Оскар за  адаптиран сценарий и костюми; имал е номинации за най-добър филм, за най-добра актриса (Глен Клоуз), за най-добра поддържаща актриса (Мишел Пфайфър). Но са си останали с номинациите, а за мен това е велик филм. Да не говорил Джон Малкович колко беше добър... И той май няма Оскар.

Последна редакция: ср, 02 мар 2016, 18:20 от Аглая Епанчина

# 61
  • София
  • Мнения: 6 062
Те какви имена липсват в този списък - Гари Олдман, Ралф Файнс, Джон Малкович, Харисън Форд, Самюъл Джаксън, Лиъм Нийсън и колко още други.
Това си е болезнена тема за Холивуд, ама това е положението.
Да не говорим, че актьор като Робърт Редфорд няма Оскар за роля?!! Има за режисура и почетен такъв (каквото и да значи това!)
Добре, че дадоха на Енио Мориконе от кумува срама и за филм, чиято музика не е точно шедьовър ама айде! Ами "Имало едно време в Америка", ами "Кръстникът" .... до утре може да се изброява.

За пръв път чувам за Леонардо, че е "едностранен" (може би се има предвид, че е еднообразен) актьор, но знам, че най-безумни са субективните спорове и не влизам в такива.

# 62
  • Berlin
  • Мнения: 11 284
Най-много номинации колко на брой означават? За роля предполагам са.

# 63
  • Мнения: 19 027
И на мен ми е еднообразен Лео, още повече пък наградената роля  Laughing

# 64
  • Мнения: 2 843
Изброените от Leya имена вече пък са супернедооценени, щом и в онзи списък (с най-многото номинации) не фигурират. Ето, пак да спомена за Джон Малкович.

# 65
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 493
Аз да задам един може би лаишки въпрос: по отношение на Оскар номинациите, има ли някакво значение фестивалът в Кан и наградените в него?
По мое мнение наградите надали имат значение, но участието има. И то доста голямо.
Просто подборката на филмите за този фестивал традиционно е на високо ниво, макар че и там има "статукво", "любимци" и други подобни екстри. И ако филмът е влязъл в селекцията, това автоматично го вкарва в "устите" на хората. Трябва да е мноооого "не традиционен" и не еднозначен, за да се провали с трясък там. Или да е заглавие, зад което стои силен продуцент, на когото е трудно да се откаже. Пример от последните години е Принцеса Грейс с Никол Кидман.
Добрата оценка в Кан и наличието на награди от там позволява на продуцентите и разпространителите да претеглят шансовете на филма за участие в наградния сезон, да си определят приоритетите за кампанията. (Примера с представянето на една и съща роля на едни места като главна, на други като второстепенна вече сме го дъвкали.)

Примерно от миналогодишния фестивал в Кан "тръгнаха" от номинираните филми - Лудият Макс и анимационният Inside Out (макар че там бяха показани извън конкурсната програма), Карол и унгарският филм. А - и Сикарио също.
Имаше и още няколко, които не стигнаха до номинации за Оскар, но обраха много други награди през годината. И бяха в шорт-листа на претендентите до последно. Като Омарът и Младост, примерно.


Казаното по-горе важи и за фестивала във Венеция.
През миналата година от там "тръгнаха" Датското момиче и Спотлайт (но той беше също извън конкурсната програма).


П.П. Пак ли нищите заслужилите, но не получили.  Tired
Това е едно безсмислено упражнение, което се повтаря в темата всяка година като мине церемонията.
На мен лично отдавна не ми е интересно.

Но щом ви влече...

Последна редакция: ср, 02 мар 2016, 18:40 от мячик

# 66
  • Мнения: 10 913
Най-много номинации колко на брой означават? За роля предполагам са.
Лора Лини има три например. Предполагам, че от там тръгват минимум 3, иначе с 2 не биха били най-много, ама не знам как е формулирано точно в оригинала.

Мячик, предполагам, че в момента е особено актуално предвид цялата истерия около недооценения и онеправдан Леонардо. Сякаш той е единственият, та така да поставим нещата малко в перспектива Simple Smile

# 67
  • София
  • Мнения: 9 336
Най-великите обикновено са недооценени, актьори, музиканти, художници

# 68
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 493
Мячик, предполагам, че в момента е особено актуално предвид цялата истерия около недооценения и онеправдан Леонардо. Сякаш той е единственият, та така да поставим нещата малко в перспектива Simple Smile
Аз нещата ги поставих "в перспектива" в темата за неговия Оскар още в началото. И после млъкнах, щото е безсмислено да се приказва...
Тук сме нищили същите "перспективи" поне три пъти през последните години.
Фактите от това няма да се променят.

