Какво правим, когато нищо не правим

  • 19 881
  • 383
  •   1
Отговори
  • Мнения: 30 802
Какво правим, когато нищо не правим?

Забелязвам, че за доста хора в 21 век наличието на ясни, видими цели, както и пълният с ясни и видими действия ден е признак за добро душевно здраве и едва ли не гаранция за просперитет. Не само това- наличието на празнини в програмата се смята за дефект, признак за слабост.

Няма спор, има порода хора, които виреят добре при запълнена и ясна програма. Или са по-млади, или са по-силни и с повече дадености, но виреят.

Дори и аз самата съм се опитвала да живея по този начин, активно да си запълня деня с дейности, уж да не мисля. Само че издържам не повече от три дни. Просто изведнъж губя мотивация. С времето разбрах, че отчасти причината за това е физическа- дори когато имаме цели и планове, биологията ни си има други цели и планове. Докато си мислиш, че владееш нещата и си активна и динамична, командният център на тялото ти отчита прегряване и казва- дайте да изключим някои системи, че тая идиотка е тръгнала да търчи навред и ще изхаби ресурсите за нула време. Научих по трудния начин, че съм по-изморена, отколкото си мисля.

Затова се научих да уважавам тия неща, които се случват, когато не правиш нищо.

От биологична гледна точка- важно ми е да си дам на тялото достатъчно време за презареждане. Някои неща не могат да се ускорят. Ако за всяко действие имахме индикатор каква цена ще платим откъм здраве, сигурно щяхме доста да си разчистим програмата. В момента съм в период, в който ясно усетих докъде се простират физическите сили. В модерния свят доста хора въобще не стигат до тая граница ясно и категорично, напротив- стигат неочаквано. Но до този момент си мислят, че са много яки.

От гледна точка "ефективност, продуктивност и креативност"...там вече нещата са още по-важни. Научих по трудния начин, че не може насила да произвеждаш качествен продукт. Да, може да задобрееш в една област и да правиш предсказуеми, достатъчно добри неща. Но ако искаш нещо ново, трябва да му оставиш време да узрее. Точно това правя най-вече, когато нищо не правя: държа си по някой въпрос или тема в съзнанието или някъде около него. Задавам въпроса и уж забравям, но в следващите дни намирам парченца от отговора и в един момент пъзелът се сглобява лесно и придобивам ново разбиране. Ако ще да изчетеш 100 книги, ако нямаш правилния въпрос в главата си, няма да запомниш нищо. Та така за ученето и развитието- не става само с четене, иска се и малко въздух, за да диша това знание.

По-често разбирането, което съм придобила, не се яде и не се пие, нито се "монетаризира" веднага, но в повечето случаи ми е полезно по някакъв начин. Променя начина, по който виждам света. Дори без да си го поставям за цел, понякога ми "отключва" вратички и изправя пътя ми, без да съм се старала специално за това. Знам, че не е случайно, но също така не е постигнато съзнателно, бавно и мъчително- просто съм използвала способността на човека да си има по 1-2 тайни цъкащи процеса, бавни и уж незабележими, които в крайна сметка постигат някакъв резултат. Само че тия процеси, макар и невидими, са деликатни, като златна нишка- не трябва да има резки движения, иначе може да се прекъсне.

А понякога, когато уж правя много и се напъвам, виждам как вратите се хлопват една след друга и ставам все по-объркана.

По принцип винаги е въпрос на баланс и всеки трябва да направи по няколко конкретни и прагматични неща, но за мен е непосилно да оставя тия неща да завладеят битието и ежедневието. Знам от опит, че няма да ме отведат далеч- да, нещата ще са направени, но в същото време имам тревожното усещане, че съм изостанала с нещо важно, че е трябвало да отделя време за нищоправене, в което може би щях да намеря ново решение, по-фино и оригинално.

Най-добрите хирурзи, когато срещнат проблем, забавят още повече работата си. Малко по малко се опитвам да следвам тоя принцип- като ми се случи възел или проблем в живота, да не се хвърлям с всички сили и бързо, а да намаля скоростта с още 50% и да се огледам за изход, защото може и да е бил очевиден.

Въпросът е: какво правите, когато нищо не правите? И защо? Какво ви е съотношението на скрит и явен труд? Къде ви е отвел?

# 1
  • Мнения: 14 478
Когато нищо не правим-дращим в бг мама.

# 2
  • Мнения: 30 802
Това е само видимата страна на нещата. Та- какво се случва под капака, докато дращиш в Бг-Мама.

Сещам се за един случай, брат ми играе Уоркрафт, питам го какво правиш, той вика- мисля. След това по едно време спира и прави нещото, за което е мислил. Защото явно е било нещо, за което не може да се мисли директно, но може "да ти дойде отговор", ако му позволиш.

# 3
  • София
  • Мнения: 62 595
Всичките тези купешки думички за креативност, ефективност, динамична, успяла... са ми дрън-дрън и ала-бала.
За мен нещата са прости - правим това, което смятаме за важно или задължително, или каквото решаваме, че можем да си позволим. Примерно - не искам, но трябва. Или не искам и мога да не го направя. Искам и го правя. Искам и трябва да го направя. Защо - защото така! Wink

Брат ти е прав. На мен игрите ми се отразяват по същия начин,също и дращенето тук - цъкам си игричка, пиша си тук, а мозъкът ми си работи по задачите, които трябва да реша, но към момента не съм сигурна или не съм избистрила какво и как да стане. Други хора излизат да се разходят, трети си пускат музика, четвърти се вторачват в една точка.

# 4
  • MI
  • Мнения: 11 868
Сирен, не си открила топлата вода.  Laughing Всеки творчески процес изисква време, но това не значи че не трябва нищо да правиш през това време, можеш да вършиш други, изискващи по-малко мислене дейности. При мен избистрянето на главата и решаването на проблеми идва най-често при пътуване или при контакт с природата - дори елементарна по-дълга разходка в парка. Или в съня. При повечето хора е така, просто подсъзнателно продължаваш да мислиш и откъсването от рутината помага да изкристализира идеята. Виж, докато стоя в бг-мама не се ражда нищо, само научавам новости и виждам как мислят останалите хора по интересуващи ме въпроси. Затова гледам да не прекалявам.

# 5
  • Мнения: 30 802
Може ли в тази тема да коментираме не злонамерено, а позитивно? И ако може- по темата, а не по моята личност, и да не почваме постинги с "пък тя Мамасита..."

# 6
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Боя се, че и аз като weissbier мога да отговоря същото -
дращя в бг-мамма. Това е един от начините да се остави
мисълта на спокойствие да си свърши работата. Когато
е готова - дава сигнал и следва кръстчето на форума.
Другите начини - седене, безцелно вървене. Тази годи-
на установих, че плевенето има същия такъв ефект.

# 7
  • MI
  • Мнения: 11 868
Може ли в тази тема да коментираме не злонамерено, а позитивно? И ако може- по темата, а не по моята личност, и да не почваме постинги с "пък тя Мамасита..."

Никой не ти е отговорил злонамерено. Просто това е процес, който при повечето хора протича по сходен начин. Да, има и такива, които не го осъзнават и следва безсмислено и безрезултатно напъване по 18 часа в денонощието, но това е друг въпрос.

# 8
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Няма ситуация, в която нищо да не се прави.

# 9
  • Мнения: 30 802
За мен има ситуации, в които по-добре нищо да не се прави. Ако не съм свършила нещо до обед, го оставям за следващия ден. Не си пълня програмата, защото в доста случаи се получава или преумора, или омазване, или и двете.

Само при много крайна нужда бих си запълнила програмата с по-голям процент. Но дори и тогава ще е само временно, защото знам, че ако е постоянно, няма да ме закара надалеч, само ще ме изтощи.

# 10
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Че как нищо, нали списваш тук? Все пак правиш нещо.
Единственото време, в което не правя нищо, е като спя. И пак не е сигурно, защото спя. Mr. Green

# 11
  • MI
  • Мнения: 11 868
Ако не съм свършила нещо до обед, го оставям за следващия ден.
Да разбирам ли, че всички следобеди нищоправиш?  newsm78

# 12
  • Мнения: 11 210
Спя.
Ям.
Ходя пеша.
Блея.
Цъкам в интернет.
Тъй като съм от типа, който работи много бързо и ефективно (неописуемо и неразбираемо бързо за повечето хора, мнозина изпадат в ступор още от скоростта, с която пиша на клавиатура - дори без да владея десетопръстната система формално), почти през цялото денонощие правя гореописаните неща. Те са невидимата платформа, върху която да стъпя, за да вървят останалите дейности.

Преди години имах бебе, което беше будно и изискваше внимание почти 24/7, липсата на време за "мислене" и "оттегляне" беше назряла много драматично - голям проблем беше, направо бях полужива.

 

# 13
  • Мнения: 4 711
1. Чета/пиша тук.
2. Играя някакви игри на телефона или на лаптопа.
3. Гледам някакъв сериал, но нещо разтоварващо.
4. Пия  Wine Glass.
5. Разглеждам онлайн магазини и разни сайтове със статии за хранене, клюки, мистерии  Mr. Green.
6. Понякога надувам музика до дупка и някое от нещата от т.1-5.

# 14
  • Мнения: 8 970
И аз тъкмо щях да кажа, че не се сещам за ситуация, в която нищо да не се прави.

На този етап от живота имам планове за деня, ангажирана съм с деца, кучета и т.н.  Crazy Предполагам, че някой ден ще ми е по-лежерно. Но на този етап не съм от хората, които примерно в почивните дни пият дълги кафета и пушат цигари - това ми е най-близко до нищоправене, но пък сигурно така си релаксират.  newsm78

Дращенето в бг-мама винаги носи плюсове - все ще научиш нещо ново и полезно или пък поне ще си излееш душата!!!

The Siren of Titan, май към момента не работиш. Да видиш вече на пълен работен ден програмата е запълнена не 100, а 200%. ooooh! ooooh!

Дето имаше един виц колко им било лесно на жените - като се приберат от работа и след като стогвят, подредят, изчистят, изперат, прострат и приспят децата, могат да си правят каквото си искат!!!

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт