За или против ходене на детето на ясла сте?

  • 18 141
  • 321
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 573
Дали ще е по-добре в ясла или при майка си зависи много както от майката, така и от яслата. В смисъл, ако е при някоя изнервена майка, която иска повече време за себе си и има късмета да попадне в ясла с адекватни лелки, ествествено, че ще е по-добре за всички. Но има и по-неблагоприятни комбинации. Аз не съм против идеята за ясла, но изпитвам сериозни съмнения в качествата на българските ясли, разбира се не към всички, но все пак ме притесняват основно:

- как се държат "лелките" - дали са някакви диви създания, които викат на децата, бият ги и ги обиждат...
- дали карат децата да стоят пуслушно на столче по цял ден и не ги изкарват изобщо навън...
- дали децата ядат някаква супер гнусна и вредна храна, с всичките му там запръжки, нишесте, олио, захар и сие, които предпочитам да не са основна храна на детето ми по възможност по-дълго.

Ако съм сигурна, че в яслата горните 3 неща не съществуват, с удоволствие си пускам детето да се социализира. Иначе предпочитам да си се социализира по време на разходки навън и с приятелски семейства. Разбира се, стига да е осъществимо финансово.

# 16
  • Мнения: 10 874
Добре, всички явно са против, може ли да изтъкнете предимствата на гледането на дете до 3 вкъщи вместо пускането му на ясла на 2? Предварително благодаря.
Е, всеки си има негови причини, не мисля, че има общовалидни предимства и недостатъци.
Ти сама си писала, че твоето дете е готово по всички параграфи. Моето, например, не е. А и аз самата не бих била спокойна, ако го пусна на ясла, защото нямам голямо доверие на персонала. Да, съгласна съм, че има и изключителни хора, работещи в тази сфера, но опитът на хората около мен е горчив и не бих рискувала, освен ако нямам избор. Когато детето е на три, вече е друго. Може да говори, ще си каже, ако нещо не е наред или не му харесва и като цяло ще съм много по-спокойна. А и за мен точно тогава му е времето за социализация. Говорила съм и с психолог на тази тема, той беше на същото мнение - че до три години повечето деца имат нужда предимно от родителите и близките си.

# 17
  • Мнения: 46 590
Няма какво да сравнявате майчинството по света. Има жени, които въобще е работят и се занимават само с децата, има и семейства със свободни професии, и се редуват в гледането, други, които спират работа за няколко години, или го гледа вкъщи нает човек... Варианти много, в зависимост от разбиранията и възможностите на родителите.

Добре, всички явно са против, може ли да изтъкнете предимствата на гледането на дете до 3 вкъщи вместо пускането му на ясла на 2? Предварително благодаря.

- незряла имунна система, повече боледувания
- ненужно тормозене с режим (цял живот ще спазва часове и планове), поне сега може да си поспи и да си прави, каквото иска
- липса на разходки и въобще излизане навън в яслата, децата са затворени м/у 4 стени цял ден
- на 1-2 г. не всички могат да говорят, дори да се случи нещо в яслата (неподходящо поведение на персонала), детето не може да обясни какво и защо

# 18
  • Мнения: X
Добре, всички явно са против, може ли да изтъкнете предимствата на гледането на дете до 3 вкъщи вместо пускането му на ясла на 2? Предварително благодаря.
1. Няма да прекарва деня си в затворено помещение заедно с още 20-30 деца, точещи сополи и пръскащи вируси. Въпреки хиперболизираният ми изказ, по-честото боледуване на децата в яслите в сравнение с тези, гледани у дома е факт. 10983212-то издание на темата за боледуване на децата в яслите и градините предлага редица примери в това отношение.
2. Детето до 3 годишна възраст има нужда основно от майка си и от спокойна обстановка- нещо, което може да получи у дома, а не в яслите.
3. У дома детето няма да бъде хранено с буламачите, предлагани в яслата.
4. Детето, което не ходи на ясла, не е подлагано на стреса от ежедневния рев, който изревава детето, ходещо на ясла.
5. У дома майката ще се съобрази с индивидуалните особености и нужди на детето си. В яслата на никого не му пука за тях.

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
А кое и е предимството на яслата?

Защо детето трябва да се буди сутрин, за да се заведе навреме, да се храни, спи и ходи по нужда в час, определен не според неговите нужди, а от някаква система?
Децата в яслите масово не се извеждат навън, дори при хубаво време.
За така наречената социализация им е твърде рано, да играят заедно с други деца също.
На тази възраст за децата е важно да са с родителите си, да се чувстват спокойни и обичани.
Не са малко случаите, в които децата са удряни, хапани, блъскани и се травмират, а не могат дори да обяснят на родителите си какво им се е случило.
Болестите дори не ги коментирам.

За протокола - първото си дете дадох на ясла на 11 месеца. Ако имах избор, нямаше да го направя. С второто ще отлагам до последно.

# 20
  • Мнения: 573
Много добре сте систематизирали нещата в последните коментари, подкрепям доводите ви.

# 21
  • Мнения: 394
Категорично против яслите. Причините сте ги споменали вече.

# 22
  • Мнения: 341
Децата между 2 и 3 говорят първо и второ за пишкане час и график няма. Графикът е при махане на памперс. Между 2 И 3 нямат памперси все пак (надявам се).
Лично моето дете мога да го гледам до 3, но ще го пусна на ясла септември на 2г2м. Говори, без памперс е отдавна и е много контактен. В една група ще е с няколко своо приятелчета. Вярвам, че няма да имаме проблеми. С болестите, ако стане напечено, ще го спра за зимата. Успех на всички.
П.С. Дете под 2г обаче не бих пуснала на ясла...

# 23
  • Мнения: 3 595
Явно наистина си е до дете, защото моето и вкъщи яде в определени часове +- максимум 30 минути. Сама си казва, но и аз не харесвам безразборно хранене през деня. И я вдигам най-късно в 8, иначе целият и ден е разбъркан, спи следобед по никое време, вечер не може да заспи по 2 часа, сутринта е изморена. Като цяло навсякъде пише, че бебетара и децата обичат рутина и структура в деня си, аз не виждам нещо лошо, стига да си получава нужната почивка.

Колкото до четирите стени тук в Германия децата се извеждат навън супер много. От мои познати в България разбрах, че примерно в тяхната детска градина родители се оплакали като станало 10 градуса и децата се извеждали навън и персоналът спрял да извежда децата, така че може да е завъртян кръг.

Добри доводи за мен са боледуването и храната. За съжаление и тук не във всяка градина има избор и се дават наистина глупави неща далеч от здравословното.

Ще видим де, аз си се водя предимно по детето, ще имам скоро второ и мога и до 4-5 да гледам първото вкъщи, не ми е нужно да тръгне на градина, като стане на 2 ще реша според положението, но засега сме за.

# 24
  • Мнения: X
Твърдо против яслата и твърдо за градината.
В чужбина децата също се скъсват да боледуват, изобщо не е до извеждане и хранене. Племенника ми е в ясла само с 15 деца и 3-4 преподавателки, ходи 2 пъти в седмицата и постоянно е болен Sad. А се грижат за него повече от адекватно, за разлика от нашенските ясли. Само, че майка му няма избор, точно защото не живее в България. Не прочетох смислен аргумент „за” яслите, аргументите против са много и вече бяха надлежно описани.

# 25
  • Мнения: 9 491
Против.
Навремето бях в същата чуденка. Беше ми писнало от еднообразното ежедневие, еднотипните разговори "вие какво папкахте", "ние днес еди к'во си" и бла-бла Crazy Исках да се върна час по-скоро на работа, сред "нормални" хора Laughing
Обаче, като си виждах човечето колко е привързано към мен, как да го оставя в непозната за него среда?!
Това е стрес-и за него, и за мен.
В крайна сметка тези години, които са само до трите им крехки годинки, НИКОГА няма да се върнат или повторят. Струва ли си да ги пропусна, и в името на какво? (да, има за съжаление ситуации, в които сме принудени, но когато няма подобна ситуация-си е кощунство..) Някой ще ми даде тиквен медал, че съм се върнала на работа? Ще ми каже "евала"?-Не! Ще ходя на работа и ще мисля за детето си...как е, добре ли се грижат за него, другите деца как се отнасят, яло ли е, и т.н.....

За градина и аз съм "за", но на 4-5г.
Тогава започват да търсят контакт със "себеподобни" Laughing, и да се заиграват..на 3 са си малки още..

# 26
  • Мнения: 2 988
Аз пуснах детето си със страх на яслата, защото до тогава(1г. и 11м.) беше прекарвал 99% от времето си само с мен(баща му отсъства през половината време от годината). Мога да кажа, че изобщо не е плакал. Както каза една приятелка: “До толкова му е писнало от теб, че яслата му се е видяла като забавно развлечение.“ Laughing

За два месеца ходене се е разболявал веднъж. За 20-ина дена след нова година си остана вкъщи и направи лимфаденит тъй че не е боледувал често заради яслата. Но всичко си е до дете.

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 122
Да се включа и аз!
Не съм изцяло ЗА ясли, но понякога нямаме голям избор  Thinking
Яслата не е лошо място, ако попаднеш на добри лелки там!!!
Имам три деца: Големия батко тръгна на 2 години - попадна на добри госпожи поплака около 2 седмици и после свикна. За болестите какво да кажа боледувал е, но не е нещо фрапиращо.( Бих казала неизбежно е - имунитет се изгражда след боледуване).
По-малкия батко поради неизбежни обстоятелства се наложи да тръгне на 1 г. 1 м -  свикна много бързо а 1 - 2 дена и е боледувал по-малко и от батко си. И всичко това благодарение на добрите грижи на Лелките от 85 ОДЗ Звездичка в Дружба 2!!!!
Всичко е индивидуално при всяко дете - не бих казала, че боледуват много повече като са на ясла.
Най-малкото Момиченце мисля да я пусна на 1 г. 6.м - как ще и се отрази незнам - само се надявам да имаме късмет с лелите.

# 28
  • София
  • Мнения: 3 298
Около три годишна възраст се формира една устойчива психична структура, наречена "Аз". Дотогава според мен мястото на детето е при майката

# 29
  • София
  • Мнения: 23 093
Мислите ли наистина, че в 1 група на детската градина няма да боледуват толкова, колкото в яслата? Знам, че е индивидуално, но в общия случай? Въпросът ми е без никаква ирония и е абсолютно сериозен.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт