Удачно ли е да се пробвам да изучавам ветеринарна медицина?

  • 4 590
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Така, видях, че в лесотехническия университет има специалност ветеринарна медицина на английски и се чудя дали това да запиша след като си взема матурите. Аз вече имам сертификат на Кеймбридж, така че смятам, че няма да имам затруднения с езика. Въпросът ми е дали има някакво развитие в тази професия. Примерно, браншът как е в страната и извън нея, дали наемат достатъчно работници, въобще можеш ли да се изхраниш с тази специалност? Аз не говоря пари като това да си програмист или банкер, а просто достатъчно голяма надница за оцеляване като част от средната класа. Така и така не знам какво точно искам да работя, а и не познавам абсолютно никой, който да иска да се занимава с животни. Всички искат да са адвокати, мениджъри, счетоводители, въобще престижни професии, а мен пък си ме устройва просто да си живея живота без много привилегии. Ако имате някакви идеи, може ли да ме посочите към някакви други професии, които не са много популярни? Добър съм по езиците, биологията, химията и науките като цяло, но ми е слаба математиката.

# 1
  • Мнения: 10 993
Аз мисля, че ветеринарите изкарват добри пари, но не съм в този бранш. А хуманна медицина или пък фармация не те ли влече. Фармацевтите взимат добри пари.

# 2
  • Мнения: 5
Честни да си бъдем, за хуманната медицина има прекалено много конкуренция, а фармацията лично не ме влече. Просто искам да върша нещо, което да не е сред популярните избори.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 328
биохимия? биотехнология?
има доста перспектива в световен мащаб, щом те влече науката.

# 4
  • Мнения: 676
Във ветеринарната медицина има хляб, да. Конете и кравите наистина намаляват, но много хора имат кучета, котки и птици вкъщи. Конкуренцията напоследък е доста голяма, но ако си спечелиш клиенти можеш спокойно да се изхранваш с тази професия. Но имай предвид, че ще учиш доста по-дълго от стандартна специалност, има задължителен стаж и чак тогава ще получиш разрешително да практикуваш. За разлика от биохимията и биотехнологията, тази специалност ти дава конкретна професия - т.е. още по време на следването на теб ти е ясно какво ще трябва да правиш когато завършиш. С биохимията какво ще работиш? В някоя лаборатория или клиника, но каква? И какво точно ще трябва да правиш? Няма да знаеш, докато не започнеш работа и не минеш още някакво обучение. Интересна, престижна, но не и практична. Същото е и с биотехнологиите.

Само едно не ми стана ясно: защо на английски? Ако отидеш да практикуваш в чужбина, мисля, че няма значение на какъв език си я учил, пак ще трябва да минеш някои изпити, за да ти разрешат да практикуваш и там. Само дето ще ти е по-лесно с имената на животните и на лекарствата.

# 5
  • Мнения: 5
Благодаря за отговора. Вече си имам на идея накъде да се насоча. То госпожата ни по френски си ни каза да мислим какво искаме да работим, а не какво да учим. Чух, че при едрия добитък си има голяма печалба и тъй като се интересувам от животновъдство, може към този отрасъл да се насоча.

За английския, не мога да кажа защо точно така реших. Аз в момента имам две алтернативи: да уча в лесотехническия на английски или в тракийския университет в Стара Загора на български. Казвали са ми, че много големи специалисти излизат от Стара Загора, затова са ми препоръчвали тракийския, ако искам да се занимавам с ветеринарна медицина. Ще го мисля, когато си взема матурите.

# 6
  • Мнения: 6
Това е професия само за хора, които обичат животните и не ги е страх, дори и от екзотичните. Първо задай си въпроса имаш ли фобия от тях. Най-стандартен пример, змии. Ако имаш близък, познат, роднина, отиди при някой ветеринар, кажи му, че искаш да учиш Ветеринарна медицина и му кажи дали можеш да работиш при него като доброволец, евентуално няколко седмици и тогава ще видиш дали тази работа е за теб. Или отиди в кучешки приюти, виж дали ти харесва да си сред животни. Реализация в България има, но трудно се намира работа. Аз бих ти препоръчал да учиш в чужбина. Още повече, че си на ТИ с английския. Успех!

# 7
  • Мнения: X
Чувала съм специално за ветеринарната медицина, че Тракийския университет е предпочитан пред Лесотехническия  Peace И аз си мислех преди години именно това да уча, тъй като много ме влече биологията и обичам животните, но си дадох сметка, че няма да изтърпя да гледам страдащи живнотни. По същата причина се отказах и от хуманната медицина..

Ти спомена за хуманната медицина, че имало много конкуренция, предполагам си момче - последните години за мъже конкуренцията е нищожна в сравнение с момичетата.

# 8
  • Мнения: 676
Прави са хората, трябва добре да помислиш дали имаш необходимата психика за това (все пак, ветеринарите понякога се налага да умъртвят животинката ако много страда и няма друг изход). В други случаи ще идват малоумни стопани, които не могат да озаптят собственото си куче и ще трябва да направиш това вместо тях, за да успееш да го прегледаш или ваксинираш. Да не говорим, че за разлика от хуманните лекари, които специализират в една област, ветеринарите в повечето случаи трябва да разбират от всичко - те са едновременно хирурзи, зъболекари, кардиолози, невролози и т.н.

С едри животни все по-малко хора се занимават и този занаят лека-полека остава само за големите частни ферми (поне такива са моите наблюдения) - Министерство на земеделието постоянно издава закони в ущърб на средния и дребен собственик, субсидиите намаляват, изкупните цени на млякото също, а сертифицирането на био ферма, доколкото знам, е скъпо и трябва да се подновява всяка година. Забелязала съм, че най-много хората харчат за кучетата и котките си. Ако много ти се занимава със селскостопански животни, има масови мероприятия за вземане на кръв и други проби, които после се носят в София и в Костинброд - немалко ветеринари се наемат да ги правят и получават допълнително финансиране за тази работа от държавата.

Много малко ветеринари знам, които могат да лекуват влечуги, паяци и земноводни - хората, които познавам и гледат такива животни обикновено си ги лекуват сами и си поръчват препаратите от чужбина. Освен това, тези любимци са все още слабо разпространени и считани за екзотични - малко вероятно е да ти докарат нещо такова.

Забравих да спомена нещо много важно - задължително за тази професия е не само да обичаш животните, но и да приемеш факта, че те най-вероятно няма да те обичат. Много малко животни са в състояние да осъзнаят, че причинявайки им болка ти всъщност им спасяваш живота.

Ако си изчел целия този ферман, вече си наясно с основните недостатъци на професията. Може би постът ми е черноглед и песимистичен, но, повярвай ми, това е една от най-красивите професии, освен това има пари в нея и добрите специалисти са малко. Разгледай няколко форума за домашни любимци (че и  този даже) и ще видиш, че има поне 2-3 теми тип "препоръчайте ми добър ветеринар".

Последна редакция: вт, 02 авг 2016, 00:43 от Little Queen

# 9
  • Мнения: 1 149
За мен на първо място трябва да избереш професията си по сърце, не по приход. В никакъв случай не омаловажавам доходите, които са нужни за комфортен живот, НО специално за тази пеофесия трябва любов към животните най- вече, защоти те милите на вас разчитат. Heart Eyes  Не можеш примерно да оперираш едно коте, заради пари. Помисли и дали си достатъчно силна,не бивя

# 10
  • Мнения: 147
Кои са най-трудните предмети по ветеринарна медицина?

Общи условия

Активация на акаунт