Нашите орхидеи - страсти, радости и грижи. Тема 18

  • 79 658
  • 766
  •   1
Отговори
# 15
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 117
И аз да се похваля с единствената ми цъфнала орхидея, първото цъфнало у дома мини. Тази година от пдвадесетина  орхита само това мини цъфна.

Имам и едни цветонос, който си стои така от юли, нямам надежда да се развие.


А това са корените на последната орхидея, която прибрах, има само един по-дълъг корен и няколко съвсем къси. Сложила съм я на сфагнум да се реанимира, дано се съвземе.

Честит празник на всички!

Последна редакция: ср, 09 мар 2016, 00:13 от Doret

# 16
  • Мнения: 1 390
Рени, честито за Марки Simple Smile изглежда чудесно здраво растение, дълго да те радва Simple Smile

# 17
  • Мнения: 13 920
Дани мерси!
Спретнала съм и превода малко от малко да видя какво ме очаква. Обаче виждам че понася сфагнум даже. Толкова ли е капризен и иска повече влага? Лични наблюдения?

# 18
  • Мнения: 1 390
С уговорката, че сфагнум при мен и сфагнум при теб са две различни неща заради климата, не мисля, че ще го понесе. В никакъв случай застояла вода. Поливам проточно примерно веднъж седмично, при теб може и по-рядко да е. Ако слагаш сфагнум да не е чист, малко в корите. Виж как върви, ако не ти хареса след няколко месеца можеш да го преместиш.

# 19
  • Мнения: 13 920
С уговорката, че сфагнум при мен и сфагнум при теб са две различни неща заради климата, не мисля, че ще го понесе. В никакъв случай застояла вода. Поливам проточно примерно веднъж седмично, при теб може и по-рядко да е. Ако слагаш сфагнум да не е чист, малко в корите. Виж как върви, ако не ти хареса след няколко месеца можеш да го преместиш.

Рабрах те
Размишлявам на глас. останах очудена че е в голяма саксия 12-ка за това сравнитено малко цвете. след като прочетох материала се замислих дали корите не са специално повече да осигурят по бавно просъхване. вероятно ще го следя и ако виждам че не изкарва на моя режим мога да добавя вермикулит или керамзит. Сфагнум няма да добавям- много ми ценен за други цели.

# 20
  • Мнения: 13 920
Ей тва вече е завършено за трипсите.
Остава ми да напиша моите лични наблюдения и размишления


ЗА ТРИПСИТЕ основни особености на развитие
http://iplants.ru/thysanoptera.htm
Превод Реня Ге

Трипсите са много разпространени вредители по стайните растения. Важното е че ако другите вредители- примерно един червен акар може да вреди на цъфтящите растения но да не харесва фикусите, трипса е всеяден. Особено вреди на цъфтящите стайни растения разбира се.
Вто как изглежда един възрастен трипс- издължени тяло, вретеновидно, на сегменти. Ина чифт дълги антенки. Те са малко по размер- до 1,5 мм. Тези трипси са разпространени при нас, но в тропиците има трипси достигащи 1 см.Има не само тревопасни но и едри хищни трипси хранещи се с насекоми - Aelothrips, Scolothrips .

 

Трипса има чифт крилца покрити с реснички. Тези крила са видими само под микроскоп защото когато той е кацнал на листото крилцата са прибрани и незабележими.
На крачетата си имат своеобразни прилепала, които им помагат да са здрави хванати за листата и не само да летят а и много добре да подскачат. Скачат като бълхи – бързо и пъргаво, затова сега можете да го видите на листа а след секунда вече да е прескочил на съседен лист.
Затова когато внасяте вкъщи красиви букети от необработени градински рози , божури и прочие вероятно внасяте и трипси. Те много обичат да се крият в пъпките и скоро могат да плъзнат навсякъде.

Устата на трипса работи на принципа- пробивам и смуча. Така трипса много бързо изсмуква соковете на растението. Трябва да отбележа че много по-бързо дори от акарите. Листата поразени от трипси са с много характерни дефекти- неравности, подутини, линийки, щрихи. Докато при акара са само микроскопични точки. Скоро по листа се образуват сребристи петна с неправилна форма. Постепенно листата могат да станат сребристи или полупрозрачни ( бележка- при орхидеите това се наблюдава върху цветовете – стават с прозрачно-сребристи като изсъхнали петна) .

Освен това трипсите замърсяват листната повърхност със своите екскременти – Блестящи черни капчици или сиви люспички от смяна на обвивката.

