Ужасни болки при кърмене

  • 8 762
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 175
Положението става трагично и имам нужда от помощ! Изпитвам ужасни болки при кърмене, зърната ми са напукани и кървят а едното е толкова зле че прилича на сурово кюфте! Бебето ми е на 4 дни, здраво и с много добър апетит. Засука минути след като се роди и суче добре, но болиииии! Гледа ни консултант по кърмене и каза че всичко изглежда наред - позиция, отваря голяма уста и поема гърдата добре и т.н. Не можа да помогне. Пъхнах пръст в устата на бебето да видя какво точно прави, и се шокирах от силата с която дърпа! То чак пръста да те заболи, и стиска отгоре на всичко. Коластра имах много, и сега обилна кърма, така че не е от глад... Иначе е спокойно бебе. Но аз умирам вече. Боли непрекъснато, дори между хранения, а като засуче направо ми се реве. Страх ме хваща вече като дойде време за хранене. Моля помагайте!

Това ми е второ бебе. И с първото имаше болезнен период в началото, но изобщо не беше толкова зле. За няколко дни мина и после кърмих година и половина. Но този юнак ще ме изяде жива... Как да му обясня да кара по-нежно? Искам и него да кърмя, но болката става непоносима вече...

# 1
  • София
  • Мнения: 2 348
Здравей,  НощнаПтица!
 Описваш наистина тежко положение. Постоянната болка в гърдите може да бъде голямо изпитание. Ти се страхуваш да накърмиш бебето си, а имаш опит и знаеш, че това не е нормално.
 
 Най-често подобен проблем се решава с корекция на позата и засукването, за това ще говоря основно за това ( по-долу).
 Понякога има друга причина. Например инфекции (особено някои видове), които може да не позволяват на раничките да зараснат и има болка дори при перфектно засукване. Решението е в правилното лечение. Обикновено кожен лекар може да постави диагноза след като вземе натривка от зърното.
 При някои бебета има анатомични особености, които не позволяват на зърното да се чувства комфортно в устата. Къса юздичка на езика или високо небце например. Ще е чудесно, ако има възможност специалист да погледне и даде мнение (лицево челюстен хирург или зъболекар или УНГ, но такива, които имат опит с малки бебета).

 Ще задам няколко въпроса, за да се ориентирам:
 Бебето колко често суче и колко пъти общо се храни за денонощие? Забелязваш ли по време на кърмене лесно за изпуска гърдата или да губи вакуум, да се чуват цъкащи или цвъркащи звуци? Когато пусне гърдата, забелязваш ли зърното да е прищипано, като ново червило с ръб отпред или по-скоро има овална форма?
 Ползва ли залъгалка или шише с биберон? Приема ли друго, освен кърма (вода, чай, глюкоза)? Ако да, колко за денонощието общо? Колко пълни напишкани пелени има за денонощие и колко често ака?

 Ще дам някои идеи, ти прецени дали нещо може да се промени при вас, за да се получи по-добре:
 - заемаш удобна поза за кърмене. Така, че да не усещаш напрежение никъде в тялото си.
 - гушкаш бебето изцяло обърнато към теб, коремчето му залепено за теб така, че да не го виждаш. Ето така: http://prikachi.com/images.php?images/999/8765999s.jpg
 Може да опитваш различни пози, но правилото си остава - коремчето опряно в теб, да не се налага на бебето да си извива главата настрани, за да засуче, а цялото му тяло да е обърнато и плътно гушнато в теб. Може да опиташ и тази поза, при която бебето лежи по корем върху майката: http://prikachi.com/images.php?images/18/8766018G.jpg
 - подаваш зърното към нослето на бебето. Така, че да му се наложи да отметне леко глава назад, за да засуче. Ако вместо това обаче бебето се навежда напред към гърдата, значи или не е гушнато много плътно или има нужда да се изтегли в посока към крачетата ( докато зърното стигне нослето).
 - когато отвори широко уста, бързо го притискаш към себе си, но не за главата, а буташ плещичките напред. Така бебето тръгва с брадичка към гърдата, а не с носа (носа остава свободен да диша, а не забит в гърдата).
 - Ако бебето е засуквало добре, устните му са широко разтворени, захванало е и част от ареолата, устните са извити навън, като на рибка. Бузките си стоят кръгли, докато суче, а не се вдлъбват. Под брадичката на гушката се получава гънка, която се мърда при гълтане на млякото.

