Помощ! Лактозна непоносимост?!

  • 2 877
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 378
Здравейте! Бебето ми е на малко повече от месец и последните две седмици беше с ужасно разстройство. Буквално течеше непрекъснато, израни се страшно. Не се повлия от нищо, нито ентерол, нито моята диета. Микробиологията, която пуснахме след като спря да наддава показа кандида и чревна дисбиоза. В края на бременността си аз лежах в болница с пневмония, която ускори и нейното раждане доста преди термин. Бях 7 дни на венозни антибиотици и след това още пет дни продължих терапията вкъщи. Започнах да я кърмя две седмици след раждането и и още две седмици след това се появи това ужасно разстройство. Пие био гайа и мултилак бейби. След като се появи този проблем изписаха ентерол. Но нищо не помогна. Накрая лекарката изписа Нан фри лактозе и диарията спря веднага. Появи се друг обаче - след първите 2-3 пъти тя отказва да се храни от шише, а самото мляко плюе. Сега и давам по 8 капки Био Амика и кърмя, но се страхувам ужасно, че ще  разстройството ще се върне. Още нямаме окончателна диагноза, но на мен всичко ми прилича на непоносимост към лактоза. И въпроса ми е има ли някакъв начин, ако наистина се окаже това, да продължа да я кърмя??? Това ми е второ дете, с първото не съм имала никакви проблеми, макар че си позволявах да пия дори по една чаша прясно мляко.  (Аз обожавам мляко и никога не съм си представяла, че децата ми могат да имат проблем с него).
Както казах, започнах да я кърмя две седмици след раждането и (24 часа след края на приема на антибиотик, по съвет на лекарите от болницата) и понеже все ми се струваше, че нямам достатъчно кърма, в началото пиех много чай Лакто, дали това е оказало отрицателно въздействие, дали антибиотиците, не зная.
Моля да ме извините за обръкания пост, опитвам се да дам повече информация за ситуацията, но основният въпрос и проблем е: ако бебето се окаже с непоносимост към лактоза, има ли някакъв начин да продължа да я кърмя?!
Благодаря!
П.С. След 4 кърмения, въпреки капките пак започва да зацапва.....  Cry Cry Cry CryКакво да правя?

Последна редакция: чт, 10 мар 2016, 20:17 от Klitemnestra

# 1
  • София
  • Мнения: 2 348
Здравей, Klitemnestra!
Здрава и усмихната да расте малката принцеса и скоро да се радвате на безоблачни дни!
 Намирате се в объркана ситуация пълна с въпросителни. Но ти си прекрасна майка, която търси път към най-доброто за детето си. Близо до сърцето ти бебето може да понесе по-лесно изпитанията  Heart Eyes .
 
Изглежда проблемът е и медицински, за това диагноза и мнение от лекар (гастроентеролог например) ще е важно, за да реагирате според състоянието. А нас ще ни насочи как можем да бъдем полезни, . Ще дам малко информация за различните състояния, за да видиш дали можеш да припознаеш вашия случай някъде. Като за начало - да, по-често е напълно възможно да продължи кърменето, дори ако се налага временно прекъсване.

 Има няколко състояния и заболявания, които биват наричани "непоносимост към лактоза", но те са много различни.

- АБКМ при бебето - алергия към белтъка на кравето мляко. Няма проблем с кърмата, но ако майката приема млечни продукти (най-вече прясно мляко), бебето може да реагира. Не съществува (или поне не е открита) алергия към майчино мляко. Но бебета с АБКМ често имат и други хранителни алергии. Нужна е диета на майката и малко търпение, докато се изчисти организма.

 - Дисбаланс между предно и задно мляко - ако имаш много големи количества мляко и бебето не може да го изпие, а след това ти се изцеждаш, се получава по-малък прием на по-мазно мляко и претоварване с лактоза. Може да се случи и ако бебето изпитва затруднения да се нахрани добре, дори да нямаш свръхпроизводство (например ако засуква така, че те боли или има млечница в устата и него го боли, често пуска гърдата, поспаливо е, суче вяло или нервно докато суче). Промяна в кърменето е решението обикновено.