За разлика от акарите при трипса тези пробождания петна и линии могат да бъдат и от горната и от долната страни на листата. Обикновено самите вредители обаче са трудно забележим и защото се крият в пазвите на листата в цветните пъпки или в горния слой на почвата. Те отлагат яйцата си и направо в паренхима ( тъканите) на листата, стъблата, пъпките и плодовете.

Интересно е че при различни цветя трипсите предпочитат в различни части да отлагат яйцата си. При едни повече в  пъпките и по рядко в листата- като при розите. А при орхидеите за съжаление и в листата и в цветните пъпки.

Най-лошото е че трипсите са носители на вируси и освен че заразяват с тях растенията лесно ги разнасят от растение на растение. Както и предизвикват различни гъбични инфекции.

Стадии на развитието на трипса
•   яйце – 12-30 дена, в зависимост от температурата;
•   личинка – 1-2 седмици ( има няколко възрасти), подвижна, храни се със сокове на растения. Безкрила;
•   пронимфа – 1-3 дена , има зачатъци на крила и не се храни;
•   нимфа – 2-3 седмици , има недоразвити крила, не може да лети и не се храни;
•   имаго – половозрял индивид , лети, скача, храни се, сменя си обвивката. След тази смяна младите самки са малкоподвижни първите 1-2 дена.


Скоростта на развитие на трипса зависи пряко от околната температура – колкото е по-топло толкова е по-бърз процеса.При температури 15-16 градус, яйцата узряват за 14-30 дена. При температура около 28-30 градуса – 6-12 дена. Всяка самка отлага до 100 яйца, може и да станат 300. Да отлагат яйца самките не започват още първия ден а в зависимост от температура след 2 до 20 дена.
Трипсите по цветята биват огромно разнообразие като се отличават по цвят и размер. Самците обикновено са по-малки от самките. Цветът им е от мръсно-жълт, през кафяв до черен. Личинките са сиво-жълти , полупрозрачни и много бързоподвижни. Когато дойде време да се превръщат в нимфи се крият в субстрата на дълбочина до 5 см.

КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ТРИПСИТЕ
•   Трипсът е широко разпространен в умерения климат като се среща в градините и може лесно да бъде премесен в дома с цветя.
•   Трипсът поразява всякакви цветя но основно обича сентполии, гардении, орхидеи , цитрусови и въобще всички цъфтящи.
•   Ако имате много окапал прашец от цветовете- това е ясен знак че имате трипси. Това е защото те много обичат да се хранят с тези части на растенията.
•   Яйцата и нимфите имат специални защитни обвивки , затова не могат да бъдат убити с контактни инсектициди. Затова обработката трябва да се провежда така че да изтребва всички новоизлюпени личинки и възрастните имаго.
•   Честотата на обработка пряко зависи от температурата.
•   Всякакъв душ не може да се справи с трипсите със сигурност.
 

Как да се борим с трипсите
Отчитайки своеобразието на развитието на трипса от яйце до имаго а освен това и поради причини че яйцата и нимфите не могат да бъдат унищожени от контактни препарати е желателно да се използват системни инсектициди.
 
Контактни инсектициди могат да се използват до момента на образуване на пъпки, тъй като личинките и имагото ще се намират по повърхността на цветето а с образуване на пъпките ще са ВЪВ тях което ги прави недостижими. Ако трипса не се е заселил във всички цветове опръскване с акатара може да спаси някакво количество.

От системните инсектициди са най-ефективни акатара и конфидор , в концентрация 1 гр на 2 литра вода. Обработвайте чрез поливане- така препарата се разнася по растението – корените листата цветовете.

При обработка с акатара в домашни условия т.е. при температура от над 20 градуса защитното й действие е от 2-4 седмици, което значи че личиките излюпени от яйцата и нимфите преминали в имаго също ще си получат нужната доза химикати. В някои случай обаче развитието на насекомото отнема 30-35 дена и затова се налага повторна обработка.

От контактните препарати са ефективни тези със съдържание на
•   Авермектини;
•   Циперметрини ( към това има привикване четох );
•   неоникотиноиди: Моспилан;
•   фосфорорганически съединения.

Кратност на обработките с контактни инсектициди

Логически, изхождайки от средната стайна температура 22-26 градуса, развитието на яйцата и нимфите ще отнеме 4-5 дена. Обикновено 2-3 дена след формирането женските отлагай яйца. Значи срокът на повторна обработка е 5-8 дена.

Ако температурите са по-ниски- от 15 до 22 градуса – повторните обработки са след 8-16 дена след първата.

При температури  28-30 градуса – пълния цикъл на плодяща самка е 507 дена затова и повторната обработка се налага а бъде  5 дена след първата.

Как да се обработва с инсектициди
1.   Разреждайте според инструкциите.
2.   С препарати от контактно системната група можете и да поливате и да опръсквате за по-голяма сигурност.
3.   При обработка с инсектициди от контактен принцип трябва внимателно да опръсквате всички листа , или да потапяте растението в кофа с разтвор  „надолу с главата” за 2 минути. Така разтвора ще прониква по добре и ще унищожи вредителя.Освен това обаче намокрете обилно и връхния слой на почвата.
4.   Можете да не прилагате затваряне на растението в найлонов пакет за 24 часа. Просто навреме проведете повторната обработка.
5.   На-добре да правите обработката на въздух и в безветрено време.
6.   Дайте възможност на растенията добре да изсъхнат и след това проветрете стаята.
7.   Освен самите саксии обработете добре первазите, прозорците и тяхната дограма със сапунена вода.


Концентрация на разтворите за обработка
•   Карбофос - 15 г на 2 л вода
•   Конфидор 1 г на 5 л вода
•   Моспилан - 0,5 г на на 8 литра вида
•   Акатара – грам на литър

Бел. на преводача :  тук не съм съгласна. Четох че може да се увеличи дори до грам на литър. Такава концентрация използвах и аз.


Примерно
http://iplants.ru/forum/index.php?showtopic=21124&st=15
АКТАРА, ВДГ – контактно-чревен инсектицид.
    * Активно вещество: тиаметоксам, 250 г/кг
    * Химически клас: неоникотиноиди
    * Клас на опасност: 3
Срок на годност - 4 години от датата на производство.

КАЧЕСТВА :
•   Широк спектър на действие,
•   Системно и трансламинарно ( защитено от измиване защото попада в тъканите)  действие.
•   Потиска желанието за хранене на вредителите.
•   Има голяма ефективност срещу вредителите скрити в почвата или тези живеещи на обратната страна на листата.
ПРЕДИМСТВА
•   Не поврежда листата
•   Ниска разходна норма
•   Отлично качество на препарата
•   Ефективен независимо от температурите
•   Не се измива от дъжд
•   Устойчив при слънчево прогряване
•   Дълготраен защитен ефект
Разхода при трипси на акатара според производителя е
•   За поливане- грам на литър
•   За опръскване – 4 гр на 8 литра
•   Обработвайте многократно чрез поливане с интервал от 7-10 дена

# 21
  • Мнения: 1 390
Най-вероятно е в саксия 12ка, защото са стандартния размер и на развъдчиците им е по-лесно да бутат всичко в тях. Лиодорото, което е с подобни изисквания, също е в 12ка, а има 70 процента корени и 30 процента субстрат. Направо си плаче за 18ка, обаче нямам. Марки можеш да го сложиш в по-малка саксия, но ако виждаш корените добре в голямата го остави. Все пак това не е мини, въпреки името - става си средно по размер фалче и тази саксия трябва да му е ок.

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 127
Момичета от къде да си купя хубава почва и на коя фирма? Горе долу за 5 фаленопсиса Grinning да им пречистя корените от дунапрени... ако може от големите хипермаркети или може и малко магазинче но в Бургас Wink

# 23
  • Мнения: 299
 _re_ge, както винаги си неуморна, изчерпателна и много, много полезна.
Благодаря! bouquet

# 24
  • Мнения: 6 391
  bouquet Благодаря за чудесната нова тема!
Записвам се с една от вчерашните ми придобивки:

# 25
  • Мнения: 13 920
Момичета, прелестни придобивки за празника- останаха ми очите във всяка една от тях!

# 26
  • Мнения: 6 391
И твоят Марки е чудесен Heart Eyes . Благодаря за материала за него.
Вече съм писала, че отглеждам моя точно както останалите фалеопсиси. Продължи да цъфти, развива корени, има ново листенце. Наесен ще чакам цветонос Laughing .
Мисля, че с твоите условия и начин на гледане (много близки до моите), няма да имаш никакви проблеми с него.

# 27
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Дайте снимка на тоя Марки, деее! Не ща да ходя в групата във фейса, не ми е готино там.  Tired

Аз продължавам да си търся Мини Марк, с който смятам да заформя чудесната бройка от 13 екземпляра, и с това да приключа с добавянето на нови цветя в арсенала си. Оптимист съм.  Mr. Green

# 28
  • Мнения: 11 769
да заформя чудесната бройка от 13 екземпляра
Ехаа  Simple Smile Аз имах само фалаенопсиси и едва вчера се престраших и взех друг вид орхидея.

# 29
  • Мнения: 6 391
Сарки,
Ренка е публикувала снимки на предишната страница... Пост 13 (какво съвпадение Shocked ).

Общи условия

Активация на акаунт