Да видим как ще се справи ръководството на Академията с поставената цел за спешна промяна и разнообразяване на членския състав. Ако изпълнят това, което са предвидили до 2020 година, за някои от участниците в горния списък може и да има повече шансове, ако/когато имат силни роли.
Иначе им остава само да се надяват на почетен Оскар и да се успокояват с факта, че и Чаплин не е имал актьорски / нито режисьорски.

# 69
  • Мнения: 2 843
...

П.П. Пак ли нищите заслужилите, но не получили.  Tired
Това е едно безсмислено упражнение, което се повтаря в темата всяка година като мине церемонията.
На мен лично отдавна не ми е интересно.

Но щом ви влече...


Това упражнение, освен всичко останало, е и културно-историческо, така че на мен ми е интересно. Ето например, запитах се по повод "Опасни връзки" кой е филмът който го е "надделял". Бил е "Рейнман", който, разбира се, си струва, но за мен "Опасни връзки" е по-добър. И още по-исторически: почти всички номинирани тогава филми ми се струват в пъти по-смислени от сегашните. И не мисля, че това е само носталгия. Мисля си, да кажем, за Робър де Ниро от "Шофьор на такси" и "Ловецът на елени" и с мъка го сравнявам с по-скорошните му превъплъщения в разните му там "Запознай ме с нашите", "Бойни старчета". И пак, по повод "Ловецът на елени", ми става тъжно за Мерил Стрийп като я сравня в този филм и продукция като "Mamma Mia!" например.

# 70
  • Мнения: 9 144
Всичко е субективно,
едновременно с Опасни връзки, същата година излезе и друга екранизация по романа, тази на Милош Форман - "Валмон" с не по-малко бляскав каст, която беше тотално оплюта.
Да, ама на мен ми хареса безкрайно повече, Милош беше разбрал романа, както аз си го представях, когато го четях.

Последна редакция: ср, 02 мар 2016, 19:09 от Mrs. Swift-Kloss

# 71
  • Berlin
  • Мнения: 11 284
Да не забравяме и "Ох, на дядо". Laughing

Тези филми по-горе мооооже би ще трябва да ги погледна, че сигурно не съм била родена, когато са излезли.

# 72
  • Мнения: 2 843
Mrs. Swift-Kloss, да гледала съм "Валмон", великолепен е (но ето, съвсем го бях забравила, което пак показва незаслуженото маргинализиране на някои филми), а Форман ми е любим. Хич не е лошо, покрай обсъждането на новите филми (номинирани и наградени) да правим паралели с изминалите години; това беше целият патос в отговора ми към мячик: инак, какво - ще се възхитим на церемонията, ще се зарадваме на победителите, на бляскавите костюми; обаче не е зле малко по-дълбинно да разсъжаваме накъде отива киното, защото бездната между "преди" и "сега" ми се струва голяма.

# 73
  • Мнения: 9 144
Няма лошо да правим, ама след като повечето от пишещите в темата не са гледали почти нищо отпреди повече от 5-10 години ще е трудничко  Peace

Гледам сега снимката, която си постнала и мога да изброя номинациите сигурно на 80% от тях, мога и да почна да мрънкам кой от кого е бил прецакан най-много, но не мисля, че ще е особено конструктивно.  Thinking

# 74
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 493
Така е, разбира се.
Що мастило се е изписало по повод това, че Форест Гъмп е откраднал незаслужено Оскара на Шоушенк. Пък аз Форест го харесвам. И по онова време и аз с кеф бих му дала Оскар. От перспективата на времето може би не, ама тогава задължително.
Или пък прословутото недоразумение с Краш и Броукбек...
Да, ама Хъш тази година "откри" Краш. И го хареса.

Така че... субективно си е отвсякъде.  Mr. Green


П.П. Като сравнявате старите и новите роли на Де Ниро, вземете предложете какво може да изиграе една 70-годишна голяма кино звезда, та да не става за кашмер и на кокошките.


Хич не е лошо, покрай обсъждането на новите филми (номинирани и наградени) да правим паралели с изминалите години; това беше целият патос в отговора ми към мячик:...
не е зле малко по-дълбинно да разсъжаваме накъде отива киното, защото бездната между "преди" и "сега" ми се струва голяма.
Аз не съм против исторически ретроспекции. Просто казвам, че във всяка тема по някое време се стига до такива.

А на киното сега нищо му няма. Наред си е...

Последна редакция: ср, 02 мар 2016, 19:22 от мячик

Общи условия

Активация на акаунт