 - За да не засуква настървено детето и да има търпение да изчаква, докато се опиташ да го нагласиш, би могла да опиташ да кърмиш по-начесто. Осъзнавам, че всяко кърмене за теб е изпитание, но в случая може и да е облекчение. Когато бебето е гладно, то не се интересува как засуква, важното е веднага да захване. Ако обаче коремчето още не е прегладняло, тогава може спокойно да подходи към гърдата и да не засмуква като спагет, а да захапва добре.
 - Много майки предлагат в полусън, защото бебето инстинктивно се справя по-добре. Когато видиш, че се размърдва, лапа си ръчичките или мърда с очи под клепачите, тогава опитваш да го накърмиш, без да го разбуждаш напълно.
 - Предлагане първо на по-безболезнената гърда. Така след като е задоволен първия глад, за по-болезнената гърда бебето ще може да подходи по-спокойно.
 - Някои майки откриват, че ако сложат за кратко студен компрес на зърното ( точно преди засукване), чувствителността намалява и не ги боли толкова. Това не е решение на проблема, но може да ти помогне да преодолееш страха, за да ви се получи по-добре засукването. Ако ти имаш страх, тялото ти инстинктивно се пази и може да придърпваш гърдата, несъзнателно.
 - Ако в някой момент усетиш, че кърмене не може да се получи ( или бебето е сукало твърде малко), е добре гърдите да се изцеждат, за да не намалее млякото, а и да не се получават запушвания. Ако можеш да цедиш на ръка, чудесно. По-щадящ метод е от помпата.

 За по-бързо зарастване на зърната:
 - след кърмене можеш да размажеш няколко капки кърма и да оставиш така да засъхне на въздух;
 - да останеш без бельо на въздух. Може и за по няколко минутки на слънце също.
 - някои майки са доволни от кремчетата за зърна. Тези с пречистен ланолин са без отмиване.
 - ако има отворена рана, грижи за нея, като всяка рана - може да се изплаква с чиста вода ( може и с мек сапун също, но не често), внимателно да се попие след това, без триене.
 - ако се нуждаеш от подплънки за кърмачки, сменяй ги често, за да не се задържа влага при зърното. Ако се случи плат от бельото или подплънка да залепнат за зърното, не дърпай, а първо изцеди малко кърма, за да се навлажни мястото и след това отстрани плата.

 Понякога родителството може да предложи неприятни изпитания. Болката, която не отминава, може сериозно да попречи на удоволствието от кърменето и да застраши храненето на бебето. Много майки са били изправени пред такава неприятна ситуация, но за щастие ние знаем за хилядите истории с щастлив край. Пожелавам възможно най-бързо да останат в миналото тези проблеми  Hug
 Ще чакам да пишеш подробности.
 
 

# 2
  • Мнения: 1 175
Здравей skrech,

Много благодаря за изчерпателния отговор, и се извинявам че толкова дълго не съм писала. Малка лудница е у нас с двете деца, а аз междувременно и тръгнах пак на работа. Положението се подобри, но все още не е на 100%. Пиша пак, главно ако мога да помогна на някой в същата ситуация, но и да отговоря на въпросите и в случай че новите подробности доведат до нови отговори/идеи…