- Недоносените бебета понякога се раждат преди да са започнали да произвеждат ензима лактАза, за да обработват лактОзата ( или произвеждат недостатъчно). Това състояние се израства и би могло да се подпомогне с внасяне на лактаза като хранителна добавка. Не е нужно спиране на кърменето, а някои промени или в някои случаи - временно смесено хранене.

 - Придобита лактозна непоносимост - временно бебето не може да толерира лактоза, защото има разранени черва. Това не е сложно да се случи, особено след като има гъбична инфекция и дисбаланс на бактериите. Ако е приемало(или до него са достигнали) антибиотици или други медикаменти, които дразнят стомашната лигавица, това също дава отражение.  Други поводи за такова състояние са гастроентерит, операция или хранителна алергия (като АБКМ или цьолиакия), която вече е довела до разраняване на червата. Проблемът се решава заедно с лекар (например гастроентеролог). Когато здравословните проблеми поотшумят, може да започне плавно включване на кърма. Възможно е да не е нужно напълно спиране на кърмата, а смесено хранене (кърма + безлактозно мляко), но много зависи от състоянието на бебето.

-Вродена лактозна непоносимост - рядко вродено метаболитно заболяване . Проявява се до дни след раждането, ако бебето е приемало каквото да било мляко с лактоза. Има обилно повръщане, диария, не качва на тегло и става летаргично. Състоянието е наистина тежко, няма как да остане незабелязано първите две седмици, ако е хранено с лактозно АМ.

 - Галактоземия - рядко вродено метаболитно заболяване. Когато бебето разгради лактозата на прости захари, едната от захарите (галактоза) не може да се усвои. Тогава проблемът не е в лактАзата, а в друг ензим. В допълнение към диарията, повръщането и ненаддаването на тегло, бебетата често имат силна жълтеница. При по-тежката форма симптомите са на лице до дни след раждането. При по-леката би могло да се комбинира кърмене с безлактозно мляко.  Тест може да даде яснота дали става въпрос за това.

 Понякога проблемите са свързани един с друг или се проявяват едновременно. Най-добре да се изкаже специалист. Ако искаш, може да вземеш информацията от този пост и да я обсъдиш с лекаря.

 Липса на наддаване и диария могат да са следствие на много други фактори, но щом виждаш пряка връзка между спиране на симптомите и безлактозното мляко, вероятно си на прав път.
 Можем да бъдем полезни с допълнителна информация за организиране на кърмене/изцеждане/ комбинирано хранене, ако е нужно или каквото се сетиш, че може да ти е полезно.

 Мнението на лекарите е важно, ние сме на среща за нашата област, а ти си борецът на терен с уникалното свойство да притежаваш инстинкт именно към това бебе. Дори подсъзнателно майките, които се грижат за бебетата си могат да се ориентират какво е добре и какво не за точно това бебе в точно този момент. При гушкане (особено гушнати кожа до кожа) се подсилва това инстинктивно "разчитане" на знаци. Също е чудесен вариант за облекчаване на разбунтувано коремче.
 

Последна редакция: сб, 12 мар 2016, 05:59 от skrech

# 2
  • Мнения: 378
Много благодаря за изчерпателния и сърдечен отговор. Ходихме на гастроенетрелог и се оказа временна лактазна недостатъчност, поради това, че е родена по-рано и по-дребна още не е започнала да произвежда ензима лактаза. Лекарката каза да се кърмим без проблеми и да давам капки биоамика. От един-два дни нещата започват бавно да се нормализират.
Благодаря Ви, чудесни сте!  Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 2 348
Чудесни новини! Желая скоро  притесненията да са зад гърба ви!

Общи условия

Активация на акаунт