Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-14

  • 90 484
  • 746
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 1 354
От една страна е жалко за хората, че са принудени било от финансова страна, било от алчни роднини.

Но тази практика трябва да се забрани от закона.

# 241
  • София
  • Мнения: 983
Чудя се толкова ли се стесни предлагането, че започнаха да излизат оферти като https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c14871486192122 … k=2iio3t&f1=1?

Не съм специалист по правните въпроси, но "собствениците на имота желаят да си запазят пожизнено и безвъзмездно правото на ползване" ми звучи като сериозен капан за понасяне на разходи от страна на "купувача" иначе няма спор, че имотът е перфектен поне от снимките.
Не виждам смисъл да си купуваш гола собственост, освен ако не е само като инвестиция. За това състояние, цената не е ниска и лично аз не бих я платила. Скоро се занимавахме с оказ от право на ползване и един съдия по вписване отказа да впише отказа,защото лицето не се е явило лично, а чрез пълномощно се отказва и предоставя възможност на собственика на имота да се разпорежда с него (пълномощното беше изготвено от нотариус,който впоследствие изповяда сделката и сега чакаме част от парите от банката-кредитодател)

# 242
  • Мнения: X
"собствениците на имота желаят да си запазят пожизнено и безвъзмездно правото на ползване"
Не мисля,че има "капан".
Има продажба, но с тежест.
Можете да ползвате имота след кончината на собствениците,
като евентуалните наследници  нямат права.
Собствениците ползват имота и сумата от продажбата.
До колко ще я усвоят....
Имаше такива фирми, купуващи имот срещу рента.
http://www.trudipravo.bg/kompyutarni-produkti-epi/kompyutarni-in … i-statii/372-es02

# 243
  • Sofia
  • Мнения: 4 082
Чудя се толкова ли се стесни предлагането, че започнаха да излизат оферти като https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c14871486192122 … k=2iio3t&f1=1?

Не съм специалист по правните въпроси, но "собствениците на имота желаят да си запазят пожизнено и безвъзмездно правото на ползване" ми звучи като сериозен капан за понасяне на разходи от страна на "купувача" иначе няма спор, че имотът е перфектен поне от снимките.
Нещо не  ми стана ясно...продават го за 90 000евра суха пара, а искат да си запазят пожизнено право на ползване... newsm78 тоест новия купувач, ще подслонява някакви старци... newsm78

По-скоро да го придобият след време собствениците....не звучи добре а и цената е висока. За основен ремонт си е.

# 244
  • София
  • Мнения: 4 192
То никъде не се споменава и възрастта и броя на собствениците. Ако са двама на по 60, има едно 35% шанс новия 35 годишен собственик да не доживее да стане реален собственик  Mr. Green

# 245
  • Мнения: 6 978
Относно "общите части" за мен откровено казано това е ТЪПО (да се изразя като форумеца).
Редно е да са калкулирани в цената на всяко едно жилище. Както значи купуваш "15 кв.общи части" - значи тези 15 кв.м. са САМО МОИ и ще си сложа цветя, бебешка количка на съотвените МОИ стълби и каквото си искам. Много много тъпо е.

По една друга тема - защо според вас наистина ново и приясно строителство е на същата или по-ниска цена, отколкото вече живяно(няма значение старо или ново)? Не мога да си представя да дам крупна сума за жилище и да оставя нечий гнусен балатум или баня(да кажем по-стари от 4-5 години, а и да не са стари - нали всеки си прави по свой вкус). Тоест с това "живяно"строителство трябва да къртиш в най-добрия случай бани и настилки, в по-лошия - дограми и врати, а цента е подобна  Thinking

Защото продавачите са алчни.  Mr. Green Иначе не е съвсем така. По-евтини са старите (поне по-старите от  5 години). На НС трябва да платиш и ДДС. Като го добавиш към цената от обявата картинката става доста по-различна.

# 246
  • Мнения: 520
Виждала съм такива обяви и ми е чудно - кой би се съгласил да купи имот и после да чака 10-20 години, за да може да го ползва?
За пореден път го споменавам този пример