От едната страна всичко се оправи и кърменето е вече без болка, и съм на седмото небе!!!  newsm44  Другата страна беше по-зле, и там битката продължава. Какво ли не опитах, с какви ли специалисти не говорих. Значи, нямам никакви инфекции; бебето го гледа и периатър, и специалист УНГ и са категорични че няма къса юздичка и всичко анатомично в устата му е наред, но след това една консултантка по кърмене ме застреля с категоричното мнение че специалистът е сгрешил, защото това дете очевидно има къса юздичка…  Tired Та сега се чудя да го водя ли при втори специалист, и колко точно разбират консултантите по кърмене от устна анатомия в сравнение с УНГ лекар…

Позиции на кърмене сменях всякакви, без особена полза. В смисъл разликата беше между зле и по-зле - никоя от тях не обърна положението на “добре”. Гледах снимки и диаграми и намерих поза в която имах най-голям контрол над ставащото, и най-голямо удобство, подпряна отвсякъде от крепост от възглавници. Слагах студени компреси, минах през три вида мазила за заздравяване на зърната… Една ЛЛЛ мацка ми каза да се цедя с помпа докато зарасне, защото помпата е по-щадяща от бебето; но друга ми каза изобщо да не се цедя, защото помпата е по-брутална от бебето… Въобще колкото хора питах, толкова мнения получих, много от които противоречиви. А междувременно раната си расте и беше обхванала почти цялото зърно, което зееше като кървящ кратер… Ама аз нали инат, не се отказвам. Бебето е непукист с вълчи апетит - на 4-седмичния преглед беше пет кила и половина (сега не знам колко е - сигурно към петнайсет…  Tired), та поне за наличието на кърма и за бебето не се притеснявам. Болки-молки, той си се храни човекът.

Ето конкретни отговори на въпросите ти:

- От самото начало, бебето суче на поискване и по колкото дълго си иска, което е към 10-15 минути продължителност на всеки два часа. На месец и 20 дни е и все още иска да яде на два часа, включително и нощем, като нощем прави една пауза от по най-много 3-4 часа… не знам дали това е показателно за нещо? Първото ми бебе започна да спи по 5 часа без да се буди да яде когато беше на месец, но пък знам че всички са различни. Този младеж определено е от много ящните и расте с изумителни темпове (на 1 месец носи дрехите на кака си от 4 месеца...)

- Не губи вакуум, напротив - толкова здраво се впива, че като свърши и заспи, трябва да бъркам с пръст за да му разваля вакуума и да го откача, защото хищникът не пуска. Не чувам звуци докато суче, само неговото доволно мрънкане. Като пусне, обаче, зърното често е прищипано, с издайническата бледа черта напреки, значи все пак нещо не е наред…

- Давам само едната гърда на кърмене, на следващото кърмене другата, и така ги редувам, за да може всяка да има по-дълга пауза и да си почине зърното (заради раните). Така процедирах и с първото бебе въпреки че с нея нямах проблеми; и двамата си се наяждат до ситост и само от едната страна.

- Залъгалка ползва някъде от втората седмица, просто защото има ужасно силно развита сукателна нужда, а и за мое облекчение. Давам му я само когато е нахранен но нещо му е криво, и не мога да го успокоя по други начини. Шише ползва два пъти в първия месец, след като една от консултантките ми беше казала да се цедя и да давам с шише, но когато го сложех на гърдата след като съм се цедила с помпата, дори и помпата да е била преди няколко часа, болеше много по-силно отколкото преди, така че заключих че помпата влошава положението и спрях. Сега съм на работа (от седмата седмица) и бебо ще не ще пие цедена кърма от шише през деня докато баба му го гледа.

- Никога не съм му давала вода, чай или нещо друго, само кърма. Памперсите му винаги са подобаващо удостоени и нормални като количество и качество.

- Няколкото консултанти по кърмене, с които се срещнах лично, плюс педиатърката, гледаха как захваща и как суче и заключиха че изглежда добре, и не можаха да ми дадат обяснение за раните и болките.


Впоследствие едната страна заздравя, но другата все още не е напълно зараснала. Пробвах да мажа с кърма, да я оставям на въздух, студени компреси, компреси с гел от тия дето се държат в хладилника, три кремчета, промивки със солена вода, помпа, без помпа… В крайна сметка установих, че ако не давам на бебето изобщо да припарва до по-лошата страна а от там само цедя, боли значително по-малко. И така си изработих план - от лошата страна само цедя, от другата само кърмя, като от време на време баба или тати дават шише с цеденото, а междувременно мажа с кремчета и му бая да оздравее. Така съм от няколко седмици и най-после има изгледи за подобрение, даже преди цедене раната изглежда затворена, но след цедене пак се е отворила малко. Другата страна сега е малко натъртена от прекалено честото сукане (защото вече не ги редувам), но поне няма отворени рани или пукнатини, и не боли, само е малко неудобно.

В заключение, единственият оставащ проблем сега е как най-после да заздравее тая пуста рана от едната страна, при положение че не мога да я оставя напълно “да почива” за да не направя мастит или да си загубя кърмата. Все трябва да я цедя (сега е веднъж на 6 часа). Ако имаш други идеи за тази конкретна ситуация, много бих се радвала на помощ. Иначе предполагам просто ще чакам някой ден да се затвори съвсем… Мечтата ми е да мога пак да слагам бебето от тази страна, за да не се налага да ставам нощем и да цедя. Нощем кърмя легнала и това много ми помага да не си разбивам съня съвсем, особено след като вампирът продължава на всеки 2-3 часа, а аз трябва да ходя на работа после… Толкова съм наплашена от устата му, че не смея да пробвам докато не е зараснала раната напълно, изцяло и тотално.

Благодаря пак за помощта! Щастливият край е близо, няма да се дам!  Praynig

# 3
  • София
  • Мнения: 2 348
Благодаря за обратната връзка! И чудесно, че се радваш на значително подобрение, макар това да не е края на проблемите.
 Доста е неприятно, когато идва противоречива информация и затруднява взимането на решение  Confused
 Консултантите не са специалисти във връзка с юздички, деформации в устата и всякакви други медицински проблеми. Диагноза може да постави само медицинско лице. Има обаче специалисти по лактация (IBCLC), които са специализирали в медицинския аспект на кърменето. Предлагат платена услуга (в някои случаи се поема от застраховката). Ако имаш възможност да направиш консултация с IBCLC вярвам, че ще ти бъде полезно - http://www.ilca.org/why-ibclc/falc. Той може да се изкаже за цялата картина около кърменето.
 А понеже има случаи, в които медицинските специалисти нямат опит с бебета, те не успяват да разпознаят проблем с юздичките. За това, ако решиш, може да потърсиш и друг специалист, но с опит при бебетата (В България най-често се търси зъболекар, който работи с кърмачета).

 Инфекцията с изследвания ли беше отхвърлена или само с преглед? В някои случаи микроорганизмите могат да бъдат упорити и организма да не се справи с тях без адекватно лечение.
 
 Помпата използва вакуум и наистина не е най-щадяща, но бебе, което прищипва зърното, също не щади. Най-щадящо в случая може би е изцеждане на ръка. Зърното изобщо не се пипа и няма вакуум. И грижи за раната такива, каквито до момента забелязваш, че дават добър резултат. Сухо, слънце, въздух, размазване на кърма, миене, нежно подсушаване, естествени материи на бельото, ако се налага носене на подлънки, да се сменят начесто ,да не се дърпат, ако са залепнали и т.н.

 Споменаваш, че бебето отказва да се храни с шише. По какъв начин го хранят, докато си на работа? Биберонът създава известни рискове захапката на бебето да се влошава на гърда. За това, ако прецениш, че е вариант във вашия случай, може да обмислите алтернативи на шишето. Например система за хранене с пръст (потопява се много тънка тръбичка тръбичка в млякото и се прикрепва в другия край към пръста на възрастен. Бебето суче пръст, а получава мляко през тръбичката). Такова сукане е по-близо до това на гърда, от колкото това на биберон. Има и други алтернативи, но са по-бавни и обикновено се ползват за по-малки количества мляко (спринцовка, пипета, чашка). Ако искаш да опитате някой от вариантите, ще опиша по-подробно как се случва. Ето  и статия за насоки за хранене с шише, в случай че това е вашия избор - http://lllbg.org/2013/07/priuchavane-shishe/

# 4
  • Мнения: 1 175
Да, наистина ще търся още една консултация където трябва за мнение за устата му. Искам поне това да го отметна като потенциална причина.

Хм, не съм споменавала че отказва от шише... Пие си. Откакто тръгнах на работа (3 дни в седмицата) докато ме няма баба му му дава цедената кърма от шише, а останалото време го кърмя. Системата с тръбичката и пръста всъщност я ползвахме в началото с първото ми бебе, защото то пък не можеше да засуче. В крайна сметка въпреки месец усилия, така и не се научи директно от гърдата, но не се отказах и карах година и половина със силиконов накрайник, но пък с него си сучеше екстра и стана голяма мома  Mr. Green

Между другото, в интернет намерих много полезен съвет за разранените зърна - след почистване и мазане с кремче, да му се залепи широка лепенка за рани. Така кремчето не отива по бельото, и няма неприятно триене с бельото при движение. Лепенката се сменя лесно и мястото винаги е чисто, което е много по-практично от непрекъснатото сменяне на бельо или подплънки.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 348
 Извинявам се за недоразумението с шишето!
 Лепенката поставя бариера между раната и бельото, но не позволява да диша (освен може би ако е дишаща? Някои се водят дишащи, но вентилацията е доста слаба. Не пречи да опиташ и това Simple Smile
 Има и готови компреси за зърна с хидрогел. Те действат на принципа стерилна влага за раната. Също пропускат въздух. Раната се самопочиства, а кожата зараства без да образува твърди сухи участъци.
 Друг вариант са гръдните щитове (казват им още предпазители за зърна, колектори за кърма и подобни). Представлява силиконов диск с дупка за зърното, а отгоре има куполовидно капаче, което прави въздушен джоб за зърното. Колекторите могат да бъдат без дупки (за да задържат спонтанно изтичащо мляко) и с дупки. За теб дупките са важни и за проветрение на раната.

 Очаквам да пишеш продължение. Пожелавам да бъде за щастливия край на драмата  Hug

# 6
  • Мнения: 1 175
Щастливият край дойде!!!!!!!!!!!  jumpuu  newsm44   moresmile

След няколко седмици пазене и лекуване на разранената страна, беше започнала да изглежда добре но още ме беше страх да я дам на вампира. Но снощи мъжът ми ме сръчка и каза че е време вече, и добре че го послушах... Нямаше абсолютно никаква болка!!!!!! Ооооо, кеф! Сега даже е по-добре и от другата страна, защото тя пък е натъртена от прекомерна употреба (нали досега само от там сучеше бебето когато съм вкъщи). Кратерът така и не се затвори, но си заздравя отворен, смени му се кожата и вече не боли. Все ми е тая как изглежда, важното е че заздравя. Бебо вече два пъти сука от тази страна и всичко е наред. Дано не я разрани пак, но поне сега започва от здраво положение и не мисля че ще стане пак толкова зле. Ох, толкова съм щастливаааааа!!!!! Много исках да го кърмя и него. Сега само ме е страх от деня в който ще му поникнат зъби  Mr. Green

В заключение: помпата е по-щадяща от бебе което разранява, така че ако проблемът е в бебето, помпата ще помогне докато зарастат раните. Ако някой друг има подобен проблем, препоръчвам помпена пауза от няколко седмици през които да се лекуват раните, докато зараснат.

Благодаря много за помощта!

# 7
  • София
  • Мнения: 2 348
 Ехааааа  newsm44 Какво облекчение!
 А сега пожелавам зъбите изобщо да не ги усетиш, само да им се радваш в усмивката на бебето!

Общи условия

Активация на акаунт