В защита на училищата с разширено изучаване на изкуства

  • 14 240
  • 126
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 564
Съжалявам за дългия пост горе, но имах много неща за казване.

Също така, да допълня, че имаме доста математически и езикови гимназии, но доста малко по изкуства - образователната система следва да обхване всички възможности. Така например, дете от по-бедно семейство, ще има досег до изкуствата, по начин, по който дете от семейство с недобри възможности може да научи безплатно език в езикова гимназия или ако има талант в математиката, да отиде в математическа.

# 46
  • София
  • Мнения: 4 035
Не. Няма да имат прием тази година. Заповядай да изброиш още СУ, но моля с някаква достоверна информация и то за предстоящата учебна година 2017/2018
Поживём — увидим

Дея, точно тези училища всъщност дават възможност на децата да се занимават с изкуства от любов към изкуствата, без това да се превръща в професия и без това да е за сметка на общото образование.

BirdsFlu е много права, изключително "важно" е да вкараме всички в калъп, да излизат еднакви, без развити различни способности и без особени заложби. Тъп народ, лесно се управлява...

# 47
  • Мнения: 41 396

Цитат


...Над 500 деца всяка година се явяват на приемен изпит за първи клас, защото искат да рисуват, танцуват или пеят.

„Нашата цел не е да ги ни направим професионални танцьори. Има такива училища. Да, ако искат, да. Но при нас образованието е точно толкова колкото е в една гимназия плюс всякакви изкуства“, казва Анелия Карчева.

Много пъти е ставало дума, че държавното образование е конфекция и се цели в средностатистическото дете, като му предлага стандартно образование (конфекция).  Също така, давайки пари за държавните и общински училища, държавата се съобразява с нуждите на обществото и съвсем нормално иска да плаща само за това, което влиза в тези нужди. Ще кажете, че не държавата, а данъкоплатците дават парите, и ще бъдете прави, но държавата им взема толкова пари, колкото са нужни за конфекция. Респективно не може да си плащаш за конфекция, а да получаваш нещо отгоре. Който иска отгоре - има частни училища, частни школи и т.н.

Ако вземем конкретно изкуствата, то държавата си е сметнала от какъв брой музиканти, художници и прочее има нужда и е създала съответния брой специализирани училища към министерството на културата. Неопределен брой други училища обаче, в рамките на маркетинговата си стратегия, са се самообявили за училища с профил някакво изкуство и искат да им се дадат разни привилегии като на "истинските" училища по изкуство, по-конкретно да приемат с изпит. Да де, ама приемайки с изпит те ощетяват децата от квартала за сметка на други с интерес към изкуството. Нарочно не казвам талант, защото за талантите си има специализирани училища, където се влиза с оценка на таланта - изпит. А и като говорим за талант то нека не се заблуждават амбициозните мами, че имат непременно талантче, защото талантът не е чак толкова често срещан и децата с истински талант има къде да учат. Тук по-скоро става дума за деца с интереси (както се вижда и от цитата по-горе) или с други думи за хоби. Е на каква база някой иска държавата да му финансира хобито и да лишава други деца от достъп до най-близкото им училище заради хоби мераците на деца от по-далеч? Ми няма логика. Ако това се разреши то всяко едно училище ще си измисли някакъв профил и ще почне да прави изпит. Къде ще му излезе краят?

И нека не се правят аналогии с математиката, защото специализираните училища за математика са единици, не приемат от първи клас, а и нуждата от деца с добро ниво на математиката е много по-голяма от нуждата от деца с добро ниво на танци, пеене или рисуване. Над 50% от днешните ученици в бъдеще ще изберат висше образование и след това кариера, за които математиката е нужна и полезна. А за колко деца ще е полезно това обучение по изкуство на ниво хоби??? Ми съвсемн нормално е държавата да няма интерес да допуска хобито на някои деца да влизат в конфликт с образователната и стратегия. И с оглед на това смятам, че Cure е прав/права - независимо как се наричат в момента кварталните училища, по същество те са общообразователни (дават еднакво образование във всички посоки на ниво конфекция) и не може да си присвояват друга роля.

Цитат
Тези училища са крайно недостатъчни, освен това са за виртуози и професионалисти. Радвам се, че моето дете свири и го подкрепям, но няма да го правя Моцарт.

Ето това (него цитирам, но има много такива изказвания) отново подкрепя тезата ми, че става дума за хоби и обща култура, а не за изразен талант. Ми защо държавата да си зарязва своите образователни цели и да прав компромиси, за да може някой да си упражнява безлатно хобито? Каква ще е ползата на обществото един ден от това хоби? Който иска хоби е редно да си го организира/плаща сам.

Цитат
Също така, да допълня, че имаме доста математически и езикови гимназии, но доста малко по изкуства

Сигурна ли си? Колко държавни и общински математически гимназии има в София, а? Само СМГ и частично НПМГ. А тук се говори за няколко пъти повече набедени училища по изкуство при положение, че обществената нужда от изкуство е много пъти по-ниска от нуждата от математическа подготовка. Т.е. държавата е осигурила предостатъчно специализирани училища по изкуство за истинските таланти, а другите да си намерят сами начин да си упражняват хобито.

Последна редакция: пт, 03 фев 2017, 13:50 от Черна станция

# 48
  • Мнения: 851
Сигурна съм, че тук става въпрос за пари. Някой компетентен може ли да каже дали за тези училища субсидията за един ученик е по-голяма, отколкото за средните? Защото ако е така, то явно проблема не е в това дали те си подбират учениците /както правят и в 125 СОУ, впрочем/, а в това да им орежат субсидиите.

# 49
  • Мнения: 3
"...И още - без профил хореография бюджетът на 144 училище ще намалее. Ако единния разходен стандарт за ученик е 1300 лева, то когато той е в профилиран клас, училището получава повече- по 2400 лева. В момента около 500 от общо 1200 деца изучават хореография в това училище. "- репортаж от 14. 01. 2017 БНТ
Ако наистина имат 1300 ученика, които са следвани от почти двойна субсидия, то училището трябва да има невероятна база. Моите наблюдения са, че е пълна миазма, наблъскано с много повече деца отколкото може да поеме.
Младост е втория по големина квартал в София, с над 150 000 жители. 10% да са децата в училищна възраст –това са 15 000  на 8 квартални общински у-ща. Как да стане? 

# 50
  • София
  • Мнения: 62 595
Целия този спор е ясен откъде произлиза. Има едни училища в София, които са се САМООБЯВИЛИ за нещо по-специално, в случая са се САМООБЯВИЛИ за училища по изкуствата, без да имат никакво законово основание за това. Думата е точно самообявили. Защото законните училища по изкуствата са ясни и всички ги знаем кои са. Тези училища които в момента искат да протестират де факто и де юре са си най-обикновени квартални СУ и са дължни да спазват закона и изискванията за квартално СУ. По-горе някой беше питал кой определял кое училище какво е. Ами как кой - принципала на училището може да измени статута му. В случая статута на тези училища е обикновено квартално СУ. Толкова. А това че те сами са се окичили с гръмки наименования от сорта на 'училища по изкуствата" няма нищо общо с дей
Скрит текст:
ствителността.
И да, никое квартално СУ (каквито са и тези, протестиращите) няма право да си подбира децата, особено пък от 1 клас. Ако сега се позволи на тези СУ да си подбират децата, то какво пречи утре всяко квартално училище да се самообяви за нещо по-специално от другите и да почне да подбира деца от първи клас. Айде няма нужда...
Аз разбирам протеста на майките на децата които учат в тези училища. Той е на принципа "нашето дете най-умно, най-красиво и най-талантливо" и не може да се смесва с простите и некадърни деца от квартала. Да ама не, както казваше Бочаров. Простите, тъпи и бездарни деца от квартала къде да учат според вас??? Заради това че тяхното квартално училище се самообявило за по-специално и не ги иска, те да ходят през три квартала в петия да си търсят училище, така ли?
Нещата са пределно ясни и
прости - или тези училища си смянят статута и стават ИСТИНСКИ училища по изкуствата, и получават законно право да правят изпити и да си подбират децата или си остават квартални СУ (каквито са в момента) и са дължни да приемат всички деца от квартала. Просто и ясно. А те какво искат в момента - хем квартално СУ, хем да си подбират децата. Ами не става просто. Или едното или другото. Не може и двете едновременно. Има си закони в тази държава и те трябва да се спазват. Толкова.