Най-възрастният човек от живелите някога е Жана Калман от Франция. Тя починала през 1997 година на 122 г. и 164 дни. Французите си имат теория за дълголетието на своята сънародница. Калман изяждала по 900 г шоколад на седмица, до 100 години карала колело и втривала в кожата си зехтин.
Тя била почитателка на евтиното червено вино, отказала цигарите чак на 118 години, никога сериозно не се грижила за здравето си и била известна с остроумните си шеги.
„Нямам нито една бръчка… с изключение на тази, върху която сядам“, казала Калман вече на преклонна възраст. Празнувайки 90-годишен юбилей, тя сключила сделка със своя адвокат – той да ѝ изплаща по 2500 франка (около 400 долара) всеки месец и след смъртта ѝ да получи нейното жилище. Но възрастната дама не бързала да си ходи от този свят и адвокатът я изпреварил – след 32 години, изплатил на старицата 180 000 долара, което два пъти надвишавало стойността на жилището, той починал.
Вдигайки рамене, Жана Калман отбелязала: „Понякога хората сключват неизгодни сделки.“ Според учените тайната на дълголетието на французойката е в нейното спокойствие.
„Смятам, че тя е била биологично невъзприемчива към стрес“, отбелязва Жан-Мари Робин, геронтолог и автор на книга за Жана Калман.
Взето примерно от тук
http://megavselena.bg/otkazala-tsigarite-chak-na-118-godini/

# 247
  • Мнения: 582
Здравейте, аз много плахо се вмъквам в темата, за да следя и да добивам представа какво наистина се случва с пазара на недвижими имоти.  Нямаме никакъв опит, млади сме и тепърва ни предстои покупка на първото жилище в живота ни. Не сме притиснати от времето, тъй като за момента имаме къде да живеем, но определено е дошъл момента да мислим за собствено.
Тревожи ме обаче фактът, че цените в момента са безумно високи. Преди около 2-3 години ровех из сайтовете и като сравня тогавашните цени с тези в момента, отчитам скок с поне 20%. Не мога да повярвам, че изтърбушена двустайна панелка в краен квартал може да струва 50-55Е?!
Въпросът ми е към хората, които следят пазара постоянно и от по -дълго време.  Има ли някаква цикличност в движението на цените? Очаква ли се спад? Може и въпросът ми да звучи наивно и по детски, но наистина не мога да приема, че това са нормални цени. Чудя се дали да чакаме още или да се примиряваме с това, което е в момента. Ще съм благодарна, ако получа съвет.

# 248
  • Мнения: 41 528
Защото продавачите са алчни.  Mr. Green Иначе не е съвсем така. По-евтини са старите (поне по-старите от  5 години). На НС трябва да платиш и ДДС. Като го добавиш към цената от обявата картинката става доста по-различна.

Не съм съвсем съгласна. Определено ако купуваш от строител, който не е продал 5 години (имаше такива случаи), цената ще ти падне с 20%.  Но ако някое частно лице си е купило апартамент от строител с ДДС за 100 000 примерно, мислиш ли, че след време ще го продаде само за 84 000 понеже не начислява ДДС? Ми няма, ще му търси цената, която е платил на времето и толкоз.  Ти и едни обувки ако си купиш за 120 лева с ДДС от магазина, а после решиш да ги продадеш на приятелка, няма да и вземеш 100 без ДДС, а пак 120, нали?

Има ли някаква цикличност в движението на цените? Очаква ли се спад? Може и въпросът ми да звучи наивно и по детски, но наистина не мога да приема, че това са нормални цени. Чудя се дали да чакаме още или да се примиряваме с това, което е в момента. Ще съм благодарна, ако получа съвет.

Цикличност винаги има и все някой ден цените ще тръгнат надолу. Но ако някой знае кога точно ще се случи това ще стане мултимилионер, ако не и милиардер Twisted Evil Може това да стане догодина, а може след пет години. И ако за тези пет години цените се вдигнат с нови 30%, после и да паднат с 20% няма да е по-добре от сега, нали? От друга страна ако цените паднат с 10% догодина който е изчакал ще е на далавера. Но винаги рискуваш, така е на пазара.

Последна редакция: нд, 19 фев 2017, 22:33 от Черна станция

# 249
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 609
Въпросът ми е към хората, които следят пазара постоянно и от по -дълго време.  Има ли някаква цикличност в движението на цените? Очаква ли се спад? Може и въпросът ми да звучи наивно и по детски, но наистина не мога да приема, че това са нормални цени. Чудя се дали да чакаме още или да се примиряваме с това, което е в момента. Ще съм благодарна, ако получа съвет.
Засега цените на имотите вървят нагоре, докъде и докога - никой не знае. Има цикличност в пазара, но още не са достигнати нивата от 2008 г. За справка - в imot.bg има статистика за последните 13 години. Ако имате наличен капитал, мисля, че е по-добре да купите сега, едва ли толкова ще спаднат в близките години. Ако ще теглите голям кредит - не знам дали е оправдано, вие си преценете.

Относно показаният имот с право на ползване след смъртта на собствениците - цената не е ниска, апартаментът се нуждае от ремонт, не е ясно на каква възраст са собствениците.
Нищо изгодно не виждам в подобна сделка.
Миналата година Хю Хефнер /90 години/ продаде прословутото си имение на 30-годишния си съсед по същата схема, но там мащабите са различни. Wink

Последна редакция: пн, 20 фев 2017, 00:05 от Скубиду

# 250
  • Мнения: 1 354
Може ли да ме светнете за ДДС-то.
Купуваме на частно лице и какво да го правим това ДДС  Crazy
Досега само на 1 място срещах да пише, че е без ДДС. Масово НС е без, така ли??

# 251
  • Мнения: 1 483
ДДС се дължи, ако купувате от строител в рамките на първите 5 години след А16.
АКо купувате от частно лице, няма ДДС.

# 252
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
Няма човек, който ако може да продаде една стока за 10лв. ще реши, че и 8 му стигат и другите 2 не ги иска. Така че не става дума за алчност, а за възможност да вземеш едни пари и ако можеш ги взимаш.
Всеки гледа и преценява от собствената си позиция. Днес е продавач и естествено, че ще търси максимума в този пазар. Както казваме има цикличност, само до преди 4-5 години на много хора и строителни фирми им се налагаше да продават дори на загуба. Някои фалираха и не устояха, други успяха да се задържат в бизнеса, но те си знаят как...
За една сграда да се изкара до разрешение за ползване  понякога минават 3-4 и повече години...като се почне от намирането на терена и договарянето с 10-15 наследника/ някои в чужбина от години/, които меко казано са във война...Как се лавира и се договаря с толкова много различни хора, които дори в една стая не могат да бъдат заедно, да не говорим съмненията и балканския манталитет "другия да не вземе повече" и минем през ОГРОМНАТА корупция и спънки от инстанциите, за да получим заветното разрешение за строеж...
Относно ДДС-то, обявите, в които цената е обявена изрично без ДДС, означава че ще бъде начислено ДДС върху цената, на която се изповядва сделката. Ако е на реална договорена цена, значи върху нея, ако е на ДО или друга по-ниска цена върху нея. Така в първия случай върху обявената цена си добавяш 20%, а във втория обикновено се получава около 10%, защото се смята върху по-мака данъчна основа.

Относно квадратурите и при ново и при старо и при много по-старо строителство плащаш и получаваш застроена площ + % от идеалните части на сградата + % от отстъпеното право на строеж или от идеалните части от земята, върху която е построена сградата.
Новото строителство ви изглежда по-малко първо, защото не се сравняват идентични апартаменти. Масовия 2-ст старо строителство/ без значение панел или тухла/ е 60-64 кв.м. , ако го сравните със същия 64 застроена площ НС няма да видите голяма разлика. Второ според мен по-неточно е старото строителство, защото в едни години терасите не са влизали в квадратурата, в други са влизали частично.
А от архитекти знам, че и тоалетни, килери и други обслужващи също са смятани с частична квадратура.
И трето, 50-60-те години, а и по-късно хората умишлено са понижавали квадратурите, защото е имало правила по- колко квадратни метъра на член на семейство се пада....и тогава са обявявани така наречената светла площ, т.е без стени, тераси и т.н. с една дума "лъгали" са, но на долу...

В новото строителство не един и два пъти сме мерели квадратури на апартаменти, винаги съвпадаше с много малки неточности от написаното в таблицата за площообразуване.

На купувачите мога да кажа, пазарът е такъв какъвто е и както каза Черна станция, ако можеш ние да предвидим, какво и как ще стане щяхме да сме милионери. За това какъвто и да е пазарът основно правило е да не се изхвърляте. Съобразете изискванията си с реалността, защото ФИНАНСИТЕ е нещото, с което компромис не бива да се прави.
Ако трябва отложете мечтата или бъдете по-гъвкави в кварталите и районите, но не поемайте финансови ангажименти, които ще Ви тежат.
Ако бюджета не стига за мечтаното жилище вариантите са 3.
А/  избираме по-малка квадратура, за да влезем на мечтаната локация.
Б/ избираме по-голяма квадратура, но сменяме типа строителство, за да останем в локацията.
В/ избираме по-голямата квадратура, но сменяме локацията. Което не винаги означва, драстично слизане в нивото.
С/ всичко сменяме: квадратура, локация, тип строителство.



Последна редакция: пн, 20 фев 2017, 07:43 от tomeva

# 253
  • Мнения: 1 409
Ние подписахме предварителен договор със строител, скоро ще е готова сградата. Но никъде нищо не се споменава за ДДС? И това ли ще се плаща?

# 254
  • София
  • Мнения: 4 192
Вие преди да подпишете предварителен договор за 6 цифрени суми, не го ли четете? В него трябва да се уточнени ВСИЧКИ суми.

Общи условия

Активация на акаунт