В такъв случай Има нещо вярно в това, което пишеш. Трябва да се изясни как и защо са обявени тези паралелки по изкуствата. Иначе и други училища ще си обявят проверка на способностите за езиков и какъв ли не екзотичен профил за първолаците.

# 51
  • Мнения: 371
Някой им е дал статута, така е. Гардеробът с носиите е страхотен, това е създавано с години. Къде ще отиде сега. По-високата субсидия е за наемането на професионалисти в областта на изкуствата, за създаването на въпросния гадероб, за средствата за концертите. Лесно се руши нещо хубаво, а как се гради.
И специално за това училище, до него е 81 су, което досега приемаше ученици от всички квартали, даже без никакви изпити или състезания.
Така, че аз лично напълно подкрепям протеста им. И децата ми не учат там.

# 52
  • Мнения: 36 050
протестът се измества с един месец по молба на министерството, защото нямали техническо време да обсъждат и евентуално да променят новите наредби - новата дата е 8.03.

Последна редакция: пт, 03 фев 2017, 21:24 от bubanka

# 53
  • Мнения: 371
Това е от МОН, а означавали че за момента се застопорява и проектонаредбата на СО?

# 54
  • София
  • Мнения: 62 595
Аха, ще чакат да се измирише.

# 55
  • Мнения: 3
Пак не мога да разбера къде е проблемът. Нито ще съкращават преподаватели, нито профилирани часове. Всъщност се оказва, че досега провежданите проверки на уменията са били незаконни. Да кажеш, че едно дете няма да се чувсва щастливо да танцува или рисува, защото няма талант, не ми се вижда много о.к.
   Твърдят, че са имали 500 кандидати за 1-ви клас (с изпит са приели само 170), което е  малко странно, защото за цяла  София има 12 000 първокласника разпределени в 273 у-ща (50 от тях са частни), който иска да смята. Не е ясен апела - какво точно трябва да се подкрепи.
Притесненията на училището
http://www.bgonair.bg/sutreshen-blok/2017-02-02/prepodavateli-ot … lizat-na-protestt
и отговорът на МОН.
http://www.bgonair.bg/sutreshen-blok/2017-02-02/ot-mon-nyama-da- … zuchavat-izkustva

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
Чакай малко, хайде без емоционални изблици като от предизборна кампания - да си кажел на дете, че нямало да се чувства щастливо... Че то, сума деца няма да се чувстват щастливи, ако не ги приемат тук или там! Така като гледам, май пак става въпрос за пари, освен за вписване на танците като профил и т.н.
Ако е вярно това за бюджета, че е двоен, това са си двойни пари, а сега ще им ги резнат. Това си е основание за протестиране, но някак не върви да се каже $вижте, искаме си двойните пари, а и искаме да си подбираме децата по този начин и да пишем Иван годенен, а Петър негоден и така много лесно ще приемем иван, защото искаме.$ Според мен това си е добра вратичка за неконтролируем подбор, защото няма как аз като родител да оспоря, че моят Петър е скъсан на изпита за способности. С две думи, вчера бях по-романтично-емоционално настроена, но след това, кеето написаха хората за парите, вече картинката придобива друг изглед.

# 57
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Ама в училищата по изкуства няма 1-7клас. Малките къде? Имам непряко наблюдение към 144-то - честно казано съм очарована. Концерти, конкурси, носии от училището. Едно дете може и да свири, и да пее в хора. Може да се докосне към много неща, свързани с изкуството. То по-добре да се откъснат от МОН и да минат към Културата. Пък и с отделен изпит се влиза без матури, оценки и подобни главоболия.
Живея в Младост и не ми се струва да не ни стигат училищата.

# 58
  • София
  • Мнения: 62 595
Училищата за стигане - стигат. Но не стигат тези, които са с положителен имидж и съответно родителите искат да записват децата си там.

# 59
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
144-то е с положителен заради изкуствата, не знам ако си стане "просто" СУ, дали ще продължи да е с положителен имидж.

Общи условия

Активация на акаунт